كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان

كتابك

در جهان ويروس ها

در جهان ويروس ها

در جهان ويروس ها

كتاب «در جهان ويروس ها» از مجموعه كتاب‌هاي علوم تصويري، همراه با دانشمند ماكسيوم است كه در قالب كميك استريپ در باره‌ي ميكروب‌ها، ويروس‌ها، باكتري‌ها، ساختمان و شيوه‌ي تكثير آن‌ها به مخاطب اطلاعات مي‌دهد.

هم چنين در كتاب «در جهان ويروس ها» توضيحاتي در باره‌ي بيماري‌ها ، دستگاه ايمني و واكسيناسيون ارايه شده است.

روش ارايه اطلاعات در كتاب «در جهان ويروس ها» عنوان‌بندي شده و تركيبي از ارايه مستقيم و غيرمستقيم با استفاده ازشخصيتي خيالي به نام ماكسيوم است. معلم مي‌تواند از اين عنوان‌ها به صورت پرسش و پاسخ استفاده كند كه به يادگيري بيشتر مخاطب در ارتباط با موضوعات مطرح‌شده در كتاب كمك كند.

تصاوير كتاب «در جهان ويروس ها» نقاشي‌هاي رنگي در قالب كميك استريپ وهماهنگ با متن هستند كه به جذب مخاطب كمك مي‌كنند.

انتخاب موضوع و دارا بودن نماهاي متن مانند: فهرست مطالب، نمايه، واژه‌نامه، معرفي پايگاه‌هاي اينترنتي و كتاب براي مطالعه بيشتر از نكات مثبت اين كتاب است.

درباره نويسنده و مترجم كتاب «در جهان ويروس ها»

آگنيشكا بيسكوپ كتاب‌هاي علمي بسياري براي كودكان نوشته است كه جايزه‌هايي را از مجله آموزش، انجمن ناشران آموزشي و انجمن بين المللي كتابداران مدرسه از آن او كرده است.

حسن سالاري، مترجم، نويسنده، ويراستار، پژوهشگر آموزش و پرورش است. او متولد ۱۳۵۵ است و فارغ التحصيل رشته‌ي زيست‌شيمي با مدرك كارشناسي ارشد است.

سالاري تا كنون سه بار برنده‌ي جايزه‌ي كتاب سال، سه بار برنده‌ي جايزه‌ي كتاب فصل و دو بار برنده‌ي جايزه‌ي جشنواره‌ي كتاب‌هاي آموزشي رشد شده است. او همچنين جايزه‌ي قلم پرنده‌ي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان را در سال ۱۳۸۸ دريافت كرده است. كتاب ۱۰۰ دانشمند ايران و اسلام، فرهنگنامه نوجوان: كليد دانش، علم در ايران باستان، دانشنامه تصويري نوآموز از آثار اوست.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
آواي روزان
نويسنده
  Agnieszka Biskup,   آگنيشكا بيسكوپ
برگردان
 • حسن سالاري
تصويرگر
 •   Nick Derington
 •   نيك درينگتون
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: اسفند ۹۶
پديدآورندگان
 •   آگنيشكا بيسكوپ
 •   نيك درينگتون
 •   حسن سالاري
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 •   كودكان و شناخت ميكروب‌ها
 • كودكان و شناخت ويروس ها
 • كودكان و شناخت باكتري ها
 • كودكان و ميكروب شناسي
 • كودكان و آشنايي با بيماري ها، كودكان و شناخت سلول ها
 • كودكان و آشنايي با ميكروسكوپ الكتروني
 • كودكان و شناخت باكتريوفا
 • كودكان و شناخت دستگاه ايمني بدن
 • كودكان و شناخت واكسن

كتاب در جهان ويروس ها


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/11/5 ساعت: 10 توسط:ketabakmail :

دفتر خاطرات يك كرم

دفتر خاطرات يك كرم

دفتر خاطرات يك كرم

كتاب « دفتر خاطرات يك كرم » مجموعه‌اي از خاطرات روزانه، آرزوها، بازي‌ها و علاقمندي‌هاي يك بچه كرم است. مخاطب در لابه‌لاي خاطرات بامزه و جالب اين بچه كرم، با ويژگي‌هاي زيستي كرم‌ها نيز آشنا مي‌شود.

خاطرات بچه كرم از ۲۹ اسفند آغاز مي‌شود و تا ۱۵ خرداد ادامه دارد. بچه كرم در خاطرات‌اش از زندگي روزانه‌اش، خانواده‌اش، دوست‌اش عنكبوت، مدرسه و درس‌ها و مشق‌هايش، بازي‌هايش، غذاهايي كه مي‌خورند، شغلي كه دوست دارد داشته باشد، شيطنت‌هايش، چيزهايي كه به‌خاطر آن‌ها كرم بودن را دوست ندارد و برعكس چيزهايي كه به خاطر آن‌ها كرم بودن را دوست دارد و نقش كرم‌ها در طبيعت صحبت مي‌كند. در ابتدا و انتهاي خاطرات‌اش نيز يك آلبوم دارد كه در آن، تصاويري كه برايش جالب بوده است، يادگاري‌ها يا حتي كارنامه‌اش را چسبانده است.

متن كتاب « دفتر خاطرات يك كرم » ساده و آسان‌خوان است. تصاوير به خوبي متن را تكميل كرده‌اند. طنز در لابه‌لاي متن و تصاوير تنيده شده است و باعث افزايش جذابيت كتاب شده است. زندگي بچه كرم در عين حال كه شبيه زندگي كودكان است، مدرسه مي‌رود، مشق مي‌نويسد، خانواده دارد، شيطنت مي‌كند و غيره، ويژگي‌هايي مخصوص به خود دارد؛ در مدرسه، درس كود و پيچ و تاب خوردن مي‌خواند و اگر گلي و كثيف باشد خانواده‌اش قربان صدقه‌اش مي‌روند!

كتاب « دفتر خاطرات يك كرم » براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده كتاب « دفتر خاطرات يك كرم »

« دورين كرونين » با همان كتاب اول‌اش « تق تق ماااا، گاوهايي كه تايپ مي‌كنند » به شهرت جهاني رسيد. كتاب « دفتر خاطرات يك كرم » او نيز كه در سال ۲۰۰۳ منتشر شد در فهرست پرفروش‌هاي نيويورك تايمز قرار گرفت. موفقيت اين كتاب باعث شد كرونين دو جلد بعدي اين مجموعه « دفتر خاطرات يك عنكبوت » و « دفتر خاطرات يك مگس » را نيز در سال‌هاي بعد منتشر كند.

«هري بليس» كارتونيست و تصويرگر كتاب‌هاي كودكان است. او تاكنون صدها كاريكاتور براي نشريات كشيده است و طرح جلد ۱۹ شماره از جله نيويوركر توسط او طراحي شده است.

گزيده‌هايي از كتاب

كرم بودن هميشه هم آسان نيست. ما خيلي كوچك هستيم و گاهي مردم، حتي فراموش مي‌كنند كه ما اين‌جاييم. اما، همان‌طور كه مامان هميشه مي‌گويد؛ زمين هرگز يادش نمي‌رود كه ما اين‌جاييم.

كاربردها و فعاليت ها

پيش از بلندخواني كتاب از كودكان بپرسيد:

 • دفتر خاطرات داريد؟ تابه‌حال خود را نوشته‌ايد؟
 • مردم معمولا چه چيزهايي در خاطرات‌شان مي‌نويسند؟
 • چرا نوشتن خاطرات مهم است؟

مي‌توانيد بخشي از خاطرات كودكي خود را نيز با كودكان شريك شويد.

پس از بلندخواني كتاب براي كودكان مي‌توانيد اين فعاليت‌ها را انجام دهيد:

گفتگو كنيد.
از كودكان بپرسيد:

 • درباره‌ي كرم‌ها چه اطلاعاتي دارند؟
 • با خواندن كتاب «دفتر خاطرات يك كرم» درباره‌ي كرم‌ها چه آموخته‌اند؟
 • كدام يك از كارهاي كرم‌ها در كتاب خيالي و كدام واقعيت است؟
 • تفاوت اين كتاب با يك كتاب علمي - اطلاعاتي چيست؟
 • كرم‌ها چگونه حركت مي‌كنند؟ چه جانوران ديگري مي‌شناسيد كه مانند كرم‌ها حركت مي‌كنند؟
 • كرم‌ها چه كارهايي مي‌توانند بكنند كه انسان‌ها نمي‌توانند؟
 • چه بخش‌هايي از زندگي و كارهاي كرم‌ها به انسان‌ها شبيه است؟
 • وجود كرم‌ها براي كره‌ي زمين چه اهميتي دارد؟

دفتر خاطرات بنويسيد.
از كودكان بخواهيد يك جانور را انتخاب كنند، درباره‌ي آن پژوهش كنند و از زبان آن جانور يك دفتر خاطرات بنويسند و تصويرگري كنند.

كمپوست خانگي بسازيد.
طبق اين دستورالعمل مي‌توانيد از زباله‌هاي تر خانگي كه مورد علاقه كرم‌هاست كمپوست درست كنيد. نوعي كود كمپوست به نام ورمي كمپوست را نيز مي‌توان به كمك كرم‌هاي كمپوست درست كرد. اگر كرم كمپوست پيدا كرديد، پس از جستجو درباره‌ي دستورالعمل نگهداري از كرم‌ها و شيوه‌ي كار، ورمي كمپوست خانگي درست كنيد.

پژوهش كنند
از كودكان بخواهيد در كتاب‌هاي علمي – اطلاعاتي و اينترنت به دنبال مطالب جالب درباره‌ي كرم‌ها بگردند. سپس در يك نشست از كودكان بخواهيد مطالبي كه پيدا كرده‌اند را براي ديگران ارائه دهند. اطلاعات جمع‌آوري شده را مي‌توانيد به شكل يك كتاب يا پوستر جمع‌بندي كنيد.

آلبوم بامزه بسازيد.
در آلبوم ابتداي كتاب، عكس سفر خانوادگي كرم به جزيره‌ي كود را به كودكان نشان دهيد. از آن‌ها بپرسيد چرا اين عكس بامزه است. سپس مجلات قديمي را در اختيار كودكان قرار دهيد تا عكس جانوران و مكان‌هاي مختلف را از ميان تصاوير آن‌ها ببرند. به انتخاب كودكان هر جانور را در كنار يك مكان قرار دهيد و از كودكان بخواهيد قصه‌اي براي هر تصوير بسازند و مانند كرم، براي هر تصوير يك توضيح (زيرنويس) بنويسند.

گردنبند ماكاروني بسازيد.
مقداري ماكاروني با شكل‌هاي مختلف تهيه كنيد. سپس ابزار در اختيار كودكان بگذاريد تا با آن گردنبند دلخواه خود را بسازند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
كتاب نيستان
نويسنده
  Doreen Cronin,   دورين كرونين
برگردان
 • سميرا كمالي
تصويرگر
 •   Harry Bliss
 •   هري بليس
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: اسفند ۹۶
پديدآورندگان
 •   دورين كرونين
 •   هري بليس
 •   سميرا كمالي
سال نشر
  ۱۳۸۶

كتاب دفتر خاطرات يك كرم


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/11/5 ساعت: 09 توسط:ketabakmail :

خرس خشمگين از گرمايش زمين

خرس خشمگين از گرمايش زمين

خرس خشمگين از گرمايش زمين

كتاب «خرس خشمگين از گرمايش زمين» از مجموعه كتاب‌هاي مبارزان كاهش كربن دي اكسيد زمين، محيط زيست است كه درباره‌ي اهميت درختان سبز در حفظ تعادل هوا و گرماي كره زمين به مخاطب اطلاعات مي‌دهد. هم‌چنين در كتاب مي‌توان در باره‌ي گرمايش كره‌ي زمين كه بر اثر قطع درختان و ازدياد دي اكسيد كربن پديد مي‌آيد، مطالب جالبي را خواند.

ارايه اطلاعات در كتاب غيرمستقيم، خلاقانه و يه شكل داستان علمي تخيلي است و اطلاعات مفيدي به مخاطب در باره‌ي مبارزه با افزايش كربن دي اكسيد كه مسبب گرمايش زمين است و حفاظت از محيط‌زيست مي‌دهد. هم‌چنين نشان مي‌دهد گرمايش زمين چگونه باعث بر هم زدن خواب زمستاني خرس‌ها مي‌شود.

زبان و بيان كتاب ساده و روان و هماهنگ با متن است. تصاوير كتاب نقاشي‌هاي رنگي و متناسب با متن است.

معلم مي‌تواند از داستان اين كتاب براي آموزش غيرمستقيم دانش آموز استفاده كند و در باره‌ي حفاظت از محيط زيست اطلاعات بدهد.

درباره نويسنده كتاب «خرس خشمگين از گرمايش زمين»

لورل كالس نويسنده استراليايي است كه در حوزه آموزش به كودكان در حوزه محيط زيست فعاليت مي‌كند. از لورل افزون بر كتاب «خرس خشمگين از گرمايش زمين» كتاب‌هاي دلفين آوازخوان و كارخانه بستني سازي هم به فارسي ترجمه شده است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران, نردبان
نويسنده
  Laurel Colless,   لورل كالس
برگردان
 • لادن مقيمي اسكويي
تصويرگر
 •   Constanthing
 •   كنستانيتيك
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: اسفند ۹۶
پديدآورندگان
 •   لورل كالس
 •   لادن مقيمي اسكويي
 •   كنستانيتيك
سال نشر
  ۱۳۹۶

كتاب خرس خشمگين از گرمايش زمين


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/11/5 ساعت: 08 توسط:ketabakmail :

دفتر خاطرات يك مگس

دفتر خاطرات يك مگس

دفتر خاطرات يك مگس

كتاب « دفتر خاطرات يك مگس » مجموعه‌اي از خاطرات روزانه، ماجراهاي با دوستان و خانواده و آرزوهاي بزرگ يك بچه مگس است كه مي‌خواهد يك قهرمان باشد. مخاطب در لابه‌لاي خاطرات بامزه و جالب اين بچه مگس، با ويژگي‌هاي زيستي مگس‌ها نيز آشنا مي‌شود.

خاطرات بچه مگس از ۱۷ خرداد آغاز مي‌شود و تا ۱۰ تير ادامه دارد. بچه مگس در خاطرات‌اش از زندگي روزانه‌اش، اولين روز مدرسه و ترس‌هايش، خانواده‌ي پر جمعيت‌اش و آرزويش براي اين‌كه مي‌خواهد يك قهرمان بزرگ باشد صحبت مي‌كند. در ابتدا و انتهاي خاطرات‌اش نيز يك آلبوم دارد كه در آن، تصاوير و يادگاري‌هايش را چسبانده است.

پررنگ‌ترين موضوع كتاب « دفتر خاطرات يك مگس » كشمكش مگس با خودش است. او با وجود كوچكي‌اش علاقمند است كه يك قهرمان بزرگ باشد. علاقه‌اي كه با باورهاي رايج درباره‌ي قهرمانان چندان هم‌خواني ندارد. اما بالاخره مگس قوت‌هايش را مي‌شناسد و مي‌فهمد كه دنيا به انواع قهرمانان نياز دارد.

متن داستان ساده است، اما به دليل محتواي آن درك بعضي قسمت‌ها ممكن است براي كودكان كوچك‌تر دشوار باشد. تصاوير به خوبي متن را تكميل كرده‌اند. طنز در لابه‌لاي متن و تصاوير تنيده شده است و باعث افزايش جذابيت كتاب شده است.

اين كتاب براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده كتاب « دفتر خاطرات يك مگس »

« دورين كرونين» با همان كتاب اول‌اش « تق تق ماااا، گاوهايي كه تايپ مي‌كنند » به شهرت جهاني رسيد. كتاب « دفتر خاطرات يك كرم » او نيز كه در سال ۲۰۰۳ و « دفتر خاطرات يك عنكبوت » دومين كتاب از اين مجموعه كه در سال ۲۰۰۵ منتشر شدند، در فهرست پرفروش‌هاي نيويورك تايمز قرار گرفت. سومين كتاب اين مجموعه « دفتر خاطرات يك مگس » است كه در سال ۲۰۰۷ منتشر شده است.

«هري بليس» كارتونيست و تصويرگر كتاب‌هاي كودكان است. او تاكنون صدها كاريكاتور براي نشريات كشيده است و طرح جلد ۱۹ شماره از جله نيويوركر توسط او طراحي شده است.

 

گزيده‌هايي از كتاب

از مامانم پرسيدم چرا من نمي‌توانم مثل كرم، يك اتاق مخصوص خودم داشته باشم. مادر گفت چون تو ۳۲۷ تا خواهر و برادر داري. علتش اينه.

كاربردها و فعاليت ها

پيش از بلندخواني كتاب از كودكان بپرسيد:

 • دفتر خاطرات داريد؟ تابه‌حال خود را نوشته‌ايد؟
 • مردم معمولا چه چيزهايي در خاطرات‌شان مي‌نويسند؟
 • چرا نوشتن خاطرات مهم است؟

مي‌توانيد بخشي از خاطرات كودكي خود را نيز با كودكان شريك شويد.

پس از بلندخواني كتاب براي كودكان مي‌توانيد اين فعاليت‌ها را انجام دهيد:

گفت وگو كنيد.
از كودكان بپرسيد:

 • درباره‌ي مگس‌ها چه اطلاعاتي دارند؟
 • با خواندن كتاب «دفتر خاطرات يك مگس» درباره‌ي مگس چه آموخته‌اند؟
 • كدام يك از كارهاي مگس‌ها در كتاب خيالي و كدام واقعيت است؟
 • تفاوت اين كتاب با يك كتاب علمي - اطلاعاتي چيست؟
 • حشرات چه موجوداتي هستند و چه ويژگي‌هايي دارند؟ تفاوت‌ها و شباهت‌هاي مگس با انواع ديگر حشرات چيست؟
 • مگس چه دغدغه‌هايي در زندگي‌اش داشت كه شبيه دغدغه‌هاي شماست؟
 • شما چه آرزويي داريد؟ به‌نظر خودتان آيا به آرزويتان خواهيد رسيد؟ چه توانايي‌هايي داريد كه شما را در رسيدن به آرزويتان كمك مي‌كند؟
 • آيا شما مي‌خواهيد يك قهرمان باشيد؟ يك قهرمان چه ويژگي‌هايي دارد؟ آيا يك آدم معمولي مي‌تواند يك قهرمان باشد؟ شما چه قهرمان‌هايي مي‌شناسيد؟

دفتر خاطرات بنويسيد.
از كودكان بخواهيد يك جانور را انتخاب كنند، درباره‌ي آن پژوهش كنند و از زبان آن جانور يك دفتر خاطرات بنويسند و تصويرگري كنند.

اطلاعات جالب درباره‌ي مگس‌ها
از كودكان بخواهيد در كتاب‌هاي علمي – اطلاعاتي و اينترنت به دنبال مطالب جالب درباره‌ي مگس‌ها بگردند. سپس در يك نشست از كودكان بخواهيد مطالبي كه پيدا كرده‌اند را براي ديگران ارائه دهند. اطلاعات جمع‌آوري شده را مي‌توانيد به شكل يك كتاب يا پوستر جمع‌بندي كنيد.
درباره‌ي چرخه‌ي زندگي مگس نيز پژوهش كنيد و همراه كودكان آن را در يك پوستر نشان دهيد.
زنجيره‌ي غذايي كه پدربزرگ عنكبوت براي مگس توضيح داده بود را رسم كنيد. سپس از كودكان بخواهيد مثال‌هاي ديگري از زنجيره غذايي مطرح كنند.

شناسنامه كتاب:
ناشر
كتاب نيستان
نويسنده
  Doreen Cronin,   دورين كرونين
برگردان
 • سميرا كمالي
تصويرگر
 •   Harry Bliss
 •   هري بليس
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۸
پديدآورندگان
 •   دورين كرونين
 •   هري بليس
 •   سميرا كمالي
سال نشر
  ۱۳۸۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • صفورا زواران حسيني
 • كتاب طنز براي كودكان
 • كودكان و آشنايي با مگس
 • كودكان و آشنايي با حشرات
 • كودكان و احترام به طبيعت
 • كودكان و دوستي با جانوران
 • كودكان و آشنايي با بي مهرگان

كتاب دفتر خاطرات يك مگس


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: 07 توسط:ketabakmail :

از كرم تا پروانه

از كرم تا پروانه

از كرم تا پروانه

كتاب « از كرم تا پروانه » كتابي غير داستان و علمي اطلاعاتي است كه به چرخه‌ي زندگي پروانه مي‌پردازد.

پسر و پدري با همراهي گربه‌ي خانگي‌شان در باغچه‌ي خانه‌ به دنبال حشره مي‌گردند. پسر تعدادي كرم روي يك گياه مي‌يابد. پدر مي‌گويد اين‌ها نوزاد يا كرم پروانه هستند. پسر يكي از كرم‌ها را بر مي‌دارد و با كمك پدرش شرايط زندگي مناسب و غذاي آن را فراهم مي‌كند تا بتواند كرم را در خانه نگه دارد و از نزديك رشد آن را مشاهده كند.

كرم به تدريج بزرگ مي‌شود، پيله مي‌بندد، وارد مرحله شفيرگي شده و در نهايت به پروانه‌اي زيبا تبديل مي‌شود.

متن كتاب « از كرم تا پروانه » تركيبي از روايت و ديالوگ‌هايي بين يك پسر و پدرش است. گربه خانگي‌شان نيز در سراسر داستان حضور دارد.

كتاب در ابتدا داراي فهرست موضوعات و در انتها داراي نمايه است. در انتهاي كتاب « از كرم تا پروانه »، تصويري از چرخه زندگي پروانه كشيده شده و از كودكان خواسته شده است هر مرحله‌اي را كه به ياد مي‌آورند نام ببرند.

كتاب « از كرم تا پروانه » يكي از كتاب‌هاي مجموعه ۴ جلدي «داستان دگرگوني» است. جلدهاي ديگر اين مجموعه « از شيره گل تا عسل »، « از دانه تا گل » و « از تخم تا قورباغه » نام دارند.

كتاب‌هاي اين مجموعه متني ساده دارند و براي تمرين روانخواني نوآموزان مناسب هستند.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب « از كرم تا پروانه »

«الكس رمزي» امروزه بيشتر با عكس‌ها و كتاب‌هاي خود از باغ‌ها و باغچه‌هاي سراسر دنيا شناخته مي‌شود. او كتاب « از كرم تا پروانه » را با همراهي «پل هامفري» نوشته است. «پل هامفري» دانش‌آموخته رشته‌هاي تاريخ و اقتصاد در دانشگاه است. او بيش از ۳۵ سال است كه نويسنده، ويراستار و ناشر كتاب‌هاي كودكان است. او بيش از ۴۰ كتاب با موضوعات مربوط به طبيعت و تاريخ منتشر كرده است.

«كتي اسليت» اين كتاب را همانند ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه با تركيب عكس و نقاشي تصويرگري كرده است. او از حاشيه بالاي صفحات نيز براي نشان دادن موضوعات تكميلي مرتبط استفاده كرده است. اسليت نويسنده و تصويرگر كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان است.

 

كاربردها و فعاليت ها

 • پوستري از چرخه‌ي زندگي پروانه بسازيد.
 • مراحل رشد پروانه را از نزديك مشاهده كنيد.
 • در آغاز فصل بهار تعدادي كرم ابريشم تهيه كنيد. آن‌ها را در جعبه‌اي در دار كه جريان هوا در آن كافي باشد قرار دهيد و برگ توت تميز و بدون سموم شيميايي براي آن‌ها به مقدار كافي فراهم كنيد. به نظافت محل زندگي آن‌ها نيز به طور منظم رسيدگي كنيد. كرم‌ها پس از مدتي پيله مي‌بندند. در اين مرحله اصلا آن‌ها را جابه‌جا نكنيد. پس از مدتي پروانه‌هايي سفيد رنگ از پيله‌ها خارج مي‌شوند. مي‌توانيد مراحل مختلف رشد پروانه را عكس برداري كنيد و با عكس‌ها يك كتاب از كرم تا پروانه مخصوص به خودتان بسازيد.
 • تور زنده‌گيري حشرات بسازيد.
 • يك مفتول سيمي را گرد كنيد و به دسته‌اي چوبي يا لوله پليكا با چسب نواري پهن وصل كنيد. سپس توري را به شكل قيف يا مستطيل ببريد و سه طرف آن را بدوزيد و يك طرف را به حلقه مفتولي وصل كنيد (مي‌توانيد آن را دور ميله كوك بزنيد). سپس در فصل بهار يا تابستان به پارك يا يك محيط طبيعي برويد و پروانه بگيريد. دقت كنيد بال پروانه‌ها بسيار ظريف است و اپر به آن‌ها دست بزنيد بالشان آسيب مي‌بيند. پس از مشاهده پروانه‌ها آن‌ها را آزاد كنيد.
 • درباره‌ي چرخه‌ي زندگي حشرات ديگر مانند كفشدوزك، زنبور و غيره پژوهش كنيد. شكل، رنگ و نقش و نگار روي بدن كرم و شفيره حشرات ديگر را با كرم و شفيره پروانه مقايسه كنيد.
شناسنامه كتاب:
ناشر
قدياني
نويسنده
  Alex Ramsay, Paul Humphrey,   الكس رمزي, پل هامفري
برگردان
 • شهرام رجب زاده
تصويرگر
 •   Katy Sleight
 •   كتي اسليت
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۸
پديدآورندگان
 •   الكس رمزي
 •   پل هامفري
 •   كتي اسليت
 •   شهرام رجب زاده
سال نشر
  چاپ سوم ۱۳۹۱
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • صفورا زواران حسيني
 • كودكان و آشنايي با پروانه
 • كودكان و چرخه زندگي پروانه
 • كودكان و طبيعت
 • كودكان و آشنايي با دگرديسي
 • كودكان و آشنايي با حشرات

كتاب از كرم تا پروانه


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: 07 توسط:ketabakmail :

از تخم تا قورباغه

از تخم تا قورباغه

از تخم تا قورباغه

كتاب « از تخم تا قورباغه » كتابي غير داستان و علمي اطلاعاتي است كه به چرخه‌ي زندگي قورباغه مي‌پردازد.

دختر و مادربزرگش براي گردش به اطراف بركه‌اي مي‌روند. دختر در آن‌جا قورباغه‌هايي را در حال تخم‌گذاري مي‌بيند. آن‌ها تعدادي از تخم‌ها را همراه جلبك و آب بركه به خانه مي‌آورند و از آن‌ها نگهداري مي‌كنند.

تخم‌ها پس از مدتي تبديل به بچه قورباغه مي‌شوند. بچه قورباغه‌ها رشد مي‌كنند و كم‌كم پا و بعد دست در مي‌آورند. سپس دم آن‌ها به تدريج كوتاه‌تر مي‌شود. در نهايت بالغ شده و از آب بيرون مي‌آيند. در انتها دختر و مادربزرگش به بركه بر مي‌گردند تا قورباغه را آن‌جا آزاد كنند.

متن كتاب « از تخم تا قورباغه » تركيبي از روايت و ديالوگ‌هايي بين يك دختر و نوه‌اش است. كتاب به خوبي نحوه صحيح ارتباط با طبيعت را نشان مي‌دهد. نوه و مادربزرگ تخم‌هاي قورباغه را به خانه مي‌آورند، از آن‌ها به درستي نگهداري مي‌كنند و سپس قورباغه بالغ را رهاسازي مي‌كنند.

كتاب در ابتدا داراي فهرست موضوعات و در انتها داراي نمايه است. در انتهاي كتاب « از تخم تا قورباغه » تصويري از چرخه‌ي زندگي قورباغه كشيده شده و از كودكان خواسته شده است هر مرحله‌اي را كه به ياد مي‌آورند نام ببرند.

كتاب « از تخم تا قورباغه » يكي از كتاب‌هاي مجموعه ۴ جلدي «داستان دگرگوني» است. جلدهاي ديگر اين مجموعه « از شيره گل تا عسل »، « از دانه تا گل » و « از كرم تا پروانه » نام دارند.

كتاب‌هاي اين مجموعه متني ساده دارند و براي تمرين روان‌خواني نوآموزان مناسب هستند.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب « از تخم تا قورباغه »

«الكس رمزي» امروزه بيشتر با عكس‌ها و كتاب‌هاي خود از باغ‌ها و باغچه‌هاي سراسر دنيا شناخته مي‌شود. او كتاب « از تخم تا قورباغه » را با همراهي «پل هامفري» نوشته است. «پل هامفري» دانش‌آموخته رشته‌هاي تاريخ و اقتصاد در دانشگاه است. او بيش از ۳۵ سال است كه نويسنده، ويراستار و ناشر كتاب‌هاي كودكان است. او بيش از ۴۰ كتاب با موضوعات مربوط به طبيعت و تاريخ منتشر كرده است.

«سارا يانگ» اين كتاب را همانند ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه با تركيب عكس و نقاشي تصويرگري كرده است. او از حاشيه بالاي صفحات نيز براي نشان دادن موضوعات تكميلي مرتبط استفاده كرده است. يانگ طراح، نقاش و تصويرگر مقيم انگلستان است.

 

كاربردها و فعاليت ها

 • پوستري از چرخه‌ي زندگي قورباغه بسازيد.
 • درباره‌ي انواع قورباغه‌ها مانند قورباغه‌هاي سمي، درختي و غيره پژوهش كنيد.
 • درباره‌ي تفاوت‌ها و شباهت‌ها وزغ‌ها و قورباغه‌ها پژوهش كنيد و يك پوستر از يافته‌هايتان بسازيد.
 • درباره دوزيستان دم دار مانند سمندر و شباهت‌ها و تفاوت‌هايشان با دوزيستان بدون دم مانند قورباغه و وزغ پژوهش كنيد و پوستري از آن بسازيد.
 • درباره تعريف درست و كامل دوزيستان پژوهش كنيد و بيابيد كه چرا لاك‌پشت با آن‌كه طبق تعريف عاميانه دوزيستان هم در آب و هم در خشكي زندگي‌ مي‌كند دوزيست نيست و يك خزنده است. پوستري از چرخه‌ي زندگي دوزيستان و خزندگان بسازيد و درباره‌ي تفاوت‌ها و شباهت‌هاي آنان گفتگو كنيد.
 • در ابتداي فصل بهار شب را در كنار يك آبگير بگذرانيد و به صداي قورباغه‌ها گوش دهيد. به آرامي و همراه با نور چراغ قوه در ميان گياهان كنار آب جستجو كنيد و قورباغه‌ها و رفتارهايشان را مشاهده كنيد.
 • توجه داشته باشيد امروزه به دلايل مختلف جمعيت دوزيستان بسيار كم شده است. در كشور ما به دليل خشكسالي و آلودگي آب‌ها اين موضوع بسيار مورد توجه است. آن‌ها موجوداتي بسيار حساس هستند و فراهم كردن شرايط نگهداري آنان در خانه بسيار سخت است. در نتيجه جمع‌آوري تخم قورباغه يا وزغ حتي اگر با فكر نگهداري و بعد آزادسازي جانوران بالغ باشد، توصيه نمي‌شود.
شناسنامه كتاب:
ناشر
قدياني
نويسنده
  Alex Ramsay, Paul Humphrey,   الكس رمزي, پل هامفري
برگردان
 • شهرام رجب زاده
تصويرگر
 •   Sarah Young
 •   سارا يانگ
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۸
پديدآورندگان
 •   الكس رمزي
 •   پل هامفري
 •   سارا يانگ
 •   شهرام رجب زاده
سال نشر
  چاپ سوم ۱۳۹۱
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و آشنايي با پروانه
 • كودكان و چرخه زندگي پروانه
 • كودكان و طبيعت
 • كودكان و آشنايي با دگرديسي
 • كودكان و آشنايي با حشرات
 • صفورا زواران حسيني

كتاب از تخم تا قورباغه


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: 07 توسط:ketabakmail :

چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟

چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟

چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟

كتاب «چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟» يك كتاب علمي اطلاعاتي است كه نقش انسان در مشكلات محيط زيستي بر كره‌ي زمين را به زبان ساده شرح داده و همچنين راه‌حل‌هايي را به خواننده پيشنهاد مي‌دهد تا با انجام آن‌ها به حفاظت كره‌ي زمين كمك كند.

كره‌ي زمين به سرعت در حال تغيير است و اين تغييرات به سبب فعاليت‌هاي انسان بر كره‌ي زمين ايجاد شده است و مي‌شود. آيا كنترل اين تغييرات تنها به عهده دولت‌هاست يا هر كدام از ما نيز مي‌توانيم نقشي به عهده داشته باشيم؟ بله مي‌توانيم. كتاب «چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟» ابتدا هر مشكل را توضيح مي‌دهد و سپس راهكارهايي را پيشنهاد مي‌دهد كه هركدام از ما با انجام آن‌ها مي‌توانيم به در حفاظت از كره‌ي زمين نقش ايفا كنيم.

كتاب «چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟» متني خوش‌خوان دارد كه با تصاوير ساده تكميل شده است. چيدمان مطالب و رنگ‌هاي استفاده شده به شكلي است كه كتاب را براي خواندن جذاب مي‌كند. كتاب داراي ۱۸ سرفصل است: مشكل چيست؟، سياره‌اي پر از زباله، بحران انرژي، گرم شدن زمين، انرژي سبز، صرفه‌جويي در مصرف انرژي، چه چيزي سبب آلودگي هوا مي‌شود؟ سفر به دور دنيا، انبوه زبالهف مصرف كم، استفاده مجدد و بازيافت، آلودگي آب، كمبود آب، مواد شيميايي، همه جا، كمي تفكر و تعقل، حيات وحش در خطر نابودي، نابودي جنگل‌ها، جاي پاي سياه بر روي كره زمين و زندگي سبز. كتاب در ابتدا داراي فهرستي از سرفصل‌ها و در انتها داراي واژه‌نامه‌اي براي توضيح برخي كلمات دشوار در متن است.

متاسفانه با وجود درج نامه ويراستار، متن كتاب داراي اشكالات ويرايشي آشكار است.

درباره نويسنده كتاب « چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟»

«سوزان مرديث» تاكنون حدود ۳۰ كتاب براي كودكان و نوجوانان نوشته است. تخصص وي مديريت انرژي است و به سازمان‌ها براي كاهش زباله و بهره‌وري انرژي‌شان مشاوره مي‌دهد.

درباره تصويرگر كتاب « چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟»

«سارا روخو پرز» يك نقاش و هنرمند اسپانيايي است كه علاوه بر تصويرگري براي مجلات، تصويرگري كتاب‌هاي كودكان را نيز انجام مي‌دهد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
انتشارات گام
نويسنده
  Susan Meredith,   سوزان مرديث
ويراستار
 •   مولود موسوي
برگردان
 • روژين شاملو
تصويرگر
 •   Sara Rojo Pérez
 •   سارا روخو پرز
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: فروردين ۹۷
پديدآورندگان
 •   سوزان مرديث
 •   روژين شاملو
 •   مولود موسوي
سال نشر
۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و حفاظت محيط زيست
 • آشنايي كودكان با بحران انرژي
 • آشنايي كودكان با گرم شدن زمين
 • كودكان و بازيافت
 • آشنايي كودكان با آلودگي آب
 • كودكان و حفاظت حيات وحش
 • كودكان و زندگي سبز

كتاب چرا بايد نگران كره زمين باشيم؟


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/28 ساعت: 07 توسط:ketabakmail :

اگر جاي من بودي

اگر جاي من بودي

اگر جاي من بودي

كتاب «اگر جاي من بودي» از زبان يك گربه روايت مي‌شود. گربه مشكلات و مسايل مختلفي كه با آن روبروست را مطرح مي‌كند و كودك را به جاي خود مي‌گذارد تا با هم‌ذات پنداري مسايل او را بهتر بفهمد.

داستان با اين جمله آغاز مي‌شود: «ممكن بود اتفاق بدي برايت بيفتد...». مخاطب به تدريج متوجه مي‌شود كتاب از زبان يك گربه روايت مي‌شود. گربه يكي يكي مشكلاتي كه در كنار انسان‌ها با آن مواجه است، مانند زخمي شدن، خيس شدن، ذوست داشته نشدن به خاطر خرافات، آسيب ديدن در تصادف با ماشين، جدا شدن از مادر در كودكي، خوردن غذاي مسموم، گرسنگي و آزار ديدن را مطرح مي‌كند. گربه در آخر از مخاطب مي‌خواهد كه مراقب گربه‌هاي شهرش باشد.

متن كتاب ساده است و به خوبي حس سختي و مشكلاتي كه گربه مطرح مي‌كند را منتقل مي‌كند. تصاوير كتاب برعكس متن، يك كودك را در موقعيت‌هايي كه داستان به آن اشاره مي‌كند تصوير كرده است و به خوبي هم‌ذات‌پنداري را در مخاطب كتاب بر مي‌انگيزاند و به نوعي كتاب را رمزآلود مي‌كند تا در انتها مخاطب دريابد داستان در واقع از زبان يك گربه است.

كتاب «اگر جاي من بودي» براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده كتاب «اگر جاي من بودي»

«روناك ربيعي» تاكنون حدود ۱۵ عنوان كتاب براي كودكان نوشته است. ربيعي به آموزش هنر به كودكان مانند طراحي و نقاشي روي پارچه نيز مي‌پردازد.

 

 

كاربردها و فعاليت ها

گفتگو كنيد.
پس از بلندخواني كتاب با پرسش‌هايي از اين دست با كودكان گفتگو كنيد:

 • تابه‌حال به گربه‌هاي كوچه و خيابان دقت كرده‌ايد؟ چه رنگ‌ها و نقش‌هايي دارند؟
 • چه احساس نسبت به گربه‌هاي كوچه و خيابان داريد؟
 • به نظر شما گربه‌هاي كوچه و خيابان چه چيزهايي دوست دارند؟ چه چيزهايي دوست ندارند؟ از چه چيزهايي مي‌ترسند؟
 • تابه‌حال گربه‌اي كه آسيب ديده باشد ديده‌ايد؟ چه كاري برايش كرديد؟
 • اگر شما جاي گربه‌هاي كوچه و خيابان بوديد چه احساسي داشتيد؟

كلاژ گربه‌هاي شهر را بسازيد.
الگوي گربه را در اختيار كودكان قرار دهيد. سپس وسايل كاردستي و كلاژ در اختيار آنان بگذاريد تا گربه‌هاي متنوع شهر را بسازند. اين فعاليت با الهام از تصاوير گربه‌ها در انتهاي كتاب مي‌تواند انجام شود.

گربه‌هاي محله‌ي ما
از كودكان بخواهيد گربه‌‌هايي كه نزديك خانه‌شان مي‌بينند را زير نظر بگيرند. نقاشي آن‌ها را بكشند يا از آن‌ها عكس بگيرند و همراه نشان دادن تصاوير براي كودكان ديگر درباره‌ي آن‌ها و كارهايي كه مي‌كنند توضيح دهند. حتي مي‌توانند براي آن‌ها اسم انتخاب كنند و هر چند وقت يك بار ماجراهاي جديد گربه‌هاي محله‌شان را براي بقيه تعريف كنند.

شناخت گربه‌ها

همراه كودكان درباره‌ي گربه‌هاي اهلي، شرايط نگهداري، رژيم غذايي، چيزهايي كه دوست دارند و چيزهايي كه دوست ندارند پژوهش كنند. مي‌توانيد يك كتاب يا پوستر درباره‌ي گربه‌ها بسازيد.

شناخت خويشاوندان وحشي گربه‌هاي اهلي
همراه كودكان درباره اعضاي ديگر خانواده‌ي گربه‌سانان پژوهش كنيد. از كتاب گربه‌سانان ايران يا كتاب دانشنامه حيات وحش ايران – مهره‌داران كمك بگيريد و با خويشاوندان گربه‌هاي اهلي كه در طبيعت زندگي مي‌كنند آشنا شويد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران
نويسنده
  روناك ربيعي
تصويرگر
 •   زهرا محمدنژاد
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: فروردين ۹۷
پديدآورندگان
 •   روناك ربيعي
 •   زهرا محمدنژاد
 •   مانلي شيرگيري
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و حفاظت محيط زيست
 • كودكان و دوستي با جانوران
 • كودكان و احترام به طبيعت
 • آشنايي كودكان با حقوق حيوانات
 • صفورا زواران حسيني

كتاب اگر جاي من بودي


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/24 ساعت: 06 توسط:ketabakmail :

بندپايان از سر تا دم

بندپايان از سر تا دم

بندپايان از سر تا دم

كتاب «بندپايان از سر تا دم» از مجموعه كتاب «از سر تا دم» يك كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان است، كه با شيوه‌اي معماگونه كودكان را به خواندن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در كتاب «بندپايان از سر تا دم» ۸ تصوير از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ جانور بندپا نشان داده شده و از مخاطب پرسيده مي‌شود آيا مي‌داند اين اندام متعلق به كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد آن جانور در زيستگاه خود نشان داده شده و اطلاعات علمي كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است. در انتهاي كتاب نيز چند جانور بندپاي ديگر به‌شكل خلاصه معرفي شده‌اند.

تصويرگري كتاب «بندپايان از سر تا دم» نقطه‌ي قوت كتاب است. در تصويرگري كتاب از تكنيك كلاژ استفاده شده و تصويرگر به جزييات بدن هر جانور توجه بالايي داشته است.

كتاب «بندپايان از سر تا دم» سومين كتاب از مجموعه كتاب «از سر تا دم» است. «دايناسورها از سر تا دم» و «جانوران اقيانوس از سر تا دم» ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه هستند.

كتاب «بندپايان از سر تا دم» برنده‌ي جايزه‌ي كتاب‌هاي مناسب براي كودكان زير ۵ سال كتابخانه‌ي عمومي تورنتو در سال ۲۰۱۷ شده است.

كتاب «بندپايان از سر تا دم» با وجود آن‌كه يك كتاب غير داستان و علمي اطلاعاتي است، به دليل داشتن ساختار تكرار شونده، معماگونه و تصاوير جذاب، كتاب براي بلندخواني مناسب است.

درباره تصويرگر كتاب «بندپايان از سر تا دم»

«كوانچاي موريا» تصويرگر و نقاش آمريكايي است. موريا علاوه بر تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، به تصويرگري بازي‌هاي روميزي و بازي‌هاي كارتي و ساخت اسباب‌بازي‌هاي چوبي نيز مشغول است.


مجموعه كتاب‌هاي «از سر تا دُم» يك مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان است كه در هر جلد به دسته‌اي از جانورانِ گروهِ «بندپايان»، «جانوران اقيانوس» و «دايناسورها» مي‌پردازد.

در اين كتاب‌ها، با طرح يك معما درباره‌ي ويژگي برجسته‌ي جانوران، كودك را به خواندن و دانستن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در هر يك از جلدهاي مجموعه‌ كتاب‌هاي «از سر تا دُم» هشت تصوير، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب كودك سوال پرسيده كه آيا مي‌داند اين اندام براي كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد از هر تصوير (معما)، آن جانور در زيستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علميِ كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است.

يكي از ويژگي‌هاي برجسته‌ي اين مجموعه‌ي سه جلدي، تصويرسازي‌هاي كتاب‌ها است كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند. با اين تكنيك (كلاژ) بخش‌هاي پيچيده‌ي بدن هر جانور ساده‌تر، و درك و تشخيص اجزاي مختلف آن براي مخاطبِ كودك آسان‌تر شده است. علاوه بر اين پدر، مادر يا مربي كودك مي‌توانند از تصويرسازي‌هاي كتاب ايده گرفته و هر كدام از اين حيوانات را با كاغذ يا مقواهاي رنگي از نو اجرا كنند. اين تمرين و بازي باعث شناخت بيشتر كودك با بخش‌هاي مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن اين اطلاعات علمي در ذهن او مي‌شود.

در انتهاي هر يك از جلدهاي اين مجموعه نيز چند جانور ديگر به طور خلاصه معرفي شده‌اند.

اين مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان بالاي ۵ سال مناسب است.

كاربردها و فعاليت ها

 • پس از بلندخواني به كمك پرسش‌هايي از اين دست با كودكان گفتگو كنيد: به چه جانوراني بندپايان مي‌گوييم؟ اين جانوران چه ويژگي‌هايي دارند؟ چه بندپاياني مي‌شناسيد؟ كدام بندپايان را دوست داريد؟ چرا؟
 • كتاب يا پوستر بسازيد. از هر گروه از كودكان بخواهيد يكي از بندپايان را انتخاب و درباره‌ي زندگي آن‌، غذا و زيستگاه‌‌اش پژوهش كنند. سپس نتايج پژوهش خود را به صورت يك كتاب يا پوستر در بياورند.
 • كتاب را ادامه دهيد. مشابه ساختار كتاب، به كمك كودكان بندپايان ديگري را به كتاب اضافه كنيد. كلاژ تصوير بندپايان را بسازيد و اطلاعات علمي كوتاهي درباره‌ي هر كدام بنويسيد.
شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Stacey Roderick,   استيي ردريك
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Kwanchai Moriya
 •   كوانچاي موريا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   اتيسي ردريك
 •   كوانچاي موريا
 •   فروغ فرجود
سال نشر
  چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان
 • فريبا ديندار
 • كودكان و آشنايي با بندپايان
 • كودكان و آشنايي با طبيعت
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و آشنايي با بي مهرگان
 • صفورا زواران حسيني

كتاب بندپايان از سر تا دم


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/24 ساعت: 06 توسط:ketabakmail :

آتش نشان ها

آتش نشان ها

آتش نشان ها

صبح روز پنج شنبه ۳۰ دي ماه ۱۳۹۵ شمسي (۱۹ ژانويه ۲۰۱۷ ميلادي) ساختمان تجاري پلاسكو در تهران آتش گرفت و ظرف سه ساعت و نيم به طور كامل فروريخت. بر اثر اين حادثه، ۱۶ آتش نشان جان خود را از دست دادند. (از مقدمه ناشر)

كتاب «آتش نشان ها» از مجموعه شگفتي‌هاي جهان، به ياد و احترام جان باختگان آتش نشان حادثه غم‌انگيز ساختمان پلاسكو تهران ترجمه و منتشر شده است.

كتاب «آتش نشان ها» با تاريخچه اي از حرفه آتش نشاني و تجهيزات اين حرفه در گذشته شروع مي‌شود و به دنبال آن تجهيزات مدرن و پيشرفته امروزي را توضيح مي‌دهد. زنان و مردان آتش‌نشان امدادگران ماهر و آگاهي هستند كه سريع و مؤثر عمل مي‌كنند و در عمليات نجات جاده‌اي، حوادث خانگي، بلاياي طبيعي و موقعيت‌هاي ديگر بلافاصله وارد عمل مي‌شوند كه نمونه‌هايي از فعاليت‌هاي آن‌ها در كتاب «آتش نشان ها» بيان شده است. آتش نشان‌ها هم چنين وظيفه‌ي آموزش قوانين ايمني در برابر آتش‌سوزي (در مدرسه‌ها، ساختمان‌هاي اداري و ...) و نظارت بر اجراي اين قوانين را بر عهده دارند كه در كتاب به آ‌ن‌ها نيز توجه شده است.

حرفه آتش نشاني با توجه به فعاليت‌هايش كه همراه با شجاعت و فداكاري است، از مشاغلي است كه توجه نوجوانان و جوانان را به خود جلب مي‌كند. كتاب «آتش نشان ها» با تصاوير مرتبط با فعاليت‌ها، مرجع مناسبي است كه مي‌تواند خواننده را با جنبه‌هاي مختلف اين حرفه آشنا كند و علاقه و انگيزه خدمت به اجتماع را در مخاطبان تقويت كند.

از اين مجموعه كتاب هاي هواشناسي، كشاورزي و پل ها نيز منتشر شده است. انرژي ها، بدن انسان، خزندگان و درياها كتاب‌هاي ديگر كتي فرانكو به فارسي ترجمه شده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم, كتاب هاي مهتاب
نويسنده
  Cathy Franco,   كتي فرانكو
برگردان
 • مهناز عسكري
تصويرگر
 •   ژاك دايان
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   كتي فرانكو
 •   مهناز عسكري
 •   ژاك دايان
سال نشر
  ۱۳۹۶

كتاب آتش نشان ها


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/22 ساعت: 05 توسط:ketabakmail :

جانوران اقيانوس از سر تا دم

جانوران اقيانوس از سر تا دم

جانوران اقيانوس از سر تا دم

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» از مجموعه كتاب «از سر تا دم» يك كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان است، كه با شيوه‌اي معماگونه كودكان را به خواندن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» ۸ تصوير از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ جانور ساكن اقيانوس نشان داده شده و از مخاطب پرسيده مي‌شود آيا مي‌داند اين اندام متعلق به كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد آن جانور در زيستگاه خود نشان داده شده و اطلاعات علمي كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است. در انتهاي كتاب نيز چند جانور اقيانوسي ديگر به‌شكل خلاصه معرفي شده‌اند.

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» دومين كتاب از مجموعه كتاب «از سر تا دم» است. «دايناسورها از سر تا دم» و «بندپايان از سر تا دم» ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه هستند.

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» در سال ۲۰۱۷ برنده‌ي جايزه‌ي بهترين كتاب‌ها براي كودكان و نوجوانان از مركز كتاب‌ كودكان كانادايي شده است.

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» با وجود آن‌كه يك كتاب غير داستان و علمي اطلاعاتي است، به دليل داشتن ساختار تكرار شونده، معماگونه و تصاوير جذاب، كتاب مناسبي براي بلندخواني است.

درباره تصويرگر كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم»

تصويرگري كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» نقطه‌ي قوت كتاب است. در تصويرگري كتاب از تكنيك كلاژ استفاده شده و تصويرگر به جزييات بدن هر جانور توجه بالايي داشته است. «كوانچاي موريا» تصويرگر و نقاش آمريكايي است. موريا علاوه بر تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، به تصويرگري بازي‌هاي روميزي و بازي‌هاي كارتي و ساخت اسباب‌بازي‌هاي چوبي نيز مشغول است.


مجموعه كتاب‌هاي «از سر تا دُم» يك مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان است كه در هر جلد به دسته‌اي از جانورانِ گروهِ «بندپايان»، «جانوران اقيانوس» و «دايناسورها» مي‌پردازد.

در اين كتاب‌ها، با طرح يك معما درباره‌ي ويژگي برجسته‌ي جانوران، كودك را به خواندن و دانستن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در هر يك از جلدهاي مجموعه‌ كتاب‌هاي «از سر تا دُم» هشت تصوير، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب كودك سوال پرسيده كه آيا مي‌داند اين اندام براي كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد از هر تصوير (معما)، آن جانور در زيستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علميِ كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است.

يكي از ويژگي‌هاي برجسته‌ي اين مجموعه‌ي سه جلدي، تصويرسازي‌هاي كتاب‌ها است كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند. با اين تكنيك (كلاژ) بخش‌هاي پيچيده‌ي بدن هر جانور ساده‌تر، و درك و تشخيص اجزاي مختلف آن براي مخاطبِ كودك آسان‌تر شده است. علاوه بر اين پدر، مادر يا مربي كودك مي‌توانند از تصويرسازي‌هاي كتاب ايده گرفته و هر كدام از اين حيوانات را با كاغذ يا مقواهاي رنگي از نو اجرا كنند. اين تمرين و بازي باعث شناخت بيشتر كودك با بخش‌هاي مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن اين اطلاعات علمي در ذهن او مي‌شود.

در انتهاي هر يك از جلدهاي اين مجموعه نيز چند جانور ديگر به طور خلاصه معرفي شده‌اند.

اين مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان بالاي ۵ سال مناسب است.

كاربردها و فعاليت ها

۱) پس از بلندخواني به كمك پرسش‌هايي از اين دست با كودكان گفتگو كنيد:

 • چه جانوراني در اقيانوس زندگي مي‌كنند؟ اين جانوران چه ويژگي‌هايي دارند؟
 • جانوراني كه در اقيانوس زندگي مي‌كنند چگونه تنفس مي‌كنند؟ چه غذايي مي‌خورند؟
 • كدام يك از جانوران ساكن اقيانوس را دوست داريد؟ چرا؟
 • به نظر شما عجيب‌ترين جانور ساكن اقيانوس كدام است؟ چرا؟

۲) كتاب يا پوستر بسازيد.
از هر گروه از كودكان بخواهيد يكي از جانوران ساكن اقيانوس را انتخاب و درباره‌ي زندگي آن‌، غذا و ويژگي‌هايش پژوهش كنند. سپس نتايج پژوهش خود را به صورت يك كتاب يا پوستر در بياورند.

۳) كتاب را ادامه دهيد.
مشابه ساختار كتاب، به كمك كودكان جانوران اقيانوسي ديگري را به كتاب اضافه كنيد. كلاژ تصوير جانوران اقيانوسي را بسازيد و اطلاعات علمي كوتاهي درباره‌ي هركدام بنويسيد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Stacey Roderick,   استيي ردريك
ويراستار
 •   سارا قرباني (ويراستار علمي)
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Kwanchai Moriya
 •   كوانچاي موريا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   اتيسي ردريك
 •   كوانچاي موريا
 •   فروغ فرجود
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • صفورا زواران حسيني
 • فريبا ديندار
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان
 • كودكان و آشنايي با جانوران اقيانوس
 • كودكان و آشنايي با طبيعت
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و آشنايي با ماهي ها
 • كودكان و آشنايي با پستانداران دريايي
 • كودكان و آشنايي با اكوسيستم دريا

كتاب جانوران اقيانوس از سر تا دم


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/22 ساعت: 04 توسط:ketabakmail :

دايناسورها از سر تا دم

دايناسورها از سر تا دم

دايناسورها از سر تا دم

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» از مجموعه كتاب «از سر تا دم» يك كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان است، كه با شيوه‌اي معماگونه كودكان را به خواندن اطلاعات علمي درباره‌ي هر دايناسور تشويق مي‌كند.

در كتاب «دايناسورها از سر تا دم» ۸ تصوير از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ دايناسور نشان داده شده و از مخاطب پرسيده مي‌شود آيا مي‌داند اين اندام متعلق به كدام دايناسور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد بدن كامل دايناسور نشان داده شده و اطلاعات علمي كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است. در انتهاي كتاب نيز چند دايناسور ديگر به‌ شكل خلاصه معرفي شده‌اند.

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» اولين كتاب از مجموعه كتاب «از سر تا دم است». «بندپايان از سر تا دم» و «جانوران اقيانوس از سر تا دم» ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه هستند.

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» در سال ۲۰۱۵ برنده‌ي جايزه‌ي بهترين كتاب‌ كودكان و نوجوانان مركز كتاب كودكان كانادايي شده است.

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» با وجود آن‌كه يك كتاب غير داستان و علمي اطلاعاتي است، به دليل داشتن ساختار تكرار شونده، معماگونه و تصاوير جذاب، كتاب مناسبي براي بلندخواني است.

تصويرگر كتاب «دايناسورها از سر تا دم»

تصويرگري كتاب «دايناسورها از سر تا دم» نقطه‌ي قوت كتاب است. در تصويرگري كتاب از تكنيك كلاژ استفاده شده و تصويرگر به جزييات بدن هر جانور توجه بالايي داشته است. «كوانچاي موريا» تصويرگر و نقاش آمريكايي است. موريا علاوه بر تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، به تصويرگري بازي‌هاي روميزي و بازي‌هاي كارتي و ساخت اسباب‌بازي‌هاي چوبي نيز مشغول است.


مجموعه كتاب‌هاي «از سر تا دُم» يك مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان است كه در هر جلد به دسته‌اي از جانورانِ گروهِ «بندپايان»، «جانوران اقيانوس» و «دايناسورها» مي‌پردازد.

در اين كتاب‌ها، با طرح يك معما درباره‌ي ويژگي برجسته‌ي جانوران، كودك را به خواندن و دانستن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در هر يك از جلدهاي مجموعه‌ كتاب‌هاي «از سر تا دُم» هشت تصوير، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب كودك سوال پرسيده كه آيا مي‌داند اين اندام براي كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد از هر تصوير (معما)، آن جانور در زيستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علميِ كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است.

يكي از ويژگي‌هاي برجسته‌ي اين مجموعه‌ي سه جلدي، تصويرسازي‌هاي كتاب‌ها است كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند. با اين تكنيك (كلاژ) بخش‌هاي پيچيده‌ي بدن هر جانور ساده‌تر، و درك و تشخيص اجزاي مختلف آن براي مخاطبِ كودك آسان‌تر شده است. علاوه بر اين پدر، مادر يا مربي كودك مي‌توانند از تصويرسازي‌هاي كتاب ايده گرفته و هر كدام از اين حيوانات را با كاغذ يا مقواهاي رنگي از نو اجرا كنند. اين تمرين و بازي باعث شناخت بيشتر كودك با بخش‌هاي مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن اين اطلاعات علمي در ذهن او مي‌شود.

در انتهاي هر يك از جلدهاي اين مجموعه نيز چند جانور ديگر به طور خلاصه معرفي شده‌اند.

اين مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان بالاي ۵ سال مناسب است.

كاربردها و فعاليت ها

۱) پس از بلندخواني به كمك پرسش‌هايي از اين دست با كودكان گفتگو كنيد:

 • دايناسورها چه زماني بر كره‌ي زمين زندگي مي‌كرده‌اند؟ آيا هنوز هم هستند؟
 • چه دايناسوري را مي‌شناسيد؟
 • كدام دايناسور را دوست داريد؟ چرا؟
 • آيا مي‌دانيد دانشمندان چگونه درباره‌ي دايناسورها پژوهش مي‌كنند؟

۲) كتاب يا پوستر بسازيد.
از هر گروه از كودكان بخواهيد يكي از دايناسورها را انتخاب و درباره‌ي زندگي آن پژوهش كنند. سپس نتايج پژوهش خود را به صورت يك كتاب يا پوستر در بياورند.

۳) كتاب را ادامه دهيد.
مشابه ساختار كتاب، به كمك كودكان دايناسورهاي ديگري را به كتاب اضافه كنيد. كلاژ تصوير دايناسورها را بسازيد و اطلاعات علمي كوتاهي درباره‌ي هركدام بنويسيد.

۴) فسيل دايناسور خوردني بسازيد.
درباره‌‌ي فسيل با كودك خود گفتگو كنيد و تصاويري از فسيل دايناسورها را به اون نشان دهيد (لينك: https://www.google.com/search?q=dinosaur+fossils&source=lnms&tbm=isch&sa...۰ahUKEwi۹l_۷c۹c_aAhVB۳qQKHcbcCSgQ_AUICigB&biw=۱۳۶۶&bih=۶۶۲(.
تعدادي دايناسور اسباب بازي كوچك تهيه كنيد. ابزارهاي لازم پخت بيسكويت دلخواه‌تان مثلا بيسكوييت كره‌اي را هم آماده كنيد. خمير بيسكويت را شكل سكه بزرگ در بياوريد و با دايناسورها روي آن نقش بيندازيد. سپس با رنگ خوراكي داخل فرورفتگي ها را رنگ كنيد تا جزييات بدن دايناسورها بهتر معلوم شود. پس از پخت بيسكويت‌ها مي‌توانيد يك مهماني عصرانه‌ي خانوادگي دايناسوري ترتيب دهيد و به همراه بازي فسيل‌هاي دايناسور را بخوريد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Stacey Roderick,   استيي ردريك
ويراستار
 •   سارا قرباني (ويراستار علمي)
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Kwanchai Moriya
 •   كوانچاي موريا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   اتيسي ردريك
 •   كوانچاي موريا
 •   فروغ فرجود
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان
 • كودكان و آشنايي با دايناسورها
 • كودكان و آشنايي با جانوران منقرض شده
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و تاريخ كره زمين
 • فريبا ديندار
 • صفورا زواران حسيني

كتاب دايناسورها از سر تا دم


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/18 ساعت: 05 توسط:ketabakmail :

اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ ، اطلاعاتي درباره‌ي عددها و اندازه‌هاي بسيار بزرگ به مخاطب مي‌دهد. از نكات جذاب كتاب اين است كه نويسنده با كوچك كردن مفاهيم و عددهاي بزرگ به شكل‌هايي با مقياس كوچك كه براي مخاطب آشناست، سعي در شناساندن بهتر دنياي اطراف را به او دارد. معلم مي‌تواند از اين موضوع براي آموزش غيرمستقيم اين عددها و مقياس‌ها استفاده كند.

ساختار كتاب منطقي است و رابطه علت و معلولي در آن رعايت شده است. شيوه ارايه اطلاعات در كتاب عنوان‌بندي شده و مستقيم است. معلم مي‌تواند از اين عنوان‌ها به شكل پرسش و پاسخ استفاده كند.

زبان و بيان كتاب ساده و روان و مناسب سن مخاطب است. تصاوير كتاب نقاشي‌هاي رنگي و هماهنگ با متن هستند كه به جذابيت كتاب مي‌افزايند و مخاطب را به خواندن كتاب ترغيب مي‌كنند.

درباره نويسنده كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

ديويد جي اسميت معلمي است با ۲۵ سال سابقه تدريس براي كودكان سال‌هاي پايان دبستان و سال‌هاي بالاتر. او انگليسي، جغرافي و دانش اجتماعي تدريس مي‌كند. نويسنده‌ي كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ به خاطر روش منحصر به فردش براي آموزش كشيدن نقشه جهان به كودكان در سطح امريكا شناخته شده و در سال ۱۹۹۲ به خاطر نوآوري در تدريس جايزه‌ي Breaking the Mold Award را دريافت كرده است و از آن هنگام به عنوان مشاور تحصيلي براي آموزگاران، والدين و دانش آموزان درباره فن‌آوري‌هاي اطلاعاتي، جفرافيا و مسائل و مشكلات جهاني در امريكا، اروپا، افريقا، آسيا و امريكاي لاتين سخنراني و كارگاه برگزار مي‌كند.

اسميت در تعامل با آموزگاران، ايده ايجاد يك تصوير واقعي و قابل فهم و در دسترس از جهان براي كودكان را توسعه داد كه نتيجه آن كتابي شد به نام اگر جهان يك روستا بود: يك كتاب در مورد مردم جهان. اسميت كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ را در سال ۲۰۱۴ نوشته است. او علاوه بر اين دو كتاب ديگر هم دارد كه هر كدام از اين چهار عنوان جايزه‌هايي را دريافت كرده‌اند و يا ستايش شده‌اند.

درباره تصويرگر كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

استيو آدامز با نشريات بسياري همكاري مي‌كند و تاكنون هشت كتاب براي كودكان تصويرگري كرده است كه كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ يكي از آثار موفق اوست.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Smith J. David,   ديويد جي اسميت
ويراستار
 •   عاطفه سلياني
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Steve Adams
 •   استيو آدامز
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   استيو آدامز
 •   ديويد جي اسميت
 •   عاطفه سلياني
 •   فروغ فرجود
سال نشر
۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و اندازه ها
 • كودكان و رياضيات، كودكان و نجوم، كودكان و تاريخ طبيعي

كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/18 ساعت: 05 توسط:ketabakmail :

با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

حفاظت از محيط زيست از موضوعات مهمي است كه بايد به كودكان آموزش داده شود. كتاب «با آسمان سرزمين من آشتي كنيد» از مجموعه كتاب‌هاي ديده بان كوچك با بياني داستاني كودك را با راه‌هاي محافظت از محيط زيست آشنا مي‌كند.

ديده‌بان كوچك به آسمان تيره و خاكستري و زمين كه با زباله آلوده شده است، نگاه مي‌كند. زماني را به ياد مي‌آورد كه آسمان صاف و آبي بود و پرواز پرندگان را مي‌شد در آن ديد؛ زمين پاك و تميز بود و مردم از ديدن آن لذت مي‌بردند. با ساخته شدن كارخانه‌اي در دهكده، آلودگي و خرابي در آنجا روز به روز بيشتر شد. ديده‌بان كوچك تصميم مي‌گيرد كارهايي انجام دهد؛ كارهايي مانند كاشتن درخت، دفن كردن زباله‌ها، كاشتن بوته‌هاي گل و آب دادن به آن‌ها و كاشتن نهال در اطراف كارخانه. در ابتدا همه كارهاي او را بي فايده مي‌دانند و معتقدند با يك گل بهار نمي شود، ولي ديده‌بان كوچك هم چنان به كارهاي خود ادامه مي‌دهد تا آمدن دوباره پرندگان را مي‌بيند و آن وقت است كه همه مردم با شادي فرياد مي زنند: «با يك گل هم بهار مي شود».

هدف نويسنده كتاب «با آسمان سرزمين من آشتي كنيد» آشنايي خواننده كودك و نوجوان با طبيعت و محيط زيست و چگونگي حفظ و بهبود آن و تأثير متقابل انسان و طبيعت بر يكديگر است كه در اين داستان به خوبي بيان شده است.

والدين مي‌توانند پس از خواندن كتاب «با آسمان سرزمين من آشتي كنيد» با فرزند خود، در جمع خانواده گفت و گو كنند و ببينند آن‌ها چگونه مي‌توانند مسئوليت و نقش خود را در حفاظت و بهبود محيط زندگي‌شان ايفا كنند و براي انجام آن نقشه و برنامه عملي طراحي كنند. از اين طريق هر كودك مي‌تواند «ديده‌بان كوچك»ي براي سرزمين خود شود و با اميدواري تغييري هر چند كوچك در محيط زندگي خود ايجاد كند.

درباره نويسنده كتاب با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

نسرين‌نوش اميني، نويسنده، مترجم و ويراستار است. كارشناسي ارشد زبان ‌و‌ادبيات فارسي خوانده است. كتاب كارت دعوت داري موش‌موشك؟ او برگزيده‌ي نخستين كارگاه خلق كتاب تصويري و اثر برگزيده شوراي كتاب كودك و چهار لاك‌پشت پرنده شد. رمان بابابزرگ كله‌پشمكي و صورتي من او يكي از برندگان جشنواره‌ي پرنده‌ي آبي بود و داستان هندوانه‌ي بنفش او داستانِ برتر انجمن نويسندگان. كتك‌خور سلطنتي و كوهستان شارلاتان و مجموعه كارآگاه جرقه از آثاري است كه ترجمه كرده است.

 

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
خانه ادبيات
نويسنده
  نسرين نوش اميني
تصويرگر
 •   مجيد صابري نژاد
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   نسرين نوش اميني
 •   مجيد صابري نژاد
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و دانش اجتماعي
 • كودكان و حفاظت از محيط زيست
 • كودكان و آلودگي محيط زيست
 • كودكان و تأثير انسان بر طبيعت
 • كودكان و مسئوليت پذيري
 • كودكان و اميد

كتاب با آسمان سرزمين من آشتي كنيد


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/14 ساعت: 07 توسط:ketabakmail :

با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟

كتاب با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟

با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟

كتاب «با دمي شبيه اين چه كار مي‌كني؟» با طرح پرسش و بعد پاسخ به آن‌ها به شكلي بازي‌گونه مخاطب را با تنوع و كاركرد اندام‌هاي مختلف بدن در جانوران گوناگون آشنا مي‌كند.

در كتاب «با دمي شبيه به اين چه كار مي‌كني؟» به ترتيب ابتدا تصوير انواع بيني، گوش، دم، چشم، دهان و دست و پاي جانوران مختلف نشان داده مي‌شود و از مخاطب پرسيده مي‌شود با اندامي شبيه به اين چه كار مي‌كني؟ سپس در صفحه‌ي بعد بدن كامل هر جانور نشان داده شده و توضيحي كوتاه درباره‌ي كاركرد آن اندام در بدن هر جانور داده مي‌شود.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب با دمي شبيه اين چه كار مي كني؟

«استيون جنكينز» و «رابين پيج» به‌طور مشترك نويسندگي و تصويرگري اين كتاب را به عهده داشته‌اند. متن كتاب كوتاه، ساده و روشن است و تصاوير كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند، دقيق و چشم‌نواز هستند. جنكينز و پيج تاكنون ۱۶ كتاب علمي اطلاعاتي با همكاري يكديگر منتشر كرده‌اند. جنكينز سوالات سه فرزندشان را منبع الهام موضوعات كتاب‌هايشان مي‌داند.

كتاب «با دمي شبيه به اين چه كار مي‌كني؟» در سال ۲۰۰۴ برنده‌ي مدال افتخار كلدكات شده است.

كاربردها و فعاليت ها

۱) معما طرح كنيد.
تعدادي معما از محتواي كتاب طراحي كنيد و از كودكان بپرسيد. مانند:

 • كدام پرنده است كه پاهايي آبي دارد و با آن‌ها چه مي‌كند؟
 • كدام جانور مي‌تواند با پاهايش غذا بخورد؟
 • كدام جانور با بيني‌اش حمام مي‌كند؟

كودكان نيز مي‌توانند معما طرح كنند و از كودكان ديگر بپرسند.

۲) معماي تصويري طراحي كنيد.
از هر كودك بخواهيد يك جانور و يك اندام را انتخاب كند و مانند كتاب در دو صفحه تصاوير را بكشد. كودك را تشويق كنيد مانند تصاوير كتاب به جزييات بپردازد. سپس يك بازي راه بيندازيد و هر كودك به نوبت ابتدا تصوير اندام جانور را نشان بدهد و مانند كتاب بپرسد اگر به عنوان مثال گوشي مانند اين داشتي چه مي‌كردي؟ از كودكان ديگر بخواهيد پاسخ دهند و نام جانور را نيز بگويند.

۳) يك بازي بسازيد.
به شكل‌هاي مختلف مي‌توانيد مطالب كتاب را مرور كني. به عنوان مثال ۶ تصوير از اندام‌هاي مختلف (دم، بيني، چشم، دست و پا، گوش و دهان) جانوران مختلف تهيه كنيد. جدولي با سه سه ستون رسم كنيد. بالاي ستون اول بنويسيد جانور و تصاوير را به ترتيب زير آن بچسبانيد. بالاي ستون دوم بنويسيد «اندام» و بالاي ستون سوم بنويسيد «كاركرد».سپس از كودكان بخواهيد جدول را با اطلاعاتي كه از كتاب آموخته‌اند كامل كنند.

۴) خودتان را جاي جانوران بگذاريد.
از كودكان بخواهيد تصور كنند به جاي يكي از اندام‌هايشان، مثلا پاهايشان، پاي يكي از جانوران را داشتند. سپس از آن‌ها بخواهيد تصوير خودشان را با پاهاي جديد و همچنين تصوير ردپايشان را بكشند.

۵) جانوران خيالي بكشيد.
از كودكان بخواهيد يك جانور را انتخاب كنند و يك كاركرد اندام‌ها را هم در نظر بگيرند. به عنوان مثال عقاب و دوش گرفتن با بيني. سپس اندام لازم براي اين كار را براي جانور مورد نظرشان بكشند. جانور مي‌تواند خيالي باشد و اشكالي ندارد كه در واقعيت آن جانور چنين اندامي نداشته باشد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
كانون پرورش فكري كودك و نوجوان
نويسنده
  Steve Jenkins ,Robin Page,   استيو جنكينز, رابين پيج
ويراستار
 •   شهرام رجب زاده
برگردان
 • پونه اسلامي
تصويرگر
 •   Steve Jenkins ,Robin Page
 •   استيو جنكينز, رابين پيج
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   استيو جنكينز
 •   رابين پيج
 •   پونه اسلامي
 • شهرام رجب زاده
سال نشر
چاپ سوم ۱۳۹۴
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و اعضاي بدن
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و سازگاري ها در بدن جانوران
 • كودكان و دوستي با طبيعت
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان

كتاب با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/11 ساعت: 08 توسط:ketabakmail :

پسري كه عاشق رياضي بود

پسري كه عاشق رياضي بود

پسري كه عاشق رياضي بود

روزگاري، پسري به نام پل، عاشق رياضي بود و هميشه به رياضي فكر مي‌كرد. كتاب «پسري كه عاشق رياضي بود» از مجموعه من و مشاهير جهان داستان زندگي پل را تعريف مي‌كند. پل اردوش از كودكي بازي با اعداد و رياضي را دوست داشت و عددها بهترين دوست‌هاي او بودند. اردوش در بيست سالگي، به خاطر رياضي‌اش در سراسر جهان مشهور شده بود و آغازگر انواع رياضيات جديد بود.

نويسنده در اين كتاب با نثري روان و جذاب زندگي و علاقه پل اردوش به رياضيات را توصيف مي‌كند و خواننده نوجوان را به رياضي علاقه‌مند مي‌كند. تصاوير خلاقانه كه متن را همراهي مي‌كنند نوجوان را به بازي با اعداد و كشف برمي‌انگيزد.
در بخش پاياني كتاب اسامي تعداد زيادي از رياضي‌دان ها آمده است كه مي‌تواند شروعي براي خواندن سرگذشت آن‌ها باشد.

درباره نويسنده كتاب «پسري كه عاشق رياضي بود»

دبورا هايلگمن هفتاد و چهار كتاب براي كودكان و نوجوانان نوشته است، از جمله كتاب چارلز و اِما (جهش ايمان داروين، كه فيناليست جايزه ملي كتاب در آمريكا بود). فكر نوشتن كتابي درباره پل اردوش را پسرانش به او الهام كردند. آن‌ها هر بار كه از مدرسه به خانه مي‌آمدند، هيجان‌زده از رياضيدان درخشان و دوست‌داشتني به نام پل اردوش حرف مي‌زدند و اين، آغازي شد بر تحقيقات گسترده او در باره اين رياضيدان نابغه.

درباره تصويرگر كتاب «پسري كه عاشق رياضي بود»

لوين فام به گفته خودش، زماني معتقد بود كه يك نابغه رياضي است، تا اينكه با مسائل حساب و رياضي رو به رو شد و پي برد كه نابغه نيست. او هنوز عاشق اعداد است، ولي تصويرگري، عشق و حرفه اوست.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
نخستين، كتاب هاي پرستو
نويسنده
  Heiligman Deborah,   دبورا هايلگمن
برگردان
 • شهاب الدين عباسي
تصويرگر
 •   LeUyen Pham
 •   لوين فام
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   دبورا هايلگمن
 •   لوين فام
 •   شهاب الدين عباسي
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و زندگي نامه
 • پل اردوش
 • كودكان و رياضي
 • عدد اول
 • كتاب پسري كه عاشق رياضي بود
 • كودكان و آموزش رياضي
 • كودكان و بازي با اعداد

كتاب پسري كه عاشق رياضي بود


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/8 ساعت: 04 توسط:ketabakmail :

شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» از دو بخش تشكيل شده است. در بخش اول اطلاعاتي در باره‌ جغد و ساير حيواناتي كه در شب فعال هستند، به مخاطب مي‌دهد و با استفاده از تعداد آن‌ها كاركرد اعداد را به مخاطب مي‌آموزد.

مربي مي‌تواند از اين بخش هم براي شناخت جانوراني كه در شب فعاليت مي‌كنند و هم آموزش اعداد استفاده كند.

بخش دوم ك«شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» در باره‌ جانوراني كه در سكوت و آرامش شب مي‌خوابند و در روز فعاليت مي‌كنند به مخاطب اطلاعاتي مي‌دهد. مربي از اين بخش هم مي‌تواند در جهت آموزش اين گونه جانوران به كودكان استفاده كند.

چنين ساختاري در كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» به كودكان امكان مقايسه‌ اين دو گونه از جانوران را فراهم مي‌كند كه يكي از اركان شناخت است و به رشد شناختي كودكان كمك مي‌كند.

ساختار كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» منطقي است و ارايه اطلاعات در كتاب گاهي مستقيم و گاهي غير مستقيم و به شكل داستان است.

زبان كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» ساده و روان و مناسب سن مخاطب كتاب است. تصاوير كتاب رنگي و فراتر از متن هستند كه به جذب مخاطب كمك فراواني مي‌كنند.

درباره نويسندگان و تصويرگران كتاب شب تاريك و دانايي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» ترجمه از دو كتاب به نام‌هاي «جغد كوچولو» نوشته ديويا سرينواسان و «كتاب خواب» نوشته‌ي ايل سانگ نا است.

ديويا سرينواسان در تگزاس زندگي مي‌كند. او نوشتن و تصويرگري براي كودكان را از سال ۲۰۰۹ آغاز كرده و تاكنون سه عنوان كتاب براي كودكان خلق كرده است.

ايل سونگ نا در كره جنوبي به دنيا آمد. در سال ۲۰۰۱ به لندن آمد. او در دانشگاه كينگ استون لندن و كالج اينستيتوي هنر مريلند تصويرگري خوانده است و هم اكنون در انستيتو هنر كانزاس تصويرگري درس مي‌دهد. كتاب «كتاب خواب» نخستين كتاب تصويري اوست. او تاكنون نزديك به ۱۰ كتاب براي كودكان خلق كرده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
دنياي اقتصاد، داركوب
نويسنده
  IL Sung Na, Divya Srinivasan,   ديويا سرنيواسان, ايا سونگ نا
برگردان
 • شادي صدر
تصويرگر
 •   IL Sung Na, Divya Srinivasan
 •   ديويا سرنيواسان, ايا سونگ نا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   ديويا سرنيواسان
 •   ايا سونگ نا
 •   شادي صدر
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و زيست شناسي جانوري
 • كتاب كودك درباره جغدها
 • كتاب كودك
 • شب تاريك و داناي بيدار
 • داستان دو جغد در يك كتاب
 • آموزش شمارش اعداد
 • كودكان و خوابيدن
 • كتاب كودك درباره ساريگ
 • كتاب كودك درباره قارچ
 • كتاب كودك درباره حيوانات شب
 • كتاب كودك درباره حيوانات شكارچي

كتاب شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/8 ساعت: 03 توسط:ketabakmail :

سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» اطلاعات مفيدي را در باره فضا و فضانوردان، پرتابگر و ايستگاه فضايي به مخاطب مي‌دهد و تصويري واقعي از سفر به فضا، زندگي در ايستگاه فضايي و بازگشت به زمين ارائه مي‌دهد.

هم‌چنين در كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» توضيحاتي در باره شرايط داوطلبان فضانوردي و آموزش به آن‌ها، تجهيزات و امكانات براي سفر به فضانوردان و نحوه پرتاب ناو فضايي و الحاق آن به ايستگاه فضايي داده شده است.
شيوه ارايه اطلاعات در كتاب مستقيم و عنوان‌بندي شده است و هر كدام از عناوين مي‌توانند به شكل پرسش درآيند و مخاطب با پاسخ به آن‌ها مي‌تواند يادگيري خود را در اين زمينه تقويت كند و به دانش خود بيفزايد.

زبان و بيان كتاب ساده و روان است و مناسب سن مخاطب است.
تصاوير كتاب عكس‌هاي رنگي و جذاب هستند كه به جذب مخاطب كمك فراواني مي‌كنند. هم‌چنين در پايان كتاب زندگينامه فضانوردان مشهور آمده است كه آشنايي با آن‌ها براي مخاطب علاقه مند جالب است.

كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» برگزيده نهمين دوره جشنواره كتاب برتر (۱۳۹۶) شده است.

كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» نوشته سيروس برزو (سيروس برزو سردبير مرزهاي بيكران ماهنامه آسمان) و محمدرضا رضايي (روزنامه‌نگار علم و فعال ترويج علم) است. از ويژگي‌هاي آن اين است كه اطلاعات مفيدي را درباره فضا و فضاپيماها، فضانوردها و زندگي واقعي آن‌ها به مخاطب مي‌دهد و همچنين تصاوير جذاب كتاب از ديگر نكات مثبت آن است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
طلايي
نويسنده
  سيروس برزو, محمد رضا رضايي
ويراستار
 •   عليرضا باقري جبلي, افسانه حجتي طباطبايي
تصويرگر
 •   الهام محبوب
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   سيروس برزو
 •   محمد رضا رضايي
 •   عليرضا باقري جبلي
 •   افسانه حجتي طباطبايي
 •   الهام محبوب
سال نشر
۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب كودك
 • كتاب علمي و كودك
 • كودكان و نجوم
 • كودكان و فضا
 • سيروس برزو
 • محمد رضا رضايي
 • كودك و فضا
 • سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

كتاب سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/4 ساعت: 08 توسط:ketabakmail :

فاصله‌ ات را با من حفظ كن

فاصله‌ات را با من حفظ كن!

فاصله‌ ات را با من حفظ كن

داستان كتاب « فاصله‌ات را با من حفظ كن!» درباره‌ي پسري به نام لوييس است كه از رعايت فاصله با ديگران و فضاي شخصي چيزي نمي‌داند اما عاشق نجوم و فضانوردي است و اطلاعات زيادي در اين زمينه دارد.

يك روز آموزگار به دليل اينكه لوييس فاصله‌اش را با ديگران رعايت نمي‌كند، عصباني مي‌شود و لوييس را به كلاس «رعايت فاصله» مي‌فرستد. لوييس از اين تصميم آموزگار بسيار خوشحال مي‌شود چون فكر مي‌كند قرار است در اين كلاس راجع به فضا و ستاره‌ها ياد بگيرد، اما كم‌كم متوجه مي‌شود كه اين‌طور نيست.
كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!» زباني طنز دارد و يك منبع مناسب است براي والدين و مربيان و آموزگاراني كه مي‌خواهند راجع به مفهوم حريم خصوصي و رعايت فاصله و فضاي بين آدم‌ها با كودكان صحبت كنند و به آن‌ها آموزش دهند. اين كتاب كمك مي‌كند كودك بفهمد فاصله‌ي مناسب با ديگران چه‌قدر است و رعايت اين فاصله به معني احترام گذاشتن به آن‌ها و هم‌چنين محافظت از خودشان است.
مسير داستان كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!» بسيار جذاب است به گونه‌اي كه نه تنها كودك را سر ذوق مي‌آورد، بلكه بزرگ‌ترها هم از خواندنش لذت مي‌برند و مي‌توانند از آن بياموزند، زيرا فقط كودكان نيستند كه با مفهوم رعايت فاصله‌ي شخصي آشنايي ندارند. گاهي بزرگ‌ترها هم دچار مشكل عدم رعايت فاصله با ديگران مي‌شوند.
كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!» براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!»:

تاكنون نزديك دو ميليون نسخه از كتاب‌هاي جوليا كوك، معلم و مشاور سابق مدرسه، به فروش رفته‌است. او پژوهش‌هاي دست اول دنيا را با خلاقيتي كه دارد به زبان بچه‌ها برمي‌گرداند تا براي كودكان آموزنده، سرگرم‌كننده و جذاب باشد.
چند سال پيش جوليا به دنبال داستاني مناسب براي آموزش تفاوت بين «تعريف‌كردن و خبرچيني» به بچه‌ها مي‌گشت، وقتي آن‌چه را كه مي‌خواست پيدا نكرد، تصميم گرفت خودش يك كتاب بنويسد كه نتيجه‌اش كتاب «چغلي نكن!» بود.
هدفي كه پشت كارهاي كوك وجود دارد اين است كه كودكان و نوجوانان را به دنياي داستان‌هاي سرگرم‌كننده و به ‌ياد ماندني‌اش وارد كند و به آن‌ها ياد دهد چگونه در طول زندگي از پس مشكل‌هايشان بربيايند. او اين توانايي ذاتي را دارد كه از طريق كتاب‌هاي داستان به دنياي بچه‌ها وارد شود و به آن‌ها ياد بدهد چه چيزي بگويند و چگونه آن را بيان كنند.

گزيده‌هايي از كتاب
 • مي‌خواستم به دوستم، روستي، نشان بدهم كه شهاب‌سنگ‌ها چه‌طور با ماهواره‌هاي فصايي برخورد مي‌كنند. من شهاب‌سنگ بودم و روستي ماهواره. وقتي خودمان را محكم به همديگر كوبيديم، خانم معلم با عصبانيت گفت: لوييس تو واقعا نمي‌تواني فاصله‌ات را با ديگران خفظ كني.
 • فكر كنيد هر كس يك حباب شخصي دور خودش دارد. حباب شخصي آدم‌ها هميشه به يك اندازه نيست. بعضي وقت‌ها مثل وقت‌هايي كه كنار يك غريبه ايستاده‌ايد، يا وقتي در موقعيت جديدي هستيد، اين حباب بزرگ‌تر مي‌شود...بعضي وقت‎ها هم كوچك‎تر. مثل وقت‌هايي كه كنار خانواده و دوستان صميمي‎تان هستيد.

كاربردها و فعاليت ها

 • با كشيدن نمادي مشابه آن‌چه مي‌بينيد به كودك نشان دهيد بايد چه فاصله‌اي با ديگران داشته باشند.

فاصله ات را با من حفظ كن

 • قبل از شروع بلندخواني، به تعداد كودكان حلقه‌ هولاهوپ روي زمين بگذاريد و از آن‌ها بخواهيد درون حلقه بنشينند يا بايستند. اگر هولاهوپ در دسترس نيست با استفاده از كاموا، طناب و... دايره‌هاي بزرگ درست كنيد. به جاي آن‌ها از صفحه‌هاي بزرگ روزنامه هم مي‌توان استفاده كرد.

فاصله ات را با من حفظ كن 2

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران, كتاب‌هاي نردبان
نويسنده
  Julia Cook,   جوليا كوك
ويراستار
 •   سيما سودخواه
برگردان
 • عرفانه جوادپور
تصويرگر
 •   Carrie Hartman
 •   كري هارتمن
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   جوليا كوك
 •   كري هارتمن
 •   عرفانه جوادپور
 •   سيما سودخواه
سال نشر
  ۱۳۹۷
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودك و آداب معاشرت
 • كودكان و رعايت فاصله
 • كودك و حفظ حريم شخصي
 • مهارت‌هاي زندگي

كتاب فاصله‌ ات را با من حفظ كن


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/4 ساعت: 08 توسط:ketabakmail :

بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها

بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها

بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها

كتاب «بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها» از مجموعه ۸ جلدي شناخت مفاهيم است كه با استفاده از وسايل و چيزهايي كه در اطراف كودك است او را با رنگ‌هاي مختلف و نام آن‌ها آشنا مي‌كند.

شيوه ارايه اطلاعات كتاب تركيبي از مستقيم و غيرمستقيم همراه با شعرهاي ساده كودكانه است. در برخي از صفحه‌هاي كتاب در باره موضوع متن كتاب سوالي مطرح مي‌شود كه كنجكاوي مخاطب را برمي‌انگيزد. مربي مي‌تواند ازاين پرسش‌ها براي يادگيري بهتر كودك استفاده كند. هم چنين در پايان كتاب بيشتر تصاوير كتاب آمده است كه مخاطب بايد رنگ‌ آن‌ها را بگويد و اين مي‌تواند كودك را به فراگيري رنگ‌ها و شناخت مفهوم آن‌ها ترغيب كند.
زبان كتاب ساده و روان و شعر گونه است و مناسب سن مخاطب است. تصاوير كتاب نقاشي‌ها و عكس‌هاي رنگي هستند كه به جذب مخاطب كمك مي‌كند.
كتاب‌هاي ديگر مجموعه بيا بيا تماشا شامل كتاب‌هاي شناخت شكل‌ها، شناخت متضادها، شناخت اندازه‌ها، شناخت و شمارش اعداد از ۱ تا ۱۰، شناخت وسايل نقليه، شناخت آب و هوا و پديده‌هاي طبيعي و شناخت حيوانات هستند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
ذكر
نويسنده
  Nicola Tuxworth,   نيكلا توكسورث
برگردان
 • طاهره شاه محمدي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   نيكلا توكسورث
 •   طاهره شاه محمدي
سال نشر
  ۱۳۹۵
 
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و تكنولوژي
 • كودكان و شناخت رنگ
 • مجموعه بيا بيا تماشا
 • كودكان و شناخت شكل ها
 • كودكان و شناخت متضادها
 • كودكان و شناخت اندازه‌ها
 • كودكان و شناخت و شمارش اعداد، كودكان و شناخت وسايل نقليه
 • كودكان و شناخت آب و هوا و پديده‌هاي طبيعي
 • كودكان و شناخت حيوانات

كتاب بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1398/10/2 ساعت: 04 توسط:ketabakmail :

:: مطالب مشابه