كتابك كتابك .

كتابك

خورشيد خانوم آفتاب كن!

خورشيد خانوم آفتاب كن!

خورشيد خانوم آفتاب كن!

يك روز شاد براي بازي! خورشيد كه در كتاب «خورشيد خانوم آفتاب كن!» چهره به آسمان مي‌آورد، بازي بچه‌ها هم شروع مي‌شود: «ما بچه‌هاي گرگ‌ايم/ از سرمايي بمرديم» گرگ‌ام به هوا، اولين بازي است كه با تقليد از بازي آسمان آغاز مي‌شود: «ابرها رو تو جواب كن» بازي نور و تاريكي.

نور آفتاب سياهي شب را دنبال كرده و از ميان ابرها در آسمان تابيده است و سرماي شب جاي‌اش را به گرماي روز و روشني داده. كودكان با شعر همراه مي‌شوند و به ديدن جنگل مي‌روند، دست در دست هم در تصوير: «بچه آهو رو خواب كن/ اون كه عزيز و نازه/ هم‌بازي‌اش اون غازه» به كوه و دشت كه مي‌رسند، نما بزرگ‌تر مي‌شود، از كودكان فاصله مي‌گيرد و چشم‌انداز وسيعي را نشان مي‌دهد تا دورها، خورشيد و دشت و جنگل و خانه‌ها و كوه‌ها. فضاي بازي كودكان باز است و پررنگ و گرم. كودكان با طبيعت يكي مي‌شوند: «ما جوجه‌ها بلبل/ آواز خون باغ گل» و با شادي مي‌خوانند: «چهچه‌مون بلنده» و قايق كاغذي به آب مي‌اندازند، كنار رود بازي مي‌كنند و ماهي‌گيران را مي‌بينند و به ماه خوش‌آمد مي‌گويند: «به ماه بگو مهتاب كن» و قصه‌شان را كتاب مي‌كنند: «اين قصه رو كتاب كن» يك روز شاد كه با طلوع خورشيد و بازي‌شان آغاز مي‌شود به شب و تاريكي مي‌رسد با رنگ‌هايي سرد اما همچنان شاد. بازي كودكان تا شب و آمدن مهتاب ادامه دارد: «ما بچه‌هاي قورقور/ تو اين شب و تو اين نور/ آواز شاد مي‌خونيم/ مي‌خوايم با هم بمونيم!»

كتاب «خورشيد خانوم آفتاب كن!» بازآفريني از يك ترانه متل ايراني است. در اين بازآفريني، روايت شكسته نيست و برخلاف اصل ترانه، روايت به پايان مي‌رسد اما همچنان ساختار اين بازآفريني با ساختار متل مطابقت دارد. ترانه متل‌ها با داشتن ريتمي تند، شاد و بازي‌گونه مي‌توانند كودكان را با خودشان همراه كنند و اين همراهي به آن‌ها در زبان‌آموزي كمك مي‌كند. تكرار در ترانه متل، ذهن كودك را به ادامه شعر مشتاق مي‌كند و به ذهن‌شان نظم مي‌دهد.

كتاب با تصويرهايي شاد و گرم در روز و تصويرهايي با رنگ‌هايي سرد در شب، روايت‌گر يك روز كامل از بازي كودكان است. نشانه‌هاي تصويري از روز و شب و حيوانات و پرندگان و طبيعت، هم ترانه را كامل مي‌كنند و هم كودكان را با طبيعت همراه.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان
نويسنده
  محمدهادي محمدي
تصويرگر
  •   پرستو حقي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۸
پديدآورندگان
  •   محمدهادي محمدي
  •   پرستو حقي
سال نشر
  ۱۳۹۸
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
عادله خليفي
كليدواژه:
  • كودكان و متل
  • كودكان و بازي
  • كودكان و طبيعت
  • كودكان و خيال
  • كودكا و ميراث فرهنگي
  • كودكان و ادبيات كهن
  • كودكان و ادبيات شفاهي

كتاب خورشيد خانوم آفتاب كن!


برچسب: معرفي كتاب كودك، لالايي ترانه ومتل، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۰:۴۲ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :