كتابك كتابك .

كتابك

دنياي سوفي

دنياي سوفي

دنياي سوفي

كتاب «دنياي سوفي» يك رمان خودآموز است با طرح و موضوعي گيرا و دلنشين درباره هستي كه در سراسر جهان با استقبال چشمگيري روبرو شده است.

كتاب «دنياي سوفي» تاكنون به ۵۹ زبان برگردانده شده و علاوه بر نوجوانان توجه بزرگسالان را هم به خود جلب كرده است.
رمان با نام سوفي آموندسن دختر نروژي تقريبا پانزده ساله آغاز مي‌شود. سوفي يك سري نامه‌هاي عجيب و غريب از فردي ناشناس دريافت مي‌كند. نامه‌ها براي او فرستاده مي‌شود ولي شخص ديگري به نام هيلد مولر را مورد خطاب قرار داده است.
اين دو نامه مرموز سوفي را گيج مي‌كند. نامه‌ها پرسش‌هاي فلسفي دشواري را مانند «چگونه جهان بوجود آمد» و «آيا پس از مرگ حيات وجود دارد؟»، «اين مسئله را چگونه مي‌توان پاسخ داد؟» و مهمتر از همه «چگونه بايد زيست؟» را مطرح مي‌كند. اين سئوالات براي دختري مثل سوفي كه پدرش او را دختر مو بور مي‌خواند و عاشق حيوانات است بسيار پيچيده است زيرا سوفي هيچ به عقلش نمي‌رسيد كه جهان چطور بوجود آمده است. همين قدر مي‌داند كه جهان سياره كوچكي است در فضا در ابتدا سوفي با سه مشكل روبه رو مي‌شود اين كه چه كسي آن دو پاكت سفيد را در صندوق پست گذاشته است. دوم پرسش‌هايي بود كه اين نامه‌ها طرح مي‌كند و سوم آن كه اين هيلده مولركناگ چه كسي مي‌تواند باشد و چرا كارت تبريك تولدش براي سوفي فرستاده شده است. سوفي مطمئن است كه اين سه مسئله به نحوي به هم ارتباط دارد.
چند درس اول شامل نامه‌هاي طولاني از يك مرد به نام آلبرتو ناكس است كه در خصوص يونان باستان، سقراط و سؤالات اساسي زندگي بشري را عنوان مي‌كند. پس از دريافت چند نامه، سوفي و آلبرتو يكديگر را ملاقات مي‌كنند
داستان بسيار جذاب و پركشش است و سعي مي‌كند در ضمن پيش بردن ماجرا، تاريخ فلسفه را به‌صورت طبقه‌بندي شده به خواننده آموزش دهد.

درباره نويسنده كتاب «دنياي سوفي»

كتاب «دنياي سوفي اثر يوستين گردر نويسنده سرشناس نروژي است كه چند رمان، داستان كوتاه و كتاب كودك را در كارنامه خود دارد.
او به عنوان يك نويسنده روشن‌فكر شناخته مي‌شود و كتاب‌هايي كه از زاويه ديد كودكان مي‌نويسد بسيار مورد توجه هستند.
در اين كتاب‌هاي او از تكنيك متافيكشن (فراداستاني) و داستان در داستان استفاده مي‌كند و درباره حس شگفتي كودكان نسبت به دنيا كاوش مي‌كند. معروف‌ترين اثر گردر كتاب «دنياي سوفي» است.
يوستين گردر در خانواده‌اي تحصيل‌كرده در اسلو پايتخت نروژ متولد شد. او از ابتدا علاقه عميقي به مطالعه، نوشتن و تدريس داشته و در رشته‌هاي الهيات و زبان‌هاي اسكانديناوي تحصيل كرده است.
اولين فعاليت ادبي او بعد از ازدواجش و با همكاري در نوشتن چندين كتاب درسي در مورد الهيات و فلسفه انجام شده است. پس از آن او سال‌ها در يك دبيرستان به تدريس فلسفه پرداخت و انتشار كتاب‌هايش را از سال ۱۹۸۶ آغاز كرد و در سال ۱۹۹۰ براي كتاب «راز فال ورق»، جايزه منتقدان ادبيات نروژ و جايزه ادبي وزارت امور علمي و فرهنگي را از آن خود كرد. از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ او پيوسته برنده چندين جايزه معتبر در نروژ و اروپا شده است.
پس از انتشار كتاب «دنياي سوفي» او به يك نويسنده تمام‌وقت تبديل شد و هر چند سال يك بار كتابي را روانه بازار مي‌كند.
علاوه بر نويسندگي، يوستين گردر به طور فعال در حمايت از حقوق بشر و ترويج و توسعه آن كوشيده است. به همين هدف، در سال ۱۹۹۷ او و همسرش جايزه سوفي را بنيان نهادند كه سالانه به حاميان محيط زيست و توسعه‌گران اهدا مي‌شود.

كتاب‌هايي از قبيل دنياي سوفي، راز فال ورق، دختر پرتقالي، دختر رهبر سيرك (مرد داستان‌فروش)، مايا، درون يك آينه درون يك معما، راز تولد، زندگي كوتاه است، سلام كسي اينجا نيست؟، كتابخانه سحرآميز بيبي بوكن و قصر قورباغه‌ها اين نويسنده به فارسي ترجمه شده و منتشر شده‌اند.
و از روي كتاب «دنياي سوفي» فيلم و بازي رايانه‌اي به همين نام ساخته شده است.

اين كتاب را نخستين بار حسن كامشاد به فارسي ترجمه و نشر نيلوفر منتشر كرده است. چهار ترجمه ديگر از اين كتاب و نسخه‌اي با خط بريل براي نابينايان و نسخه‌اي صوتي نيز از آن منتشر شده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
نيلوفر
نويسنده
  Jostein Gaarder,   ي‍وس‍ت‍ي‍ن‌ گ‍ردر
برگردان
  • ح‍س‍ن‌ ك‍ام‍ش‍اد
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۸
پديدآورندگان
  •   ي‍وس‍ت‍ي‍ن‌ گ‍ردر
  •   ح‍س‍ن‌ ك‍ام‍ش‍اد
سال نشر
  چاپ دوازدهم، ۱۳۹۲
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
آنيتا الداغي
كليدواژه:
  •   نوجوانان و فلسفه
  •   دنياي سوفي
  • ي‍وس‍ت‍ي‍ن‌ گ‍ردر
  • ح‍س‍ن‌ ك‍ام‍ش‍اد
  • نوجوانان و تاريخ فلسفه
  • آنيتا الداغي

كتاب دنياي سوفي


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، كتابهاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 15 ساله، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۰:۴۲ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :