كتابك كتابك .

كتابك

باجه عوارض شهر خيالي

باجه عوارض شهر خيالي

باجه عوارض شهر خيالي

كتاب «باجه عوارض شهر خيالي» داستاني خيالي برخاسته از مسائل امروز، ناب و مجذوب‌كننده است.

اين اثر بيان‌كننده خلاقيت زبان، شور دروني، پاكي انديشه و انسان دوستي نويسنده‌اي است كه سطرهاي دقيق و ظريف آن قلب هر خواننده در هر سن و سالي را از شادي لبريز مي‌كند.
داستان كتاب «باجه عوارض شهر خيالي» با پسري به نام ميلو آغاز مي‌شود كه از همه چيز در زندگي خسته و كسل است. يك روز يك باجه عوارض به شكلي اسرار اميز در اتاقش ظاهر مي‌شود. باجه شباهت زيادي به باجه‌هاي عوارض كه در سفرهاي خانوادگي در جاده‌ها ديده است دارد. ميلو با بي‌حوصلگي از آن عبور مي‌كند و با پريدن به سرزميني مي‌رسد به نام نتيجه‌گيري‌ها. در آن سوي باجه عوارض همه چيز متفاوت ات. او با ماشين كوچكي در جاده‌اي كه تا افق ادامه دارد پيش مي‌رود تا به لغتستان مي‌رسد.

سگ نگهباني به نام تاك ارزش زمان را به او مي‌آموزد و از فيلسوفان و شاعران قديمي مثال مي‌آورد و او را تا قلمرو شاه لغتستان به نام ازز كه بر جهان حروف و كلمات حكومت مي‌كند همراهي مي‌كند. ميلو و تاك همراه با مشاوران پادشاه وارد بازار هيجان‌انگيز لغات مي‌شوند. از اين پياده‌رو به آن پياده‌رو مي‌روند و مجموعه‌هاي حيرت‌انگيز و عجيب كلماتِ فروشي را تماشا مي‌كنند. ميلو تا آن موقع توجهي به كلمات نداشته است اما اين كلمات به قدري زيبا و جذاب به نظر مي‌آيند كه هوس مي‌كند مقداري از آن‌ها را بخرد. اما به جز سكه‌اي كه بايد موقع برگشتن به باجه عوارض بدهد پولي ندارد.

در ادامه ميلو و تاك طي ماجراهايي در بازار توسط يك مامور پليس به حبس شش ميليون ساله محكوم و به سياه چال برده مي‌شوند. در آن‌جا با يك جادوگر گربه نام «كدام» آشنا مي‌شوند كه سال‌ها قبل مسئوليت انتخاب كلمات درست را بر عهده داشته است. او براي آن‌ها داستان خوفناك شهر خرد و دو شاهزاده خانم به نام‌هاي احساس و منطق را كه در تبعيد به سر مي‌برند تعريف مي‌كند. در ادامه داستان ميلو و تاك همراه با حشره‌اي به نام لاف‌زن بعد از ملاقات با پادشاه و شركت در ضيافت شام براي نجات شاهزاده خانم‌ها وارد سفر عجيب وغريب و پر خطري مي‌شوند. در راه با پسري كه در هوا معلق است برخورد مي‌كنند و اين آشنايي منجر به گفت وگوهايي در باره نوع نگاه آدم‌ها به چيزها مي‌شود. آن‌ها در راه به شهري مي رسند كه هر ساز موسيقي مخصوص نواختن يكي از رنگ‌ها بود تا جهان بي‌رنگ نشود، شب طولاني و هيجان‌انگيزي را مي‌گذرانند. آن‌ها در جست و جوي شاهزاده خانم‌ها از كوه‌هاي ناهموار قله‌هاي سر به فلك كشيده بالامي‌روند و با شيطان‌ها، ديوها و غول‌هاي ترسناكي روبه‌رو مي‌شوند كه ماجراها و كلماتي با كاربردهاي مختلف را براي آنان بازگو مي‌كند. داستان با نجات شاهزاده‌ها، جشن و پيروزي ميلو به پايان مي‌رسد. او با تمام دوستاني كه در سرزمين‌هاي مختلف پيدا كرده خداحافظي مي‌كند و به خانه بازمي‌گردد. روز بعد او با روياهاي بيشتري و با آگاهي از اينكه زندگي خسته‌كننده نيست و هر چيزي كه ما ياد مي‌گيريم هدفي دارد و هر كاري كه مي‌كنيم بر آدم‌ها و هر چيز يكه اطراف ماست، اگر چه كم اثر مي‌گذارد، به مدرسه مي‌رود.
كتاب در شكل فانتزي و تخيلي به وسيله واژه‌ها و اصطلاحاتي مبهوت‌كننده، مشكلات وحشت‌بار تخصص‌گرايي افراطي، فقدان ارتباط انساني، دنباله‌روي، حرص و طمع و همه بيماري‌هاي نگران‌كننده دنياي امروز را به تصوير مي‌كشد.

درباره نويسنده «باجه عوارض شهر خيالي»

نويسنده اثر نرتن جاسر در بروكلين امريكا به دنيا آمده و در دانشگاه پنسيلوانيا در رشته معماري و شهرسازي تحصيل كرده است. او كتاب‌هاي تحسين‌شده بسياري براي كودكان و نوجوانان نوشته و جايزه‌هاي زيادي براي كارتون‌ها، نمايش‌نامه‌ها و فيلم‌نامه‌هايش دريافت كرده است.
نام اصلي كتاب «The Phantom Tollbooth» است كه در سراسر جهان محبوبيت دارد و به بيشتر زبان‌هاي دنيا ترجمه شده است .

شناسنامه كتاب:
ناشر
چشمه
نويسنده
  Norton Juster,   نرتن جاستر
برگردان
 • شهلا طهماسبي
تصويرگر
 •   Jules Feiffer
 •   جولز فيفر
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۸
پديدآورندگان
 •   نرتن جاستر
 •   شهلا طهماسبي
 •   جولز فيفر
سال نشر
  چاپ دوم, ۱۳۸۸
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
آنيتا الداغي
كليدواژه:
 • كودكان و ادبيات فانتزي
 • آنيتا الداغي
 • ادبيات كودكان جهان
 • كودكان و معناي زندگي
 • كودكان و كلمات
 • كودكان و هدف

كتاب باجه عوارض شهر خيالي


برچسب: معرفي كتاب كودك، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۰:۴۲ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :