كتابك كتابك .

كتابك

خانم آقاي كلاه دودي

خانم آقاي كلاه دودي

خانم آقاي كلاه دودي

كتاب « خانم آقاي كلاه دودي » داستان رقابت دو كارخانه‌دار و حرص و طمع انسان‌هاست. آقاي كلاه دودي، مدير كارخانه‌ي شكلات ماهي، و آقاي كلاه تفنگي، مدير كارخانه‌ي ساخت اسباب‌بازي‌هاي جنگي با هم رقابت دارند. در جريان اين رقابت اعضاي شوراي شهر هم درگير مي‌شوند. با احداث ايستگاه قطار شرق در كنار كارخانه‌ي شكلات ماهي، اوضاع به نفع اين كارخانه تمام مي‌شود و رقابت اوج مي‌گيرد.

خانه‌ي آقاي كلاه دودي، شخصيت اصلي داستان، كه به دليل شكل كلاهش دودكش خوانده مي‌شود به كارخانه وصل است و به همين سبب همسر او مدام مراقب است و بر امور نظارت مي‌كند كه حواس‌پرتي‌هاي آقاي كلاه دودي كار را خراب نكند. از سوي ديگر آقاي كلاه تفنگي كه چون كلاه او شبيه تفنگ است چنين ناميده مي‌شود ـ با ديگري رقابت شديد دارد. او و اطرافيانش سعي دارند جلوي كار رقيب را بگيرند و يا از او جلو بزنند ولي از آن‌جا كه هدف كتاب نگاه صلح‌آميز و مدافع كودك است سعي مي‌كند روند داستان را به سود كارخانه‌ي شكلات ماهي پيش ببرد. خانم آقاي كلاه دودي شخصيت كليدي و اثرگذار داستان است و سرانجام با دورانديشي و برنامه‌ريزي او رقابت اين دو كارخانه، به صلح و دوستي بين كودكان منجر مي‌شود.

داستان در عين حال كه جابه جا ترويج اسباب‌بازي هاي جنگي را نكوهش مي‌كند، به يك سري بازي و زد و بندهاي سياسي- تجاري هم اشاره دارد و از لابي‌گري‌اي كه در شوراي شهر پيش مي‌آيد، روابط تجاري و استفاده از برندهاي شناخته شده، رقابت ناسالم و توطئه‌ها انتقاد مي‌كند. اثر نگاه طنزآميزي به روابط موجود در شهر و مسائل آن دارد مانند: كارهاي تشريفاتي براي برگزاري سال‌روزها و مناسبت‌ها، سخنراني‌هاي فرمايشي، رفتارهاي چاپلوسانه و ساخت با نهادهاي قدرت براي استفاده از تصاوير آنان بر روي محصولات خود. كودكان تنها به عنوان مصرف كننده‌ي اين محصولات در داستان حضور دارند.

درباره‌ نويسنده‌ كتاب «خانم آقاي كلاه دودي»

جمال الدين اكرمي متولد ۱۳۳۶ در شهر سمنان به دنيا آمده است. زمينه‌هاي كاري او عبارتند از: شعر، قصه، رمان، ترجمه و تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، مدرس نقاشي و هنر كودك و پژوهش در زمينه‌ي تصويرگري كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان.

كتاب‌هاي روباه دم بريده ، آرزوهاي گمشده‌ي مرد كلاه دودي، «پسران آفتاب»، «غريبه و دريا» و «آناهيد ملكه ي سايه ها» از آثار اوست.


كتاب «خانم آقاي كلاه دودي» درباره رقابت دو كارخانه شكلات ماهي به مديريت آقاي كلاه دودي و كارخانه ساخت اسباب بازي‌هاي جنگي به مديريت آقاي كلاه تفنگي است. يك روز بازرس شكلات ماهي به ديدن كارخانه آقاي كلاه دودي مي‌رود و از نبود روحيه كودكانه در آقاي كلاه دودي و شكلات‌هايش انتقاد مي‌كند و به دنبال آن او و خانم كلاه دودي را دعوت مي‌كند براي راهاندازي شعبه كارخانه‌شان در ته دريا، به ديدار شاه ماهي بزرگ بيايند. در ميانه بازديد خانم و آقاي كلاه دودي از دريا، عوامل آقاي كلاه تفنگي درصدد دزديدن آن‌ها و به هم زدن برنامه‌هاشان بر مي‌آيند، اما شاه ماهي بزرگ موفق مي‌شود آن‌ها را نجات دهد و طرح برپايي كارخانه ساخت شكلات ماهي در دريا به سرانجام برسد.

آقاي كلاه تفنگي هر بار در صدد نابودي كارخانه شكلات ماهي آقا و خانم كلاه دودي بر مي‌آيد، ولي زيركي‌هاي خانم كلاه دودي سبب مي‌شود ترفندهاي آقاي كلاه تفنگي بي‌اثر بماند. شنل خاكستري، دستيار آقاي كلاه تفنگي، بالوني تبليغاتي به شكل اره ماهي به هوا مي‌فرستد كه هدف اصلي‌اش جاسوسي از كارخانه شكلات ماهي است. بالوني كه به اسارت خانم كلاه دودي در مي‌آيد. موضوع اختلاف اين دو كارخانه به شوراي شهر كشيده مي‌شود. اعضاي شوراي شهر، كه نيمي طرفدار اين كارخانه و نيمي ديگر طرفدار آن كارخانه‌اند، چاره كار را در برگزاري يك جشنواره رقابتي براي كودكان شهر از سوي اين دو كارخانه مي‌بينند. رقابتي كه با شكست آقاي كلاه تفنگي، و تبديل كارخانه‌اش به كارخانه ساخت وسايل آتش‌بازي و جشن‌هاي كودكانه به پايان مي‌رسد.

كتاب «خانم آقاي كلاه دودي» نشان ۴ لاك پشت پرنده را دارد. جلد دوم اين كتاب با عنوان «چشم اژدها» توسط همين ناشر زير چاپ است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم
نويسنده
  جمال الدين كرمي
ويراستار
  •   پژمان واسعي
تصويرگر
  •   امير مفتون
خانواده
  •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۸
پديدآورندگان
  •   جمال الدين كرمي
  •   امير مفتون
  •   پژمان واسعي
سال نشر
  ۱۳۹۴

كتاب خانم آقاي كلاه دودي


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۲:۲۸ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :