كتابك كتابك .

كتابك

گربه را ديدند

گربه را ديدند

گربه را ديدند

تابه‌حال به اين فكر كرده‌ايد كه جانوران ما را چگونه مي‌بينند؟ دنياي آن‌ها چه شكلي دارد؟ آيا آن‌ها هم دنيا را به همان شكلي مي‌بينند كه ما مي‌بينيم؟ كتاب « گربه را ديدند » داستان گربه‌اي است كه از اين طرف به آن طرف مي‌رود و موجودات مختلف او را مي‌بينند. در نگاه اين موجودات گربه به يك شكل ديده نمي‌شود. حتي خود او نيز خود را متفاوت از نگاه ديگران مي‌بيند.

گربه براي خودش مي‌گردد، با سبيل‌ها، گوش‌ها و پنجه‌هايش. در ميان راه‌اش موجودات مختلف،كودك، سگ، روباه، ماهي در تنگ آب، موش، زنبور عسل، پرنده، كك، مار، راسوي وحشي، كرم و خفاش، او را مي‌بينند، هركدام از دريچه‌ي چشم خودشان و متفاوت از هم. در آخر گربه نيز خود را در انعكاس آب مي‌بيند و چيزي كه مي‌بيند متفاوت از ديگران و منحصر به خود اوست.

كتاب « گربه را ديدند » يك كتاب تصويري است. متن كتاب كوتاه و ساده و بخش‌هايي از آن تكرارشونده است تا كودك بتواند متن را پيش‌بيني و در خواندن كتاب همراهي كند. تصاوير بخش مهم و قابل توجه كتاب هستند كه بار اصلي رساندن محتواي كتاب به مخاطب را به دوش مي‌كشند. «برندن ونتسل» واقعيت‌هاي علمي را به شكلي زيبا، ساده و چشم‌نواز در تصاوير كتاب بازنمايي كرده است.

موضوع داستان كتاب « گربه را ديدند » به داستان «پيل اندر خانه‌ي تاريك» مولوي شباهت زيادي دارد و به خوبي نشان مي‌دهد يك سوژه‌ي واحد ممكن است از نگاه افراد مختلف متفاوت ديده و تحليل شود. اين داستان پيش از مولوي توسط افراد ديگري همچون سنايي غزنوي نيز ذكر شده است. برخي خواستگاه اين داستان را در جنوب شرقي آسيا مي‌دانند. داستان « گربه را ديدند » مخاطب را با اين اين پرسش بنيادي مواجه مي‌كند كه واقعيت چيست؟ آيا واقعيت همان چيزي است كه من مي‌بينم؟

كتاب « گربه را ديدند » جز چهار كتاب راه يافته به فهرست افتخار مدال كيت گرين وي ۲۰۱۷ است و مناسب بلندخواني و تمرين درك تصوير است.

درباره نويسنده و مترجم كتاب « گربه را ديدند »

«برندن ونتسل» تصويرگر اهل نيويورك است كه كارهايش در كتاب‌هاي كودكان، انيميشن‌ها و مجلات ديده مي‌شود. ونتسل با موسساتي كه براي حفاظت از محيط‌زيست به‌ويژه در جنوب شرقي آسيا فعاليت مي‌كنند نيز همكاري دارد.

« رضي هيرمندي » مترجم پرسابقه و خوش‌نام ادبيات كودك و نوجوان و بزرگسال است. او به ويژه با ترجمه‌ و معرفي آثار ادبي طنز جهان شناخته شده است. رضي هيرمندي پژوهشگر حوزه طنز نيز هست و تعدادي اثر تاليفي نيز منتشر كرده است.

 

 

ويدئوها
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۰:۱۲ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :