كتابك كتابك .

كتابك

تشپ كال

تشپ كال

تشپ كال

كتاب «تشپ كال» داستاني از رولد دال است درباره دو انساني كه هر دو تنها هستند: آقاي هوپي و خانم سيلور. آن‌ها با هم همسايه‌اند. آقاي هوپي دو چيز را خيلي دوست دارد يكي گل‌هايي كه در ايوان آپارتمانش پرورش داده است و ديگري خانم سيلور.

دومين عشق آقاي هوپي سري است چون مردي خجالتي است و جرات ندارد درباره علاقه‌اش به كسي چيزي بگويد اما هميشه به دنبال فرصتي است تا يك كار مهم براي خانم سيلور بكند و به‌نوعي علاقه‌اش را به او نشان دهد.
خانم سيلور يك لاك‌پشت به نام الفي دارد كه همه هوش و حواسش پيش آن لاك‌پشت است. سال‌هاست كه الفي پيش خانم سيلور زندگي مي‌كند و خيلي دلش مي‌خواهدالفي زودتر بزرگ شود.
يك روز خانم سيلور به آقاي هوپي گفت دوست دارد كاري كند تا الفي بزرگ و وزنش بيشتر شود. آقاي هوپي هم از اين فرصت استفاده مي‌كند تا خواسته خانم سيلور را برآورده كند و به او خودي نشان دهد.
«تشپ كال» روايتي ساده و بامزه از عشق دوران ميان‌سالي است، عشق آقاي هوپي به خانم سيلور. آقاي هوپي با خلاقيتش و ترفندهايي كه مي‌زند بالاخره دل خانم هوپي را به دست مي‌آورد و باعث مي‌شود هر دو به هدف‌شان برسند. هدف خانم سيلور بزرگ شدن و وزن گرفتن لاك‌پشتش بود و هدف آقاي هوپي ازدواج با خانم سيلور.

«تشپ كال» براي كودكان بين هفت تا ده سال مناسب است.

درباره نويسنده كتاب «تشپ كال»:

رولد دال، از مشهورترين نويسندگان كتاب‌هاي كودك، در سپتامبر ۱۹۱۶ متولد شد و در كودكي پدرش را از دست داد. او در جنگ جهاني دوم به نيروي هوايي انگلستان پيوست و نخستين داستان‌هايش را بر اساس تجربه‌هايش از جنگ نوشت اما مدتي بعد به نوشتن براي كودكان روي آورد. نخستين كتاب كودك او، «گريملين‌ها» در سال ۱۹۴۳ چاپ شد. پس از آن كتاب‌هاي «جيمز و هلوي غول‌پيكر»، «چارلي و كارخانه شكلات‌سازي» را نوشت.
كتاب «تشپ كال» نخستين بار در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و از آخرين داستان‌هايي است كه رولد دال نوشته است. در سال ۲۰۱۵ شبكه تلويزيوني بي‌بي‌سي وان يك فيلم براساس داستان اين كتاب ساخت.

درباره تصويرگر كتاب «تشپ كال»:

كوئنتين بليك در دسامبر ۱۹۳۲ در انگليس متولد شد. نخستين بار تصويرهاي او در شانزده‌سالگي در يك نشريه چاپ شد. بليك از مشهورترين تصويرگران بريتانياست و با نويسندگاني چون مايكل روزن و رولد دال همكاري داشته است. او برنده جايزه‌هاي بسياري از جمله مدال كيت گرين‌وي، جايزه بين‌المللي راگازي بولونيا و جايزه هانس كريستين اندرسن شده است.

كتاب‌هاي «غول بزرگ مهربان»، «انگشت جادويي»، «قهرمان دنيا»، «تمساح غول‌پيكر»، «ماتيلدا» و «آقاي روباه شگفت‌انگيز» از جمله كتاب‌هايي است كه كوئنتين بليك تصويرگري كرده است.

گزيده‌هايي از كتاب

آقاي هوپي گفت: اين زبان لاك‌پشت‌هاست. آن‌ها موجوداتي بسيار عقب‌‌گرا هستند؛ بنابراين فقط كلماتي را مي‌فهمند كه از جلو به عقب نوشته‌شده باشد. خيلي واضح است. مگر نه؟
خانم سيلور كه گيج شده بود، گفت: فكر مي‌كنم همين‌طور است.
آقاي هوپي گفت: تشپ كال همان لاك‌پشت است كه از آخر به اول نوشته شده. نگاه كنيد.
خانم سيلور گفت: درسته
آقاي هوپي گفت: بقيه كلمه‌ها هم از اول به آخر نوشته شده‌اند. اگر اين كلمات را به زبان خودمان برگردانيد خيلي ساده مي‌شوند...

شناسنامه كتاب:
ناشر
افق
نويسنده
  Roald Dahl,   رولد دال
برگردان
  • محبوبه نجف‌خاني
تصويرگر
  •   Quentin Blake
  •   كوئنتين بليك
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مهر ۹۷
پديدآورندگان
  •   محبوبه نجف‌خاني
  •   رولد دال
  •   كوئنتين بليك
سال نشر
  ۱۳۹۷

كتاب تشپ كال


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۹:۴۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :