كتابك كتابك .

كتابك

عصا

عصا

عصا

كتاب «عصا» روايتگر جنگ و حال و روز مردمان گرفتار در آن است. روزهاي پاياني جنگ جهاني دوم است. توماس پسري دوازده ساله است كه پدرش را در جنگ از دست داده است و زماني كه به همراه مادرش مي‌خواهد براي ديدارش خاله‌اش، كه در وين زندگي مي‌كند، سوار قطار شود ناگهان گم مي‌شود.

توماس به‌تنهايي به وين مي‌رود اما خانه خاله‌اش در اثر بمباران ويران شده است. توماسِ تنها و بي‌خانمان با مردي آشنا مي‌شود كه يك پايش را در جنگ از دست داده است؛ با عصا راه مي‌رود و از توماس ميخواهد كه او را عصا بنامد. عصا برخلاف ظاهر خشن و بي‌احساسش با توماس مهربان است و به مرور بين توماس و عصا رابطه‌اي عميق شكل مي‌گيرد. عصا از طريق صليب سرخ مادر توماس را پيدا مي كند و ...

داستان «عصا» را مي‌توان هم‌چون بيانيه‌اي دانست در دفاع از انسان و انسانيت. نويسنده با به تصوير كشيدن روابط پاك انساني نشان مي‌دهد در شرايطي كه انسان‌هاي بازمانده از جنگ براي بقاي خويش به هر كاري دست مي‌زنند و در زمانه‌اي كه گمان مي‌رود مرگ انسانيت فرا رسيده است، هستند انسان‌هايي كه با وجود همۀ مشكلات كمك خود را از ديگران دريغ نمي‌كنند و پناهي امن مي‌شوند براي ديگران.

اشاره به مبارزات ضد فاشيستي شخصيت اصلي كتاب، «عصا»، نيز ويژگي ديگر كتاب است.

درباره‌ نويسنده‌‌ كتاب «عصا»:

پتر هرتلينگ در سال ۱۹۳۳ در شهر شِمنيتز متولد شد و اكنون در والدورف زندگي مي‌كند. از اين نويسنده آثاري ازجمله شعر، رمان و مقاله منتشر شده كه جوايز بسياري گرفته است؛ از آن جمله، جايزه سال كتاب آلمان به او اعطا شده و نيز جايزه ويژه كتاب سال ادبيات جوانان كه به مجموعه آثارش براي كودكان تعلق گرفته است.

كتاب‌هاي كودك پتر هرتلينگ به زبان‌هاي بسياري ترجمه شده است و از مدت‌ها پيش از آثار كلاسيك ادبيات كودك به شمار مي‌آيد. كتاب‌هاي وي كه تاكنون از طريق انتشارت يِلتس و گِلبِرگ به چاپ رسيده، عبارت‌اند از: دنياي هيربل، مادربزرگ، تئو فرار مي‌كند، بِن عاشق آناست، ماجراهاي زُفي، عموجان، ياكوب پشت در آبي، عصا، داستان‌هايي براي كودكان، فِرنسه، با كلارا شش نفريم، لنا روي شيرواني، يته، خاله تيلي، قشقرق راه مي‌اندازد و بالاخره، سفر برخلاف باد.

درباره‌ مترجم‌‌ كتاب «عصا»:

گيتا رسولي، زاده ۱۳۴۱ در مشهد، كارشناس رشته‌ي زبان و ادبيات آلماني و فارغ‌التحصيل مؤسسه‌ گوته آلمان است. گيتا رسولي فعاليت خود را در زمينه‌ ترجمه‌ كتابهاي كودك و نوجوان از سال ۱۳۸۵ آغاز كرد. از او سه داستان طنز به نام «ماجراهاي زُفي» در روزنامه‌ همشهري (چرخ و فلك) به چاپ رسيده است. از گيتا رسولي تاكنون يازده عنوان كتاب در حوزه‌ داستان براي كودك و نوجوان منتشر شده است.

گزيده‌هايي از كتاب

اين داستان در سال‌هاي ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶ اتفاق مي‌افتد. در آن زمان جنگي كه آدولف هيتلر به پا كرده بود، تمام شده بود. بسياري از شهرها با خاك يكسان و انسان‌هاي بي‌شماري مجبور به ترك محل زندگي‌شان شده بودند، يا به قتل رسيده بودند. به قول آن ضرب‌المثل كذايي: «انسان، گرگِ انسان است.» انسان، دشمنِ سرسخت بشريت است. من كتابم را برخلاف اين ضرب‌المثل نوشته‌ام. اين كتاب تقديم شده به عصا و توماس، افرادي كه اين پيام را براي ما جا گذاشته‌اند كه انسان دوست بشريت است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم، كتاب‌هاي مهتاب
نويسنده
  Härtling Peter,   پتر هرتلينگ
ويراستار
 •   پژمان واسعي
برگردان
 • گيتا رسولي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۷
پديدآورندگان
 •   پتر هرتلينگ
 •   گيتا رسولي
 •   پژمان واسعي
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • رمان نوجوان
 • كودكان و جنگ جهاني دوم
 • كودكان و آوارگي
 • كودكان و دوستي
 • كودكان و انسانيت
 • پتر هرتلينگ

كتاب عصا


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۹:۰۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :