كتابك كتابك .

كتابك

ردپاي پلنگ

ردپاي پلنگ

ردپاي پلنگ

كتاب «ردپاي پلنگ» جلد يكم از مجموعه ۱۰ جلدي «داستان‌هاي حيات‌وحش» اثر جذاب اليزابت لِرد با برگردان محمدصادق شريعتي به فارسي است.

كتاب «ردپاي پلنگ» در قالب ماجرايي و با مضمون حفظ حيات‌وحش و محيط‌زيست سروده شده و در اين زمينه آموزش‌هاي غيرمستقيم مي‌دهد.

نقش‌آفرينان داستان «رد پاي پلنگ» آفرا، ژوزف و تام هستند. تام، نوجوان انگليسي از محيط زندگي خود در لندن جدا شده و در پي سكونت اجباري در نايروبي، رويارويي آشكار ميان زندگي پيشينِ بشدت شهري شده و طبيعت گريز در لندن، با زندگي كاملاً جدا نشده از طبيعت در آفريقا را مي‌بيند و در كنار ژوزف آفريقايي و آفرا دختر دورگه آفريقايي-امريكايي، رفته‌رفته با گونه‌اي تربيت فراموش‌شده‌ بشري (نزديكي به طبيعت و همراهي با حيات‌وحش، نه سركوب و به مهميز كشيدن آن) آشنا مي‌شود. مادر تام اما در ميدان تربيتي ستيز با طبيعت، بزرگ شده و پيوسته با تام در چالش است.

پلنگ جواني در پي شكار به فضاي سكونت آدميان مي‌آيد و شايد در اين پندار است كه آدميان با دست‌اندازي به زيست‌گاه‌ها، ميدان او را تنگ كرده و روزي او را هم گرفته‌اند. او به شكار جانوران دست‌آموز سرگرم مي‌شود و نوجوان‌ها از بيم قرباني شدن پلنگ جوان، و در انديشه حفظ حيات‌وحش، و در همكاري با سازمان حفظ حيات‌وحش كنيا دست‌به‌كار نجات جان او مي‌شوند. اليزابت لِرد، با زبردستي از اين داستان مدرسه طبيعت ساخته و از عنصرهاي انساني و جانوري به‌خوبي براي انتقال مفهوم‌هاي زيست‌محيطي بهره مي‌گيرد.

«صخره بابون» و «خروش فيل» و «آتش افروزي كرگدن» ديگر عنوان‌هاي مجموعه «داستان‌هاي حيات‌وحش» است كه تاكنون به فارسي ترجمه شده‌ است.

 

گزيده‌هايي از كتاب

ژوزف گفت: «او را شكار مي‌كنند. حتماً به او شليك مي‌كنند.»
تام پرسيد: «چه كساني ؟»
آفرا گفت: «اهالي اينجا، بعضي‌شان تفنگ‌دارند.»
تام پرسيد: «تفنگ؟ چرا؟»
آفرا شانه بالا انداخت: «براي تأمين امنيت. بعضي‌هايشان حتي جواز هم گرفته‌اند تا به پرندگان شليك كنند. باورت مي‌شود؟»
تام گفت: «ولي آن‌ها اجازه ندارند به پلنگ شليك كنند، مگر نه؟ آيا از پلنگ‌ها حفاظت نمي‌شود؟ »
ژوزف سر تكان داد: «البته مي‌شود. ولي برخي مردم اهميت نمي‌دهند و نگران جان گربه‌ها و سگ‌هايشان هستند.»
تام در فكر ببري بود و گفت: «بله، خب، درست است. تقصيري ندارند.» گيج شده بود. نمي‌توانست شكار ببري را تحمل كند ولي درعين‌حال انديشه گرفتن جان پلنگي مغرور و زيبا او را ناراحت مي‌كرد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محمد صادق شريعتي
نويسنده
  Elizabeth Laird,   اليزابت لرد
برگردان
  • محمد صادق شريعتي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
  •   محمد صادق شريعتي
  •   اليزابت لرد
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
  • محمد صادق شريعتي
  • كودكان و محيط زيست
  • كودكان و حيات وحش

كتاب ردپاي پلنگ


برچسب: معرفي كتاب كودك، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۸:۰۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :