كتابك كتابك .

كتابك

آتش افروزي كرگدن

آتش افروزي كرگدن

آتش افروزي كرگدن

كتاب «آتش افروزي كرگدن» جلد چهارم از مجموعه ۱۰ جلدي «داستان‌هاي حيات‌وحش» اثر جذاب اليزابت لِرد با برگردان محمدصادق شريعتي به فارسي است.

داستان در قالب ماجرايي و با مضمون حفظ حيات‌وحش و محيط‌زيست سروده شده و در اين زمينه آموزش‌هاي غيرمستقيم مي‌دهد.

در داستان «آتش افروزي كرگدن » دو نوجوان آفريقايي به نام هاي آفرا و ژوزف كه براي گذران تعطيلات به يك پارك ملي نزديك نايروبي رفته‌اند متوجه آزار يك نوجوان بومي به وسيله مرد خشمگيني مي‌شوند و از اينجا پي به ماجراي كشتن و قاچاق عاج كرگدن آفريقايي مي‌برند. با انگيزه حفظ حيات وحش آفريقا و با ماجراجويي‌هايي به مقابله با قاچاقچي‌هاي خطرناك بر مي‌خيزند.

پيوند دوباره با طبيعت سبب مي‌شود كودكان ما و همه انسان‌ها دريابند كه ستيز با محيط زيست و شكار جانوران به خاطر گوشت و پوست و ديگر قسمت‌هاي بدن‌شان، اي بسا همه امكان‌هاي زيستي را نابود كند و همه زيست‌گاه‌ها را در معرض نابودي قرار مي‌دهد.

اليزابت لِرد، با آگاهي كه از خوي و رفتار و شيوه‌هاي زيستي جانوران و هم كودكان دارد با زبردستي از اين داستان، مدرسه طبيعت (هرچند در دنياي نظري) ساخته و از عنصرهاي انساني و جانوري به‌خوبي براي انتقال مفهوم‌هاي زيست‌محيطي بهره مي‌گيرد.

«رد پاي پلنگ»، «صخره بابون» و«خروش فيل» ديگر عنوان‌هاي مجموعه «داستان‌هاي حيات‌وحش» است كه تاكنون به فارسي ترجمه شده‌اند.

 

 

گزيده‌هايي از كتاب

آفرا در برابر خورشيد چشمانش را تنگ كرد تا دو شاخ لب‌شكسته و خراشيده كرگدن را بهتر ببيند، گفت: «اصلاً ارزشمند به نظر نمي‌رسند.»
تيتوس گفت: «بااين‌حال در اينجا كيلويي ۳۰۰ دلار فروخته مي‌شود و در چين بايد ۲۰۰۰ دلار آمريكا بدهيد تا يك كيلو داروي شاخ پودر شدهٔ كرگدن بخريد.»
ژوزف گفت: «چه خاصيتي دارد؟ اين‌كه فقط يك‌تكه شاخ است.»
تيتوس گفت: «خوب، خاصيت‌هاي كم‌ارزشي مثل پايين آوردن تب دارد درحالي‌كه آسپرين خيلي بهتر عمل مي‌كند.»
چشمان آفرا از خشم چپ شد: «نمي‌فهمم، نمي‌فهمم چطور كسي مي‌تواند به كرگدني مانند آتش‌پاره شليك كند فقط براي اينكه شاخش را بدزدد. خيلي رذيلانه است!»
تيتوس به او لبخند زد:« آفرا تو هيچ‌وقت فقير نبوده‌اي. اگر بچه‌دار و بيكار باشي و نتواني برايشان غذا فراهم كني و كسي چند دلار بدهد كه كرگدن شكار كني و شاخش را برداري، وسوسه مي‌شوي كه قبول كني. در اينجا ۱۰۰ دلار پول زيادي است. ۱۰۰۰ دلار يعني خوشبختي.»
آفرا به او خيره شد و نفس عميقي كشيد:« من هرگز جانور شكار نمي‌كنم. بلكه زندگي‌ام را به خاطر يك كرگدن مي‌دهم.»

شناسنامه كتاب:
ناشر
محمد صادق شريعتي
نويسنده
  Elizabeth Laird,   اليزابت لرد
برگردان
  • محمد صادق شريعتي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
  •   محمد صادق شريعتي
  •   اليزابت لرد
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
  •   كودكان و محيط زيست
  • كودكان و حيات وحش

كتاب آتش افروزي كرگدن


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۷:۱۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :