كتابك كتابك .

كتابك

شكارچي كوسه ي كر

شكارچي كوسه ي كر

شكارچي كوسه ي كر

كتاب «شكارچي كوسه ي كر» داستان اسماعيل و خانواده‌اش است كه در روستاي سلخ در جزيره قشم زندگي مي‌كنند و شغل مردان خانواده صيادي است. كاري كه گاهي خطر مرگ دارد.

اسماعيل مجبور مي‌شود مدرسه را رها كند تا در صيادي به پدر و پدربزرگش كمك كند. آن‌ها يك شب به شكار كوسه كر يا وال كوسه كه بزرگ‌ترين كوسه و بزرگ‌ترين ماهي دنياست مي‌روند تا بتوانند از روغن آن براي ساخت لنج استفاده كنند. اما طي حادثه‌اي قايق آن‌ها در هم مي‌شكند و پدر و پدربزرگ اسماعيل غرق مي‌شوند و از آن زمان كينه كركوسه به دل اسماعيل مي‌افتد. تمامي سال‌هاي بعد را اسماعيل به دنبال كردن كر كوسه‌ها و كشتن آن‌ها مي‌گذراند. اما به تدريج با اتفاقاتي كه در زندگي‌اش مي‌افتد ميل به انتقام در او فروكش مي‌كند. در كنار داستان اسماعيل و تبديل شدنش به يك ناخدا و صياد موفق، رسم و رسوم اهالي روستايي سلخ، سدشكني فاطمه خواهر اسماعيل براي خواندن درس بهورزي و تاسيس مركز بهداشت در روستا و قصه زندگي ديگر صيادان و اهالي روستا نيز كمابيش روايت مي‌شود.

نويسنده براي آن‌كه متن كتاب «شكارچي كوسه ي كر» براي خوانندگان غير قشمي نيز قابل فهم باشد، زبان مكالمه‌ها را ساده كرده و تنها از برخي كلمات و اصطلاحات زبان قشمي استفاده كرده است. برخي كلمات در متن كتاب با ستاره مشخص شده‌اند و در انتهاي كتاب شرح داده شده‌اند.

درباره نويسنده كتاب «شكارچي كوسه ي كر»

«عباس عبدي» زاده آبادان بود و سال‌ها در جزيره قشم زندگي كرد. به همين‌خاطر داستان چندين كتاب او مانند «هنگام لاك پشت ها» و «شكارچي كوسه كر» در جزيره قشم مي‌گذرد.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان
نويسنده
  عباس عبدي
ويراستار
  •   فاطمه كاوندي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: اسفند ۹۷
پديدآورندگان
  •   فاطمه كاوندي
  •   عباس عبدي
سال نشر
  چاپ دوم، ۱۳۹۳
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
صفورا زواران حسيني
كليدواژه:
  • صفورا زواران حسيني
  • آشنايي نوجوانان با فرهنگ قشم
  • آشنايي نوجوانان با صيادي
  • آشنايي نوجوانان با جانوران دريايي

كتاب شكارچي كوسه ي كر


برچسب: كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۰۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :