كتابك كتابك .

كتابك

مرگ بالاي درخت سيب

مرگ بالاي درخت سيب

مرگ بالاي درخت سيب

در كتاب «مرگ بالاي درخت سيب» روباه پير و همسرش زير درخت سيبي روزگار مي‌گذرانند آنقدر پير شده‌اند كه ديگر نه كلاغ‌ها نه خرگوش‌ها و نه موش‌ها از آن‌ها حساب نمي‌برند. حالا همه سيب‌ها قبل افتادن طعمه كلاغ‌ها مي‌شود و روباه و همسرش بايد شانس بياورند تا شكاري گيرشان بيايد.

تا اينكه يك روز راسوي لاغر و كوچكي اسير روباه پير قصه مي‌شود و در ازاي آزادي‌اش به خواست روباه پير درخت سيب را جادو مي‌كند تا هر پرنده و چرنده‌اي رفت بالايش به آن بچسبد مگر اينكه جناب روباه ببخشايد و بگويد: «بيا» و جادوي درخت سيب را باطل كند.

حالا كلاغ‌ها و گنجشك‌ها و سوسك‌ها و گربه‌ها تا مي‌روند بالاي درخت به درخت سيب مي‌چسبند و آن‌قدر ضجه مويه مي‌كنند تا روباه پير دلش بسوزد و سحرشان را باطل كند.

القصه كه نوبت به جناب «مرگ» مي‌رسد و روزي كه آمده بود روباه را با خود ببرد روباه زيرك آخرين تقاضايش را مي‌كند كه سيب آخر زندگي‌اش را بخورد. مرگ مي‌رود سيب را بچيند و آن بالا ماندگار مي‌شود. مي‌چسبد به درخت سيب و دچار جادوي درخت سيب مي‌شود!

سال‌ها مي‌گذرد حالا هيچ صيادي نمي‌تواند روباه را شكار كند و قرار است او هميشه زنده بماند. اول همسرش پيرتر مي‌شود و بيمار و مي‌ميرد. بعد بچه‌ها و نوه‌هايش. در آن حوالي هيچ حيواني آشنا نيست همه غريبه‌اند و روباه پير زيرك قصه ما كه عمر جاودان يافته تنهاي تنها مي‌شود تا اينكه …

#مفاهيم_اصلي_داستان:

 • مرگ/ زندگي
 • بود/نبود
 • فقدان و جاي خالي
 • پيري/جواني
 • جادو
 • فنا پذيري /جاوداني
 • عمر
 • غريبه / آشنا
 • لذت/ رنج
 • انتظار
 • بخشش

#تكنيك‌هاي_كاربردي

 • بازيگري
 • انتخابگري
 • خيالپردازي
 • زمان مندي
 • مكان مندي
 • تقسيم و شراكت

يكي از مهم‌ترين مفاهيم هفت‌گانه در حوزه پرورش مهارت‌هاي شناختي كودكان مفهوم مرگ است. مرگ به عنوان پايان بخش زندگي، مرگ به عنوان مراقب زندگي، مرگ به عنوان منتظر در سايه نشسته همراه زندگي و مرگ به عنوان تقدير مساوي همه موجودات.

اين سوال كه: چرا بايد مُرد؟ به عنوان قديمي‌ترين پرسش حيات بشري است كه پرسش‌هاي نابي همچون «چرا و چگونه بايد زيست؟» را طرح مي‌كند.

در كتاب «مرگ بالاي درخت سيب» اين پرسش بنيادي در پس اين مفهوم مهم طرح مي‌شود. فضاي قصه با وسط كشيده شدن پاي جادو چسبندگي به درخت به عنوان نماد ايستايي كه بر زمين نمي‌افتد تلاش مي‌كند تا هراس از مرگ مهاجم و نابودگر را در ذهن و ضمير كودكان كم رنگ نمايد.

تصويرپردازي كتاب، تصاويري خسته ولي زنده را مقابل روي مخاطب مي‌گذارد. حركت روي مرز خيال و واقعيت يك تكنيك راهبردي ديگر براي مواجهه نرم ذهن كودك با فضاي زنده مفاهيم مرتبط با مرگ است.

لزوم طرح مفهوم مرگ در شش سال نخستين زندگي كودكان و همراهي و تسهيل‌گري آنان براي مواجهه با اين مفهوم سبب مي‌شود با وسواس زيادي به كتاب‌هاي اين ژانر نگاه كنيم و كتاب فوق از پس اين بار بر آمده است.

امتياز من به كتاب «مرگ بالاي درخت سيب»؛ ترجمه و تصويرگري و پردازش ايده چهار ستاره از پنج است.


«مرگ بالاي درخت سيب» كتابي است براي آشنايي با فلسفه مرگ توسط روايتي نوين از افسانه‌اي كهن با پرداخت و تصويرسازي هنرمندانه. اين كتاب به خصوص مي‌تواند به بچه‌هايي كه پدربزرگ يا مادربزرگ بيمار و پير دارند، كمك كند تا فرايند جدايي را با آرامش بپذيرند و ضربه نخورند.

خوشبختانه طي سال‌هاي اخير طيف گسترده‌اي از كتاب‌هاي داستاني كودك به چاپ مي‌رسند و اين امكان را به وجود مي‌آورند تا ما بچه‌ها را با مفاهيم متنوع‌تر و جدي‌تري آشنا كنيم.

«مرگ» هم يكي از اين موضوعات است. يادم مي‌آيد در سال‌هاي آخر جنگ رمان «برادران شيردل» را مي‌خواندم و آنجا كه اسكوربيت _اگر اسمش را درست به ياد داشته باشم _مي‌مرد، بسيار بر من اثر مي‌گذاشت و باعث ناراحتي‌ام مي‌شد. بدون اين كه چيزي از فلسفه چرخه تولد و مرگ يادم بدهد. كتاب «مرگ بالاي درخت سيب» اينطور نيست. مي‌گذارد تا كودك طعم پيري و ناتواني روباه را مزمزه كند و خودش مثل روباه به اين نتيجه برسد كه ديگر وقتش شده، همراه مرگ كه شبيه همزادي مهربان تصوير شده برود.

فكر مي‌كنم اين تصوير حكيمانه از ورود به مرحله ديگر حيات، نه فقط ترسناك نيست بلكه توضيحي معقول به مخاطب مي‌دهد.

گاهي والدين مي‌پرسند چنين كتاب‌هايي را بايد در چه شرايطي خواند؟ من تصور مي‌كنم پس از درگذشت يك عزيز، زمان مناسبي نيست چون هجوم احساسات اين فرصت و امكان را به كودك نمي‌دهد كه مفهوم را درك كند.

هر وقت احساس كرديد شرايط آرام و مناسب است، كتاب را بياوريد و حتما با او حرف بزنيد. مبادا سوال‌هايي در ذهنش بماند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Kathrin Schärer,   كاترين شارر
برگردان
 • پروانه عروج‌ نيا
تصويرگر
 •   Kathrin Schärer
 •   كاترين شارر
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   كاترين شارر
 •   پروانه عروج‌ نيا
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۶

كتاب مرگ بالاي درخت سيب


برچسب: معرفي كتاب كودك، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۵:۴۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

گرسنه

گرسنه

گرسنه

بعضي روزها آسمان

از هميشه بزرگ‌تر است

درخت‌ها بلندند

و جهان جاي زيبايي براي زندگي كردن است.

كتاب «گرسنه» با تصويري از يك جهانِ آرام و در صلح آغاز مي‌شود. درختاني كه سر به فلك كشيده‌اند، نسيمي كه مي‌وزد و چند دوست كه با خوشحالي قدم مي‌زنند و اين طور كه از لبخندشان پيداست از همه چيز راضي و خوشنود هستند.

در صفحات بعدي كتاب «گرسنه»، تصاويري از اتفاق‌هاي ساده و روزمره را مي‌بينيم. دوستاني كه با هم بازي مي‌كنند و نويسنده بار اصليِ روايت داستانش را به عهده‌ي تصاوير مي‌گذارد و اصلا دلش نمي‌خواهد با استفاده از كلمات اضافه، پرگويي كند.

همه چيز در صلح و آرامش سپري مي‌شود تا اين كه يكي از شخصيت‌هاي داستان گوشه‌اي امن و آرام را انتخاب مي‌كند براي خوردن خوراكي‌هايش؛ و برخلاف لحظه‌هايي كه شادي و بازي‌ كردن را با دوستانش شريك شده، اصلا دلش نمي‌خواهد خوراكي‌هايش را با آن‌ها شريك شود. با تصميم خودخواهانه‌ي اوست كه داستان شكل ديگري مي‌گيرد و هر كدام از شخصيت‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد...

كتاب «گرسنه» داستان سخاوت است و بخشندگي و شجاعتِ شريك كردن ديگران در خوشي‌هاي كوچك و بزرگ. «ورونيكا ساليناس» نويسنده‌ اثر، بدون آن كه پرگويي كند يا قصد پندگويي براي مخاطب كودك را داشته باشد، به او مي‌آموزد كه در زندگي روزمره، خودخواهي چه تصاويري مي‌تواند داشته باشد و چه تاثيري در روابط با ديگران بگذارد.

داستانِ تصويري «گرسنه» ذهن كودك را به چالش مي‌كند و در عين درگير كردن او با تصويرسازي‌ها، به بالا رفتن دركش كمك مي‌كند تا در بخشش دارايي‌هاي كوچك‌اش سخاوتمند باشد. بخشندگي و سخاوت يكي از مهارت‌هاي لازم و ضروري براي حضور داشتن در اولين و كوچك‌ترين جوامع مثل مهدكودك يا مدرسه است.

كتاب «گرسنه» به ويژگي خودمحوري كودكان و مهربان بودن مي‌پردازد و با مختصرترين جملات، عواطف و حسِ نوع‌دوستي را در كودك تقويت مي‌كند و به او مي‌آموزد كه در سايه‌ اين دوستي‌ها و بخشش است كه سرشار از لذت مي‌شود و جهان را زيباتر از قبل مي‌بيند.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Veronica Salinas,   ورونيكا ساليناس
ويراستار
 •   مژگان كلهر
برگردان
 • سحر ترهنده
تصويرگر
 •   Camilla Engman
 •   كاميلا اينگمان
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   كاميلا اينگمان
 •   سحر ترهنده
 •   مژگان كلهر
سال نشر
۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
فريبا ديندار
كليدواژه:
 • فريبا ديندار
 • كودكان و سخاوتمندي
 • كودكان و مهرباني
 • خودمحوري كودكان
 • كودكان و خودخواهي

كتاب گرسنه


برچسب: معرفي كتاب كودك 3 ساله، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۱:۱۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

اين ردپاي عجيب

اين ردپاي عجيب

اين ردپاي عجيب

كتاب «اين ردپاي عجيب» داستاني تصويري و بدون متن است. تنها كلمه‌هاي داستان، عنوانش هستند كه مقدمه و تعريفي براي ورود به كتاب هم هستند.

تصاوير، داستاني را از ردپاي يك كرم مي‌گويند كه با دعواي ميان گربه و پرنده‌اي روي درخت، از درون يك سيب به ميان كاسه آرد مي‌افتد و از آن‌جاست كه داستان ردپاي كرم در خيال دختري كه تنها ردپا را مي‌بيند و نه كرم، آغاز مي‌شود.

داستان از روي جلد آغاز مي‌شود. دختر چشم‌هايش را بسته و ميان كتاب‌ها در خيالات خودش است. ردپا هم از روي جلد شروع مي‌شود و تا پشت جلد ادامه دارد.

كرم با سبيل و مو و قيافه بامزه‌اش با نورهاي رنگي دور صورتش كه از سوراخ سيب به مخاطب كتاب نگاه مي‌كند، از همان تصوير اول نشان مي‌دهد كه با داستاني عجيب از يك ردپاي عجبب سروكار داريم. تصاوير پر از جزئياتي است كه داستان دعواي ميان پرنده و گربه را از تصوير اول تا انتها ادامه مي‌دهد؛ نقش‌هاي گربه و پرنده بر تابلوهاي روي ديوار، گلدان‌هاي روي طاقچه و مجسمه‌ها. در هر صفحه يكي از خيالات دختر كه با ديدن ردپا در ذهنش زنده مي‌شود تا پايان كتاب او را در دنبال كردن ردپا و حل اين معما همراهي مي‌كند. همه چيز زنده است! تابلوي نقاشي، ردپاي پفكي كه دلقكي مي‌شود و ردپاي آرد كه خرگوشي سفيد مي‌شود تا درخت‌هاي متعجب و خندان درون باغ. سرانجام كتاب، نجات پرنده است از چنگ گربه و بازگرداندنش به سوراخ درختي كه در نمايي نزديك، تصوير تخم‌هاي ترك برداشته و بيرون آمدن جوجه‌ها را از درونش نشان مي‌دهد. خانه‌اي با كتابخانه‌اي بزرگ و با اتاق‌هايي پر از نقاشي، خيالات دختر را رنگين و زنده كرده است!

درباره كتاب اين ردپاي عجيب

كتاب «اين ردپاي كيست؟» برگزيده مسابقه و كارگاه خلق كتاب تصويري در سال ۱۳۹۴ است. اين كارگاه در انتشارات علمي و فرهنگي برگزار شد و نويسنده و تصويرگر در كنار هم يك كتاب تصويري را خلق كردند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
علمي و فرهنگي
نويسنده
  عادله خليفي
تصويرگر
 •   فاطمه نخعي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   فاطمه نخعي
 •   عادله خليفي
سال نشر
  ۱۳۹۵
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
 • عادله خليفي، كتاب تصويري كودك
 • كودكان و تخيل
 • كتاب قصه كودكانه تصويري

كتاب اين ردپاي عجيب


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۳:۳۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

ردپاي پلنگ

ردپاي پلنگ

ردپاي پلنگ

كتاب «ردپاي پلنگ» جلد يكم از مجموعه ۱۰ جلدي «داستان‌هاي حيات‌وحش» اثر جذاب اليزابت لِرد با برگردان محمدصادق شريعتي به فارسي است.

كتاب «ردپاي پلنگ» در قالب ماجرايي و با مضمون حفظ حيات‌وحش و محيط‌زيست سروده شده و در اين زمينه آموزش‌هاي غيرمستقيم مي‌دهد.

نقش‌آفرينان داستان «رد پاي پلنگ» آفرا، ژوزف و تام هستند. تام، نوجوان انگليسي از محيط زندگي خود در لندن جدا شده و در پي سكونت اجباري در نايروبي، رويارويي آشكار ميان زندگي پيشينِ بشدت شهري شده و طبيعت گريز در لندن، با زندگي كاملاً جدا نشده از طبيعت در آفريقا را مي‌بيند و در كنار ژوزف آفريقايي و آفرا دختر دورگه آفريقايي-امريكايي، رفته‌رفته با گونه‌اي تربيت فراموش‌شده‌ بشري (نزديكي به طبيعت و همراهي با حيات‌وحش، نه سركوب و به مهميز كشيدن آن) آشنا مي‌شود. مادر تام اما در ميدان تربيتي ستيز با طبيعت، بزرگ شده و پيوسته با تام در چالش است.

پلنگ جواني در پي شكار به فضاي سكونت آدميان مي‌آيد و شايد در اين پندار است كه آدميان با دست‌اندازي به زيست‌گاه‌ها، ميدان او را تنگ كرده و روزي او را هم گرفته‌اند. او به شكار جانوران دست‌آموز سرگرم مي‌شود و نوجوان‌ها از بيم قرباني شدن پلنگ جوان، و در انديشه حفظ حيات‌وحش، و در همكاري با سازمان حفظ حيات‌وحش كنيا دست‌به‌كار نجات جان او مي‌شوند. اليزابت لِرد، با زبردستي از اين داستان مدرسه طبيعت ساخته و از عنصرهاي انساني و جانوري به‌خوبي براي انتقال مفهوم‌هاي زيست‌محيطي بهره مي‌گيرد.

«صخره بابون» و «خروش فيل» و «آتش افروزي كرگدن» ديگر عنوان‌هاي مجموعه «داستان‌هاي حيات‌وحش» است كه تاكنون به فارسي ترجمه شده‌ است.

 

گزيده‌هايي از كتاب

ژوزف گفت: «او را شكار مي‌كنند. حتماً به او شليك مي‌كنند.»
تام پرسيد: «چه كساني ؟»
آفرا گفت: «اهالي اينجا، بعضي‌شان تفنگ‌دارند.»
تام پرسيد: «تفنگ؟ چرا؟»
آفرا شانه بالا انداخت: «براي تأمين امنيت. بعضي‌هايشان حتي جواز هم گرفته‌اند تا به پرندگان شليك كنند. باورت مي‌شود؟»
تام گفت: «ولي آن‌ها اجازه ندارند به پلنگ شليك كنند، مگر نه؟ آيا از پلنگ‌ها حفاظت نمي‌شود؟ »
ژوزف سر تكان داد: «البته مي‌شود. ولي برخي مردم اهميت نمي‌دهند و نگران جان گربه‌ها و سگ‌هايشان هستند.»
تام در فكر ببري بود و گفت: «بله، خب، درست است. تقصيري ندارند.» گيج شده بود. نمي‌توانست شكار ببري را تحمل كند ولي درعين‌حال انديشه گرفتن جان پلنگي مغرور و زيبا او را ناراحت مي‌كرد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محمد صادق شريعتي
نويسنده
  Elizabeth Laird,   اليزابت لرد
برگردان
 • محمد صادق شريعتي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   محمد صادق شريعتي
 •   اليزابت لرد
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
 • محمد صادق شريعتي
 • كودكان و محيط زيست
 • كودكان و حيات وحش

كتاب ردپاي پلنگ


برچسب: معرفي كتاب كودك، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۸:۰۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

صخره بابون

صخره بابون

صخره بابون

كتاب «صخره بابون» جلد دوم از مجموعه ۱۰ جلدي «داستان‌هاي حيات‌وحش» اثر جذاب اليزابت لِرد با برگردان محمدصادق شريعتي به فارسي است. داستان در قالب ماجرايي و با مضمون حفظ حيات‌وحش و محيط‌زيست سروده شده و در اين زمينه آموزش‌هاي غيرمستقيم مي‌دهد.

نقش‌آفرينان كتاب «صخره بابون» سه نوجوان به نام‌هاي آفرا، ژوزف و تام هستند. آفرا دختر دورگه آفريقايي-امريكايي براي گذران يك روز تعطيلي و برگزاري سالگرد زادروز خود همراه دو دوستش به گردشگاهي در حومه نايروبي مي‌روند. آفرا در هنگام تولد مادر خود را از دست داده و احساس قدرتمندي نسبت به حفظ حيات‌وحش به‌ويژه موجودات بي‌پناه و حفظ محيط‌زيست دارد. او هنگام بازي و گردش در زيستگاه بابون ها ناگهان با بچه بابون زخمي و درمانده‌اي روبرو مي‌شود و به خيال اينكه نگه‌داري از بابون هم شبيه جوجه‌ها و توله‌هاي ديگر است، دنبال چاره‌اي براي درمان و نگه‌داري از اوست. چون با مخالفت ديگران روبرو مي‌شود پس از تاريكي هوا و باوجود جانوران وحشي و بيم شكار شدن، از اقامتگاه به سمت صخره بابون ها مي‌رود تا به بچه بابون بي‌پناه كمك كند.

تام نوجوان انگليسي گام به دنيايي متفاوت با زندگي طبيعت‌گريز شهري پيشين گذاشته و كم‌كم مي‌آموزد كه جدا شدن بشر از زندگي طبيعي خود به سود او نبوده است.

اليزابت لِرد، با آگاهي كه از خوي و رفتار و شيوه‌هاي زيستي جانوران و هم كودكان دارد با زبردستي از اين داستان، مدرسه طبيعت (هرچند در دنياي نظري) ساخته و از عنصرهاي انساني و جانوري به‌خوبي براي انتقال مفهوم‌هاي زيست‌محيطي بهره مي‌گيرد.

«رد پاي پلنگ»، «خروش فيل» و «آتش افروزي كرگدن» ديگر عنوان‌هاي مجموعه «داستان‌هاي حيات‌وحش» هستند كه تاكنون به فارسي ترجمه شده‌اند.

 

گزيده‌هايي از كتاب

ـ باور نمي‌كنيد ولي من همين حالا زرافه ديدم.
ژوزف با بي ميلي نگاه كرد: «بله، زرافه است. »
ولي اينجا چه‌كار مي‌كند؟ به نظر نمي‌رسد باغ‌وحشي در اينجا باشد .»
ژوزف شگفت‌زده گفت: « باغ‌وحش! »
آفرا هوا را به درون بيني داد و گفت : «اينجا آفريقا و محل زندگي جانوران وحشي است.»
تام گفت: « چه؟ يعني جانوراني مثل زرافه، كرگدن و شير و ... در بيابان سرگردان‌اند؟»
ژوزف خنديد: « البته، اينجا خانهآن‌هاست.»
آفرا گفت: « باغ‌وحش واقعاً دردناك است.»
تام مخالفت كرد: «نه اين‌طور نيست. من در انگليس باغ‌وحش جالبي ديده‌ام. در پارك‌هاي ملي حيات‌وحش، انگار بعضي از جانوران آزاد هستند. اگر بخواهي آن‌ها را ببيني بايد با لندرور گشت بزني. پارسال با دوستم اسكات به ويپسناد رفتيم، ميمون‌ها در قفس اما خيلي خوشحال بودند. يكي از آن‌ها مدتي با دمش بازي كرد و سپس به‌طرف ما پوست فندق پرتاب كرد.»
تن آفرا لرزيد و گفت: « وحشتناك است. آيا دوست داري به ميل خودت در يك كشور خارجي در قفس بماني و تمام مدت زير نگاه ديگران با دم خود بازي كني؟ هزاران مايل از خانواده‌ات دور باشي و هيچ‌كس نداند از كجا آمده‌اي و پدر و مادرت كي هستند و يا احساساتت براي ديگران ذره‌اي اهميت نداشته باشد؟» و دوباره سكوت كرد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محمدصادق شريعتي
نويسنده
  Elizabeth Laird,   اليزابت لرد
برگردان
 • محمد صادق شريعتي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   محمدصادق شريعتي
 •   اليزابت لرد
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
 • كودكان و محيط زيست
 • كودكان و حيات وحش

كتاب صخره بابون


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۱:۲۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

خروش فيل

خروش فيل

خروش فيل

كتاب «خروش فيل» جلد سوم از مجموعه ۱۰ جلدي «داستان‌هاي حيات‌وحش» اثر جذاب اليزابت لِرد با برگردان محمدصادق شريعتي به فارسي است. داستان در قالب ماجرايي و با مضمون حفظ حيات‌وحش و محيط‌زيست سروده شده و در اين زمينه آموزش‌هاي غيرمستقيم مي‌دهد.

نقش‌آفرينان داستان «خروش فيل» نوجوان‌هاي ساكن نايروبي به نام ژوزف، آفرا و تام هستند. اين نوجوان‌ها قرار است به گشت و گذار در زيستگاه جانوران در كنيا بروند اما ناگهان خبر مي‌رسد كه فيل ديوانه‌اي به مردم يك روستا حمله كرده و نياز به كمك دارند. سرپرست گروه كه از مسئولان حفظ حيات وحش كنيا است مسير را به سمت روستا عوض مي‌كند. فيل‌ها محدوده روستا را جزيي از زيستگاه خود مي‌شناسند كه به دست آدم‌ها از وجود جنگل پاكتراشي شده و به كشتزار بدل شده است. آن‌ها اين تغيير كاربري را به رسميت نمي‌شناسند و همين، سبب جدال خسارت باري شده اما نوجوان‌ها كه در اثر حمله فيل جانشان به خطر مي‌افتد در انديشه يافتن راه چاره اي هستند. آن‌ها هم به حفظ حيات وحش نظر دارند و هم ادامه زندگي روستاييان در آن زيستگاه.

اليزابت لِرد، با آگاهي كه از خوي و رفتار و شيوه‌هاي زيستي جانوران و هم كودكان دارد با زبردستي از اين داستان، مدرسه طبيعت (هرچند در دنياي نظري) ساخته و از عنصرهاي انساني و جانوري به‌خوبي براي انتقال مفهوم‌هاي زيست‌محيطي بهره مي‌گيرد. از جمله اين مفهوم‌ها همزيستي انساني و جانوري است. انسان نه در ستيز بلكه در همراهي و حفظ محيط زيست.

كتاب «رد پاي پلنگ»، «صخره بابون» و «آتش افروزي كرگدن» ديگر عنوان‌هاي مجموعه «داستان‌هاي حيات‌وحش» است كه تاكنون به فارسي ترجمه شده‌اند.

 

 

 

گزيده‌هايي از كتاب

كلي-آن گفت: «شوخي مي‌كني؟ اينجا برق ندارد.»
كاويرا گفت: «قبلاً برق داشتيم، خراب‌شده و ديگر تعميرش نكردند.»
تام دوباره به شوق آمده سرپا ايستاد و گفت: «مي‌توانند دوباره آن را راه بيندازند.»
ژوزف به خاطر تابش نور مقابل، با چشم نيمه بسته به او نگاه كرد و گفت: «ولي ساختن هتل مناسب در اينجا پول زيادي مي‌خواهد. از كجا پول بياورند؟»
تام چيزي نگفت. سخت به فكر فرورفته بود. سرانجام گفت: «آفرا قبلاً در مورد جايي با من حرف مي‌زد كه همراه گروه طرفداران حيات‌وحش مدرسه رفته بودند. اصلاً شيك نبود. چندين چادر و نوعي ساختمان مركزي، يعني يك‌خانه قديمي زيبا براي سكونت معلم ها و اتاقي براي غذاخوري و تعدادي دوش حمام و اين‌طور چيزها داشت. بسياري مردم هميشه آنجا مي‌روند. طرفداران اردو و كوله‌پشتي به دوش ها و اين‌جور افراد. سكونت در چنين جايي پول زيادي نمي‌خواهد.»
ژوزف هنوز متقاعد نشده بود. با نوميدي گفت: «حتي براي خريد زمين و ساختن خانه هم پول زيادي لازم است.»
ناگهان كاويرا با يك جهش سرپا ايستاد و گفت: «نه، نيازي به ساختن خانه نداريم در اين نزديكي يك جاي بزرگ يعني خانه يك مزونگو هست كه مهروموم است، خالي مانده و نياز به تعمير دارد.»

شناسنامه كتاب:
ناشر
محمد صادق شريعتي
برگردان
 • محمد صادق شريعتي
تصويرگر
 •   Elizabeth Laird
 •   اليزابت لرد
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   محمد صادق شريعتي
 •   اليزابت لرد
سال نشر
  ۱۳۹۷
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
 •   كودكان و محيط زيست
 •   كودكان و حيات وحش

كتاب خروش فيل


برچسب: معرفي كتاب كودك، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۰:۴۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

آتش افروزي كرگدن

آتش افروزي كرگدن

آتش افروزي كرگدن

كتاب «آتش افروزي كرگدن» جلد چهارم از مجموعه ۱۰ جلدي «داستان‌هاي حيات‌وحش» اثر جذاب اليزابت لِرد با برگردان محمدصادق شريعتي به فارسي است.

داستان در قالب ماجرايي و با مضمون حفظ حيات‌وحش و محيط‌زيست سروده شده و در اين زمينه آموزش‌هاي غيرمستقيم مي‌دهد.

در داستان «آتش افروزي كرگدن » دو نوجوان آفريقايي به نام هاي آفرا و ژوزف كه براي گذران تعطيلات به يك پارك ملي نزديك نايروبي رفته‌اند متوجه آزار يك نوجوان بومي به وسيله مرد خشمگيني مي‌شوند و از اينجا پي به ماجراي كشتن و قاچاق عاج كرگدن آفريقايي مي‌برند. با انگيزه حفظ حيات وحش آفريقا و با ماجراجويي‌هايي به مقابله با قاچاقچي‌هاي خطرناك بر مي‌خيزند.

پيوند دوباره با طبيعت سبب مي‌شود كودكان ما و همه انسان‌ها دريابند كه ستيز با محيط زيست و شكار جانوران به خاطر گوشت و پوست و ديگر قسمت‌هاي بدن‌شان، اي بسا همه امكان‌هاي زيستي را نابود كند و همه زيست‌گاه‌ها را در معرض نابودي قرار مي‌دهد.

اليزابت لِرد، با آگاهي كه از خوي و رفتار و شيوه‌هاي زيستي جانوران و هم كودكان دارد با زبردستي از اين داستان، مدرسه طبيعت (هرچند در دنياي نظري) ساخته و از عنصرهاي انساني و جانوري به‌خوبي براي انتقال مفهوم‌هاي زيست‌محيطي بهره مي‌گيرد.

«رد پاي پلنگ»، «صخره بابون» و«خروش فيل» ديگر عنوان‌هاي مجموعه «داستان‌هاي حيات‌وحش» است كه تاكنون به فارسي ترجمه شده‌اند.

 

 

گزيده‌هايي از كتاب

آفرا در برابر خورشيد چشمانش را تنگ كرد تا دو شاخ لب‌شكسته و خراشيده كرگدن را بهتر ببيند، گفت: «اصلاً ارزشمند به نظر نمي‌رسند.»
تيتوس گفت: «بااين‌حال در اينجا كيلويي ۳۰۰ دلار فروخته مي‌شود و در چين بايد ۲۰۰۰ دلار آمريكا بدهيد تا يك كيلو داروي شاخ پودر شدهٔ كرگدن بخريد.»
ژوزف گفت: «چه خاصيتي دارد؟ اين‌كه فقط يك‌تكه شاخ است.»
تيتوس گفت: «خوب، خاصيت‌هاي كم‌ارزشي مثل پايين آوردن تب دارد درحالي‌كه آسپرين خيلي بهتر عمل مي‌كند.»
چشمان آفرا از خشم چپ شد: «نمي‌فهمم، نمي‌فهمم چطور كسي مي‌تواند به كرگدني مانند آتش‌پاره شليك كند فقط براي اينكه شاخش را بدزدد. خيلي رذيلانه است!»
تيتوس به او لبخند زد:« آفرا تو هيچ‌وقت فقير نبوده‌اي. اگر بچه‌دار و بيكار باشي و نتواني برايشان غذا فراهم كني و كسي چند دلار بدهد كه كرگدن شكار كني و شاخش را برداري، وسوسه مي‌شوي كه قبول كني. در اينجا ۱۰۰ دلار پول زيادي است. ۱۰۰۰ دلار يعني خوشبختي.»
آفرا به او خيره شد و نفس عميقي كشيد:« من هرگز جانور شكار نمي‌كنم. بلكه زندگي‌ام را به خاطر يك كرگدن مي‌دهم.»

شناسنامه كتاب:
ناشر
محمد صادق شريعتي
نويسنده
  Elizabeth Laird,   اليزابت لرد
برگردان
 • محمد صادق شريعتي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   محمد صادق شريعتي
 •   اليزابت لرد
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
 •   كودكان و محيط زيست
 • كودكان و حيات وحش

كتاب آتش افروزي كرگدن


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۷:۱۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

وزن آب

وزن آب

وزن آب

بعد از خواندن رمان‌هاي «اَپل و رِين» (نشر هوپا) و «ما يك نفر» (نشر پيدايش) و آشنايي با قلم و جهانِ ذهني «سارا كروسان» پيش‌بينيِ دور از ذهن و انتظار زيادي نبود كه كتاب «وزن آب» هم يك رمان خوب باشد.

اما واقعيت اين است كه كتاب «وزن آب» بيش از يك رمانِ خوب بود.يك رمان عاطفيِ درخشان كه موضوعات اجتماعي- روان‌شناسي مختلفي را در برمي‌گرفت و حالا بيش از پيش مطمئن شده‌ام كه نام «سارا كروسان» به ليست نويسنده‌هاي محبوبم افزوده شده و هر اثر ديگري را كه از او منتشر شود، بي‌معطلي مي‌خوانم.

كتاب «وزن آب» داستان يك دختر نوجوانِ لهستاني به نام كاسينكا است كه به خاطر شرايط خانوادگي‌شان دچار بحران‌هاي مختلفي شده، «تاتا» (پدرش)، او و مادرش را ترك كرده و سگِ سياهِ افسردگي عضو تازه‌اي از خانواده‌ي كوچك و ترك شده‌ آن‌هاست. خانواده‌اي كه با رفتن و ترك كردن يكي از ستون‌هاي اصلي‌اش، «پدر»، فروپاشيده و در سايه‌ اين فروپاشي، مادرش هم رو به نابودي است.

از همان ابتداي داستان تناقض احساسي «لارا» (مادر كاسينكا) به وضوح ديده مي‌شود، صحنه‌هاي مشاجره در ذهن دوازده ساله‌ كاسينكا تداعي مي‌شود و با وجود اختلاف‌ها و رابطه‌ به پايان‌رسيده‌‌اي كه بين «لارا» و «تاتا» جريان داشت و اين خيانتي كه يك شبه از سوي «تاتا» اتفاق افتاد و گلوي كاسينكا و مادرش را گرفت، «لارا» دارايي ناچيزش را در چمداني جمع مي‌كند و به اميد پيدا كردن «تاتا» در كشوري ديگر، راهي سفري طولاني و پرماجرا مي‌شوند. اين «عشق» است كه او را مجاب مي‌كند تا تن به مهاجرت بدهد يا انتقام گرفتن از طرد شدن؟ چه مي‌شود كه با وجود نفرت و علمِ به پايان رسيدن يك رابطه، آدمي همچنان سعي دارد ويرانه‌ها را به هم بند كند و تمام آن‌چه را كه فرو ريخته از نو بنا كند؟

در پي اين تصميم لارا است كه كاسينكا، دخترك نوجوان داستان، دچار بحران‌هاي ديگري مي‌شود. او كه پيش از اين شاهد مشاجره‌هاي پدر و مادرش بود و غم ترك شدن را چشيده بود، حالا بايد زهر مهاجرت را هم بچشد.

شايد بهتر است بگويم «وزن آب» ادبيات مهاجرت است و پرداختن به تمام چالش‌ها و بحران‌هايي كه مهاجران با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند و گاهي هيچ‌وقت از پس تمام مشكلات اين تصميم بزرگ برنمي‌آيند. با رفتن به كشوري ديگر (انگلستان) است كه زندگي چهره‌ ديگري از خودش را به كاسينكاي نوجوان نشان مي‌دهد، تنها ماندن، پذيرفته نشدن در گروه‌هاي مدرسه، نابلدي زبانِ كشوري كه به آن مهاجرت كرده‌اند، تلاش براي پيدا كردن تاتا در شهري بزرگ و سخت‌تر و پررنگ‌تر از همه پذيرفتن و هضم كردن اين حجم از غم كه بر زندگي‌شان سايه انداخته...

وقتي مامان گفت

«مي‌رويم انگليس.»

فكر نمي‌كردم اين‌طور تنها بشوم.

مي‌دانستم تفاوت‌هايي دارم،

و خارجي‌ام.

مي‌دانستم از همه‌چيز سردرنمي‌آورم.

اما فكر كردم، شايد فقط كمي متفاوت باشم،

مثل يك سنجاب قرمز بين سنجاب‌هاي خاكستري،

مثل دختري انگليسي در گدانسك.

اما من يك دختر انگليسي در گدانسك نيستم.

من يك لهستاني‌ام در كاونتري.

و اين‌ها اصلا يكي نيستند،

اصلا.

يكي از بزرگ‌ترين ويژگي‌هاي قلم «سارا كروسان» اين است كه از هيچ‌ جزئياتي چشم‌پوشي نمي‌كند و به بهترين و زيباترين شكل تمام دغدغه‌ها، افكار، احساسات و ... را از زبان و نگاه شخصيت‌هاي داستانش روايت مي‌كند؛ و همين جزئيات هستند كه آثارش را، با وجود غمي كه در آن‌ها جريان دارد، سرشار از اميد و روشني مي‌كند.

يكي ديگر از ويژگي‌هاي آثار كروسان، انتخاب قالب و زبان شعر است براي رمان‌هايش. او جسورانه اين زبان را براي روايت برخي از رمان‌هايش (مثل يكي ديگر از رمان‌هايش، ما يك نفر) انتخاب مي‌كند و از شكستن ساختارها هيچ ترسي ندارد. شايد شعر هوشمندانه‌ترين و درست‌ترين انتخاب براي آثار او باشد، انتخابي كه بار عاطفي داستان‌هايش را دو چندان مي‌كند و دست نويسنده را باز مي‌گذارد براي بيان جزئي‌ترين و پنهاني‌ترين و اولين تجربه‌ها. شايد اين قالب (شعر) گوياترين و بهترين زبان باشد براي بيان احساساتي كه يك دختر نوجوان مي‌تواند از اولين تجربه‌ها در زندگي‌اش داشته باشد...

در ستايش كتاب «وزن آب»، اولين رمان سارا كروسان نوشته‌اند:

 • كتابي بسيار شگفت‌انگيز و تكان‌دهنده. آن‌چنان زيبا نوشته شده كه تا ورق خوردن صفحه‌ي آخر، متوجه تمام‌شدنش نمي‌شوي. (بوك‌بگ)
 • اولين رمان سارا كروسان، داستاني درخشان و واقعي است. گاهي غم به دل مي‌نشاند. اما در حقيقت در ستايش زندگي است. (اينك پلت)
 • شعرهايي كوتاه با آهنگي ملايم كه از مهاجرت، تعصب و خودخواهي، خانواده و نخستين عشق سخن مي‌گويند. عشقي كه زندگي را دگرگون مي‌كند. (روزنامه‌ي ساندي تايمز)

 

كتاب «وزن آب» در سال ۲۰۱۳ نامزد نهايي مدال كارنگي و برنده‌ جايزه‌ CBI شده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
هوپا
نويسنده
  Sarah Crossan,   سارا كروسان
ويراستار
 •   سيد نويد سيدعلي اكبر
برگردان
 • مريم فياضي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   سارا كروسان
 •   مريم فياضي
 •   سيد نويد سيدعلي اكبر
كتاب درماني
 • معرفي كتاب در حوزه مشكلات خانوادگي
 • كتاب درباره جدايي والدين
 • كتاب درباره افسردگي والدين
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
فريبا ديندار
كليدواژه:
 • كودكان و ادبيات مهاجرت
 • كودكان و مهاجرت
 • كودكان و افسردگي والدين
 • فريبا ديندار

كتاب وزن آب


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۹:۰۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد

وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد

وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد

كتابِ «وقتي خال‌خالي و راه‌راه زبان‌شان به‌هم گره خورد» با يك روز معمولي در بركه آغاز مي‌شود. دو قورباغه، خال‌خالي و راه راه، از خواب بيدار شده‌اند و همه چيز آرام به‌نظر مي‌رسد.

اما... اما انگار خبرهايي هست! آن‌طرف آدم كوچولوها، كه كتاب همسايه‌هاي قورباغه‌ها صدايشان مي‌زد، دارند نقشه‌اي براي قورباغه‌ها مي‌كشند. اما قورباغه‌ها چه دارند كه بايد كسي برايشان نقشه بكشد؟

از همان تصوير اول كه همه چيز آرام است، يكي از آدم كوچولوها را در تصوير با دوربينش روي شاخه‌اي درخت مي‌بينيم كه از قورباغه عكس مي‌گيرد. آن‌ها حواس‌شان به بركه است. چرا؟ آدم كوچولوها لباس پروانه‌اي مي‌پوشند و قورباغه‌ها فكر مي‌كنند آن‌ها واقعا پروانه هستند. خال‌خالي از اين طرف بركه زبانشان را بيرون مي‌آورد، راه راه از آن يكي طرف بركه. پروانه‌ها از بين زبان‌شان فرار مي‌كنند و زبانِ قورباغه‌ها به‌هم گره مي‌خورد. آن‌ها كه نمي‌دانند گره زبان‌شان چطور باز مي‌شود، هي زبان‌شان را مي‌كشند و گره‌اش سفت‌تر مي‌شود. آخر مي‌نشينند به خيال‌بافي. آدم كوچولوها هم در اين خيال‌بافي كمك‌شان مي‌كنند. كتابِ «وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد» مي‌پرسد با دو زبان گره خورده به‌هم چكار مي‌شود كرد؟ و قورباغه‌ها با خيال‌هايشان پاسخ مي‌دهند. شايد بتوانند از اين طرف بركه به آن طرفش پل بزنند، تنهٔ درخت را اندازه بگيرند، گردن زرافه، بين زمين و آسمان پل بزنند و خيالات قورباغه‌ها با فكرهاي آدم كوچولوها، بزرگ و بزرگ‌تر مي‌شود. آدم‌ها را به آسمان مي‌برند، سياره‌ها پر از آدم مي‌شود و حتي قورباغه‌ها در خيال‌شان يكي زمين را مي‌خورد يكي آسمان را. شب كه همسايه‌ها رفته‌اند، خال‌خالي و راه راه تازه يادشان مي‌آيد گره زبان‌شان چطور باز مي‌شود. وقتي كه ديگر هيچ بوته و درختي در بركه نمانده و آدم كوچولوها همه چيز را بريده و برده‌اند، همان وقتي قورباغه‌ها با خيالاتشان خوش بودند. پايان كتابِ «وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد» باقي ساكنان بركه هم در تصوير چمدان بسته و دارند مي‌روند؛ حلزون و مورچه و سنجاقكي كه از ابتدا در تصاوير كتاب شاهد همهٔ ماجراها بودند.

درباره كتاب «وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد»

كتاب «وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد» برگزيده اولين مسابقه و كارگاه خلق كتاب تصويري در سال ۱۳۹۳ است. اين كارگاه در انتشارات علمي و فرهنگي برگزار شد و نويسنده و تصويرگر در كنار هم يك كتاب تصويري را خلق كردند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
علمي و فرهنگي
نويسنده
  عادله خليفي
تصويرگر
 •   فائزه شكوري ديزجي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   فائزه شكوري ديزجي
 •   عادله خليفي
سال نشر
  ۱۳۹۴
 
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
 • كودكان و محيط زيست
 • كودكان و تخيل
 • عادله خليفي
 • كتاب تصويري
 • كودكان و شناخت حيوانات

كتاب وقتي خال‌خالي و راه راه زبان‌شان به‌هم گره خورد


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۰:۴۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

ته خيار

ته خيار

ته خيار

پرداختن به داستان‌هايي با موضوع‌هاي اجتماعي هميشه يكي از دغدغه‌هاي بعضي از نويسندگان كودك و نوجوان بوده است. يكي از اين نويسندگان هوشنگ مرادي كرماني است كه داستان‌هايش را به زبان طنز مي‌نويسد. داستان ته خيار يكي از اين داستان هاست .

كتاب «ته خيار» مجموعه داستان كوتاه با درون‌مايه اجتماعي است كه به نظر مي‌رسد براي مخاطب نوجوان است اما كودكان سال‌هاي آخر دبستان و بزرگسالان هم مي‌توانند بخوانند و ضمن لذت بردن با يك اثر «طنز» خوب آشنا شوند.

داستان «خندان خندان» از كتاب «ته خيار» به شكل غير مستقيم داستان كلاس‌هاي روان‌شناسي غيرعلمي و رسانه‌هايي است كه مخاطبان را فقط به خنده در برابر مشكلات ترغيب مي‌كنند كه لحظه‌هاي شاد و تفكرانگيزي را ايجاد مي‌كند.

پسر و دختر جواني را حكايت مي‌كند كه با به وجود آمدن هر مشكلي به آن مي‌خندند .

داستان «بچه هاي پرنده» داستان زن و شوهري است كه بچه به دنيا مي‌آورند (توليد مي‌كنند) براي اين كه به فدراسيون‌هاي ورزشي بفروشند تا با تربيت آن‌ها مدال بياورند.

داستان «شكوفه‌هاي بهاري» از كتاب «ته خيار» نگاه تلخي دارد به مستراح‌هاي عمومي و نظافت‌چي آن‌ها.

داستان‌هاي «چشمي از هواي گريه»، «پيشرفت يتيمان» و «نه، من آدم كش نيستم» از داستان‌هاي جذاب ديگر كتاب «ته خيار» است.

درباره نويسنده كتاب «ته خيار»

هوشنگ مرادي كرماني يكي از نويسندگان طنزنويس ايران است كه تاكنون جوايز متعددي از داخل و خارج از كشور كسب كرده است، در سال ۱۹۹۲ ميلادي از طرف شوراي كتاب كودك ايران نامزد دريافت جايزه هانس كريستين آندرسن شد و به سبب پرداختن به زندگي كودكان محروم از سوي داوران تشويق شد. تعدادي از كتاب‌هاي مرادي كرماني به چند زبان خارجي نيز ترجمه شده است.

از آثار مهم مرادي كرماني مي‌توان به كتاب‌هاي «قصه هاي مجيد»، «شما كه غريبه نيستيد»، «خمره» و «بچه‌هاي قالي باف خانه»، «چلوخورش» و «تنور» اشاره كرد.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
معين
نويسنده
  هوشنگ مرادي كرماني
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۷
پديدآورندگان
 •   هوشنگ مرادي كرماني
سال نشر
  ۱۳۹۳
 

كتاب ته خيار


برچسب: معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۶:۴۲ توسط:سايت كتابك موضوع: