كتابك كتابك .

كتابك

بغلم كن

بغلم كن

بغلم كن

كتاب «بغلم كن» درباره بچه كاكتوسي است كه با خانواده‌اش متفاوت است و برخلاف آن‌ها دوست دارد بغل شود.

در كتاب «بغلم كن» خانواده بچه كاكتوس نمي‌خواهند نياز متفاوت او را برآورده كنند و او به دنبال دوستي مي‌گردد كه مانند خودش بغل كردن را دوست داشته باشد. كتاب «بغلم كن» درباره دنبال كردن چيزي است كه فكر مي‌كنيم بيش از همه چيز اهميت دارد، حتي اگر همه بگويند رهايش كنيم.

كاكي كاكتوس كوچكي است كه در ميان خانواده كاكتوسي‌اش زندگي مي‌كند. يك خانواده بزرگ و مشهور كه دوست دارند هميشه درست رفتار كنند و خوب به نظر بيايند. اعضاي خانواده كاكي معتقد هستند هيچ‌كس نبايد مزاحم ديگري بشود و بايد فاصله‌شان را از هم حفظ كنند و براي همين نمي‌فهمند كاكي دوست دارد بغل شود. يك روز كاكي يك دوست بادكنك پيدا مي‌كند، اما متاسفانه دوستي آن‌ها عاقبت خوبي ندارد. خانواده كاكي او را سرزنش مي‌كنند و باز هم متوجه نياز او نمي‌شوند. كاكي خانواده‌اش را ترك مي‌كند تا باز هم دنبال دوست بگردد؛ اما هيچ‌كس او را نمي‌پذيرد. پس كاكي تنهايي را انتخاب مي‌كند، تا اين‌كه يك روز به يك بچه سنگ بر مي‌خورد كه او هم عاشق بغل كردن است و آن‌ها با هم دوست مي‌شوند و ديگر تنها نيستند.

متن كتاب «بغلم كن» ساده و روان است. تصاوير كتاب متن را تكميل كرده‌اند و تصويرگر توانسته‌ است به سادگي احساسات شخصيت‌ها را به خوبي نشان ‌دهد. كتاب «بغلم كن» براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب «بغلم كن»

«سيمونا چيرالئو» زاده ايتالياست و پس از فعاليت در عرصه انيميشن و تبليغات، تصويرگري و نويسندگي كتاب‌هاي كودكان را آغاز كرد. كتاب «بغلم كن» اولين كتاب اوست.

درباره مترجم كتاب «بغلم كن»

«عذرا جوزداني» از نويسندگان و مترجمان پركار و شناخته شده ادبيات كودكان و نوجوانان است. وي در حال حاضر سرويراستار و عضو شوراي برنامه‌ريزي كتاب‌هاي ميچكا (واحد كودك انتشارات مبتكران) و داور فهرست لاكپشت پرنده است.

كاربردها و فعاليت ها

 • پس از بلندخواني كتاب با پرسيدن پرسش‌هايي مانند موارد زير، با كودكان يك گفتگو شكل دهيد:

چه زمان‌هايي دوست داريد بغل شويد؟

تابه‌حال شده دلتان بغل شدن بخواهد، اما كسي شما را بغل نكند؟ چه كار كرديد؟

آيا هميشه دوست داريد بغل شويد؟ آيا دوست داريد همه شما را بغل كنند؟ چه موقع‌هايي دوست نداريد؟ در آن مواقع اگر كسي بخواهد شما را بغل كند چه مي‌كنيد؟

تابه‌حال كسي را بغل كرده‌ايد؟ چه كسي؟ از كجا فهميديد كه آن فرد به بغل شدن نياز دارد؟

 • از سال ۲۰۰۴ توسط يك مرد جوان استراليايي پويشي به نام «بغل مجاني» در جهان شروع شد. افراد علاقمند در يك روز مشخص در يك مكان مي‌ايستند و تابلويي كه روي آن نوشته است «بغل مجاني» را در دست مي‌گيرند و آماده‌اند هر رهگذري را كه علاقمند است بغل شود را بغل كنند. مي‌توانيد متناسب با شرايط جامعه خود، روزي را به نام روز «بغل كردن» نامگذاري كنيد و برنامه‌هايي را براي آن تدارك ببينيد.
 • به بهانه اين كتاب مي‌توانيد با انواع كاكتوس‌ها و ساكولنت‌ها آشنا شويد و از آن‌ها نگهداري كنيد. به همراه كودكان درباره تفاوت كاكتوس‌ها و ساكولنت‌ها جستجو كنيد، تعدادي از آن‌ها را تهيه كنيد و سپس در اينترنت به كمك تصاوير دنبال نام آن‌ها بگرديد. مي‌توانيد تابلوي مشخصات براي هركدام بسازيد و حتي نامي خودماني براي آن‌ها انتخاب كنيد. با كمك گلدان‌هايتان نمايش كتاب را نيز مي‌توانيد اجرا كنيد. نوازش گياهانتان هم يادتان نرود، حتي آن‌هايي كه خار دارند هم محبت نياز دارند.
شناسنامه كتاب:
ناشر
قايق كاغذي
نويسنده
  Simona Ciraolo,   سيمونا چيرائولو
برگردان
 • عذرا جوزداني
تصويرگر
 •   Simona Ciraolo
 •   سيمونا چيرائولو
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۷
پديدآورندگان
 •   سيمونا چيرائولو
 •   عذرا جوزداني
سال نشر
  ۱۳۹۶

كتاب بغلم كن


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۹:۵۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

عصا

عصا

عصا

كتاب «عصا» روايتگر جنگ و حال و روز مردمان گرفتار در آن است. روزهاي پاياني جنگ جهاني دوم است. توماس پسري دوازده ساله است كه پدرش را در جنگ از دست داده است و زماني كه به همراه مادرش مي‌خواهد براي ديدارش خاله‌اش، كه در وين زندگي مي‌كند، سوار قطار شود ناگهان گم مي‌شود.

توماس به‌تنهايي به وين مي‌رود اما خانه خاله‌اش در اثر بمباران ويران شده است. توماسِ تنها و بي‌خانمان با مردي آشنا مي‌شود كه يك پايش را در جنگ از دست داده است؛ با عصا راه مي‌رود و از توماس ميخواهد كه او را عصا بنامد. عصا برخلاف ظاهر خشن و بي‌احساسش با توماس مهربان است و به مرور بين توماس و عصا رابطه‌اي عميق شكل مي‌گيرد. عصا از طريق صليب سرخ مادر توماس را پيدا مي كند و ...

داستان «عصا» را مي‌توان هم‌چون بيانيه‌اي دانست در دفاع از انسان و انسانيت. نويسنده با به تصوير كشيدن روابط پاك انساني نشان مي‌دهد در شرايطي كه انسان‌هاي بازمانده از جنگ براي بقاي خويش به هر كاري دست مي‌زنند و در زمانه‌اي كه گمان مي‌رود مرگ انسانيت فرا رسيده است، هستند انسان‌هايي كه با وجود همۀ مشكلات كمك خود را از ديگران دريغ نمي‌كنند و پناهي امن مي‌شوند براي ديگران.

اشاره به مبارزات ضد فاشيستي شخصيت اصلي كتاب، «عصا»، نيز ويژگي ديگر كتاب است.

درباره‌ نويسنده‌‌ كتاب «عصا»:

پتر هرتلينگ در سال ۱۹۳۳ در شهر شِمنيتز متولد شد و اكنون در والدورف زندگي مي‌كند. از اين نويسنده آثاري ازجمله شعر، رمان و مقاله منتشر شده كه جوايز بسياري گرفته است؛ از آن جمله، جايزه سال كتاب آلمان به او اعطا شده و نيز جايزه ويژه كتاب سال ادبيات جوانان كه به مجموعه آثارش براي كودكان تعلق گرفته است.

كتاب‌هاي كودك پتر هرتلينگ به زبان‌هاي بسياري ترجمه شده است و از مدت‌ها پيش از آثار كلاسيك ادبيات كودك به شمار مي‌آيد. كتاب‌هاي وي كه تاكنون از طريق انتشارت يِلتس و گِلبِرگ به چاپ رسيده، عبارت‌اند از: دنياي هيربل، مادربزرگ، تئو فرار مي‌كند، بِن عاشق آناست، ماجراهاي زُفي، عموجان، ياكوب پشت در آبي، عصا، داستان‌هايي براي كودكان، فِرنسه، با كلارا شش نفريم، لنا روي شيرواني، يته، خاله تيلي، قشقرق راه مي‌اندازد و بالاخره، سفر برخلاف باد.

درباره‌ مترجم‌‌ كتاب «عصا»:

گيتا رسولي، زاده ۱۳۴۱ در مشهد، كارشناس رشته‌ي زبان و ادبيات آلماني و فارغ‌التحصيل مؤسسه‌ گوته آلمان است. گيتا رسولي فعاليت خود را در زمينه‌ ترجمه‌ كتابهاي كودك و نوجوان از سال ۱۳۸۵ آغاز كرد. از او سه داستان طنز به نام «ماجراهاي زُفي» در روزنامه‌ همشهري (چرخ و فلك) به چاپ رسيده است. از گيتا رسولي تاكنون يازده عنوان كتاب در حوزه‌ داستان براي كودك و نوجوان منتشر شده است.

گزيده‌هايي از كتاب

اين داستان در سال‌هاي ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶ اتفاق مي‌افتد. در آن زمان جنگي كه آدولف هيتلر به پا كرده بود، تمام شده بود. بسياري از شهرها با خاك يكسان و انسان‌هاي بي‌شماري مجبور به ترك محل زندگي‌شان شده بودند، يا به قتل رسيده بودند. به قول آن ضرب‌المثل كذايي: «انسان، گرگِ انسان است.» انسان، دشمنِ سرسخت بشريت است. من كتابم را برخلاف اين ضرب‌المثل نوشته‌ام. اين كتاب تقديم شده به عصا و توماس، افرادي كه اين پيام را براي ما جا گذاشته‌اند كه انسان دوست بشريت است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم، كتاب‌هاي مهتاب
نويسنده
  Härtling Peter,   پتر هرتلينگ
ويراستار
 •   پژمان واسعي
برگردان
 • گيتا رسولي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۷
پديدآورندگان
 •   پتر هرتلينگ
 •   گيتا رسولي
 •   پژمان واسعي
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • رمان نوجوان
 • كودكان و جنگ جهاني دوم
 • كودكان و آوارگي
 • كودكان و دوستي
 • كودكان و انسانيت
 • پتر هرتلينگ

كتاب عصا


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۹:۰۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

با پرنده ها

با پرنده ها

با پرنده ها

داستان كتاب «با پرنده‌ها» داستان آشناي اين دوران است. داستان جنگ و مهاجرت‌هاي اجباري با اميد يافتن خانه‌اي امن.

دو كودك همراه پدر و مادر خود در شهري ساحلي با امنيت و شادي زندگي مي‌كنند، تا اين‌كه در سرزمينشان جنگ آغاز مي‌شود. پدرشان كشته مي‌شود و مادر خانواده تصميم مي‌گيرد همراه كودكان به كشوري ديگر مهاجرت كند تا خانه‌اي امن داشته باشند. آن‌ها راهي طولاني را طي مي‌كنند، از مرزهاي مختلف و درياها مي‌گذرند تا به سرزمين جديد كه شنيده‌اند متفاوت با كشور خودشان، اما امن است برسند. پرندگان هم همراه آن‌ها مهاجرت مي‌كنند، اما مجبور نيستند از مرزها بگذرند.

«با پرنده‌ها» كتابي تاثيرگذار است كه با متن و تصاويري دلنشين، داستاني پر درد و در عين حال پر از اميد و شجاعت را روايت مي‌كند. كودكاني كه در سرزمين‌هاي داراي جمعيت قابل توجه مهاجرين زندگي مي‌كنند، مانند كشور ايران، با خواندن اين كتاب، به خوبي با سرگذشت دشوار مهاجران آشنا مي‌شوند. داستان كتاب براي كودكان خانواده‌هايي كه در حال تغيير محل زندگي و يا تغيير بزرگي در شرايط قبلي زندگي‌شان هستند نيز مناسب است.

«فرانچسكا سانا» اهل ايتالياست و كتاب «با پرنده‌ها» اولين كتاب اين تصويرگر جوان است. او اين كتاب را پس از گفتگوهاي بسيار با كودكان و بزرگسالان مهاجري كه در سال‌هاي اخير وارد اروپا شده‌اند نوشته و تصويرگري كرده است. كتاب او مورد توجه گسترده مخاطبان قرار گرفته است. سانا به تصويرگري مجلات و نشريات نيز مي‌پردازد.

كتاب «با پرنده‌ها» براي بلندخواني مناسب است.

 

كاربردها و فعاليت ها

 • پس از بلندخواني كتاب با پرسيدن پرسش‌هايي مانند موارد زير، با كودكان يك گفتگوي گروهي شكل دهيد:

تفاوت سفر با مهاجرت را مي‌دانيد؟
آيا خانواده شما از شهري به شهر ديگر يا از كشوري به كشور ديگر مهاجرت كرده است؟ آيا خانواده‌اي را مي‌شناسيد كه اين تجربه را داشته باشد؟
چرا آدم‌ها مهاجرت مي‌كنند؟
اگر روزي از اين شهر يا از اين كشور مهاجرت كنيد دلتان براي چه چيزهايي و چه كساني تنگ مي‌شود؟
فكر مي‌كنيد مهاجراني كه از شهرها يا كشورهاي ديگر پيش ما آمده‌اند دلشان براي چه چيزي تنگ شده است؟

 • اگر كودكي از يك خانواده مهاجر (از شهر يا كشوري ديگر) در ميان كودكان داريد، يا بزرگسالي كه بتواند با كودكان ارتباط مناسب برقرار كند، از او بخواهيد در صورت تمايل، تجربه‌اش را با بقيه كودكان به اشتراك بگذارد. كودكان مي‌توانند سوالات هم‌دلانه از او بپرسند: دلش براي چه چيزي تنگ شده است؟ چه چيزي را در جاي جديد دوست دارد؟ تابه‌حال موضوعي بوده كه در جاي جديد ناراحتش كند؟ فكر مي‌كند ديگران بايد چه رفتاري داشته باشد تا او هم در جاي جديد خوشحال باشد؟
 • از كودكان بپرسيد اگر قرار باشد محل زندگي‌شان را تغيير دهند، دوست دارند چه جور جايي زندگي كنند؟ از آن‌ها بخواهيد تصورات خود را بنويسند يا نقاشي كنند.
شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Francesca Sanna,   فرانچسكا سانا
ويراستار
 •   سارا مطلوب
برگردان
 • آرزو قلي زاده
تصويرگر
 •   Francesca Sanna
 •   فرانچسكا سانا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   فرانچسكا سانا
 •   آرزو قلي زاده
 •   سارا مطلوب
سال نشر
  ۱۳۹۶

كتاب با پرنده ها


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۹:۴۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

پس اين حيوان ها كجا رفتند؟

پس اين حيوان ها كجا رفتند؟

پس اين حيوان ها كجا رفتند؟

«پس اين حيوان‌ها كجا رفتند؟» كتابي تصويري است كه با درون‌مايه طنزآلودش مورد توجه كودكان قرار مي‌گيرد.

گروهي از جانوران دور هم جمع شده‌اند. يك شير گرسنه هم بين آن‌هاست. جانوران يكي يكي ناپديد مي‌شوند. چه اتفاقي براي آن‌ها افتاده است؟ اولين حدسي كه مي‌زنيم اين است كه توسط شير گرسنه خورده شده‌اند. اما نه! بعد از روشن شدن چراغ‌ها مي‌بينيم كه جانوران براي شير گرسنه تولد گرفته‌اند و خواسته‌اند او را غافلگير كنند. شير دوباره چراغ‌ها را خاموش مي‌كند و جانوران دوباره ناپديد مي‌شوند. در صحنه بعد يك دايناسور بزرگ كه دير به مهماني رسيده سر و كله‌اش پيدا مي‌شود و شير هم ناپديد مي‌شود. آخر كار تنها يك لاك‌پشت گرسنه مي‌ماند و يك تكه كيك بزرگ.

كتاب «پس اين حيوان‌ها كجا رفتند؟» يك كتاب تصويري و طنز است و برخي منتقدان نوع طنز آن را «طنز سياه (تلخ)» مي‌دانند. طنزي كه چندان در ادبيات كودكان معمول نيست و فرصتي است تا كودكان با اين نوع طنز آشنا شوند. از ديگر نمونه‌هاي اين نوع طنز در ادبيات كودكان، مي‌توان به مجموعه «بچه‌هاي بدشانس» اشاره كرد.

كتاب «پس اين حيوان‌ها كجا رفتند؟» براي بلندخواني مناسب است.

نويسنده و تصويرگر كتاب «پس اين حيوان‌ها كجا رفتند؟»

«لوسي روت كامينز» تصويرگر چندين كتاب كودك است. دو كتاب را نيز خودش نوشته و تصويرگري كرده است. كتاب «پس اين حيوان‌ها كجا رفته‌اند؟» او مورد توجه گسترده منتقدان و مخاطبان قرار گرفته و نامزد جوايز مختلفي شده است. اين كتاب جزء نامزدهاي كتاب‌هاي تصويري منتخب اعضاي وب‌سايت گودريدز و جايزه فرمانداري براي ادبيات كودكان بوده است.

 

 

كاربردها و فعاليت ها

 • دعوت‌نامه بسازيد.

به كودك پيشنهاد دهيد كه يك دعوتنامه بسازد، براي دعوت دوستان و خانواده‌اش به تولدش يا يك دورهمي يا هر مناسبت ديگري كه در پيش است. اجزاي مختلف دعوتنامه، شامل مناسبت، تاريخ، مكان و راه تماس براي خبر دادن را با كودك مرور كنيد و در دعوت‌نامه در نظر بگيريد.

 • صفت و موصوف را تمرين كنيد.

نام جانوران را زير هم بنويسيد. از كودك بخواهيد براي هركدام يك صفت پيشنهاد دهد و جلوي آن بنويسد. حالا داستان را با نام جانوران و صفت‌هايشان بازنويسي كنيد.

 • با جانوران آشنا شويد.

كتاب «پس اين حيوان‌ها كجا رفتند؟» پر از جانوران جورواجور است. بعضي از اين جانوران اهلي و برخي از حيات‌وحش هستند. تفاوت جانوران اهلي و حيات‌وحش را با كودكان مرور كنيد. مي‌توانيد جانوران كتاب را كپي كنيد يا بكشيد و بعد پوستري بسازيد، زيستگاه هر جانور را بكشيد و هر جانور را در زيستگاه خود بچسبانيد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Lucy Ruth Cummins,   لوسي روت كامينز
برگردان
 • سارا مطلوب
تصويرگر
 •   Lucy Ruth Cummins
 •   لوسي روت كامينc
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   لوسي روت كامينز
 •   سارا مطلوب
سال نشر
  ۱۳۹۶
 

كتاب پس اين حيوان ها كجا رفتند؟


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۷:۴۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

ديوار نقاشي

ديوار نقاشي

ديوار نقاشي

زندگي يك ديوار نقاشي است. كتاب «ديوار نقاشي» ماجراي زندگي دختر كوچكي به نام لوليتا است كه در ترجمه فارسي كتاب «حنا» ناميده شده است.

مادر حنا مانند بسياري از مادران امروزي مجبور است تا ديروقت كار كند و او بيشتر اوقات در خانه تنهاست. تنها سرگرمي مورد علاقه او نقاشي كردن است، اما ايده‌ها و تخيلات حنا بزرگ است و دفتر نقاشي او براي به تصوير كشيدن اين ايده‌ها بسيار كوچك.

يك روز حنا تصميم مي‌گيرد ايده‌ها و تخيل‌اش را به جاي دفتر روي ديوارهاي خانه نقاشي كند او هر روز بعد از رفتن مادرش منظره‌هايي از پرنده و پروانه، گل‌هاي وحشي، صخره‌هاي زيبا و.... روي ديوارها مي‌كشد و هر بار روي نقاشي‌ها را با وسيله‌اي مانند جالباسي، كتابخانه و... مي‌پوشاند. اين روال ادامه دارد تا اين كه مادرش تصميم مي‌گيرد.....

داستان ديوار نقاشي مي‌تواند به طور غير مستقيم پيام مهمي داشته باشد. اين كه تسليم محدوديت‌ها نشوند، مرزها را وسيع‌تر كنند و براي مشكل خود راه حل‌هاي ساده پيدا كنند.

شناسنامه كتاب:
ناشر
كودكان
نويسنده
  عرفان مجيب
تصويرگر
 •   Oksana Baturina
 •   اكسانا باتيورينا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   عرفان مجيب
 •   اكسانا باتيورينا
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و هنر
 • كودكان و نقاشي
 • كودكان و آزادي
 • ناهيد رئوفي

كتاب ديوار نقاشي


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۶:۴۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

رؤياي امانوئل

رؤياي امانوئل

رؤياي امانوئل

كتاب «رؤياي امانوئل» داستان واقعي از زندگي امانوئل افوسو است. كودكي كه در خانواده‌اي افريقايي در كشور غنا به دنيا آمد و از ابتداي تولد فقط يك پاي سالم داشت.

همه خيال مي‌كردند كه او هيچ كاري نمي‌تواند بكند و فقط مايه گرفتاري خواهد بود. اما مادرش كه به او ايمان داشت به او گفت كه مي‌تواند هر چيزي دلش مي‌خواهد داشته باشد اما بايد خودش آن را به دست آورد.

امانوئل با پشتكار و تلاش به رؤياي خود كه دوچرخه‌سواري بود دست يافت و با پيراهني كه روي آن نوشته بود «كم توان» شرق و غرب كشورش را طي كرد و به همه نشان داد كه كم‌تواني هرگز به معني ناتواني نيست.

كتاب «رؤياي امانوئل» به كودكان مي‌گويد كه هيچ كدام از ما توي اين دنيا كامل و بي‌نقص نيستيم. اما مي‌توانيم تلاش كنيم تا كاري را كه از ما برمي‌آيد، به بهترين شكل انجام دهيم.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Laurie Ann Thompson,   لاري تامپسون
برگردان
 • شبنم حيدري‌پور
تصويرگر
 •   Sean Qualls
 •   شون كوئالز
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   شون كوئالز
 •   شبنم حيدري‌پور
 •   لاري تامپسون
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • ماندانا كمالي سروستاني
 • كودك معلول
 • كودك و اعتماد به نفس
 • كودك و زندگينامه
 • كودك كم توان
 • امانوئل افوسو
 • كودك توان ياب
 • كودكان با نيازهاي ويژه

كتاب رؤياي امانوئل


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۵:۲۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

عددهاي من

عددهاي من

عددهاي من

كتاب «عددهاي من» اثر علي خدايي است كه براي آموزش اعداد به كودكان از يك نوع تصويرسازي رايانه‌اي به شيوه‌ تكه‌چسباني خلاق استفاده كرده است.

كتاب «عددهاي من» ويژه گروه سني الف منتشر و در آن تلاش شده است براي ماندگاري شكل ظاهري اعداد در ذهن كودكان، عددهاي ۱ تا ۹ با چرخش يا كنار هم قرار گرفتن به تصويرهايي از حيوانات تشبيه شود.

علي خدايي، خالق اين اثر در ابتداي كتاب خود خطاب به كودكان مي‌گويد: «به شكل عددها توجه كرده‌ايد؟ هركدام از آن‌ها شبيه چيزي است. مثلا، عدد ۵ مي‌تواند شكل سر يك مرد باشد. يا مي‌تواند غرش يك پلنگ را نشان بدهد. عدد ۹ مي‌تواند به راحتي به سر يك پرنده تبديل شود و وقتي عدد ۹ را بچرخانيم، شبيه خرطوم فيل مي‌شود.»

كتاب «عددهاي من» در عين حال مي‌تواند به‌عنوان يك كتاب كاردستي نيز به الگويي براي دست‌ورزي خلاقانه كودكان و البته فراگيري اعداد از سوي آن‌ها در مراكز آموزشي و مهدهاي كودك مورد استفاده قرار بگيرد.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب «عددهاي من»

علي خدايي (متولد فروردين ۱۳۳۸) تصويرگر و نويسنده ادبيات كودك است كه فعاليت حرفه‌اي خود را از سال ۱۳۶۵ آغاز كرده است. «تو لك لكي يا داركوب»، «آ مثل آهو»، «ف مثل فيل» و «همين و همان» از ديگر آثار اين تصويرگر است كه نويسندگي آن‌ها را هم برعهده داشته است. «ديو ديگ به سر» و «كليد كوچولو» از آثاري كه فقط به عنوان تصويرگر در خلق آن‌ها شركت داشته است.

منبع: كانال تخصصي دانش‌آموختگان كارشناسي ارشد رشتۀ ادبيات كودك و نوجوان

شناسنامه كتاب:
ناشر
كانون پرورش فكري كودك و نوجوان
نويسنده
  علي خدايي
تصويرگر
 •   علي خدايي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   علي خدايي
سال نشر
  ۱۳۹۷
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
گروه كتابشناسي كتابك
كليدواژه:
 • عددآموزها
 • كودك و آموزش شمارش
 • كودكان و اعداد
 • كودك و خلاقيت
 • آموزش خلاق
 • كودك و هنر
 • علي خدايي

كتاب عددهاي من


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۴:۰۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

چه فكر خوبي مولي!

چه فكر خوبي مولي!

چه فكر خوبي مولي!

انگار روز خوبي براي فكر كردن نيست! مولي نمي‌تواند شعر بنويسد و دوستانش، خرگوشي و غازي و قورقوري و پيگي، ايده‌ خوبي براي هديه‌ تولد لاكي ندارند. اما يك فكر خوب از راه مي‌رسد! آن‌ها با‌هم كار مي‌كنند و بهترين هديه را براي دوستشان مي‌سازند؛ يك هديه‌ خيلي خيلي مخصوص.

والري گورباچف، نويسنده و تصويرگر كتاب‌هاي كودكان در كتاب «چه فكر خوبي، مولي!» ضرورت هم‌فكري و مشاركت را دست‌مايه‌ داستانش قرار مي‌دهد و با زباني ساده و شيرين داستان شخصيت‌هايي را به تصوير مي‌كشد كه تصميم دارند به مناسبت تولد دوستشان، بهترين هديه‌ دنيا را به او بدهند اما با يك مانع بزرگ رو به رو هستند: هيچ ايده‌اي ندارند!

گورباچف در اين داستانِ تصويري به مخاطب كودك مي‌آموزد كه بيشتر وقت‌ها اين هم‌فكري كردن، مشاركت و همكاري است كه گره‌هاي زندگي را باز مي‌كند و مسير هموارتري را پيش رويمان مي‌سازد.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب «چه فكر خوبي، مولي!»

والري گورباچف كتاب‌هاي زيادي را براي بچه‌ها نوشته و تصويرگري كرده است. خودش مي‌گويد: «از وقتي يادم مي‌آيد نقاشي كشيدن را دوست داشتم. پدرم مي‌خواست رياضي بخوانم، اما من هنر را انتخاب كردم.» گورباچف دهم ژوثن ۱۹۴۷ در اُكراين به دنيا آمده و سال‌هاست در نيويورك زندگي مي‌كند. از ديگر كتاب‌هاي اين نويسنده و تصويرگر مي‌توان به كتاب‌هاي «قرمز، قرمز، قرمز»، «چه فكر خوبي، مولي!»، «نيكي و هديه‌ي هيجان‌انگيز تولد» , «نيكي و روز باراني» اشاره كرد.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
چشمه
نويسنده
  Valeri Gorbachev,   والري گورباچف
برگردان
 • شيوا حريري
تصويرگر
 •   Valeri Gorbachev
 •   والري گورباچف
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   والري گورباچف
 •   شيوا حريري
سال نشر
  ۱۳۹۷

كتاب چه فكر خوبي مولي!


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۵:۰۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

كي امشب به من شب‌به‌خير مي‌گويد؟

كي امشب به من شب‌به‌خير مي‌گويد؟

كي امشب به من شب‌به‌خير مي‌گويد؟

وقت خواب است، اما بره‌كوچولو مامانش را پيدا نمي‌كند؟ پس كي امشب او را مي‌خواباند؟ خانم‌گاو مي‌گويد: «من... من... نگران نباش! بلدم چه‌طور شب‌به‌خير بگويم.» اما نه، اين‌طوري نيست! نه خانم‌گاو مي‌تواند بره‌كوچولو را بخواباند، نه خانم‌گربه و خانم‌اسب و بقيه‌ي حيوانات مزرعه. فقط مامان‌گوسفند بلد است چه‌طور به بره‌كوچولو شب‌به‌خير بگويد.

كارول روت نويسنده‌ كتاب‌هاي كودكان در «كي امشب به من شب‌بخير مي‌گويد» دغدغه‌ ترس از تنهايي و طرد شدن را دست‌مايه‌ي داستانش قرار مي‌دهد و با زباني ساده و شيرين داستان بره‌اي را به تصوير مي‌كشد كه مادرش را به دليل نامعلومي پيدا نمي‌كند.

اين وحشت از تنها ماندن، او را در مسيري مي‌كشاند كه با شخصيت‌هاي مختلف روبه رو مي‌شود. بره‌ داستان، اين شخصيت‌هاي مختلف را پيوسته با مادر خودش مقايسه مي‌كند و هيچ‌ جايگزيني براي او نمي‌يابد.

كارول روت در اين داستان تصويري به تصويرهاي ذهني و نگراني‌هاي خواننده‌ي كودك مهر تاييد مي‌زند كه حق با اوست، هيچ‌كس نمي‌تواند جايگزين آغوش گرم و بوسه‌هاي نرم مادر شود.

كتاب «‌كي امشب به من شب‌به‌خير مي‌گويد؟» سال ۲۰۰۵ در فهرست خواندني‌ها به انتخاب بچه‌ها قرار گرفته است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
چشمه
نويسنده
  Carol Roth,   كارول روت
برگردان
 • شيوا حريري
تصويرگر
 •   Valeri Gorbachev
 •   والري گورباچف
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   كارول روت
 •   والري گورباچف
 •   شيوا حريري
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۷
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • فريبا ديندار
 • كودكان و آشنايي با حيوانات
 • كودكان و خواب

كتاب كي امشب به من شب‌به‌خير مي‌گويد؟


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۴:۴۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

انجمن يوزهاي شريف

انجمن يوزهاي شريف

انجمن يوزهاي شريف

كتاب «انجمن يوزهاي شريف» داستان تلاش چند نوجوان براي حفاظت از آخرين بازمانده‌هاي يوزپلنگ آسيايي را است. نويسنده اطلاعات علمي درباره يوزپلنگ آسيايي را نيز در لابه‌لاي داستان گنجانده است.

در كتاب «انجمن يوزهاي شريف» گروهي مي‌خواهند جاده‌اي ميان منطقه حفاظت شده‌اي كه محل زندگي جانوران ارزشمندي مانند يوزپلنگ آسيايي است بسازند. يكي از ماشين‌هاي كارگاه راه‌سازي با يك يوزپلنگ مادر تصادف مي‌كند و براي اين‌كه به دردسر نيفتند تلاش مي‌كنند جانور را سر به نيست كنند. سينا يكي از نوجوانان روستايي كه در آن نزديكي است، به‌طور اتفاقي مكالمه ميان دو نفر از مسئولان كارگاه راه‌سازي را مي‌شنود و متوجه مي‌شود كه يك توله هم همراه يوزپلنگ مادر بوده است. مسئولان كارگاه او را تهديد مي‌كنند به كسي حرفي نزند. در همان روزها اعضاي يك انجمن مردمي به روستا مي‌آيند تا با اهالي درباره اهميت يوزپلنگ آسيايي صحبت كنند و براي دانش‌آموزان مدرسه روستا نيز كلاس آموزشي در اين باره برگزار ‌كنند. سينا به همراه دوستانش، فيروز و شريف، گروهي به نام «نينجاهاي شريف» دارند. آن‌ها تصميم مي‌گيرند از يوزپلنگ آسيايي حفاظت كنند و براي همين نام انجمن خود را به «انجمن يوزهاي شريف» تغيير مي‌دهند. البته انگيزه سينا براي حفاظت از يوزها به دست آوردن دل خانم معلمي است كه به نظرش شبيه مادرش است. بچه‌ها بالاخره موفق مي‌شوند توله يوزپلنگ را پيدا كنند و دست مسئولان كارگاه راه‌سازي را رو كنند. و با پيگيري‌هاي انجمن مردمي و حمايت مردم، مسير جايگزيني براي راه روستايي پيدا مي‌شود تا ديگر جاده از ميان زيستگاه حيات‌وحش نگذرد.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب «انجمن يوزهاي شريف»

حميد اباذري اولين كتاب خود براي كودك و نوجوان در سال ۱۳۹۱ منتشر كرده است و كتاب «انجمن يوزهاي شريف» يكي از آخرين آثار اوست. نويسنده براي نگارش اين كتاب پژوهشي دقيق و كامل انجام داده است.

از سيامك فرخجسته، تصويرگري كتاب «تيستوي سبزانگشتي» براي مخاطبان آشناست. او با مجلات و ناشران نيز براي تصويرسازي و طراحي گرافيك همكاري مي‌كند.

 

گزيده‌هايي از كتاب

صدايي از بيرون خانه مي‌آمد. سريع بلند شدم و از اتاق آمدم بيرون. در كهنه حياط را كمي به سختي روي پاشنه‌اش چرخاندم و از لاي در نگاه كردم. شريف و فيروز با كسي حرف مي‌زدند. فيروز را درست نمي‌ديدم، اما نيش شريف باز بود و مي‌خنديد. ناگهان مرد برگشت و نيم‌رخش را ديدم. رييس كارگاه بود! در را بستم و دويدم تو. در اتاق را باز كردم. بچه يوز را گرفتم توي بغلم و زير پنجره قايم شدم. يعني شريف رفته بود بهش خبر داده بود؟ خيلي احمق بودم كه بهش اعتماد كرده بودم. يعني فيروز هم باهاش همدست بود؟ حالا چرا اين‌جا نشسته بودم و به اين چيزها فكر مي‌كردم؟ سريع پا شدم و كوله را برداشتم. بچه يوز را گذاشتم توي كوله، اما هر كار كردم زيپش بسته نشد. بايد عجله مي‌كردم. آمدم توي حياط. نبايد اجازه مي‌دادم دست آن مرتيكه جنايتكار به من و بچه يوز برسد. كوله را گذاشتم روي پشتم. پايم را رو شيارها و درزهاي سنگ‌هاي ديوار گذاشتم و بالا رفتم، اما وقتي روي لبه ديوار نشستم، رييس كارگاه من را ديد و فرياد كشيد: وايسا!

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران
نويسنده
  حميد اباذري
برگردان
 • شيوا حريري
تصويرگر
 •   سيامك فرخجسته
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۷
پديدآورندگان
 •   حميد اباذري
 •   سيامك فرخجسته
 •   شيوا حريري
سال نشر
  ۱۳۹۷
راهنماي كتاب:
نگارنده معرفي كتاب:
صفورا زواران حسيني
كليدواژه:
 • صفورا زواران حسيني
 • كتاب هاي محيط زيستي براي كودكان
 • رمان طنز براي نوجوانان
 • نوجوانان و محيط زيست
 • حيات وحش براي نوجوانان
 • نوجوانان و طبيعت
 • حفاظت از يوزپلنگ

كتاب انجمن يوزهاي شريف


برچسب: معرفي كتاب كودك، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۷:۰۰ توسط:سايت كتابك موضوع: