كتابك كتابك .

كتابك

بدترين سال هاي زندگي من

بدترين سال هاي زندگي من

بدترين سال هاي زندگي من

كتاب « بدترين سال هاي زندگي من » نخستين جلد از مجموعه ماجراهاي مدرسه نوشته جيمز پترسن است. ريف خاچاتوريان كه امسال وارد دبيرستان شده است با دبيرستان و قوانين آن بناي ناسازگاري دارد. او با مادر، خواهرش جورجيا و ناپدري‌اش زندگي مي‌كند. پسري به نام لئوناردو، ريف را به قانون‌شكني تشويق مي‌كند. ساير شخصيت‌هاي داستان هرگز لئوناردو را نمي‌بينند. وقتي رمان رو به جلو مي‌رود ما متوجه مي‌شويم برادر دوقلوي ريف مرده است و ريف نمي‌تواند فراموشش كند. لئوناردو همان برادر دوقلو است كه همدم ريف است و كسي او را نمي‌بيند.

ريف مدام قوانين مدرسه را بهم مي‌ريزد. براي هر قانون‌شكني به خودش امتياز مي‌دهد. ريف نقاش بسيار خوبي است و درس‌هاي مدرسه برايش كسل‌كننده است. ناپدري‌اش را دوست ندارد. سير روايت طوري است كه به نظر مي‌رسد نقاشي‌هاي كتاب را ريف كشيده است. او ناپدري‌اش را به شكل خرس و يكي از معلم‌ها را به شكل اژدها كشيده است. مادر ريف در رستوران كار مي‌كند. او متوجه رفتار نامناسب ناپدري مي‌شود و از او جدا مي‌شود. با همكاري يكي از معلم‌ها مدرسه راه حلي براي مشكلات ريف پيدا مي‌شود او به جايي مي‌رود كه بتواند نقاشي بكشد و آزادتر باشد...

جيمز پترسون يكي از نويسندگاني است كه رمان‌هاي متوسط و پرفروش مي‌نويسد. كتاب « بدترين سال هاي زندگي من » روايتگر گذار از دوران بلوغ است. پسر نوجواني در آستانه بلوغ با قواعد خشك مدرسه و زندگي نابسامان خانوادگي مواجه مي‌شود. راه‌حل‌هاي او براي حل مشكلات مبتني بر تخريب است.

اما با دخالت مادر و درايت يكي از معلم‌ها با پايان خوبي مواجهه مي‌شويم. آنچه ريف و داستان را نجات مي‌دهد عشق او به مادرش است. مادرش زني زحمتكش و ناكام است و خالصانه و مهربانانه به ريف عشق مي‌ورزد.

شايد در دوران رنج، عشق خالصانه اعضاي خانواده بتواند نقطه روشني در زندگي به وجود بياورد.

بخش‌هايي از كتاب مي‌تواند در يك گفتگوي گروهي با نوجوانان مورد كنكاش و بررسي قرار بگيرد.

درباره نويسنده كتاب بدترين سال هاي زندگي من

«جيمز پترسون» نويسنده سرشناس بريتانياي الاصل آمريكايي كه علاقه‌مندان به كتاب‌هاي ژانر ترس و وحشت را با قلم خود همواره شگفت‌زده كرده است با ۹۵ ميليون دلار افزايش سرمايه به عنوان ثروتمندترين نويسنده سال ۲۰۱۴ جهان انتخاب شد.

اين تيتر يك خبر درباره پترسون است. او در سال ۱۹۴۷ در آمريكا متولد شده است. در واقع مي‌توانيم او را نويسنده متوسط بدانيم كه كتاب‌هايش فروش زيادي دارد.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
آفرينگان
نويسنده
  James Patterson, Chris Tebbetts,   جيمز پترسون, كريس تبتس
برگردان
 • فريده خرمي
تصويرگر
 •   Laura Park
 •   لورا پارك
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   جيمز پترسون
 •   كريس تبتس
 •   فريده خرمي
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • نوجوانان و بلوغ
 • نوجوانان و ازدواج والدين
 • نوجوانان ناسازگار
 • نوجوانان و حل مسئله

كتاب بدترين سال هاي زندگي من


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۵:۰۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

حقيقت و مرد دانا

حقيقت و مرد دانا

حقيقت و مرد دانا

كتاب حقيقت و مرد دانا، داستان پسركي روستايي است كه به قصد يافتن حقيقت از خانه بيرون مي‌آيد. پسركِ اين داستان فرداي يك جشن عروسي، به تقليد از بازي مطربان، مي‌خواهد با دوستانش نمايشي اجرا كند اما طرح يك پرسش در اين باره كه آيا بازي حقيقي است يا نه سرآغازي مي‌شود براي يك سفر بي‌پايان. سفري در جست وجوي حقيقت. پسرك كه پاسخي از پدر و آموزگار نمي‌گيرد براي يافتن مرد دانا ـ كسي كه حقيقت را به او بنماياند ـ قدم به سرزمين‌هاي تازه‌اي مي‌گذارد.

در هر سرزميني و در ارتباط با مردمان آن چيزي جديد مي‌آموزد و گوشه‌اي از حقيقت بر او نمايان مي‌شود. سال‌ها مي‌گذرد و پسرك ـ كه ديگر كامل‌مردي شده است ـ قصد بازگشت به خانه مي‌كند ولي در خانه كسي پذيراي او نيست. پس به صحرا برمي‌گردد، از راهزني كتابي و قلمي مي‌خرد، در بالاي تپه‌اي خانه‌ مي‌سازد و روزگار مي‌گذراند.

... روزي پسركي نزد او مي‌آيد و سراغ حقيقت را مي‌گيرد. او كه اكنون پير شده است پسرك را به تماشاي نمايش بزرگ جهان فرا مي‌خواند و مي‌گويد كسي هست كه از او بسيار داناتر است و پس از اين مي‌آيد.

حقيقت و مرد دانا روايت رنج بي پايان و تنهايي انساني است كه لحظه‌اي آرام و قرار ندارد و در جست‌وجوي معناي زندگي و يافتن حقيقت، زندگي راحت و بي‌دردسر خود را رها مي‌كند و در راهي سخت و دشوار قدم مي‌گذارد. راهي كه پاياني براي آن نيست.

شخصيت اصلي داستان بدون نام است. پسرك با گذر از هر روايت، بزرگ و بزرگ‌تر مي‌شود؛ برخورد با رخ‌دادهاي زندگي او را متحول مي‌كند و سرانجام خود، به مرد داناي قصه تبديل مي‌شود.

حقيقت و مرد دانا كتابي است در ستايش روح پرسش‌گري و نكوهش سكون و ايستايي. كتابي كه با ديده‌ي احترام به جهان هستي مي‌نگرد و به پاكي روح طبيعت باور دارد. توصيف‌هاي كتاب به شدت تصويري است، متن هم‌چون يك نمايش‌نامه صحنه به صحنه و با توصيف فضاي جديد پيش مي‌رود. تصويرهاي كتاب به خوبي، متن را همراهي و زيبايي اثر را دو چندان مي‌كند.

موضوع كتاب، از ابتداي شكل‌گيري تمدن بشري، دغدغه‌ي هميشگي انسان بوده است و با اين كه ناشر، مخاطب كتاب را گروه د ـ گروه سني دوازده سال به بالا ـ معرفي مي‌كند ولي حقيقت و مرد دانا براي مخاطب بزرگ‌سال نيز جذاب است و گفتني بسيار دارد.

كتاب حقيقت و مرد دانا نخستين بار در سال ۱۳۵۱ منتشر و در سال ۱۳۵۵ تجديد چاپ شد. اين كتاب در سال ۱۳۵۲ برگزيده‌ي شوراي كتاب كودك شد.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب حقيقت و مرد دانا

بهرام بيضايي نمايشنامه‌نويس، فيلم‌ساز و پژوهشگر ايراني است. او در دي ۱۳۱۷ در تهران به دنيا آمد. بيضايي از فيلم‌سازانِ صاحب‌سبك و نويسندگان مطرح ادبيات فارسي به‌شمار مي‌رود. داستان حقيقت و مرد دانا تنها كتابي است كه او براي نوجوانان نوشته است. بهرام بيضايي در سال ۱۳۸۹ به آمريكا مهاجرت كرد.

مرتضي مميز زاده‌ي ۱۳۱۵ كه به پدر هنر گرافيك معاصر ايران شهرت دارد در سن ۶۹ سالگي درگذشت. از او آثار ماندگاري در زمينه‌ي طراحي پوستر، نشان، تصويرسازي، صفحه‌آرايي و طراحي جلد كتاب به جا مانده است.

 

 

گزيده‌هايي از كتاب
 • گذرنده‌اي كه مي‌شنيد، گفت: « بايد حقيقت را نشان بدهد؛ فقط حقيقت است كه ارزش ديدن دارد.»
 • صداي پيرمرد از ميان كوه كتاب‌هايش برخاست: « چه پاسخ روشني بدهم درباره‌ي چيزي كه خودش روشن نيست؟ حقيقت شكل ندارد. در كلمه نمي‌گنجد. به عبارت درنمي‌آيد. آن را بايد حس كرد. بايد جست و چون يافتي، مي‌بيني كه از قالب گريزان است.»
 • ... جزئي از حقيقت در همه چيز هست. پس با هرچه روبه‌رو شوي، مي‌تواني از آن حقيقتي دريابي.
 • ... حقيقت، فهم درست دنياي واقعي است. حقيقت، همان چيزهايي است كه بين همه‌ي مردم جريان دارد.
 • هشيار باش كه حقيقت را از زبان چه كسي مي‌شنوي. حقيقت را مي‌توان به دل‌خواه با كلمات تغيير داد. چنان دل‌خواه كه ديگر حقيقت نباشد.
 • ... پيرمرد در برابر او سه چيز قرار مي‎دهد. يك قلم، نيزه و ني: وقتي هست براي نوشتن، وقتي براي جنگيدن، و وقتي براي نغمه سر دادن. زماني بايد نوشت. زماني بايد جنگيد، و زماني بايد به صداي خود گوش داد.
 • پيرمرد گفت: ‌« حقيقت بين ماست. حقيقت، انسان است. حقيقت من و توييم پسرجان، من و توييم. چيزي بيرون از بشر وجود ندارد. حقيقت، فهمِ درستِ دنياي واقعي است. حقيقت، همان چيزهايي‌ست كه بين همه‌ي مردم جريان دارد. تو بارها با آن روبرو شده‌اي.»

و كتاب با اين گفت‌وگوي زيبا به پايان مي‌رسد:

 • پيرمرد لحظه‌اي چشم‌هايش را بر هم گذاشت. ولي صداي پسرك را مي‌شنيد: به من گفته‌اند كسي هست كه مي‌داند چگونه با قلم مي‌توان جنگيد و با نيزه مي‌توان نغمه ساخت و با ني مي‌توان نوشت. اي پير چه مي‌گويي در باب نيزه و قلم و ني؟

هوم! من اين هر سه را يكي مي‌بينم. حقيقت اين هر سه، آن ني است كه كنار كلبه‌ي من، سبز شده. اين آيينه‌اي است چون همه‌ي آيينه‌ها.

چطور ساقه‌ي ني را آيينه مي‌خواني، كه چيزي نشان نمي‌دهد؟

 • پيرمرد با حيرت گفت: نشان نمي‌دهد؟ نگاه كن تا ببيني. اين آيينه‌ي تن نيست. آيينه‌ي روح است. هان تو خشم كن و آن نيزه مي‌شود. شعر بپرداز و آن قلم مي‌شود. فرياد درد برآور و آن ني بند بند مي‌شود. خشم و شعر و فرياد. آيا يك ني، خودت را به خودت نشان نداد؟
 • براي زماني دراز كسي چيزي نگفت. پشت پنجره، ابري آرام مي‌گذشت. عاقبت پسرك سكوت را شكست: اي پير! اي پدر! آيا تو داناتريني؟

ـ نه، نه، كسي هست كه بسيار از من داناتر است. او پس از اين مي‌آيد.

ـ او را چگونه بشناسم؟

 • پدر لبخندي زد و به دور خيره شد: . . . او ـ اينك - پسركي‌ست، در سن و سال تو. او، درياي پرسش است و مي‌خواهد، بداند. [من نشسته‌ام و او راه مي‌رود. من به آخر رسيده‌ام و او آغاز مي‌كند. او هرگز يك‌ جاي نمي‌ماند. او اينك پسركي است در سنّ و سال تو. او درياي پرسش است و مي‌خواهد بداند.
شناسنامه كتاب:
ناشر
كانون پرورش فكري كودك و نوجوان
نويسنده
  بهرام بيضايي
تصويرگر
 •   مرتضي مميز
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۱۳ سال به بالا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   بهرام بيضايي
 •   مرتضي مميز
سال نشر
  چاپ سوم ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و مفهوم حقيقت
 • نوجوانان و مفهوم حقيقت

كتاب حقيقت و مرد دانا


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۶:۴۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

خانم آقاي كلاه دودي

خانم آقاي كلاه دودي

خانم آقاي كلاه دودي

كتاب « خانم آقاي كلاه دودي » داستان رقابت دو كارخانه‌دار و حرص و طمع انسان‌هاست. آقاي كلاه دودي، مدير كارخانه‌ي شكلات ماهي، و آقاي كلاه تفنگي، مدير كارخانه‌ي ساخت اسباب‌بازي‌هاي جنگي با هم رقابت دارند. در جريان اين رقابت اعضاي شوراي شهر هم درگير مي‌شوند. با احداث ايستگاه قطار شرق در كنار كارخانه‌ي شكلات ماهي، اوضاع به نفع اين كارخانه تمام مي‌شود و رقابت اوج مي‌گيرد.

خانه‌ي آقاي كلاه دودي، شخصيت اصلي داستان، كه به دليل شكل كلاهش دودكش خوانده مي‌شود به كارخانه وصل است و به همين سبب همسر او مدام مراقب است و بر امور نظارت مي‌كند كه حواس‌پرتي‌هاي آقاي كلاه دودي كار را خراب نكند. از سوي ديگر آقاي كلاه تفنگي كه چون كلاه او شبيه تفنگ است چنين ناميده مي‌شود ـ با ديگري رقابت شديد دارد. او و اطرافيانش سعي دارند جلوي كار رقيب را بگيرند و يا از او جلو بزنند ولي از آن‌جا كه هدف كتاب نگاه صلح‌آميز و مدافع كودك است سعي مي‌كند روند داستان را به سود كارخانه‌ي شكلات ماهي پيش ببرد. خانم آقاي كلاه دودي شخصيت كليدي و اثرگذار داستان است و سرانجام با دورانديشي و برنامه‌ريزي او رقابت اين دو كارخانه، به صلح و دوستي بين كودكان منجر مي‌شود.

داستان در عين حال كه جابه جا ترويج اسباب‌بازي هاي جنگي را نكوهش مي‌كند، به يك سري بازي و زد و بندهاي سياسي- تجاري هم اشاره دارد و از لابي‌گري‌اي كه در شوراي شهر پيش مي‌آيد، روابط تجاري و استفاده از برندهاي شناخته شده، رقابت ناسالم و توطئه‌ها انتقاد مي‌كند. اثر نگاه طنزآميزي به روابط موجود در شهر و مسائل آن دارد مانند: كارهاي تشريفاتي براي برگزاري سال‌روزها و مناسبت‌ها، سخنراني‌هاي فرمايشي، رفتارهاي چاپلوسانه و ساخت با نهادهاي قدرت براي استفاده از تصاوير آنان بر روي محصولات خود. كودكان تنها به عنوان مصرف كننده‌ي اين محصولات در داستان حضور دارند.

درباره‌ نويسنده‌ كتاب «خانم آقاي كلاه دودي»

جمال الدين اكرمي متولد ۱۳۳۶ در شهر سمنان به دنيا آمده است. زمينه‌هاي كاري او عبارتند از: شعر، قصه، رمان، ترجمه و تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، مدرس نقاشي و هنر كودك و پژوهش در زمينه‌ي تصويرگري كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان.

كتاب‌هاي روباه دم بريده ، آرزوهاي گمشده‌ي مرد كلاه دودي، «پسران آفتاب»، «غريبه و دريا» و «آناهيد ملكه ي سايه ها» از آثار اوست.


كتاب «خانم آقاي كلاه دودي» درباره رقابت دو كارخانه شكلات ماهي به مديريت آقاي كلاه دودي و كارخانه ساخت اسباب بازي‌هاي جنگي به مديريت آقاي كلاه تفنگي است. يك روز بازرس شكلات ماهي به ديدن كارخانه آقاي كلاه دودي مي‌رود و از نبود روحيه كودكانه در آقاي كلاه دودي و شكلات‌هايش انتقاد مي‌كند و به دنبال آن او و خانم كلاه دودي را دعوت مي‌كند براي راهاندازي شعبه كارخانه‌شان در ته دريا، به ديدار شاه ماهي بزرگ بيايند. در ميانه بازديد خانم و آقاي كلاه دودي از دريا، عوامل آقاي كلاه تفنگي درصدد دزديدن آن‌ها و به هم زدن برنامه‌هاشان بر مي‌آيند، اما شاه ماهي بزرگ موفق مي‌شود آن‌ها را نجات دهد و طرح برپايي كارخانه ساخت شكلات ماهي در دريا به سرانجام برسد.

آقاي كلاه تفنگي هر بار در صدد نابودي كارخانه شكلات ماهي آقا و خانم كلاه دودي بر مي‌آيد، ولي زيركي‌هاي خانم كلاه دودي سبب مي‌شود ترفندهاي آقاي كلاه تفنگي بي‌اثر بماند. شنل خاكستري، دستيار آقاي كلاه تفنگي، بالوني تبليغاتي به شكل اره ماهي به هوا مي‌فرستد كه هدف اصلي‌اش جاسوسي از كارخانه شكلات ماهي است. بالوني كه به اسارت خانم كلاه دودي در مي‌آيد. موضوع اختلاف اين دو كارخانه به شوراي شهر كشيده مي‌شود. اعضاي شوراي شهر، كه نيمي طرفدار اين كارخانه و نيمي ديگر طرفدار آن كارخانه‌اند، چاره كار را در برگزاري يك جشنواره رقابتي براي كودكان شهر از سوي اين دو كارخانه مي‌بينند. رقابتي كه با شكست آقاي كلاه تفنگي، و تبديل كارخانه‌اش به كارخانه ساخت وسايل آتش‌بازي و جشن‌هاي كودكانه به پايان مي‌رسد.

كتاب «خانم آقاي كلاه دودي» نشان ۴ لاك پشت پرنده را دارد. جلد دوم اين كتاب با عنوان «چشم اژدها» توسط همين ناشر زير چاپ است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم
نويسنده
  جمال الدين كرمي
ويراستار
 •   پژمان واسعي
تصويرگر
 •   امير مفتون
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۸
پديدآورندگان
 •   جمال الدين كرمي
 •   امير مفتون
 •   پژمان واسعي
سال نشر
  ۱۳۹۴

كتاب خانم آقاي كلاه دودي


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۲:۲۸ توسط:سايت كتابك موضوع:

دوست بزرگ

دوست بزرگ

دوست بزرگ

كتاب دوست بزرگ داستاني است درباره دوستي و رعايت حد دوستي را مطرح مي‌كند. مادر بچه‌كلاغ وقتي مي‌فهمد دوست تازه‌ي او يك فيل است نگران مي‌شود و مانند هر مادر نگراني، به بچه‌كلاغ هشدار مي‌دهد و براي قطع دوستي با فيل دلايل مختلفي را مطرح مي‌كند. ولي بچه‌كلاغ براي همه‌ي آن‌ها جوابي دارد كه ثابت كند دوستي‌اش با فيل اشتباه نيست. مادر كه هنوز مجاب نشده است به او هشدار مي‌دهد مبادا با فيل كشتي بگيرد يا وسط آب برود.

بچه كلاغ به مادرش اطمينان مي‌دهد هيچ كدام از اين كارها را نخواهد كرد و يادآوري مي‌كند كه او مي‌داند يك فيل چه مي‌كند و يك كلاغ چه عادت‌هايي دارد. مادر سرانجام آخرين تير خود را رها مي‌كند و از او مي‌پرسد كه چگونه با فيل گفت وگو مي‌كند. بچه‌كلاغ در پاسخ مي‌گويد درست است كه او زبان فيل را بلد نيست ولي آن دو مي‌توانند به زبان اشاره و با نگاه با يك ديگر ارتباط برقرار كنند و احساس خود را به يك ديگر منتقل كنند. مادر كه تا حدودي آرام شده است اين‌بار براي فيل اظهار نگراني مي‌كند و از او مي‌خواهد كه از فيل رفتارهاي كلاغ‌ها را نخواهد. بچه كلاغ كه ديگر بي‌حوصله شده است مي گويد من مي‌دانم با چه كسي دوستي مي‌كنم. او يك فيل ساده است نه يك فيل پرنده.

داستان با طرح دوستي بچه‌كلاغ و بچه‌فيل، موضوع هم « قد و اندازه بودن » در دوستي را به خوبي بيان مي‌كند. هم چنين به والدين مي‌گويد كه در عين حال كه بايد هواي كودكان را داشتهه باشند و چتر حمايتي‌شان برسر كودكان باشد، نبايد آنان را دست كم بگيرند و بايد به كودكان اطمينان كرد.

نسخه‌ي فرانسوي دوست بزرگ برنده‌ي بهترين كتاب تصويري سال ۲۰۱۵ آلمان شده است.

پروژه‌ي اجتماعي كتابخانه شهر وتزلر آلمان با عنوان « كتاب‌خواني در خانواده » با همكاري موسسه‌ي تحقيقاتي متن و تصويرگري كتاب شهر برمن، جايزه‌ي تصويرگري كوله‌پشتي را به اين كتاب اهدا كرد. اين جايزه توجه ويژه‌اي به آن دسته از كتاب‌هاي تصويري دارد كه بطور خاص، باعث تقويت روحيه و رشد فكري كودكان مي‌شود. بنا به گفته‌ي بتينا تورسنيك، مدير كتابخانه‌ي وتزلز، جايزه‌ي تصويرگري كوله‌پشتي پيوستگي و همبستگي مفاهيم اساسي و بنيادي دانش براي زندگي آتي كودكان را به نمايش خواهد گذاشت. اين كتاب توسط انتشارات Baobab Books منتشر شده است كه از ناشران معتبر سوييس است و در زمينه‌ي معرفى فرهنگ‌هاى گوناگون و ارتباط آن‌ها با يك ديگر فعاليت مي‌كند.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب دوست بزرگ:

بابك صابري جراح ارتوپد است و در شهر يزد زندگي مي‌كند. او تاكنون چند كتاب براي كودكان نوشته است. پيش از اين داستان‌هاي دوست من عنكبوت به زبان اسپانيايي، دختر بى‌بى گلاب به زبان عربي و كلاغ مشكوك به زبان‌هاي عربى و چينى و كتاب كلاغ سياه به سفر مي‌رود به زبان‌هاي عربى و انگليسى چاپ و منتشر شده است.

مهرداد زائري تصويرگر ايراني است كه از چهارده سالگي در آلمان زندگي مي‌كند. او تاكنون كتاب‌هاي بسياري براي بزرگسالان تصويرگري كرده است. يك دوست بزرگ دومين كار تصويرگري او براي كودكان است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • يك روز كلاغ كوچك پيش مادرش آمد و با خوشحالي گفت: بالاخره يك دوست خوب پيدا كردم. الان جلوي خانه‌ي ما ايستاده است. خانم كلاغ رفت بيرون... ولي چي ديد؟ خداي من!!!
شناسنامه كتاب:
نويسنده
  بابك صابري
برگردان
 • مهرداد زائري
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۷ - ۹ سال
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   بابك صابري
 •   مهرداد زائري
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و دوستي
 • كودكان و مهارت هاي اجتماعي
 • كودكان و روابط اجتماعي

كتاب دوست بزرگ


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۲:۱۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

يعقوب را دوست داشتم

يعقوب را دوست داشتم

يعقوب را دوست داشتم

راوي كتاب « يعقوب را دوست داشتم » دختري نوجوان است كه يك خواهر دوقلو دارد. اول او به دنيا آمده است و بعد خواهرش كارولين. او دختر سالمي است ولي كارولين هم از او ضعيف‌تر است و هم چند ساعتي ديرتر به دنيا آمده است. كارولين بخاطر ضعيف بودن و زود بيمار شدن همه توجه خانواده را به خودش جلب كرده است.

اين تنها موضوعي نيست كه راوي نوجوان را نگران مي‌كند. كارولين از او زيباتر است و اهل موسيقي. او ساز مي‌زند اما راوي رمان سوار قايق مي‌شود پارو مي‌زند و خرچنگ صيد مي‌كند تا به اقتصاد خانواده كمك كند. در جزيره‌اي كه آن‌ها زندگي مي‌كنند دختران اميد چنداني براي عاشق شدن و ازدواج كردن ندارند. بجز معلم جوان مدرسه كه او هم نامزد دارد مرد جواني در جزيره نيست.

بعد از مدتي سر و كله يك پيرمرد در جزيره رس پيدا مي‌شود. راوي نوجوان به همراه پسري به نام كال نسبت به پيرمرد كنجكاو مي‌شوند و به ديدارش مي‌روند. مردم جزيره او را كاپيتان صدا مي‌كنند. او مردي دنيا ديده و جذاب است. پنجاه سال پيش جزيره را ترك كرده است و دنيا را گشته است. طوفان خانه كاپيتان را ويران مي‌كند و او مجبور مي‌شود مدتي با خانواده راوي رمان زندگي كند. احساس غريبي در وجود دختر نوجوان شكل مي‌گيرد. او عاشق كاپيتان مي‌شود. وقتي مادربزرگ متوجه اين گرايش مي‌شود، سراپا خشم مي‌شود. او خودش روزي عاشق كاپيتان بوده است. در اين موقعيت پيچيده مردي دنيا ديده و اخلاقي مثل كاپيتان چه خواهد كرد؟

كتاب « يعقوب را دوست داشتم » براي گذار از دوران نوجواني مي‌تواند ياريگر نوجوان باشد. سارا لوييز، راوي داستان، كه خانواده‌اي مذهبي دارد، تا ميانه داستان خود را اسير تقدير و جبر مي‌بيند. اما در جايي تصميم مي‌گيرد از موضع قرباني خارج شود.

كاترين پترسون رماني خوش‌ساخت و برآمده از حالات دروني براي نوجوان‌ها روايت كرده است. سارا لوييز راوي رمان در روايت پرماجراي كاترين پترسون بايد خودش را بشناسد. اين شناخت كه بر اساس خطا و آزمون است شايد دردناك باشد اما سرانجام خوشي دارد و مخاطبان نوجوان با او همذات‌پنداري خواهد كرد.

هويت و عشق و روابط‌ خانوادگي و مذهب از مضاميني است كه نويسنده به آن‌ها مي‌پردازد.

اين كتاب جايزه‌هاي بسياري از جمله جايزه‌ي نيوبري ۱۹۸۱ را از آن نويسنده‌اش كاترين پاترسون كرد.

درباره نويسنده كتاب يعقوب را دوست داشتم

كاترين پترسون در ايران نويسنده‌اي نام آشناست. او اهل ايالات متحده آمريكاست. «پلي به سوي ترابيتيا» و « نان و گل سرخ » از مشهورترين آثار اوست كه به ترتيب با ترجمه نسرين وكيلي و حسين ابراهيمي الوند به فارسي منتشر شده است. او سه بار برنده‌ي جايزه‌ي نيوبري شده است و در سال ۱۹۹۶ به دليل خدماتش به ادبيات كودكان برنده‌ي جايزه‌ي هانس كريستين اندرسن شد. او همچنين در سال ۲۰۰۶ جايزه‌ي يادبود آستريد ليندگرن را نيز از آن خود كرد. او در سال‌هاي ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به عنوان سفير ادبيات كودك امريكا انتخاب شد.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
نشر پيدايش
نويسنده
  Katherine Paterson,   كاترين پترسون
برگردان
 • بيتا ابراهيمي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   كاترين پترسون
 •   بيتا ابراهيمي
سال نشر
  چاپ اول ۱۳۹۵
 

كتاب يعقوب را دوست داشتم


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۲:۵۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

كار درست را بشناس و انجام بده!

كار درست را بشناس و انجام بده!

كار درست را بشناس و انجام بده!

كتاب «كار درست را بشناس و انجام بده» از مجموعه كتاب‌هاي «چاشني هاي آدم بودن» است كه راهكارهايي براي كسب ارزش‌هاي مثبت فردي و اجتماعي، مانند مسئوليت‌پذيري، توجه به ديگران، تساوي، عدالت اجتماعي، شرافت، صداقت و شيوه زندگي سالم، به كودكان و نوجوانان ارائه مي‌كند.

گونه كتاب غيرداستاني و اطلاعاتي-روايي است. نويسنده، در ابتدا با بيان مفهوم جديدي از دارايي، ارزش‌هاي مثبت را با عنوان «دارايي هاي نامرئي» طرح مي‌كند و مخاطب را با بينش جديدي درباره خود و دارايي‌هاي دروني‌اش آشنا مي‌كند. اين دارايي‌هاي معنوي، سبب توانمندي او در برابر مسائل و مشكلات مي‌شوند و مهارت‌هاي فردي و اجتماعي او را براي انتخاب‌هاي درست، رفتارهاي بي‌خطر و زندگي بهتر ارتقاء مي‌بخشند.

شروع هر موضوع با يك داستان كوتاه، تأثيرگذاري متن را بيش‌تر و خواننده را جذب ميكند. تصاوير كتاب فانتزي هستند و متن را همراهي مي‌كنند. توجه به فضاهاي مختلفي كه كودك و نوجوان در آن‌ها عضو است، مانند خانواده، مدرسه، محله، جامعه مذهبي و دوستان و ارائه تمرين‌هاي متناسب با هر يك، از جنبه‌هاي مثبت كتاب هستند و اثر بخشي آن را افزايش مي‌بخشند.

نويسنده در كتاب «كار درست را بشناس و انجام بده» با ارائه تمرين‌هاي عملي و تشويق فرد به تفكر و انتخاب مسئولانه، او را به خوبي با موضوع كتاب درگير مي‌كند. از ويژگي‌هاي مثبت ديگر كتاب، اين است كه ارزش‌هاي طرح شده در آن را هم خود كودك يا نوجوان مي‌توانند مطالعه و تمرين كنند، و هم كتاب را مي‌توان در جمع خانواده به عنوان منبعي براي برنامه‌ريزي و مشاركت و كار جمعي همه‌ي اعضا استفاده كرد.

درباره نويسنده كتاب كار درست را بشناس و انجام بده

پاملا اسپلند، كتاب‌هاي بسياري در زمينه‌ي خودياري براي كودكان، نوجوانان، والدين، معلمان و همين طور براي مخاطبان عام نوشته است يا در نوشتن آن‌ها با نويسندگان ديگر همكاري كرده است. كتاب‌هايش به زبان‌هاي بسياري ترجمه شده و ميليون‌ها نسخه از آن به فروش رفته است.

اليزابت ورديك نويسنده ديگر كتاب كار درست را بشناس و انجام بده، براي كودكان هم كتاب‌هاي داستاني و هم غيرداستاني مي‌نويسد. او در رشته نوشتن براي كودكان و نوجوانان تحصيل كرده است و قبل از اين كه نوشتن را آغاز كند ويراستار كتاب كودكان بوده است. او از كودكي عاشق كتاب بود و نويسنده موردعلاقه‌اش جودي بلوم بود.

اليزابت ورديك در نوشتن داستان‌هايش از فرزندانش الهام گرفته است. او كتاب‌هايي كه مي‌نويسد كه آرزو داشت به عنوان مادر دو فرزندش هنگامي كه خردسال بودند از آن‌ها بهره‌مند بودند؛ كتاب‌هايي كه اطلاعاتي را در اختيار كودكان مي‌گذارد كه براي زندگي روزمره به آن‌ها نياز دارند. او براي نوزادان هم كتاب نوشته است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
ايران بان
نويسنده
  Pamela Espeland, Elizabeth Verdick,   پاملا اسپلند, اليزابت ورديك
برگردان
 • سميرا ابراهيمي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۶
پديدآورندگان
 •   پاملا اسپلند
 •   اليزابت ورديك
 •   سميرا ابراهيمي
 •   زينب عبداللهي
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • نوجوانان و مهارت هاي فردي
 • نوجوانان و مهارت هاي اجتماعي
 • نوجوانان و توجه به ديگران
 • نوجوانان و عدالت اجتماعي
 • نوجوانان و شرافت
 • نوجوانان و صداقت
 • نوجوانان و مسئوليت پذيري
 • نوجوانان و شيوه زندگي سالم
 • نوجوانان و سلامت جنسي

كتاب كار درست را بشناس و انجام بده!


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۵:۲۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

خود دوست داشتني من

خود دوست داشتني من

خود دوست داشتني من

كتاب «خود دوست داشتني من» داستاني است ساده و روان و خواننده با خواندن آن درمي‌يابد كه اميد به زندگي با ايجاد ارتباط با ديگران به دست مي‌آيد. ارتباط با يك دوست، قهرمان يك داستان و يا حتي يك روباه.

در پشت جلد كتاب مي‌خوانيم: «هيچ‌كس دوستم ندارد.» هلن هر لحظه اين را به خودش مي‌گويد. تا اينكه «جين اير» قدم به تنهايي‌اش مي‌گذارد؛ دختري مثل خودش تنها، كه خيال مي‌كند زيبا نيست. با اين حال جين كه توي كتاب است، هميشه نمي‌تواند كمك كند. از طرفي هلن زياد به پايان خوش داستان او اميدوار نيست. اما چيزهاي غيرمنتظره در راه‌اند...

هلن در مدرسه هيچ دوستي ندارد. تنها دوستش كتاب «جين اير» است كه تمام مدت، خودش را سرگرم آن مي‌كند. هم‌كلاسي‌هايش مدام مسخره‌اش مي‌كنند و او براي فرار از موقعيت‌هاي تلخ و سخت به خواندن كتاب پناه مي‌آورد.

مدرسه براي دانش‌آموزان، اردويي چندروزه را برنامه‌ريزي مي‌كند. هلن كه دوستي ندارد شب را كنار دخترهايي مي‌گذراند كه مانند او تنها هستند. نيمه‌شب يك روباه به چادر آن‌ها نزديك مي‌شود. هلن مي‌خواهد با روباه ارتباط برقرار كند اما يكي از دخترها روباه را فراري مي‌دهد. آمدن روباه اميدي را در هلن زنده مي‌كند و با رفتنش او غمگين مي‌شود. فرداي آن روز دختري به نام ژرالدين به چادرشان مي‌آيد. هلن و ژرالدين با هم به گردش مي‌روند و با هم دوست مي‌شوند. اين دوستي براي هلن آغاز يك تغيير است. هلن با واقعيت‌هاي زندگيش روبه‌رو مي‌شود. او متوجه مي‌شود كه تنها چهل كيلو است و خيلي چاق نيست. هلن كم‌كم به زندگي اميدوار مي‌شود و تلاش مي‌كند تمسخرها و تحقيرهاي هم‌كلاسي‌هايش را ناديده بگيرد و خود را دوست داشته باشد.

در كتاب «خود دوست داشتني من» به نقش ادبيات در عبور از بحران، به خوبي پرداخته شده است. شخصيت اصلي داستان، هلن، با غرق شدن در دنياي كتاب و هم‌ذات‌پنداري با قهرمان داستان، جين اير، براي لحظاتي از دنياي سخت و سرد پيرامون خود خارج مي‌شود و به دنياي امن و گرم كتاب پناه مي‌برد. جهان هلن به رنگهاي قهوه‌اي، خاكستري و سياه است و جهان كتاب جين اير قرمز، سبز و نارنجي.

هلن مشكلاتش را با مادرش در ميان نمي‌گذارد چون نمي‌خواهد او را نگران كند. او متوجه‌ي رنج‌هاي مادر و زحمت‌هاي شبانه‌روزي او است. هلن كه به شدت تحقير شده است خود را سزاوار شادي و دوستي مي‌داند ولي چون هم‌كلاسي‌هايش مسخره‌اش مي‌كنند اعتماد به نفس خود را از دست داده است.

حضور ژرالدين، در چادر طردشده‌ها، سرآغاز دنيايي جديد است براي هلن. ژرالدين دختري است كه گروهشان را ترك كرده و به چادر طردشده‌ها آمده است. او هلن را براي دوستي انتخاب مي كند.

در پايان، هلن با پذيرش واقعيت درمي‌يابد كه بايد به موضوعاتي كه آزارش مي‌دهند كمتر فكر كند. او حالا دوستي دارد كه مي‌خواهد كتابش را به او قرض بدهد. دنياي هلن ديگر سرد و بي‌روح نيست. دنياي او به مرور رنگي مي‌شود. دنيايي كه سزاورش است.

كتاب «خود دوست داشتني من» چند جايزه‌ از جمله جايزه جو شاستر براي كتاب هاي گرافيكي و انجمن كتاب‌فروشي‌هاي كانادا را از آن خود كرده است.

درباره‌ي نويسنده و تصويرگر كتاب «خود دوست داشتني من»:

فني بريت (زاده‌ي ۱۹۷۷) نويسنده، نمايشنامه‌نويس و مترجم ساكن شهر كُبك كاناداست. او تاكنون نمايشنامه‌ها و داستان‌هاي زيادي نوشته است. كتاب «خود دوست داشتني من» نخستين داستان گرافيكي فني بريت است.

ايزابل آرسنول ( متولد۱۹۷۸) تصويرگر كتاب، در شهر كُبك كانادا زندگي مي‌كند. او براي آثارش جوايز زيادي را دريافت كرده است.

 

 

گزيده‌هايي از كتاب
 • ژرالدين به اينجا تبعيد شده؛ چون دخترهاي چادر خودشان او را بيرون كرده‌اند. دليلش هم چيزي مربوط به عدالت گروهي است كه او نخواسته به آن تن بدهد.
 • در راه برگشت به چادر، كافه تريا، اتوبوس، بزرگراه، مونرئال، همه‌ي دنيا ناگهان از كلمه‌هاي ژرالدين لبريز مي‌شود
شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Fanney Britt,   فني بريت
ويراستار
 •   سارا مطلوب
برگردان
 • مهناز بهرامي
تصويرگر
 •   Isabelle Arsenault
 •   ايزابل آرسنول
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۶
پديدآورندگان
 •   فني بريت
 •   ايزابل آرسنول
 •   مهناز بهرامي
 •   سارا مطلوب
سال نشر
  چاپ دوم ۱۳۹۶

كتاب خود دوست داشتني من


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۶:۲۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

يك روز اتوبوسي

يك روز اتوبوسي

يك روز اتوبوسي

«سي‌جي» و مادربزرگش ماشين ندارند و بايد مدت‌ها زير باران منتظر اتوبوس بمانند. به نظر «سي‌جي» آن‌ها زندگي سختي دارند. او از اين موضوع ناراحت است ولي مادربزرگش مانند او فكر نمي‌كند ...

در پشت جلد كتاب « يك روز اتوبوسي » مي‌خوانيم: «سي‌جي» مدام از مادربزرگش مي‌پرسد كه چرا بايد زير باران منتظر بايستند و چرا آن‌ها مثل بقيه‌ي دوستانش ماشين ندارند. اما نانا چشم‌هاي نوه‌ي كوچكش را به زيبايي واقعي دنياي اطراف باز مي‌كند.

كتاب « يك روز اتوبوسي » داستان زندگي پسري است به نام «سي‌جي» كه يك‌شنبه‌ها با مادربزرگش به كليسا مي‌رود و بعد از آن سوار اتوبوس مي‌شوند و به شهر مي‌روند. اما امروز «سي‌جي» از مادربزرگش مي‌پرسد كه چرا آن‌ها مانند دوستش كُلبي ماشين ندارند. چرا او مانند پسرهايي كه در اتوبوس نشسته‌اند آي‌پاد ندارد؟ چرا و چگونه آن‌ها هميشه به قسمت كثيف شهر مي‌رسند؟

مادربزرگ براي هر پرسش «سي‌جي» پاسخي دارد. پاسخ‌هايي هوشمندانه كه به «سي‌جي» كمك مي‌كند بتواند زيبايي دنياي پيرامونش را بهتر درك كند، قدردان داشته‌هاي هرچند اندكش باشد و از زندگي لذت ببرد. در طول اين سفر كوتاه، «سي‌جي» و مادربزرگش شهري شلوغ با ساختمان‌هايي بلند، خيابان‌هايي پرنور و چشم‌اندازهايي شگفت‌انگيز را زير پا مي‌گذارند. در اين راه، چشمان آن‌ها آدم‌هاي دوروبر را خوب مي‌بينند و احساس‌‌شان را درك مي‌كنند. سفري كه در آن از خلال كثيفي‌هاي شهر و زشتي‌هاي آن به زيبايي رنگين‌كمان و حسِ خوبِ بودنِ با آدم‌ها مي‌رسند.

كتاب « يك روز اتوبوسي » كتابي تصويري است كه نگاهش به زندگي روزمره‌ي انسان‌هاست. نگاهي كه به خواننده نشان مي‌هد در سخت‌ترين و فقيرترين زندگي‌ها هم هميشه چيزهايي براي شاد بودن و لذت بردن وجود دارد.

عنوان اصلي كتاب، «آخرين ايستگاه خيابان ماركت» است. اين كتاب برنده‌ چندين جايزه از جمله «نشان افتخار كلدكات» و «مدال نيوبري سال ۲۰۱۶» شده است.

اين كتاب را با نام «ايستگاه آخر» و ترجمه پروين عليپور از سوي انتشارات زعفران نيز منتشر شده است.

درباره‌ نويسنده و تصويرگر كتاب « يك روز اتوبوسي »

مت دلاپنيا نويسنده‌ جوان آمريكايي تا به حال شش رمان نوجوان و دو كتاب تصويري براي كودكان نوشته است. او براي كتاب يك روز اتوبوسي (آخرين ايستگاه خيابان ماركت) برنده‌ي مدال نيوبري ۲۰۱۶ شده است.

كريستين رابينسون (زاده‌ دوم آگوست ۱۹۸۶) تصويرگر و كاريكاتوريست كتاب‌هاي كودكان، در كشور امريكا به دنيا آمده است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Matt de la Pena ,   مت دلاپنيا
ويراستار
 •   سارا مطلوب
برگردان
 • نيلوفر امن‌زاده
تصويرگر
 •   Christian Robinson
 •   كريستين رابينسون
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۸
پديدآورندگان
 •   مت دلاپنيا
 •   كريستين رابينسون
 •   نيلوفر امن‌زاده
 •   سارا مطلوب
سال نشر
  چاپ دوم ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و پذيرش واقعيت زندگي
 • كودكان و قناعت

كتاب يك روز اتوبوسي


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۱:۰۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

ويني خرسه

ويني خرسه

ويني خرسه

داستان كتاب « ويني‌خرسه » در سال ۱۹۱۴ رخ مي‌دهد. هري كول دامپزشكي است كه در كانادا زندگي مي‌كند. با آغاز جنگ جهاني اول هري كول راهي جبهه‌هاي جنگ مي‌شود تا از اسب‌هاي جنگي مراقبت كند. هري در راه به دوري از خانه فكر مي‌كند و اين‌كه چگونه مي‌تواند در اين سفرِ طولاني، دلتنگي‌ها و دوري از خانه و سرزمين خود را تاب بياورد.

در ايستگاه قطار بچه‌خرسي را مي‌بيند، پول زيادي براي خريدن آن مي‌پردازد و بچه‌خرس را همراه خود به قطار مي‌برد. هري كول نام خرس را ويني مي‌گذارد و تصميم مي‌گيرد او را با خود به جنگ ببرد تا دوري از خانه را كمتر حس كند. به اين ترتيب ويني ديگر عضوي از ارتش مي‌شود و همه‌ي افسران و سربازان به او علاقمند مي‌شوند. او در كنار كول از اسب‌هاي جنگي مراقبت مي‌كند. وقتي ارتش با كشتي عازم كشور انگلستان مي‌شود ويني هم‌چنان با ارتش همراه است. تا اين كه هري بايد به فرانسه برود. ويني خرس بزرگي شده است و آن‌جا ديگر جاي امني براي ويني نيست. سرانجام هري كول ويني را به يك باغ وحش در لندن مي‌سپارد، جايي كه ويني دوست جديدي پيدا مي‌كند: دوستي به نام كريستوفر رابين. جنگ كه تمام شد هري به شهر خود بازمي‌گردد و دوباره پزشك حيوانات مي‌شود. او هر از گاهي براي ديدن ويني به باغ وحش مي‌رود و از اين كه مي‌بيند كاركنان باغ وحش از ويني مراقبت مي‌كنند خيلي خوشحال است.

كتاب « ويني‌خرسه » برگرفته از ماجرايي واقعي است كه در جنگ جهاني اول روي داده است.

بخش پاياني كتاب « ويني‌خرسه » به آلبوم عكس‌هاي واقعي هري و ويني اختصاص يافته است. كتاب « ويني خرسه » در سال ۲۰۱۶ موفق به دريافت سه جايزه‌ي جهاني شد:

 • مدال كالدكات
 • جايزه‌ي جهاني انجمن سوادآموزي كودكان و نوجوانان
 • جايزه‌ي يادبود شارلوت زولوتو

درباره‌ي نويسنده و تصويرگر كتاب «ويني‌خرسه»

ليندزي مَتيك خبرنگار و فعال اجتماعي، اهل كشور كاناداست. او نوه‌ي بزرگ هري كول بورن ـ دامپزشك كتاب ويني خرسه ـ است كه با نوشتن كتاب « ويني خرسه »، داستان خانوادگي خود را با ديگران به اشتراك مي‌گذارد و هري و ويني را به همه‌ي كودكان معرفي مي‌كند.

سوفي بلكال، نويسند‌ه و تصويرگر استراليايي است كه در حال حاضر در محله‌ي بروكلين نيويورك زندگي مي‌كند. او بيش از بيست كتاب را براي كودكان تصويرگري كرده و جوايز زيادي را به دست آورده است. « بچه‌ها از كجا مي‌ آيند؟ »، « آب نبات چوبي قرمز »، « كلاغ هاي بالاي درخت صنوبر » و مجموعه « آي وي + بين » از آثاري است كه او تصويرگري كرده است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • كول توي ايستگاه قطار بود كه چشمش به يك خرس افتاد. او خرس را از شكارچي خريد و با خودش سوار قطار كرد. چيزي نگذشت كه خرس هم عضوي از ارتش شد.
 • گاهي اوقات بهترين داستان‌ها واقعي هستند.
 • بعضي وقت‌ها بايد بگذاريم يك داستان تمام شود تا داستان بعدي شروع شود.
شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Lindsay Mattick,   ليندزي مَتيك
ويراستار
 •   كبري محمودي
برگردان
 • نيلوفر امن‌زاده
تصويرگر
 •   سوفي بلكال
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۶
پديدآورندگان
 •   ليندزي مَتيك
 •   سوفي بلكال
 •   نيلوفر امن‌زاده
 •   كبري محمودي
سال نشر
چاپ دوم ۱۳۹۵

كتاب ويني خرسه


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۲:۰۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

هوا و هواشناسي

هوا و هواشناسي

هوا و هواشناسي

كتاب « هوا و هواشناسي » يك كتاب غير داستان علمي اطلاعاتي است كه با اطلاعات علمي و فعاليت‌هاي عملي كودكان را با آب و هوا و اقليم آشنا مي‌كند.

چرا هواي شهرها از اطراف آن‌ها گرم‌تر است؟ فصل‌ها چگونه به وجود مي‌آيند؟ آب و هواهاي مختلف چگونه به وجود مي‌آيند؟ چگونه بادنما بسازيم؟ نام انواع ابرها چيست؟ قطرات باران چگونه شكل مي‌گيرند؟ گردباد چيست و چگونه به وجود مي‌آيد؟ ما چه كارهايي مي‌توانيم براي كاهش تغييرات اقليمي انجام دهيم؟ چگونه مي‌توان وضع هوا را پيش‌بيني كرد؟ كودكان پاسخ اين سوالات و سوالات بسيار ديگري درباره‌ي آب و هوا و اقليم را در اين كتاب خواهند يافت.

كتاب «هوا و هواشناسي» شامل ۱۳ بخش است: هوا در حركت، الگوهاي هوا (اقليم‌ها)، فصل‌هاي سال، انرژي خورشيد، گرما و سرما، فشار هوا، هنگامي كه باد مي‌وزد، آسمان ابري، روزهاي باراني، برف و يخ، هواي ناآرام و توفاني، تغييرات آب و هوا (اقليمي)، پيش‌بيني وضع هوا.

هر بخش شامل توضيح علمي درباره‌ي موضوع و يك فعاليت عملي يا مشاهده‌ي پيشنهادي است. كتاب در ابتدا داراي فهرست و در انتها داراي نمايه است.

تصويرگري كتاب با عكس و نقاشي انجام شده است. تصاوير جذاب و تكميل كننده متن هستند.

ترجمه‌ي كتاب روان است، اما يك اشتباه رايج در ترجمه در آن ديده مي‌شود. مترجم واژه‌ي Climate را آب و هوا ترجمه كرده است، در حالي‌كه معادل درست اين واژه «اقليم» است. به عنوان مثال، به جاي تغييرات آب و هوايي ‌بايد از عبارت تغييرات اقليمي استفاده نمود. آب و هوا پديده‌اي است كه در كوتاه مدت و حتي روزانه تغيير مي‌كند. اما اقليم به شرايط آب و هوايي حاكم بر يك منطقه در زماني طولاني گفته مي‌شود.

كتاب «هوا و هواشناسي» يكي از جلدهاي مجموعه كتاب «كاشفان جوان» است. «نقشه و نقشه‌كشي»، «كوه‌ها و آتشفشان‌ها»، «رودخانه‌ها و اقيانوس‌ها» سه جلد ديگر اين مجموعه كتاب هستند. مجموعه‌ي كاشفان جوان به آشنايي كودكان با موضوعات مختلف مربوط به جغرافيا مي‌پردازد.

كتاب «هوا و هواشناسي» براي استفاده‌ي آموزگاران در تدريس مباحث جغرافي كاربرد دارد. كودكان علاقمند خود به تنهايي نيز از مخاطبان اين كتاب هستند.

درباره‌ي نويسنده كتاب « هوا و هواشناسي »

باربارا تيلور از نويسندگان علمي‌نويس پركار كودك و نوجوان است كه در بيش از ۲۰ سال فعاليت خود تاكنون بيش از ۱۰۰ كتاب در حوزه‌ شناخت جانوران، طبيعت و جغرافيا براي كودكان و نوجوانان منتشر كرده است. تيلور تاكنون جوايز متعددي از جمله جايزه نويسندگي انجمن علوم فيزيكي آمريكا و جايزه‎ي طلاي انجمن جغرافي را به دست آورده است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
انتشارات مدرسه
نويسنده
  Barbara Taylor,   باربارا تيلور
ويراستار
 •   شاهده سعيدي, مرتضي حاجعلي فرد
برگردان
 • آذين بهزادي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۶
پديدآورندگان
 •   باربارا تيلور
 •   آذين بهزادي
 •   شاهده سعيدي
 •   مرتضي حاجعلي فرد
سال نشر
  چاپ اول ۱۳۸۴
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • صفورا زواران حسيني
 • جغرافي براي كودكان
 • هواشناسي براي كودكان
 • اقليم شناسي براي كودكان
 • كودكان و طبيعت

كتاب هوا و هواشناسي


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۴:۲۲ توسط:سايت كتابك موضوع: