كتابك كتابك .

كتابك

كتاب روزهاي مرده

كتاب روزهاي مرده

كتاب روزهاي مرده

كتاب روزهاي مرده يك رمان فانتزي است. داستاني انباشته از سحر و جادو، دسيسه و افسون در دنيايي اسرارآميز. شخصيت اصلي قصه پسر پانزده‌ ساله‌اي است بدون نام و بدون گذشته كه در طول داستان پسر ناميده مي‌شود. عنواني كه به خوبي، گمنامي و بي‌هويتي پسر را نمايان مي‌كند. ولرينِ شعبده‌باز، دختري يتيم به نام ويلو و كپلرِ دانشمند از ديگر شخصيت‌هاي رمان هستند. داستان از يك شب سرد زمستاني آغاز مي‌شود. والرين كه شعبده‌باز معروفي است در اين روزهاي باقي‌مانده‌ي سال بايد بهاي عهدي كه سال‌ها پيش با شيطان بسته است را با مرگ خويش بپردازد.

او در پي نجات خود است اما قدرت افسونگري و جادوگريش توانايي محافظت از او را در مقابل نيروي شيطاني ندارد. والرين مي‌خواهد با قرباني كردن پسر ـ كه دستيار اوست ـ جان خود را نجات دهد. پسر بي‌خبر از همه چيز، و هم‌چون هميشه، گوش به فرمان والرين است و دستوراتش را اجرا مي‌كند. والرين و پسر براي پيدا كردن كتابي كه راز زنده ماندن والرين در آن نوشته شده است راهي روستا مي‌شوند و ويلو، كه دختري زرنگ و باهوش است، در نيمه شب و هنگام كندن قبر در گورستان نيز با آن‌هاست. آن‌ها در تاريكي شب به يك شهر زيرزميني برمي‌خورند و به سفري قدم مي‌گذارند كه راه فراري براي آن‌ها نيست ... شخصيت‌هاي داستان در روزهاي پاياني سال هم‌چون سايه‌هايي سرگردان در گوشه و كنار يك شهر قديمي اروپايي، شهري تاريك و ترسناك، در تكاپوي زنده ماندن هستند.

نويسنده كتاب روزهاي مرده با تصويرسازي قوي و خلق فضايي رمزآلود، داستاني مسحوركننده را روايت و خواننده را تا انتها با خود همراه مي‌كند. به گفته‌ي نويسنده، روزهاي بين كريسمس و سال نو روزهاي مرده‌اند، در اين روزها اشباح اين‌سو و آن‌سو مي‌روند و جادو درست زير سطح زندگي، بي‌صبرانه وول مي‌خورد. اتفاق‌هاي زيادي مي‌توانند در روزهاي مرده بيفتند.

در باره‌ي نويسنده كتاب روزهاي مرده

ماركوس سدويك نويسنده، تصويرگر و موسيقيدان انگليسي در سال ۱۹۶۸ميلادي در ايالت كنت شرقي واقع در جنوب شرقي انگلستان به دنيا آمد. او از سال ۱۹۹۴ شروع به نوشتن كرد. سدويك رمان‌هاي زيادي براي نوجوانان نوشته است. او هم‌چنين نويسنده‌ي كتاب‌هاي تصويري و مجموعه‌اي از افسانه‌هاست.

از اين نويسنده كتاب روزهاي مرده دو كتاب ديگر نيز به فارسي ترجمه شده است. كتاب‌هاي سقوط سياه (كتابي است در ادامه‌ي داستان كتاب روزهاي مرده) و شش‌ لول با برگردان آرزو احمي توسط نشر پيدايش منتشر شده است. ماركوس سدويك جوايز زيادي برده است. جايزه‌هايي چون پرينتز، كتاب نوجوانان بوك تراست، جايزه‌ي كتاب بلو پيتر، ادگار آلن پو، داستان كودك گاردين، نشان كارنگي و ...

 

گزيده‌هايي از كتاب

براي بعضي از ثروتمندان شهر، آن موقع از سال زمان ولخرجي‌ها و هديه‌هاي بي‌حساب بود. اما هدف جشن‌ها يك چيز بود: ساختن بهشتي با نور شمع در اعماق زمستان. حالا، در روزهاي پيش از فرا رسيدن سال نو، سكوني همه جا را فرا گرفته بود. پسر فكر مي‌كرد زمان، زمان غيرمعمولي‌ست، و مي‌دانست كه هميشه همين احساس را داشته است. حتي پيش از روزهاي زندگي با ولرين، وقتي مثل موشي در گوشه و كنار مخفي شهر، تنها زندگي مي‌كرد، هميشه حس مي‌كرد چند روز پيش از سال نو با بقيه‌ي روزها فرق دارند. اين زمان، فاصله‌ي عجيب و خاموشي بود و انگار جايي خارج از باقي سال، خارج از زمان قرار داشت. انگار بقيه‌ي سال زنده بودند و اين روزها نه!

- اگر قرار بود پسر واقعا وارد جهاني رويايي شود، تعجبي نمي‌كرد كه اين اتفاق در روزهاي مرده بيفتد. تاريكي.

- دو ساعت مانده به نيمه‌شب. پسر توي جعبه نشسته بود. آن‌طور كه در فضاي تنگ و تاريك داخل اتاقك نشسته بود، مثل هميشه پاهايش زير بدنش خواب رفته بودند. از بالاي سرش، صداي ولرين را مي‌شنيد كه نمايشش را پيش مي‌برد. صدا به حدي ضعيف بود كه انگار از جاي خيلي دوري به گوش پسر مي‌رسيد و پسر سعي مي‌كرد بفهمد به كجاي نمايش رسيده است. خوب نبود علامت را نشنود، اصلاً خوب نبود. اما پسر مي‌دانست كه لازم نيست نگران باشد. قبلاً عادت داشت مراحل رسيدن به علامت را بشمرد و هميشه جايي قاتي مي‌كرد، اما باز هم، نيازي به اين كار نبود، علامت به اندازه‌ي كافي واضح بود. پسر سعي كرد خيلي آرام وزنش را جابه‌جا كند تا كمي حس به پاهايش برگردد. اما فايده‌اي نداشت. جعبه مخصوص او طراحي شده بود و ولرين حواسش بود كاري كند كه از هر طرف، چيزي بيش از نيم سانتي‌متر فضاي اضافي نداشته باشد. ناگهان تقه‌ي محكمي به جعبه خورد: اولين علامت، كه يعني: آماده‌ باش پسر.

شناسنامه كتاب:
ناشر
پيدايش‏‫
نويسنده
  Marcus Sedgwick,   ماركوس سدويك
ويراستار
 •   مژگان كلهر
آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب معلمين راهنمايي و دبيرستان
برگردان
 • آرزو احمي
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۱۳ سال به بالا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۶
پديدآورندگان
 •   ماركوس سدويك
 •   آرزو احمي
 •   مژگان كلهر
سال نشر
  ۱۳۹۳

كتاب كتاب روزهاي مرده


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۳۵:۰۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

جسيكا كجاست؟

جسيكا كجاست؟

جسيكا كجاست؟

كتاب « جسيكا كجاست؟ » داستاني علمي تخيلي و ماجراجويانه است با موضوع دوستي و يافتن دوستان خوب.

جسيكا دختر سيزده ساله‌اي است كه به وسيله بهترين دوستش ايزي متوجه مي‌شود قدرت نامرئي شدن دارد. او و سه نفر ديگر از دانش‌آموزان كلاس در تماس با سنگ‌هاي مخصوص، قدرت مافوق بشري پيدا مي‌كنند و با استفاده از اين قدرت موفق مي‌شوند دوستشان ماكس، پسر دكتر جميز مالون كه مسئول اين آزمايش‌هاست، را از دست يك فرد شرور نجات دهند.

جسيكا سر كلاس بدون آن‎كه خودش متوجه شود نيمي از بدنش نامرئي مي‌شود و اين آغاز ماجرايي است كه سبب مي‌شود او و ايزي به ماجراهاي بسياري پي ببرند: اين‌كه تنها جسيكا قدرت مافوق بشري ندارد و دو همكلاسي ديگرش، كه هم‌زمان با او به دنيا آمده‌اند و ماكس نيز اين به اين توانايي دست يافته‌اند. هستر مي‌تواند به راحتي از ديوار رد شود، تام زمان را متوقف مي‌كند، ماكس فكر ديگران را مي‌خواند و جسيكا هم نامرئي مي‌شود. اين توانايي‌ها افراد سودجو را هم فعال مي‌كند. آن‌ها با گروگان گرفتن ماكس، پسر دكتر، تلاض مي‌كنند او را وادار به همكاري كنند، ولي دوستانش بسيار هوشيارانه عمل مي‌كنند و با كمك هم و توانايي‌‌هايشان موفق به نجات ماكس مي‌شوند. سرانجام آن‌چه به دست مي‌آورند ايجاد دوستي، يافتن دوستان خوب و تغيير در رفتارشان است كه با هيچ چيز قابل تعويض نخواهد بود.

از نكات بارز كتاب « جسيكا كجاست؟ » تلاش و تمرين نوجوانان، حمايت از يكديگر و مهم‌تر از همه تحولاتي است كه شخصيت‌هاي داستان در تعامل با هم و روشن شدن يك سري حقايق به دست مي‌آورند.

درباره نويسنده كتاب « جسيكا كجاست؟ »

ليز كسلر، نويسنده ادبيات كودك و نوجوان انگليسي است. او مدتي به عنوان خبرنگار فعاليت داشته و مدتي هم معلم بوده است. از او تاكنون سه كتاب « جسيكار كجاست؟ »، « شمال ناكجا » و « يك سال بدون او » به فارسي ترجمه شده است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • وقتي بهترين دوستتون توي يه بعدازظهري كه انتظار داريد مثل بقيه‌ي بعدازظهرها باشه در ساعت چهار و پنج دقيقه بهتون مي‌گه سر كلاس جغرافي آرنج دستتون نامرئي شده بود و خودتون هم داشتين كم‌كم نامرئي مي‌شدين چه احساسي بهتون دست مي‌ده؟ شايد فكر كنيد دوستتون ديوونه شده اما... هميشه هم چشم‌ها اشتباه نمي‌كنن! شايد يه‌كم جا هم براي قهرمان‌بازي باشه! كيه كه دلش نخواد؟!
 • گفتم: «ايزي، نگاه كن!»به سراپاي بدنم زل زده بودم، تصحيح مي كنم؛ به شانه‌هايم زل زده بودم كه انگار در وسط هوا معلق بودند و در زير آنها فضايي خالي به اندازه‌ي بدن من بود .ايزي هورا كشيد و دست زد. «فوق‌العاده است! حالا ببينيم مي‌تواني بدون بستن چشم‌هات اين كار رو بكني يا نه؟» نامرئي شده بودم كه مامان وارد اتاقم شد و گفت: «بس كنيد دخترها، از وقت خواب خيلي گذشته. حالا ديگر ... و حرفش را قطع كرد و نگاهي به دور اتاق انداخت و پرسيد: « جسيكا كجاست؟ »
شناسنامه كتاب:
ناشر
آفرينگان
نويسنده
  Liz Kessler,   ليز كسلر
آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب معلمين راهنمايي و دبيرستان
برگردان
 • شهلا انتظاريان
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۱۳ سال به بالا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۶
پديدآورندگان
 •   ليز كسلر
 •   شهلا انتظاريان
سال نشر
  ۱۳۹۳

كتاب جسيكا كجاست؟


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۶:۴۸ توسط:سايت كتابك موضوع:

هيولاي خوش قلب

هيولاي خوش قلب

هيولاي خوش قلب

كتاب « هيولاي خوش قلب » كتابي است با دو داستان از نويسنده و تصويرگر برجسته ادبيات كودكان هلند، ماكس فلتويس. داستان درباره مردم سرزميني است كه وقتي مي‌فهمند دزد محصولات‌شان يك هيولاي خوش ‎قلب است به جاي زنداني كردن يا كشتن او دنبال يك راه‌حل بهتر هستند تا در كنار هم با مسالمت زندگي كنند. اول تصميم مي‌گيرند او را به خدمت ارتش در آورند و از قدرت او براي دفاع در برابر دشمنان استفاده كنند، اما موفق نمي‌شوند به هيولا چيزي ياد بدهند. بعد براي او قفسي مي‌سازند تا او را به نمايش بگذارند اما هيولا دوست ندارد در قفس باشد. سرانجام از هيولا براي گرم كردن آب حمام‌شان استفاده مي‌كنند.

در داستان دوم كتاب هيولاي خوش قلب به اسم هيولاي خوش قلب و دزدان، دزدان، هيولاي خوش قلب را با كمك شيريني آغشته به داور خواب‌آور مي‌دزدند. اما وقتي هيولا از خواب بيدار مي‌شود دزدها را دستگير و تحويل پليس مي‌دهد.

درباره نويسنده كتاب هيولاي خوش قلب

نويسنده‌ هيولاي خوش قلب، ماكس فلتويس نويسنده و تصويرگر برجسته‌ي هلندي و برنده سال ۲۰۰۴ برنده جايزه هانس كريستين اندرسن است. از آثار محبوب او مجموعه داستان‌هاي قورباغه و دوستانش است كه تعدادي از آن‌ها در ايران نيز منتشر شده است. او قصه‌گو و هنرمندي برجسته است كه زندگي خود را پيشكش ادبيات كودكان كرده است. فلتويس در آثارش ثابت كرده است كه كودكان را درك مي‌كند: ترديدها، ترس‌ها و شادي‌هاي آن‌ها را. آثار او گوهرهاي كوچكي از متن و تصويرند كه در كنار يكديگر به كودكان آرامش مي‌دهند و دنياي امني براي آن‌ها مي‌سازند تا براي رهايي از ناامني‌هاي پيرامون خود به آن پناه ببرند.

تاكنون چند كتاب از مجموعه قورباغه و دوستانش مانند، قورباغه مي ترسد، قورباغه و غريبه، قورباغه دوست پيدا مي كند، قورباغه و گنج، قورباغه و آواز پرنده و قورباغه قورباغه است به فارسي ترجمه شده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
هوپا
نويسنده
  Max Velthuijs,   ماكس فلتويس
آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب معلمين دبستان
برگردان
 • پريسا برازنده
تصويرگر
 •   Max Velthuijs
 •   ماكس فلتويس
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۷ - ۹ سال
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آبان ۹۶
پديدآورندگان
 •   ماكس فلتويس
 •   پريسا برازنده
سال نشر
۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • همزيستي مسالمت آميز

كتاب هيولاي خوش قلب


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۳:۵۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

بدترين سال هاي زندگي من

بدترين سال هاي زندگي من

بدترين سال هاي زندگي من

كتاب « بدترين سال هاي زندگي من » نخستين جلد از مجموعه ماجراهاي مدرسه نوشته جيمز پترسن است. ريف خاچاتوريان كه امسال وارد دبيرستان شده است با دبيرستان و قوانين آن بناي ناسازگاري دارد. او با مادر، خواهرش جورجيا و ناپدري‌اش زندگي مي‌كند. پسري به نام لئوناردو، ريف را به قانون‌شكني تشويق مي‌كند. ساير شخصيت‌هاي داستان هرگز لئوناردو را نمي‌بينند. وقتي رمان رو به جلو مي‌رود ما متوجه مي‌شويم برادر دوقلوي ريف مرده است و ريف نمي‌تواند فراموشش كند. لئوناردو همان برادر دوقلو است كه همدم ريف است و كسي او را نمي‌بيند.

ريف مدام قوانين مدرسه را بهم مي‌ريزد. براي هر قانون‌شكني به خودش امتياز مي‌دهد. ريف نقاش بسيار خوبي است و درس‌هاي مدرسه برايش كسل‌كننده است. ناپدري‌اش را دوست ندارد. سير روايت طوري است كه به نظر مي‌رسد نقاشي‌هاي كتاب را ريف كشيده است. او ناپدري‌اش را به شكل خرس و يكي از معلم‌ها را به شكل اژدها كشيده است. مادر ريف در رستوران كار مي‌كند. او متوجه رفتار نامناسب ناپدري مي‌شود و از او جدا مي‌شود. با همكاري يكي از معلم‌ها مدرسه راه حلي براي مشكلات ريف پيدا مي‌شود او به جايي مي‌رود كه بتواند نقاشي بكشد و آزادتر باشد...

جيمز پترسون يكي از نويسندگاني است كه رمان‌هاي متوسط و پرفروش مي‌نويسد. كتاب « بدترين سال هاي زندگي من » روايتگر گذار از دوران بلوغ است. پسر نوجواني در آستانه بلوغ با قواعد خشك مدرسه و زندگي نابسامان خانوادگي مواجه مي‌شود. راه‌حل‌هاي او براي حل مشكلات مبتني بر تخريب است.

اما با دخالت مادر و درايت يكي از معلم‌ها با پايان خوبي مواجهه مي‌شويم. آنچه ريف و داستان را نجات مي‌دهد عشق او به مادرش است. مادرش زني زحمتكش و ناكام است و خالصانه و مهربانانه به ريف عشق مي‌ورزد.

شايد در دوران رنج، عشق خالصانه اعضاي خانواده بتواند نقطه روشني در زندگي به وجود بياورد.

بخش‌هايي از كتاب مي‌تواند در يك گفتگوي گروهي با نوجوانان مورد كنكاش و بررسي قرار بگيرد.

درباره نويسنده كتاب بدترين سال هاي زندگي من

«جيمز پترسون» نويسنده سرشناس بريتانياي الاصل آمريكايي كه علاقه‌مندان به كتاب‌هاي ژانر ترس و وحشت را با قلم خود همواره شگفت‌زده كرده است با ۹۵ ميليون دلار افزايش سرمايه به عنوان ثروتمندترين نويسنده سال ۲۰۱۴ جهان انتخاب شد.

اين تيتر يك خبر درباره پترسون است. او در سال ۱۹۴۷ در آمريكا متولد شده است. در واقع مي‌توانيم او را نويسنده متوسط بدانيم كه كتاب‌هايش فروش زيادي دارد.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
آفرينگان
نويسنده
  James Patterson, Chris Tebbetts,   جيمز پترسون, كريس تبتس
برگردان
 • فريده خرمي
تصويرگر
 •   Laura Park
 •   لورا پارك
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   جيمز پترسون
 •   كريس تبتس
 •   فريده خرمي
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • نوجوانان و بلوغ
 • نوجوانان و ازدواج والدين
 • نوجوانان ناسازگار
 • نوجوانان و حل مسئله

كتاب بدترين سال هاي زندگي من


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۵:۰۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

حقيقت و مرد دانا

حقيقت و مرد دانا

حقيقت و مرد دانا

كتاب حقيقت و مرد دانا، داستان پسركي روستايي است كه به قصد يافتن حقيقت از خانه بيرون مي‌آيد. پسركِ اين داستان فرداي يك جشن عروسي، به تقليد از بازي مطربان، مي‌خواهد با دوستانش نمايشي اجرا كند اما طرح يك پرسش در اين باره كه آيا بازي حقيقي است يا نه سرآغازي مي‌شود براي يك سفر بي‌پايان. سفري در جست وجوي حقيقت. پسرك كه پاسخي از پدر و آموزگار نمي‌گيرد براي يافتن مرد دانا ـ كسي كه حقيقت را به او بنماياند ـ قدم به سرزمين‌هاي تازه‌اي مي‌گذارد.

در هر سرزميني و در ارتباط با مردمان آن چيزي جديد مي‌آموزد و گوشه‌اي از حقيقت بر او نمايان مي‌شود. سال‌ها مي‌گذرد و پسرك ـ كه ديگر كامل‌مردي شده است ـ قصد بازگشت به خانه مي‌كند ولي در خانه كسي پذيراي او نيست. پس به صحرا برمي‌گردد، از راهزني كتابي و قلمي مي‌خرد، در بالاي تپه‌اي خانه‌ مي‌سازد و روزگار مي‌گذراند.

... روزي پسركي نزد او مي‌آيد و سراغ حقيقت را مي‌گيرد. او كه اكنون پير شده است پسرك را به تماشاي نمايش بزرگ جهان فرا مي‌خواند و مي‌گويد كسي هست كه از او بسيار داناتر است و پس از اين مي‌آيد.

حقيقت و مرد دانا روايت رنج بي پايان و تنهايي انساني است كه لحظه‌اي آرام و قرار ندارد و در جست‌وجوي معناي زندگي و يافتن حقيقت، زندگي راحت و بي‌دردسر خود را رها مي‌كند و در راهي سخت و دشوار قدم مي‌گذارد. راهي كه پاياني براي آن نيست.

شخصيت اصلي داستان بدون نام است. پسرك با گذر از هر روايت، بزرگ و بزرگ‌تر مي‌شود؛ برخورد با رخ‌دادهاي زندگي او را متحول مي‌كند و سرانجام خود، به مرد داناي قصه تبديل مي‌شود.

حقيقت و مرد دانا كتابي است در ستايش روح پرسش‌گري و نكوهش سكون و ايستايي. كتابي كه با ديده‌ي احترام به جهان هستي مي‌نگرد و به پاكي روح طبيعت باور دارد. توصيف‌هاي كتاب به شدت تصويري است، متن هم‌چون يك نمايش‌نامه صحنه به صحنه و با توصيف فضاي جديد پيش مي‌رود. تصويرهاي كتاب به خوبي، متن را همراهي و زيبايي اثر را دو چندان مي‌كند.

موضوع كتاب، از ابتداي شكل‌گيري تمدن بشري، دغدغه‌ي هميشگي انسان بوده است و با اين كه ناشر، مخاطب كتاب را گروه د ـ گروه سني دوازده سال به بالا ـ معرفي مي‌كند ولي حقيقت و مرد دانا براي مخاطب بزرگ‌سال نيز جذاب است و گفتني بسيار دارد.

كتاب حقيقت و مرد دانا نخستين بار در سال ۱۳۵۱ منتشر و در سال ۱۳۵۵ تجديد چاپ شد. اين كتاب در سال ۱۳۵۲ برگزيده‌ي شوراي كتاب كودك شد.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب حقيقت و مرد دانا

بهرام بيضايي نمايشنامه‌نويس، فيلم‌ساز و پژوهشگر ايراني است. او در دي ۱۳۱۷ در تهران به دنيا آمد. بيضايي از فيلم‌سازانِ صاحب‌سبك و نويسندگان مطرح ادبيات فارسي به‌شمار مي‌رود. داستان حقيقت و مرد دانا تنها كتابي است كه او براي نوجوانان نوشته است. بهرام بيضايي در سال ۱۳۸۹ به آمريكا مهاجرت كرد.

مرتضي مميز زاده‌ي ۱۳۱۵ كه به پدر هنر گرافيك معاصر ايران شهرت دارد در سن ۶۹ سالگي درگذشت. از او آثار ماندگاري در زمينه‌ي طراحي پوستر، نشان، تصويرسازي، صفحه‌آرايي و طراحي جلد كتاب به جا مانده است.

 

 

گزيده‌هايي از كتاب
 • گذرنده‌اي كه مي‌شنيد، گفت: « بايد حقيقت را نشان بدهد؛ فقط حقيقت است كه ارزش ديدن دارد.»
 • صداي پيرمرد از ميان كوه كتاب‌هايش برخاست: « چه پاسخ روشني بدهم درباره‌ي چيزي كه خودش روشن نيست؟ حقيقت شكل ندارد. در كلمه نمي‌گنجد. به عبارت درنمي‌آيد. آن را بايد حس كرد. بايد جست و چون يافتي، مي‌بيني كه از قالب گريزان است.»
 • ... جزئي از حقيقت در همه چيز هست. پس با هرچه روبه‌رو شوي، مي‌تواني از آن حقيقتي دريابي.
 • ... حقيقت، فهم درست دنياي واقعي است. حقيقت، همان چيزهايي است كه بين همه‌ي مردم جريان دارد.
 • هشيار باش كه حقيقت را از زبان چه كسي مي‌شنوي. حقيقت را مي‌توان به دل‌خواه با كلمات تغيير داد. چنان دل‌خواه كه ديگر حقيقت نباشد.
 • ... پيرمرد در برابر او سه چيز قرار مي‎دهد. يك قلم، نيزه و ني: وقتي هست براي نوشتن، وقتي براي جنگيدن، و وقتي براي نغمه سر دادن. زماني بايد نوشت. زماني بايد جنگيد، و زماني بايد به صداي خود گوش داد.
 • پيرمرد گفت: ‌« حقيقت بين ماست. حقيقت، انسان است. حقيقت من و توييم پسرجان، من و توييم. چيزي بيرون از بشر وجود ندارد. حقيقت، فهمِ درستِ دنياي واقعي است. حقيقت، همان چيزهايي‌ست كه بين همه‌ي مردم جريان دارد. تو بارها با آن روبرو شده‌اي.»

و كتاب با اين گفت‌وگوي زيبا به پايان مي‌رسد:

 • پيرمرد لحظه‌اي چشم‌هايش را بر هم گذاشت. ولي صداي پسرك را مي‌شنيد: به من گفته‌اند كسي هست كه مي‌داند چگونه با قلم مي‌توان جنگيد و با نيزه مي‌توان نغمه ساخت و با ني مي‌توان نوشت. اي پير چه مي‌گويي در باب نيزه و قلم و ني؟

هوم! من اين هر سه را يكي مي‌بينم. حقيقت اين هر سه، آن ني است كه كنار كلبه‌ي من، سبز شده. اين آيينه‌اي است چون همه‌ي آيينه‌ها.

چطور ساقه‌ي ني را آيينه مي‌خواني، كه چيزي نشان نمي‌دهد؟

 • پيرمرد با حيرت گفت: نشان نمي‌دهد؟ نگاه كن تا ببيني. اين آيينه‌ي تن نيست. آيينه‌ي روح است. هان تو خشم كن و آن نيزه مي‌شود. شعر بپرداز و آن قلم مي‌شود. فرياد درد برآور و آن ني بند بند مي‌شود. خشم و شعر و فرياد. آيا يك ني، خودت را به خودت نشان نداد؟
 • براي زماني دراز كسي چيزي نگفت. پشت پنجره، ابري آرام مي‌گذشت. عاقبت پسرك سكوت را شكست: اي پير! اي پدر! آيا تو داناتريني؟

ـ نه، نه، كسي هست كه بسيار از من داناتر است. او پس از اين مي‌آيد.

ـ او را چگونه بشناسم؟

 • پدر لبخندي زد و به دور خيره شد: . . . او ـ اينك - پسركي‌ست، در سن و سال تو. او، درياي پرسش است و مي‌خواهد، بداند. [من نشسته‌ام و او راه مي‌رود. من به آخر رسيده‌ام و او آغاز مي‌كند. او هرگز يك‌ جاي نمي‌ماند. او اينك پسركي است در سنّ و سال تو. او درياي پرسش است و مي‌خواهد بداند.
شناسنامه كتاب:
ناشر
كانون پرورش فكري كودك و نوجوان
نويسنده
  بهرام بيضايي
تصويرگر
 •   مرتضي مميز
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۱۳ سال به بالا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   بهرام بيضايي
 •   مرتضي مميز
سال نشر
  چاپ سوم ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و مفهوم حقيقت
 • نوجوانان و مفهوم حقيقت

كتاب حقيقت و مرد دانا


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۶:۴۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

خانم آقاي كلاه دودي

خانم آقاي كلاه دودي

خانم آقاي كلاه دودي

كتاب « خانم آقاي كلاه دودي » داستان رقابت دو كارخانه‌دار و حرص و طمع انسان‌هاست. آقاي كلاه دودي، مدير كارخانه‌ي شكلات ماهي، و آقاي كلاه تفنگي، مدير كارخانه‌ي ساخت اسباب‌بازي‌هاي جنگي با هم رقابت دارند. در جريان اين رقابت اعضاي شوراي شهر هم درگير مي‌شوند. با احداث ايستگاه قطار شرق در كنار كارخانه‌ي شكلات ماهي، اوضاع به نفع اين كارخانه تمام مي‌شود و رقابت اوج مي‌گيرد.

خانه‌ي آقاي كلاه دودي، شخصيت اصلي داستان، كه به دليل شكل كلاهش دودكش خوانده مي‌شود به كارخانه وصل است و به همين سبب همسر او مدام مراقب است و بر امور نظارت مي‌كند كه حواس‌پرتي‌هاي آقاي كلاه دودي كار را خراب نكند. از سوي ديگر آقاي كلاه تفنگي كه چون كلاه او شبيه تفنگ است چنين ناميده مي‌شود ـ با ديگري رقابت شديد دارد. او و اطرافيانش سعي دارند جلوي كار رقيب را بگيرند و يا از او جلو بزنند ولي از آن‌جا كه هدف كتاب نگاه صلح‌آميز و مدافع كودك است سعي مي‌كند روند داستان را به سود كارخانه‌ي شكلات ماهي پيش ببرد. خانم آقاي كلاه دودي شخصيت كليدي و اثرگذار داستان است و سرانجام با دورانديشي و برنامه‌ريزي او رقابت اين دو كارخانه، به صلح و دوستي بين كودكان منجر مي‌شود.

داستان در عين حال كه جابه جا ترويج اسباب‌بازي هاي جنگي را نكوهش مي‌كند، به يك سري بازي و زد و بندهاي سياسي- تجاري هم اشاره دارد و از لابي‌گري‌اي كه در شوراي شهر پيش مي‌آيد، روابط تجاري و استفاده از برندهاي شناخته شده، رقابت ناسالم و توطئه‌ها انتقاد مي‌كند. اثر نگاه طنزآميزي به روابط موجود در شهر و مسائل آن دارد مانند: كارهاي تشريفاتي براي برگزاري سال‌روزها و مناسبت‌ها، سخنراني‌هاي فرمايشي، رفتارهاي چاپلوسانه و ساخت با نهادهاي قدرت براي استفاده از تصاوير آنان بر روي محصولات خود. كودكان تنها به عنوان مصرف كننده‌ي اين محصولات در داستان حضور دارند.

درباره‌ نويسنده‌ كتاب «خانم آقاي كلاه دودي»

جمال الدين اكرمي متولد ۱۳۳۶ در شهر سمنان به دنيا آمده است. زمينه‌هاي كاري او عبارتند از: شعر، قصه، رمان، ترجمه و تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، مدرس نقاشي و هنر كودك و پژوهش در زمينه‌ي تصويرگري كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان.

كتاب‌هاي روباه دم بريده ، آرزوهاي گمشده‌ي مرد كلاه دودي، «پسران آفتاب»، «غريبه و دريا» و «آناهيد ملكه ي سايه ها» از آثار اوست.


كتاب «خانم آقاي كلاه دودي» درباره رقابت دو كارخانه شكلات ماهي به مديريت آقاي كلاه دودي و كارخانه ساخت اسباب بازي‌هاي جنگي به مديريت آقاي كلاه تفنگي است. يك روز بازرس شكلات ماهي به ديدن كارخانه آقاي كلاه دودي مي‌رود و از نبود روحيه كودكانه در آقاي كلاه دودي و شكلات‌هايش انتقاد مي‌كند و به دنبال آن او و خانم كلاه دودي را دعوت مي‌كند براي راهاندازي شعبه كارخانه‌شان در ته دريا، به ديدار شاه ماهي بزرگ بيايند. در ميانه بازديد خانم و آقاي كلاه دودي از دريا، عوامل آقاي كلاه تفنگي درصدد دزديدن آن‌ها و به هم زدن برنامه‌هاشان بر مي‌آيند، اما شاه ماهي بزرگ موفق مي‌شود آن‌ها را نجات دهد و طرح برپايي كارخانه ساخت شكلات ماهي در دريا به سرانجام برسد.

آقاي كلاه تفنگي هر بار در صدد نابودي كارخانه شكلات ماهي آقا و خانم كلاه دودي بر مي‌آيد، ولي زيركي‌هاي خانم كلاه دودي سبب مي‌شود ترفندهاي آقاي كلاه تفنگي بي‌اثر بماند. شنل خاكستري، دستيار آقاي كلاه تفنگي، بالوني تبليغاتي به شكل اره ماهي به هوا مي‌فرستد كه هدف اصلي‌اش جاسوسي از كارخانه شكلات ماهي است. بالوني كه به اسارت خانم كلاه دودي در مي‌آيد. موضوع اختلاف اين دو كارخانه به شوراي شهر كشيده مي‌شود. اعضاي شوراي شهر، كه نيمي طرفدار اين كارخانه و نيمي ديگر طرفدار آن كارخانه‌اند، چاره كار را در برگزاري يك جشنواره رقابتي براي كودكان شهر از سوي اين دو كارخانه مي‌بينند. رقابتي كه با شكست آقاي كلاه تفنگي، و تبديل كارخانه‌اش به كارخانه ساخت وسايل آتش‌بازي و جشن‌هاي كودكانه به پايان مي‌رسد.

كتاب «خانم آقاي كلاه دودي» نشان ۴ لاك پشت پرنده را دارد. جلد دوم اين كتاب با عنوان «چشم اژدها» توسط همين ناشر زير چاپ است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم
نويسنده
  جمال الدين كرمي
ويراستار
 •   پژمان واسعي
تصويرگر
 •   امير مفتون
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۸
پديدآورندگان
 •   جمال الدين كرمي
 •   امير مفتون
 •   پژمان واسعي
سال نشر
  ۱۳۹۴

كتاب خانم آقاي كلاه دودي


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۲:۲۸ توسط:سايت كتابك موضوع:

دوست بزرگ

دوست بزرگ

دوست بزرگ

كتاب دوست بزرگ داستاني است درباره دوستي و رعايت حد دوستي را مطرح مي‌كند. مادر بچه‌كلاغ وقتي مي‌فهمد دوست تازه‌ي او يك فيل است نگران مي‌شود و مانند هر مادر نگراني، به بچه‌كلاغ هشدار مي‌دهد و براي قطع دوستي با فيل دلايل مختلفي را مطرح مي‌كند. ولي بچه‌كلاغ براي همه‌ي آن‌ها جوابي دارد كه ثابت كند دوستي‌اش با فيل اشتباه نيست. مادر كه هنوز مجاب نشده است به او هشدار مي‌دهد مبادا با فيل كشتي بگيرد يا وسط آب برود.

بچه كلاغ به مادرش اطمينان مي‌دهد هيچ كدام از اين كارها را نخواهد كرد و يادآوري مي‌كند كه او مي‌داند يك فيل چه مي‌كند و يك كلاغ چه عادت‌هايي دارد. مادر سرانجام آخرين تير خود را رها مي‌كند و از او مي‌پرسد كه چگونه با فيل گفت وگو مي‌كند. بچه‌كلاغ در پاسخ مي‌گويد درست است كه او زبان فيل را بلد نيست ولي آن دو مي‌توانند به زبان اشاره و با نگاه با يك ديگر ارتباط برقرار كنند و احساس خود را به يك ديگر منتقل كنند. مادر كه تا حدودي آرام شده است اين‌بار براي فيل اظهار نگراني مي‌كند و از او مي‌خواهد كه از فيل رفتارهاي كلاغ‌ها را نخواهد. بچه كلاغ كه ديگر بي‌حوصله شده است مي گويد من مي‌دانم با چه كسي دوستي مي‌كنم. او يك فيل ساده است نه يك فيل پرنده.

داستان با طرح دوستي بچه‌كلاغ و بچه‌فيل، موضوع هم « قد و اندازه بودن » در دوستي را به خوبي بيان مي‌كند. هم چنين به والدين مي‌گويد كه در عين حال كه بايد هواي كودكان را داشتهه باشند و چتر حمايتي‌شان برسر كودكان باشد، نبايد آنان را دست كم بگيرند و بايد به كودكان اطمينان كرد.

نسخه‌ي فرانسوي دوست بزرگ برنده‌ي بهترين كتاب تصويري سال ۲۰۱۵ آلمان شده است.

پروژه‌ي اجتماعي كتابخانه شهر وتزلر آلمان با عنوان « كتاب‌خواني در خانواده » با همكاري موسسه‌ي تحقيقاتي متن و تصويرگري كتاب شهر برمن، جايزه‌ي تصويرگري كوله‌پشتي را به اين كتاب اهدا كرد. اين جايزه توجه ويژه‌اي به آن دسته از كتاب‌هاي تصويري دارد كه بطور خاص، باعث تقويت روحيه و رشد فكري كودكان مي‌شود. بنا به گفته‌ي بتينا تورسنيك، مدير كتابخانه‌ي وتزلز، جايزه‌ي تصويرگري كوله‌پشتي پيوستگي و همبستگي مفاهيم اساسي و بنيادي دانش براي زندگي آتي كودكان را به نمايش خواهد گذاشت. اين كتاب توسط انتشارات Baobab Books منتشر شده است كه از ناشران معتبر سوييس است و در زمينه‌ي معرفى فرهنگ‌هاى گوناگون و ارتباط آن‌ها با يك ديگر فعاليت مي‌كند.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب دوست بزرگ:

بابك صابري جراح ارتوپد است و در شهر يزد زندگي مي‌كند. او تاكنون چند كتاب براي كودكان نوشته است. پيش از اين داستان‌هاي دوست من عنكبوت به زبان اسپانيايي، دختر بى‌بى گلاب به زبان عربي و كلاغ مشكوك به زبان‌هاي عربى و چينى و كتاب كلاغ سياه به سفر مي‌رود به زبان‌هاي عربى و انگليسى چاپ و منتشر شده است.

مهرداد زائري تصويرگر ايراني است كه از چهارده سالگي در آلمان زندگي مي‌كند. او تاكنون كتاب‌هاي بسياري براي بزرگسالان تصويرگري كرده است. يك دوست بزرگ دومين كار تصويرگري او براي كودكان است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • يك روز كلاغ كوچك پيش مادرش آمد و با خوشحالي گفت: بالاخره يك دوست خوب پيدا كردم. الان جلوي خانه‌ي ما ايستاده است. خانم كلاغ رفت بيرون... ولي چي ديد؟ خداي من!!!
شناسنامه كتاب:
نويسنده
  بابك صابري
برگردان
 • مهرداد زائري
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۷ - ۹ سال
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   بابك صابري
 •   مهرداد زائري
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و دوستي
 • كودكان و مهارت هاي اجتماعي
 • كودكان و روابط اجتماعي

كتاب دوست بزرگ


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۲:۱۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

يعقوب را دوست داشتم

يعقوب را دوست داشتم

يعقوب را دوست داشتم

راوي كتاب « يعقوب را دوست داشتم » دختري نوجوان است كه يك خواهر دوقلو دارد. اول او به دنيا آمده است و بعد خواهرش كارولين. او دختر سالمي است ولي كارولين هم از او ضعيف‌تر است و هم چند ساعتي ديرتر به دنيا آمده است. كارولين بخاطر ضعيف بودن و زود بيمار شدن همه توجه خانواده را به خودش جلب كرده است.

اين تنها موضوعي نيست كه راوي نوجوان را نگران مي‌كند. كارولين از او زيباتر است و اهل موسيقي. او ساز مي‌زند اما راوي رمان سوار قايق مي‌شود پارو مي‌زند و خرچنگ صيد مي‌كند تا به اقتصاد خانواده كمك كند. در جزيره‌اي كه آن‌ها زندگي مي‌كنند دختران اميد چنداني براي عاشق شدن و ازدواج كردن ندارند. بجز معلم جوان مدرسه كه او هم نامزد دارد مرد جواني در جزيره نيست.

بعد از مدتي سر و كله يك پيرمرد در جزيره رس پيدا مي‌شود. راوي نوجوان به همراه پسري به نام كال نسبت به پيرمرد كنجكاو مي‌شوند و به ديدارش مي‌روند. مردم جزيره او را كاپيتان صدا مي‌كنند. او مردي دنيا ديده و جذاب است. پنجاه سال پيش جزيره را ترك كرده است و دنيا را گشته است. طوفان خانه كاپيتان را ويران مي‌كند و او مجبور مي‌شود مدتي با خانواده راوي رمان زندگي كند. احساس غريبي در وجود دختر نوجوان شكل مي‌گيرد. او عاشق كاپيتان مي‌شود. وقتي مادربزرگ متوجه اين گرايش مي‌شود، سراپا خشم مي‌شود. او خودش روزي عاشق كاپيتان بوده است. در اين موقعيت پيچيده مردي دنيا ديده و اخلاقي مثل كاپيتان چه خواهد كرد؟

كتاب « يعقوب را دوست داشتم » براي گذار از دوران نوجواني مي‌تواند ياريگر نوجوان باشد. سارا لوييز، راوي داستان، كه خانواده‌اي مذهبي دارد، تا ميانه داستان خود را اسير تقدير و جبر مي‌بيند. اما در جايي تصميم مي‌گيرد از موضع قرباني خارج شود.

كاترين پترسون رماني خوش‌ساخت و برآمده از حالات دروني براي نوجوان‌ها روايت كرده است. سارا لوييز راوي رمان در روايت پرماجراي كاترين پترسون بايد خودش را بشناسد. اين شناخت كه بر اساس خطا و آزمون است شايد دردناك باشد اما سرانجام خوشي دارد و مخاطبان نوجوان با او همذات‌پنداري خواهد كرد.

هويت و عشق و روابط‌ خانوادگي و مذهب از مضاميني است كه نويسنده به آن‌ها مي‌پردازد.

اين كتاب جايزه‌هاي بسياري از جمله جايزه‌ي نيوبري ۱۹۸۱ را از آن نويسنده‌اش كاترين پاترسون كرد.

درباره نويسنده كتاب يعقوب را دوست داشتم

كاترين پترسون در ايران نويسنده‌اي نام آشناست. او اهل ايالات متحده آمريكاست. «پلي به سوي ترابيتيا» و « نان و گل سرخ » از مشهورترين آثار اوست كه به ترتيب با ترجمه نسرين وكيلي و حسين ابراهيمي الوند به فارسي منتشر شده است. او سه بار برنده‌ي جايزه‌ي نيوبري شده است و در سال ۱۹۹۶ به دليل خدماتش به ادبيات كودكان برنده‌ي جايزه‌ي هانس كريستين اندرسن شد. او همچنين در سال ۲۰۰۶ جايزه‌ي يادبود آستريد ليندگرن را نيز از آن خود كرد. او در سال‌هاي ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به عنوان سفير ادبيات كودك امريكا انتخاب شد.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
نشر پيدايش
نويسنده
  Katherine Paterson,   كاترين پترسون
برگردان
 • بيتا ابراهيمي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: آذر ۹۶
پديدآورندگان
 •   كاترين پترسون
 •   بيتا ابراهيمي
سال نشر
  چاپ اول ۱۳۹۵
 

كتاب يعقوب را دوست داشتم


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۲:۵۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

كار درست را بشناس و انجام بده!

كار درست را بشناس و انجام بده!

كار درست را بشناس و انجام بده!

كتاب «كار درست را بشناس و انجام بده» از مجموعه كتاب‌هاي «چاشني هاي آدم بودن» است كه راهكارهايي براي كسب ارزش‌هاي مثبت فردي و اجتماعي، مانند مسئوليت‌پذيري، توجه به ديگران، تساوي، عدالت اجتماعي، شرافت، صداقت و شيوه زندگي سالم، به كودكان و نوجوانان ارائه مي‌كند.

گونه كتاب غيرداستاني و اطلاعاتي-روايي است. نويسنده، در ابتدا با بيان مفهوم جديدي از دارايي، ارزش‌هاي مثبت را با عنوان «دارايي هاي نامرئي» طرح مي‌كند و مخاطب را با بينش جديدي درباره خود و دارايي‌هاي دروني‌اش آشنا مي‌كند. اين دارايي‌هاي معنوي، سبب توانمندي او در برابر مسائل و مشكلات مي‌شوند و مهارت‌هاي فردي و اجتماعي او را براي انتخاب‌هاي درست، رفتارهاي بي‌خطر و زندگي بهتر ارتقاء مي‌بخشند.

شروع هر موضوع با يك داستان كوتاه، تأثيرگذاري متن را بيش‌تر و خواننده را جذب ميكند. تصاوير كتاب فانتزي هستند و متن را همراهي مي‌كنند. توجه به فضاهاي مختلفي كه كودك و نوجوان در آن‌ها عضو است، مانند خانواده، مدرسه، محله، جامعه مذهبي و دوستان و ارائه تمرين‌هاي متناسب با هر يك، از جنبه‌هاي مثبت كتاب هستند و اثر بخشي آن را افزايش مي‌بخشند.

نويسنده در كتاب «كار درست را بشناس و انجام بده» با ارائه تمرين‌هاي عملي و تشويق فرد به تفكر و انتخاب مسئولانه، او را به خوبي با موضوع كتاب درگير مي‌كند. از ويژگي‌هاي مثبت ديگر كتاب، اين است كه ارزش‌هاي طرح شده در آن را هم خود كودك يا نوجوان مي‌توانند مطالعه و تمرين كنند، و هم كتاب را مي‌توان در جمع خانواده به عنوان منبعي براي برنامه‌ريزي و مشاركت و كار جمعي همه‌ي اعضا استفاده كرد.

درباره نويسنده كتاب كار درست را بشناس و انجام بده

پاملا اسپلند، كتاب‌هاي بسياري در زمينه‌ي خودياري براي كودكان، نوجوانان، والدين، معلمان و همين طور براي مخاطبان عام نوشته است يا در نوشتن آن‌ها با نويسندگان ديگر همكاري كرده است. كتاب‌هايش به زبان‌هاي بسياري ترجمه شده و ميليون‌ها نسخه از آن به فروش رفته است.

اليزابت ورديك نويسنده ديگر كتاب كار درست را بشناس و انجام بده، براي كودكان هم كتاب‌هاي داستاني و هم غيرداستاني مي‌نويسد. او در رشته نوشتن براي كودكان و نوجوانان تحصيل كرده است و قبل از اين كه نوشتن را آغاز كند ويراستار كتاب كودكان بوده است. او از كودكي عاشق كتاب بود و نويسنده موردعلاقه‌اش جودي بلوم بود.

اليزابت ورديك در نوشتن داستان‌هايش از فرزندانش الهام گرفته است. او كتاب‌هايي كه مي‌نويسد كه آرزو داشت به عنوان مادر دو فرزندش هنگامي كه خردسال بودند از آن‌ها بهره‌مند بودند؛ كتاب‌هايي كه اطلاعاتي را در اختيار كودكان مي‌گذارد كه براي زندگي روزمره به آن‌ها نياز دارند. او براي نوزادان هم كتاب نوشته است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
ايران بان
نويسنده
  Pamela Espeland, Elizabeth Verdick,   پاملا اسپلند, اليزابت ورديك
برگردان
 • سميرا ابراهيمي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۶
پديدآورندگان
 •   پاملا اسپلند
 •   اليزابت ورديك
 •   سميرا ابراهيمي
 •   زينب عبداللهي
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • نوجوانان و مهارت هاي فردي
 • نوجوانان و مهارت هاي اجتماعي
 • نوجوانان و توجه به ديگران
 • نوجوانان و عدالت اجتماعي
 • نوجوانان و شرافت
 • نوجوانان و صداقت
 • نوجوانان و مسئوليت پذيري
 • نوجوانان و شيوه زندگي سالم
 • نوجوانان و سلامت جنسي

كتاب كار درست را بشناس و انجام بده!


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۵:۲۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

خود دوست داشتني من

خود دوست داشتني من

خود دوست داشتني من

كتاب «خود دوست داشتني من» داستاني است ساده و روان و خواننده با خواندن آن درمي‌يابد كه اميد به زندگي با ايجاد ارتباط با ديگران به دست مي‌آيد. ارتباط با يك دوست، قهرمان يك داستان و يا حتي يك روباه.

در پشت جلد كتاب مي‌خوانيم: «هيچ‌كس دوستم ندارد.» هلن هر لحظه اين را به خودش مي‌گويد. تا اينكه «جين اير» قدم به تنهايي‌اش مي‌گذارد؛ دختري مثل خودش تنها، كه خيال مي‌كند زيبا نيست. با اين حال جين كه توي كتاب است، هميشه نمي‌تواند كمك كند. از طرفي هلن زياد به پايان خوش داستان او اميدوار نيست. اما چيزهاي غيرمنتظره در راه‌اند...

هلن در مدرسه هيچ دوستي ندارد. تنها دوستش كتاب «جين اير» است كه تمام مدت، خودش را سرگرم آن مي‌كند. هم‌كلاسي‌هايش مدام مسخره‌اش مي‌كنند و او براي فرار از موقعيت‌هاي تلخ و سخت به خواندن كتاب پناه مي‌آورد.

مدرسه براي دانش‌آموزان، اردويي چندروزه را برنامه‌ريزي مي‌كند. هلن كه دوستي ندارد شب را كنار دخترهايي مي‌گذراند كه مانند او تنها هستند. نيمه‌شب يك روباه به چادر آن‌ها نزديك مي‌شود. هلن مي‌خواهد با روباه ارتباط برقرار كند اما يكي از دخترها روباه را فراري مي‌دهد. آمدن روباه اميدي را در هلن زنده مي‌كند و با رفتنش او غمگين مي‌شود. فرداي آن روز دختري به نام ژرالدين به چادرشان مي‌آيد. هلن و ژرالدين با هم به گردش مي‌روند و با هم دوست مي‌شوند. اين دوستي براي هلن آغاز يك تغيير است. هلن با واقعيت‌هاي زندگيش روبه‌رو مي‌شود. او متوجه مي‌شود كه تنها چهل كيلو است و خيلي چاق نيست. هلن كم‌كم به زندگي اميدوار مي‌شود و تلاش مي‌كند تمسخرها و تحقيرهاي هم‌كلاسي‌هايش را ناديده بگيرد و خود را دوست داشته باشد.

در كتاب «خود دوست داشتني من» به نقش ادبيات در عبور از بحران، به خوبي پرداخته شده است. شخصيت اصلي داستان، هلن، با غرق شدن در دنياي كتاب و هم‌ذات‌پنداري با قهرمان داستان، جين اير، براي لحظاتي از دنياي سخت و سرد پيرامون خود خارج مي‌شود و به دنياي امن و گرم كتاب پناه مي‌برد. جهان هلن به رنگهاي قهوه‌اي، خاكستري و سياه است و جهان كتاب جين اير قرمز، سبز و نارنجي.

هلن مشكلاتش را با مادرش در ميان نمي‌گذارد چون نمي‌خواهد او را نگران كند. او متوجه‌ي رنج‌هاي مادر و زحمت‌هاي شبانه‌روزي او است. هلن كه به شدت تحقير شده است خود را سزاوار شادي و دوستي مي‌داند ولي چون هم‌كلاسي‌هايش مسخره‌اش مي‌كنند اعتماد به نفس خود را از دست داده است.

حضور ژرالدين، در چادر طردشده‌ها، سرآغاز دنيايي جديد است براي هلن. ژرالدين دختري است كه گروهشان را ترك كرده و به چادر طردشده‌ها آمده است. او هلن را براي دوستي انتخاب مي كند.

در پايان، هلن با پذيرش واقعيت درمي‌يابد كه بايد به موضوعاتي كه آزارش مي‌دهند كمتر فكر كند. او حالا دوستي دارد كه مي‌خواهد كتابش را به او قرض بدهد. دنياي هلن ديگر سرد و بي‌روح نيست. دنياي او به مرور رنگي مي‌شود. دنيايي كه سزاورش است.

كتاب «خود دوست داشتني من» چند جايزه‌ از جمله جايزه جو شاستر براي كتاب هاي گرافيكي و انجمن كتاب‌فروشي‌هاي كانادا را از آن خود كرده است.

درباره‌ي نويسنده و تصويرگر كتاب «خود دوست داشتني من»:

فني بريت (زاده‌ي ۱۹۷۷) نويسنده، نمايشنامه‌نويس و مترجم ساكن شهر كُبك كاناداست. او تاكنون نمايشنامه‌ها و داستان‌هاي زيادي نوشته است. كتاب «خود دوست داشتني من» نخستين داستان گرافيكي فني بريت است.

ايزابل آرسنول ( متولد۱۹۷۸) تصويرگر كتاب، در شهر كُبك كانادا زندگي مي‌كند. او براي آثارش جوايز زيادي را دريافت كرده است.

 

 

گزيده‌هايي از كتاب
 • ژرالدين به اينجا تبعيد شده؛ چون دخترهاي چادر خودشان او را بيرون كرده‌اند. دليلش هم چيزي مربوط به عدالت گروهي است كه او نخواسته به آن تن بدهد.
 • در راه برگشت به چادر، كافه تريا، اتوبوس، بزرگراه، مونرئال، همه‌ي دنيا ناگهان از كلمه‌هاي ژرالدين لبريز مي‌شود
شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Fanney Britt,   فني بريت
ويراستار
 •   سارا مطلوب
برگردان
 • مهناز بهرامي
تصويرگر
 •   Isabelle Arsenault
 •   ايزابل آرسنول
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: دي ۹۶
پديدآورندگان
 •   فني بريت
 •   ايزابل آرسنول
 •   مهناز بهرامي
 •   سارا مطلوب
سال نشر
  چاپ دوم ۱۳۹۶

كتاب خود دوست داشتني من


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۶:۲۰ توسط:سايت كتابك موضوع: