كتابك كتابك .

كتابك

پاهاي دردسرساز

پاهاي دردسرساز

پاهاي دردسرساز

كتاب «پاهاي دردسرساز» داستان عنكبوت جواني است به نام اميلي كه به دليل متفاوت‌بودن توسط خانواده و دوستانش طرد مي‌شود. اميلي به جاي هشت پا، ده پا دارد و اين تقصير او نيست با اين‌وجود همه عليه او هستند و اميلي را سرزنش مي‌كنند.

اما اميلي به جاي غرق‌شدن در نااميدي و افسردگي، تصميم مي‌گيرد با اين موضوع درگير شود و شرايط جديدي را براي خود رقم بزند. و به اين ترتيب، او از جانب ديگران پذيرفته مي‌شود و در نهايت مردي عنكبوتي، كه او را زيبا مي‌بيند، عاشق اميلي مي‌شود و به او پيشنهاد مي‌كند كه با هم زندگي كنند و با هم تار ببافند. عشقي عميق بدون اين‌كه اميلي براي متفاوت‌بودنش احساس بدي داشته باشد.

اميلي در اين داستان نه تنها از سوي جامعه‌ عنكبوت‌ها سرزنش مي‌شود بلكه از طرف دوستانش با برچسب متقلب مواجه مي‌شود و بدتر از آن مادر و پدرش هم او را طرد مي‌كنند. ولي سرانجام اميلي مي‌تواند بر احساس بدِ ناشي از «غيردوست‌داشتني‌بودن» خود غلبه كند و راهي نو در پيش بگيرد اگرچه اين انتخاب با دردي تند و تيز همراه است.

كتاب «پاهاي دردسرساز» كتابي آسان‌‌خوان است و براي كودكاني كه تازه خواندن را ياد گرفته‌اند مناسب است. تصويرهاي كتاب به خوبي متن را همراهي مي‌كنند. اين كتاب براي بلندخواني نيز مناسب است.

درباره‌ نويسنده‌ كتاب «پاهاي دردسرساز»

ديك كينگ اسميت در سال ۱۹۲۲ در انگلستان به دنيا آمد و نخستين كتابش، روباه شكن، را در پنجاه‌سالگي نوشت. او تا هشتاد و نه‌سالگي كه چشم از جهان بست، بيش از يك‌صد عنوان كتاب به چاپ رساند. ديك گينگ قبل از نويسندگي، به مدت بيست سال كشاورزي مي‌كرد و بيشتر داستان‌هاي او از تجربه‌ زندگي‌اش در مزرعه الهام گرفته شده است. آثار ديك كينگ اسميت جايزه‌هاي زيادي برده است. ازجمله جايزه‌ ادبيات كودك گاردين براي كتاب خوك گله كه به پانزده زبان ترجمه شده است. بسياري از كتاب‌هاي اين نويسنده به فارسي برگردانده شده و با استقبال خوانندگان ايراني مواجهه شده است.

درباره تصويرگر كتاب «پاهاي دردسرساز»

راسل ايتو، تصويرگر كتاب، در سال ۱۹۶۰ در انگلستان به دنيا آمد. او تصويرگري را با كتاب‌هاي نوجوانان آغاز كرد و سپس به تصويرگري براي كتاب‌هاي كودكان روي آورد. كتاب «بچه جادوگرها به مدرسه مي‌روند»، با تصويرگري راسل ايتو، جايزه‌ كتاب‌هاي خنده‌دار رولد دال را از آن خود كرده است. اين كتاب به فارسي نيز ترجمه شده است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • در نگاه اول، هيچ‌كس متوجه نمي‌شد. البته اين را هم بگويم كه بيچاره مامان‌عنكبوته تقصيري نداشت. اگر فقط يك بچه داشت، حتما مي‌فهميد.
 • جيمز گفت: «ولي اميلي تو هنوز هم شبيه هيچ عنكبوتي نيستي، تو از همه قشنگ‌تري. فكر كنم خيلي خوب باشد اگر با هم تار ببافيم!»
شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم, كتاب‌هاي مهتاب
نويسنده
  Dick King Smith,   ديك كينگ اسميت
برگردان
 • ونداد مزارعي
تصويرگر
 •   Russell Ayto
 •   راسل ايتو
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   ديك كينگ اسميت
 •   راسل ايتو
 •   ونداد مزارعي
 •   پژمان واسعي
سال نشر
۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • داستان فانتزي
 • كودكان و پذيرش تفاوت‌ها
 • كودكان و طردشدگي
 • كودكان و اعتماد به نفس
 • پاهاي دردسرساز
 • كتاب قصه براي كودكان دبستاني

كتاب پاهاي دردسرساز


برچسب: كتاب هاي آسان خوان براي كودكان، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۳۸:۴۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

زندگي پنهان زنبورها

زندگي پنهان زنبورها

زندگي پنهان زنبورها

كتاب «زندگي پنهان زنبورها» درباره‌ دختري است به نام لي‌لي كه با پدر بداخلاق و خشن خود زندگي مي‌كند. در حالي‌كه خاطره‌ مرگ مشكوك مادرش بر زندگي او سايه انداخته و ذهنش درگير اين ماجراست، به‌همراه پرستار سياه‌پوست خود از خانه فرار مي‌كند.

زمان قصه به دوران جنبش آزادي‌خواهي سياه‌پوستان آمريكا برمي‌گردد؛ دوراني كه سياه‌پوستان آمريكا براي به دست آوردن حقوق برابر شهروندي مبارزه مي‌كنند.

كتاب «زندگي پنهان زنبورها» تصوير روشني از تبعيض نژادي، كه در رفتار مردم ريشه دوانده است، ارائه مي‌دهد و روابط ظريف و انساني سياه‌پوستان و سفيدپوستاني را كه خلاف اين قاعده عمل مي‌كنند به زيبايي نشان مي‌دهد. قهرمانان داستان بيش‌تر زن هستند و نقش پررنگ زنان در شكل‌گيري روابط سالم انساني و اجتماعي به خوبي نشان داده مي‌شود.

نويسنده در شروع هر فصل به گوشه‌اي از زندگي زنبورها اشاره مي‌كند و خواننده را با شباهت زندگي زنبورها و انسان‌ها آشنا مي‌كند. زندگي زنبورها نمادي از همكاري، تلاش و هماهنگي است. نقش زنبور ملكه براي ايجاد هماهنگي در جامعه‌ كوچك زنبورها و تلاش بي‌پايان زنبورهاي كارگر براي ساختن كندو، نمونه‌اي از شباهت‌هاي اين دو زندگي است.

كتاب «زندگي پنهان زنبورها»در گروه بررسي رمان شوراي كتاب كودك تاييد شده است.

درباره‌ نويسنده‌ كتاب زندگي پنهان زنبورها:

سو مونك كيد (زاده‌ آگوست ۱۹۴۸) نويسنده‌ آمريكايي است. كتاب «زندگي پنهان زنبورها» نخستين و مهم‌ترين كتاب خانم كيد است. او اين كتاب را در سال ۲۰۰۲ نوشته است. كتاب «زندگي پنهان زنبورها» به زبان‌هاي زيادي ترجمه شده و از متون درس ادبيات مدارس و دانشگاه‌هاي آمريكايي است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • «هر از گاهي جهان اين لطف را به شما مي‌كند، يك استراحت كوتاه بهتان مي‌دهد، مثل زماني كه زنگ استراحت مسابقه‌ي بوكس به صدا در مي‌آيد و شما به گوشه زمين مي‌رويد، جايي كه كسي بر شما و زندگي لگدمال شده‌اتان رحم مي‌آورد.»
 • به شكل غريبي مجموعه زخم‌ها و دردهايم را دوست داشتم. آنها برايم همدردي واقعي و شيريني را به ارمغان آوردند.
 • وقتي زمان زندگي‌كردن است زندگي كن. نه يك چيزي شبيه زندگي بلكه طوري زندگي كن كه انگار داري تمام تلاشت را مي‌كني، طوري كه انگار نمي‌ترسي.
 • اگوست مي‌گفت: اگر نياز داري از كسي چيزي را بگيري هميشه به آن فرد راهي نشان بده تا آن را به تو بدهد.
شناسنامه كتاب:
ناشر
قطره
نويسنده
  Kidd Sue Monk,   سو مونك كيد
برگردان
 • گيتا گركاني
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   سو مونك كيد
 •   گيتا گركاني
سال نشر
  ۱۳۹۰
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • مبارزه با تبعيض نژادي
 • بخشيدن خطاي خود و ديگران
 • اميد

كتاب زندگي پنهان زنبورها


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب بزرگسال مناسب براي نوجوانان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۲۷:۵۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

هيتي عروسك يك‌صد ساله

هيتي عروسك يك‌صد ساله

هيتي عروسك يك‌صد ساله

كتاب «هيتي عروسك يك‌صد ساله» روايت زندگي عروسكي است به نام هيتي كه بيش از يك‌صد سال عمر دارد. هيتي عروسكي است جذاب و چون فكر مي‌كند اصيل‌ترين شيء عتيقه‌فروشي است پس انگيزه‌اي مي‌شود براي او كه خاطرات خود را بنويسد.

در پشت جلد كتاب مي‌خوانيم: هيتي، عروسكي كه بيش از صد سال عمر دارد، از آرامش فروشگاه عتيقه‌فروشي استفاده مي‌كند تا ماجراهاي زندگي‌اش را روايت كند. او در اين داستان براي ما از سفرهاي دريايي‌اش، از شكار نهنگ، غرق‌شدن و نجات‌يافتن، برخورد با قبايل وحشي، سفر به هند و اروپا، از خانواده‌ها و فرهنگ‌هاي گوناگون و از خردسالان و بزرگ‌سالان و سال‌خوردگان حرف مي‌زند. با او همراه شويد تا از ماجراهاي گردشي صدساله در دور دنيا باخبر شويد؛ با آدم‌هاي مختلف آشنا شويد؛ فرهنگ‌هاي متفاوت را ببينيد؛ و از ماجراجويي لذت ببريد... .

هيتي در نقش يك رواي، از خاطرات خود و آن‌چه بر او گذشته است داستاني جذاب مي‌سازد و رويدادهاي اين داستان را چنان با احساسات خود پيوند مي‌دهد كه گاه خواننده فراموش مي كند كه راوي داستان يك عروسك است.

كتاب «هيتي عروسك يك‌صد ساله» رماني است خوش‌خوان و سرگرم‌كننده و گزينه‌ است مناسب براي پركردن اوقات فراغت نوجوانان در روزهاي گرم و بلند تابستاني. نثر كتاب ساده و روان است و داستان به صورت خطي و عاري از هرگونه پيچيدگي پيش مي‌رود.

درباره نويسنده‌‌ كتاب «هيتي عروسك يك‌صد ساله»:

راشل ليمن فيلد (۱۹۴۲-۱۸۹۴) رمان‌نويس، شاعر و نويسنده‌ كودك و نوجوان آمريكايي، در نيويورك به دنيا آمده است. برجسته‌ترين اثر راشل فيلد كتاب «هيتي عروسك يك‌صد ساله» است كه جايزه‌ نيوبري را براي او به ارمغان آورده است. راشل فيلد براي آثار ديگرش يك‌بار برنده‌ جايزه‌ ملي كتاب و يك‌بار نيز جزو نويسندگان تقديرشده‌ فهرست نيوبري معرفي شده است. هم‌چنين دو كتاب او در فهرست برندگان جايزه لوئيس كارول قرار دارند.

گزيده‌هايي از كتاب
 • شايد، من هم مثل كودكي كه در پياده‌رو بود، به هوا پرواز كنم. چرا كه نه، چون دنيا هميشه تجربه‌هاي جديدي را براي ما فراهم مي‌كند و من هرگز به اندازه‌ي حالا سرزنده و آماده نبوده‌ام. به‌هرحال، مگر صد سال براي چوب زبان گنجشك كوهستاني سرد و گرم چشيده‌اي مثل من مدتي طولاني است؟
 • و چه صبحي بود! من هرگز قرمزي درختان افراي مردابي را كه كنار هر آبگير و مرداب ديديم، درخشش زرد درختان غان و نارون، و قرمزي آتشين ياسمن‌هايي كه حصارها را طوري جلوه مي‌دادند كه گويي آتش گرفته بودند و مي‌سوختند، فراموش نخواهم كرد. تمام طول مسير تا پورتلند پوشيده از گل‌هاي رويينه و مينا بود.
شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم, كتاب‌هاي مهتاب
نويسنده
  Rachel Lyman Field ,   راشل فيلد
ويراستار
 •   پروانه بيات
برگردان
 • محمد قصاع
پديدآورندگان
 •   راشل فيلد
 •   محمد قصاع
 •   پروانه بيات
سال نشر
  ۱۳۹۷

كتاب هيتي عروسك يك‌صد ساله


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۳:۵۲ توسط:سايت كتابك موضوع:

فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم

فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم

فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم

كتاب «فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم» داستان پسري به نام ماركو است كه در راه بازگشت از مدرسه توصيه‌ پدر فكرش را مشغول كرده است. پدرش به او گفته است: «چشم‌هايت را باز كن و هرچه را كه مي‌تواني ببيني خوب ببين.» اما وفتي ماركو به او مي‌گويد كجاها بوده و چه‌ها ديده، پدر حرف‌هايش را باور نمي‌كند.

ماركو در اين فكر است به پدرش چه بگويد، اسبي را كه در حال كشيدن يك گاري است، مي‌بيند. اما به نظرش براي گفتن به پدرش كافي نيست و بايد جذاب‌تر باشد. در خيالش اسب به يك گورخر و بعد به يك فيل و دو زرافه تبديل مي‌شود. گاري هم به درشكه و بعد به يك كالسكه كه يك مهاراجه، يك گروه موسيقي و... را حمل مي‌كند، تبديل مي‌شود. شهردار و فرماندار و پليس هم آن‌ها را همراهي مي‌كنند تا به راحتي از خيابان مالبري عبور كنند.
كتاب تصويري «فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم» با تصويرهايي منحصربه‌فرد و فانتزي به كودكان توصيه مي‌كند از روياپردازي و تخيل دست نكشند حتي اگر بزرگ‌ترهايشان آن‌ها را سرزنش كنند. دكتر زئوس هم‌چنين به بزرگ‌ترها هم مي‌گويد كه اگر مي‌خواهند فرزندشان رشد كند، خلاقيت داشته‌ باشد و نسبت به محيط اطرافش بي‌توجه نباشد، با خيال‌پردازي‌هاي او همراه شوند.
كتاب «فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم» براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده‌ و تصويرگر كتاب «فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم»:

دكتر زئوس با نام واقعي تئودور گايسل در سال ۱۹۰۴ در ماساچوست به‌ دنيا آمد. پس از فارغ‌التحصيل‌شدن از كالج دارتموث در سال ۱۹۲۵، با هدف دريافت مدرك دكتراي ادبيات، به دانشگاه آكسفورد رفت.
دكتر زئوس كارتون‌ها و مطالب طنزآميزي براي جاج، كه يكي از برجسته‌ترين مجله‌هاي طنز آمريكا بود، مي‌نوشت. كارتون‌هاي او در مجله‌هاي بزرگ ديگري از جمله لايف، ونيتي فِير و ليبرتي نيز منتشر شدند.
دكتر زئوس برنده جايزه پوليتزر ۱۹۸۴، يك جايزه اسكار، سه جايزه اِمي، سه جايزه گرمي و سه مدال كالدكوت است. او نويسندگي و تصويرگري چهل و چهار كتاب را در كارنامه‌ خود دارد. هرچند تئودور گايسل در سال ۱۹۹۱ درگذشت ولي دكتر زئوس هم‌چنان به زندگي ادامه مي‌دهد و كودكان نسل‌هاي مختلف را با لذت كتاب خواندن آشنا مي‌كند.
«فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم» نخستين كتاب دكتر زئوس است. اين كتاب بيش از آن كه در سال ۱۹۳۷ چاپ شود، بيست و هفت بار توسط ناشرهاي مختلف رد شده ‌بود. از كتاب‌هاي ديگر دكتر زئوس كه به فارسي ترجمه شده است مي‌توان به كتاب «كتاب كارزار كره»، «گربه اي در كلاه»، «امروز سي تا ببر را داغون مي‌كنم»، «اسنيچ‌هاي بي‌ستاره و اسنيچ‌هاي باستاره»، «اگر سيرك دست من نبود»، «كاش پاهاي اردكي داشتم»، «هيچ وقت گفته بودم چقدر خوشبختي» نام برد.

گزيده‌هايي از كتاب

از نبش كوچه تند پيچيدم
مثل باد از در خانه رفتم تو
از پله‌ها دوتا يكي بالا رفتم
كِيفم حسابي كوك بود
چون حالا ديگه داستاني براي تعريف‌كردن داشتم كه هيچ‌كس لنگه‌اش را نداشت.
تازه فكرش را بكن همه‌ي اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم!
اما وقتي به خانه رسيدم بابام، انگار نه انگار، خونسرد و آرام گفت: تعريف كن ببينم تو راه مدرسه چه چيزهايي ديدي.
چه چيزها داشتم كه تعريف كنم.

كاربردها و فعاليت ها

 • در نيمه‌ي بالاي يك صفحه كادري بكشيد. در پايين صفحه با كشيدن چند خط فضايي مناسبِ نوشتن ايجاد كنيد و روي آخرين خط بنويسيد: «فكرش را بكن اين چيزها را در ... ديدم.»
 • از كودك بخواهيد در كادر بالايي تصويري از مسير مدرسه به خانه بكشد و نام خيابان و محله را در نقاشي‌اش مشخص كند. سپس در زير كادر راجع‌به چيزها و اتفاق‌هايي كه در مسير مدرسه با‌ آن‌ها مواجه مي‌شود بنويسد. در جاي خالي جمله‌ي «فكرش را بكن اين چيزها را در ... ديدم.» هم نام محلي كه اتفاق‌ها در آن افتاده است را بنويسد.
شناسنامه كتاب:
ناشر
افق
نويسنده
  Dr Seuss,   دكتر زئوس
برگردان
 • رضي هيرمندي
تصويرگر
 •   Dr Seuss
 •   دكتر زئوس
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   دكتر زئوس
 •   رضي هيرمندي
سال نشر
  ۱۳۹۳
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب هاي آسان خوان
 • دكتر زئوس
 • كتاب كودك
 • مهارت نوشتن
 • كودكان و قصه گويي

كتاب فكرش را بكن اين چيزها را در خيابان مالبري ديدم


برچسب: معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۴:۴۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

بچه‌ي گروفالو

بچه‌ي گروفالو

بچه‌ي گروفالو

داستان كتاب «بچه‌ي گروفالو» در ادامه‌ كتاب «گروفالو» نوشته شده‌است. اين داستان درباره‌ بچه گروفالويي است كه پدرش به او هشدار مي‌دهد به جنگل تاريك نرود چون يك موش گنده‌ بدجنس در كمين گروفالوها نشسته‌است.

در يك شب سرد و طوفاني بچه گروفالو حوصله‌اش سر مي‌رود و تصميم مي‌گيرد به جنگل برود تا موش گنده‌ي بدجنس را پيدا كند. بچه گروفالو با مار، جغد و روباه ملاقات مي‌كند و از آن‌ها مي‌شنود كه موش گنده‌ي بدجنس كيك و چاي گروفالو دوست دارد. بچه گروفالو باور نمي‌كند موش گنده‌ي بدجنس وجود داشته باشد، پس به راهش ادامه مي‌دهد و به جاي موش گنده‌ بدجنس، يك موش كوچولو مي‌بيند و دمش را مي‌گيرد. اما موش كوچولو از او مي‌خواهد تا با دوستش كه يك موش گنده‌ي بدجنس است، آشنا شود. جوليا دونالدسون پس از «گروفالو» كتاب‌هاي ديگري را با همكاري الكس شفلر، تصويرساز كتاب، منتشر كرده است. آن‌ها كتاب «بچه‌ي گروفالو» را درسال ۲۰۰۴ يعني پنج سال بعد از نخستين همكاريشان منتشر كردند. كتاب «بچه‌ي گروفالو» جايزه‌ كتاب انگلستان را در سال ۲۰۰۵ برده است. در سال ۲۰۱۱ انيميشني هم براساس داستان اين كتاب ساخته شده كه زمانش سي دقيقه است.

درباره نويسنده كتاب «بچه‌ي گروفالو»:

جوليا دونالدسون، خالق كتاب مشهور «گروفالو»، (متولد ۱۶ سپتامبر ۱۹۴۸) نويسنده، نمايشنامه‌نويس و بازيگر انگليسي است كه بيشتر به خاطر داستان‌هايي كه به شعر براي كودكان نوشته است شناخته مي‌شود. او سال‌هاي ۲۰۱۱-۲۰۱۳ عنوان بهترين نويسنده‌ كودكان انگلستان را كسب كرده است. جوليا با خواندن كتاب شعري كه پدرش ترجمه كرده بود، در پنج‌سالگي با دنياي شعر آشنا شد. او در كودكي و نوجواني به بازيگري، خوانندگي و يادگيري پيانو پرداخت و از آن‌جا كه زبان‌شناس خوبي بود، فرانسه و آلماني را در مدرسه و ايتاليايي را در مسافرتي تابستاني به ناپل آموخت، بنابراين در ۱۹ سالگي به هر سه زبان مسلط بود. دونالدسون در دانشگاه بريستول در رشته‌هاي تئاتر و زبان فرانسه تحصيل كرد و با نمره‌هاي خوب فارغ‌التحصيل شد. در سال‌هاي ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴براي چند برنامه‌ي شبكه‌ي بي‌بي‌سي ترانه نوشت، سپس از يك انتشاراتي با او تماس گرفتند تا براي چاپ همين ترانه‌ها به عنوان كتاب كودك اجازه بگيرند. انتشار آن كتاب به جوليا فهماند كه مي‌تواند از استعدادش در ترانه‌نويسي، براي داستان‌نويسي استفاده كند و به او اعتمادبه‌نفس داد تا نمايش‌نامه‌هايي را كه براي بچه‌هاي مدرسه نوشته بود، براي چاپ نزد يك ناشر بفرستد.

درباره تصويرگر كتاب «بچه‌ي گروفالو»:

اكسل شفلر در هامبورگ آلمان غربي متولد شد و در سال ۱۹۸۲ (سن ۲۵ سالگي) به انگليس رفت. در دانشگاه هنر تصويرگري خواند و پس از فارغ‌التحصيلي در سال ۱۹۸۵ به كار چاپ و تبليغات مشغول شد. او نقاشي‌هاي منحصربه‌فردش را براي نويسندگان كتاب كودك از انگليس، آلمان و هلند كشيده است كه علاوه بر جوليا دونالدسون با ديويد هنري ويلسون، اووه تيم و تون تلگن همكاري داشته‌ است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
كانون پرورش فكري كودك و نوجوان
نويسنده
  Julia Donoldson,   جوليا دونالدسون
ويراستار
 •   علي خاكبازان
برگردان
 • حميد پيرهادي
تصويرگر
 •   Axel Scheffler
 •   اَكسِل شفلر
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   جوليا دونالدسون
 •   اَكسِل شفلر
 •   حميد پيرهادي
 • علي خاكبازان
سال نشر
۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب كودك
 • بچه ي گروفالو
 • جوليا دونالدسون
 • گروفالو

كتاب بچه‌ي گروفالو


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۲:۳۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

هنري زلزله و شپش‌هايش

هنري زلزله و شپش‌هايش

هنري زلزله و شپش‌هايش

كتاب «هنري زلزله و شپش‌هايش» يك جلد از مجموعه ده جلدي «هنري زلزله» است. اين مجموعه شامل داستان‌هايي است درباره‌ شيطنت‌هاي يك پسربچه‌ بازيگوش به نام هنري. هنري زلزله با پدر و مادر و برادرش، پيتر خوبه، زندگي مي‌كند.

اين مجموعه مناسب كودكاني است كه به مطالعه علاقه‌مندند و از خواندن داستان‌ها و ماجراهايي كه پيرامون يك شخصيت اتفاق مي‌افتد، خسته نمي‌شوند. هر جلد از اين مجموعه چهار داستان جذاب و هيجان‌انگيز دارد، به‌گونه‌اي كه با پايان هر داستانك خواننده مشتاق پيگيري باقي داستان‌ها خواهد بود.

داستان نخست كتاب «هنري زلزله و شپش‌هايش» است. در اين داستان هنري به شپش مبتلا شده اما برادرش، پيتر خوبه، سالم است. نگراني هنري از اين موضوع زماني بيشتر مي‌شود كه قرار مي‌شود در مدرسه براي پيدا كردن منشا شپش، همه‌ بچه‌ها را معاينه كنند. هنري تصميم مي‌گيرد هر بچه‌اي را كه مي‌شناسد به شپش آلوده كند.
داستان دومِ كتاب «گردش علمي هنري زلزله» است. هنري قرار است با مدرسه به گردش علمي و بازديد موزه‌‌ شهر بروند، گردشي كه براي هنري كسل‌كننده است. با اين وجود هنري به شيطنت‌هايش ادامه مي‌دهد. او دور از چشم بقيه‌ هم‌مدرسه‌اي‌هايش محتويات ظرف غذاي خودش و آن‌ها را عوض مي‌كند تا جايي كه همه‌ خوراكي‌‌هاي مورد علاقه‌اش درون ظرف جمع شود. بعد از ناهار به قسمت ممنوعه‌ موزه مي‌رود و به طور اتفاقي باعث شكسته‌شدن يك اسكلت باستاني مي‌شود. اما اين برادرش، پيتر خوبه، است كه توي دردسر مي‌افتد و نگهبان موزه او را مقصر مي‌داند چون لباسش كاملا شبيه لباس هنري است.
داستان سومِ كتاب «هنري زلزله و مهماني شام» است. در اين داستان هنري مهماني شام پدر و مادرش را به‌هم مي‌ريزد. او تمام آجيل‌ها را مي‌خورد و چيپس‌ها را با مواد فاسد و بدمزه جابه‌جا مي‌كند. سپس شروع مي‌كند به اجراي يك نمايش پر سر و صدا و باعث مي‌شود غذا و دسر شكلاتي كه پدر و مادرش براي مهمان‌ها آماده كرده‌اند، خراب شود. در آخر هنري براي خود و ديگران غذاي مورد علاقه‌اش، پيتزا، را سفارش مي‌دهد.

داستان چهارمِ كتاب «هنري زلزله كتاب مي‌خواند» است. معلم كلاس هنري يك مسابقه‌ كتاب‌خواني برگزار مي‌كند. او مي‌گويد هر كس بيشترين تعداد كتاب را بخوانند و خلاصه‌هايش را بنويسد، برنده‌ يك بليت خانوادگي براي پارك تفريحي جديد شهر مي‌شود. هنري، كه از كتاب‌خواندن متنفر است، تصميم مي‌گيرد براي به‌دست‌آوردن اين بليت تعداد زيادي كتاب بخواند. آخر سر كه با هزار كلك جايزه را مي‌برد، متوجه مي‌شود اين بليت متعلق به پارك تفريحي دنياي كتاب است.

درباره‌ نويسنده‌ كتاب «هنري زلزله و شپش‌هايش»:

فرانچسكا ايزابلا سايمون (متولد ۲۳ فوريه ۱۹۵۵) نويسنده‌ امريكايي ساكن لندن است و در دانشگاه‌هاي ييل و آكسفورد درس خواند و مدرك كارشناسي ارشد مطالعات قرون وسطي و زبان انگليسي باستان را گرفت. سپس به روزنامه‌نگاري روي آورد و براي ساندي تايمز، گاردين، ميل آن ساندي، تلگراف و وُگ آمريكا مطلب نوشت.
خواندن داستان‌هاي مختلف براي پسرش او را به نوشتن كتاب‌هاي كودك تشويق كرد. بسياري از داستان‌هاي فرانچسكا از اتفاقات دنياي واقعي الهام گرفته شده‌اند. يكي از موفق‌ترين و همه‌گيرترين آثار فرانچسكا مجموعه محبوب «هنري زلزله» است كه نخستين بار در سال ۱۹۹۴ چاپ شد.
در سال ۲۰۰۸، به خاطر كتاب «هنري زلزله و آدم‌برفي زشت» جايزه‌ بهترين كتاب سال گالاكسي را از آن خود كرد. او نخستين نويسنده‌ آمريكايي است كه به اين افتخار دست يافته است.

درباره‌ي تصويرگر كتاب «هنري زلزله و شپش‌هايش»:

توني راس در سال ۱۹۳۸ در لندن متولد شد. او در مدرسه هنري ليورپول آموزش ديد و به عنوان كارتونيست، طراح گرافيك و مدير هنري يك آژانس تبليغاتي فعاليت داشته است.
راس احتمالا بيشتر به خاطر تصويرگري مجموعه‌ «هنري زلزله» از فرانچسكا سايمون شناخته مي‌شود و با نويسندگاني چون رولد دال، پائولا دانزيگر، مايكل پالين و جين ويليس همكاري داشته‌ است.
راس به پاس خدماتش در عرصه‌ تصويرگري كتاب كودك، در سال ۲۰۰۴ از طرف بريتانيا نامزد‌ دريافت جايزه هانس كريستين اندرسن بود.

 

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
افق
نويسنده
  Francesca Simon,   فرانچسكا سايمون
ويراستار
 •   حسين فتاحي
برگردان
 • آتوسا صالحي
تصويرگر
 •   Tony Ross
 •   توني راس
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   فرانچسكا سايمون
 •   توني راس
 •   آتوسا صالحي
 •   حسين فتاحي
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • فرانچسكا سايمون
 • توني راس
 • آتوسا صالحي
 • حسين فتاحي
 • كودكان و بيماري
 • كودكان و خواندن
 • كتاب كودك
 • داستان هاي طنز
 • هنري زلزله و شپش‌هايش

كتاب هنري زلزله و شپش‌هايش


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۳:۲۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

دريا قرمز نيست

دريا قرمز نيست

دريا قرمز نيست

كتاب «دريا قرمز نيست»، داستان يك مدادشمعي است با برچسب قرمز، بنابراين ساير مدادشمعي‌ها هم او را يك مدادشمعي قرمز مي‌دانند. در حالي‌كه او واقعا آبي است و براي همين هر چيز قرمزي را آبي مي‌كشد. معلم، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، قيچي، چسب، مداد و همه سعي مي‌كنند به او كمك كنند تا مثل يك مدادشمعي قرمز عمل كند. اما موفق نمي‌شوند. مدادشمعي قرمز بسيار ناراحت و نااميد است. همه مدادشمعي‌ها فكر مي‌كنند يك جاي كار اشكال دارد.

تا اينكه روزي يك مدادشمعي شاتوتي از او مي‌خواهد كه يك اقيانوس آبي بكشد و در نهايت شگفتي او به راحتي از عهده آن برمي‎آيد. و به اين ترتيب همه مدادشمعي‌ها مي‌فهمند كه او آبي است. يك مدادشمعي آبي خوشرنگ كه مي‌‌تواند هر چيز آبي را به خوبي بكشد.
كتاب «دريا قرمز نيست» برخلاف داستان سرگرم‌كننده و ظاهر كودكانه و فانتزي‌اش، كتابي است با آموزه‌هاي بسيار عميق كه مي‌توان گفت براي همه سنين مناسب است. انگيزه مايكل هال نويسنده كتاب «دريا قرمز نيست» توجه دادن به برچسب‌هايي است كه ديگران بدون توجه به آنچه هستيم و توانايي‌هايي كه داريم بر ما مي‌زنند و ما هم آن‌ها را مي‌پذيريم. پذيرش اين برچسب‌ها سبب مي‌شود از خود انتظاراتي داشته باشيم كه قادر به انجام آن‌ها نيستيم، و نتيجه آن احساس نااميدي و سرخوردگي است. مايكل هال معتقد است اين‌كه بسياري از ما در سنين مختلف فكر مي‌كرده‌ايم كه درخشان نبوده‌ايم مشكلي است كه از پذيرفتن برچسب‌هاي اشتباه ناشي مي‌شود. او مي‌گويد در چنين حالتي همه تلاش مي‌كنند تا به فرد داراي برچسب اشتباه كه ناتوان از انجام درست كارهاي منطبق با برچسبش است كمك كنند. جالب اينجاست كه اين كمك‌ها كارها را بدتر مي‌كند و بيشترين صدمه را مي زند.

كتاب «دريا قرمز نيست» يادآور اين است كه در خودمان و ديگران به ويژه در كودكان به دنبال ويژگي‌هايي باشيم كه به ما و آن‌ها تعلق دارند نه آنچه در ما وجود ندارد. توجه به اين امر سبب مي‌شود اعتماد به نفس افراد افزايش يابد و با اشتياق و اميد براي آفرينش كارهايي منحصر به فرد سعي كنند. اين كتاب تلاشي ارزشمند است براي تاكيد بر پذيرش خود يا همان خودباوري و اعتماد به نفس. به طور خلاصه مي‌توان گفت آنچه در احساس رضايتمندي افراد از خودشان و همچنين در روابط‌شان با ديگران بسيار مهم است خودآگاهي است. عدم وجود خودآگاهي در ارتباط با خود و ديگران موجب صدمه زدن به هر دو طرف خواهد شد. اين كتاب خواننده را تشويق مي‌كند كه با خود صادق باشد.

در عين حال توجه به مسايل موجود در زندگي گروهي و اهميت دادن به مشكلات يكديگر و تلاش براي كمك به افراد گروه در كتاب «دريا قرمز نيست» بسيار ارزشمند است، هر چند روش كمك كردن بسيار مهم است. خوشحالي مداد شمعي‌ها از پيشرفت و بالندگي مدادشمعي قرمز (آبي) از ديگر نكات اساسي گنجانده شده در اين كتاب است. از ديگر آموزه‌هاي مهم موجود در كتاب «دريا قرمز نيست» خودداري از قضاوت كردن ديگران از روي ظاهر و مجبور كردن آن‌ها به تظاهر به آنچه نيستند است.

در انتهاي داستان كتاب «دريا قرمز نيست»، وقتي مدادشمعي قرمز يا همان مدادشمعي آبي به اهميت خودش و كاربردي بودنش كه نتيجه اعتماد و پذيرش او توسط مداد شمعي شاتوتي بود پي مي‌برد و همين طور سعي و تلاش او قلب خواننده به خصوص كودكان را مملو از عشق و اميد مي‌كند. اين امر سبب احساس پيروزي در خواننده مي‌شود.
از جذابيت‌هاي تصويري كتاب «دريا قرمز نيست» مي‌توان به تصاوير ساده و كودكانه آن اشاره كرد كه داستان را براي كودك بسيار باورپذير و دلنشين مي‌كند. معرفي طيف متنوعي از رنگ‌ها، اشاره ظريف داستان به تركيب رنگ‌ها و معرفي رنگ‌هاي گرم و سرد از جمله نكاتي است كه در دل داستان و تصاويرش به كودك آموزش داده مي‌شوند. داستان «دريا قرمز نيست» با وجود داستاني نه چندان طولاني در هر تصوير و هر سطر مسايلي بسيار ارزشمند و دقيق را به مخاطب منتقل مي كند كه با خواندن دوباره كتاب و ديدن تصاوير آن ميتوان از كشف آنها لذت برد.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب «دريا قرمز نيست»

مايكل هال نويسنده و تصويرگر كتاب‌هاي پرفروش نيويورك تايمز است. كتاب‌هايي مانند «قلب من مثل يك باغ وحش است»، «مربع كامل» و «دريا قرمز نيست». او پيش از نوشتن كتاب براي كودكان، طراح و گرافيست برجسته‌اي بود كه به خاطر رويكرد جذاب و ساده‌اش در طراحي نشان‌هاي مراكز و مكان‌هايي مانند نشان شهر سينت پل، مينه سوتا (پايتخت ايالت مينه سوتاي آمريكا)، كالج مك آلستر، بيمارستان مينه سوتا و مركز پزشكي هنپين كانتي، بسيار شناخته شده بود. كتاب‌هاي تصويري او براي كودكان توانسته‌اند افتخارات و جايزه‌هاي بسياري را كسب كنند. مايكل هال براي كتاب «دريا قرمز نيست» حدود ده جايزه و افتخار دريافت كرده است. از جمله آن‌ها مي‌توان جايزه «كتاب‌هاي مناسب بلندخواني اي بي وايت» در سال ۲۰۱۶، جايزه كتاب مينه سوتا در سال ۲۰۱۶ را نام برد. مايكل هال در شهر مينياپوليس ايالت مينه سوتا زندگي مي‌كند.

درباره مترجم كتاب « دريا قرمز نيست»

آناهيتا حضرتي كياونداني دانش‌آموخته زبان انگليسي و مترجم كتاب‌هاي كودك و نوجوان است. از جمله آثار ترجمه شده آناهيتا حضرتي مترجم كتاب «دريا قرمز نيست» مي توان به اين كتاب‌ها اشاره كرد، «انتظار عروسكي» نوشته كوين هنكِس، «آن پايين چه خبر است؟» نوشته مك بارنِت، «پاستيل هاي بنفش» اثر كاترين اپلگيت، مجموعه كتاب‌هاي فيلي و فيگي اثر مو ويلمِس (اسباب بازي عزيزم، با تشكر از همه، ببين چه شيپوري مي‌زنم، بپر بپر زير باران، توپم كجاست؟ و...).

كاربردها و فعاليت ها

نوع فعاليت: فردي- گروهي
گروه سني مخاطب: گروه سني ۳- ۶ سال

 • كودكان مي‌توانند با استفاده از مداد شمعي‌هايشان و چسباندن برچسب نام هر يك بر روي آن‌ها، قيچي، چسب و تراش نمايش «كتاب دريا قرمز نيست» را اجرا كنند.
 • مي‌توانيد يك بازي با تركيب رنگ‌ها انجام دهيد به اين ترتيب كه يكي از كودكان مدادشمعي قرمز داستان با برچسب اشتباهي باشد و ساير كودكان هر كدام با يك رنگ از مدادشمعي ابتدا حدس بزند كه در صورت تركيب با مدادشمعي قرمز چه رنگي ايجاد خواهند كرد و بعد از كشيدن يك شي يا نقاشي با رنگ پيش‌بيني شده نتيجه و احساس خود را بگويند. به طور مثال وقتي نوبت به رنگ آبي مي‌‌رسد مي‌گويد من و مداد شمعي قرمز يك انگور بنفش مي‌كشيم و بعد از نقاشي مي‌بينند كه انگور آن‌ها آبي شده است.
 • از كودكان بخواهيد در باره علايق و توانايي‌هايشان صحبت كنند.
 • با كودكان درباره رنگ‌هاي گرم و سرد صحبت كنيد. آن‌ها مي‌توانند با استفاده از كلاژ و يا رنگ آميزي به صورت يك كار مشاركتي يك طيف از رنگ‌هاي گرم و يك طيف از رنگ‌هاي سرد را به صورت دو تابلو تهيه كنند و براي تزيين ديوار استفاده كنند.
 • با كودكان درباره احساس مدادشمعي قرمز در روند داستان گفت و گو كنيد.
شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Michael Hall,   مايكل هال
ويراستار
 •   كبري محمودي
برگردان
 • آناهيتا حضرتي كياونداني
تصويرگر
 •   Michael Hall
 •   مايكل هال
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   مايكل هال
 •   آناهيتا حضرتي كياونداني
 •   كبري محمودي
سال نشر
  چاپ دوم، ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب تصويري كودكان
 • كتاب فانتزي كودكان
 • كتاب تخيلي
 • مايكل هال
 • آناهيتا حضرتي كياونداني
 • تركيب رنگ ها
 • كودك و هويت
 • كودكان و خودباوري
 • كودكان و پذيرش تفاوت ها
 • كودكان و اعتماد به نفس
 • كودكان و خودشناسي
 • كودكان و خودآگاهي
 • كودكان و همدلي
 • كودكان و دوستي
 • كودكان و حل مساله
 • قضاوت كردن
 • دريا قرمز نيست

كتاب دريا قرمز نيست


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۱:۲۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» اطلاعات مفيدي را در باره فضا و فضانوردان، پرتابگر و ايستگاه فضايي به مخاطب مي‌دهد و تصويري واقعي از سفر به فضا، زندگي در ايستگاه فضايي و بازگشت به زمين ارائه مي‌دهد.

هم‌چنين در كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» توضيحاتي در باره شرايط داوطلبان فضانوردي و آموزش به آن‌ها، تجهيزات و امكانات براي سفر به فضانوردان و نحوه پرتاب ناو فضايي و الحاق آن به ايستگاه فضايي داده شده است.
شيوه ارايه اطلاعات در كتاب مستقيم و عنوان‌بندي شده است و هر كدام از عناوين مي‌توانند به شكل پرسش درآيند و مخاطب با پاسخ به آن‌ها مي‌تواند يادگيري خود را در اين زمينه تقويت كند و به دانش خود بيفزايد.

زبان و بيان كتاب ساده و روان است و مناسب سن مخاطب است.
تصاوير كتاب عكس‌هاي رنگي و جذاب هستند كه به جذب مخاطب كمك فراواني مي‌كنند. هم‌چنين در پايان كتاب زندگينامه فضانوردان مشهور آمده است كه آشنايي با آن‌ها براي مخاطب علاقه مند جالب است.

كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» برگزيده نهمين دوره جشنواره كتاب برتر (۱۳۹۶) شده است.

كتاب «سه ، دو ، يك ... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا» نوشته سيروس برزو (سيروس برزو سردبير مرزهاي بيكران ماهنامه آسمان) و محمدرضا رضايي (روزنامه‌نگار علم و فعال ترويج علم) است. از ويژگي‌هاي آن اين است كه اطلاعات مفيدي را درباره فضا و فضاپيماها، فضانوردها و زندگي واقعي آن‌ها به مخاطب مي‌دهد و همچنين تصاوير جذاب كتاب از ديگر نكات مثبت آن است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
طلايي
نويسنده
  سيروس برزو, محمد رضا رضايي
ويراستار
 •   عليرضا باقري جبلي, افسانه حجتي طباطبايي
تصويرگر
 •   الهام محبوب
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   سيروس برزو
 •   محمد رضا رضايي
 •   عليرضا باقري جبلي
 •   افسانه حجتي طباطبايي
 •   الهام محبوب
سال نشر
۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب كودك
 • كتاب علمي و كودك
 • كودكان و نجوم
 • كودكان و فضا
 • سيروس برزو
 • محمد رضا رضايي
 • كودك و فضا
 • سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا

كتاب سه، دو، يك... پرتاب، سفري هيجان انگيز از زمين به فضا


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۷:۳۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

فاصله‌ ات را با من حفظ كن

فاصله‌ات را با من حفظ كن!

فاصله‌ ات را با من حفظ كن

داستان كتاب « فاصله‌ات را با من حفظ كن!» درباره‌ي پسري به نام لوييس است كه از رعايت فاصله با ديگران و فضاي شخصي چيزي نمي‌داند اما عاشق نجوم و فضانوردي است و اطلاعات زيادي در اين زمينه دارد.

يك روز آموزگار به دليل اينكه لوييس فاصله‌اش را با ديگران رعايت نمي‌كند، عصباني مي‌شود و لوييس را به كلاس «رعايت فاصله» مي‌فرستد. لوييس از اين تصميم آموزگار بسيار خوشحال مي‌شود چون فكر مي‌كند قرار است در اين كلاس راجع به فضا و ستاره‌ها ياد بگيرد، اما كم‌كم متوجه مي‌شود كه اين‌طور نيست.
كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!» زباني طنز دارد و يك منبع مناسب است براي والدين و مربيان و آموزگاراني كه مي‌خواهند راجع به مفهوم حريم خصوصي و رعايت فاصله و فضاي بين آدم‌ها با كودكان صحبت كنند و به آن‌ها آموزش دهند. اين كتاب كمك مي‌كند كودك بفهمد فاصله‌ي مناسب با ديگران چه‌قدر است و رعايت اين فاصله به معني احترام گذاشتن به آن‌ها و هم‌چنين محافظت از خودشان است.
مسير داستان كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!» بسيار جذاب است به گونه‌اي كه نه تنها كودك را سر ذوق مي‌آورد، بلكه بزرگ‌ترها هم از خواندنش لذت مي‌برند و مي‌توانند از آن بياموزند، زيرا فقط كودكان نيستند كه با مفهوم رعايت فاصله‌ي شخصي آشنايي ندارند. گاهي بزرگ‌ترها هم دچار مشكل عدم رعايت فاصله با ديگران مي‌شوند.
كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!» براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده كتاب «فاصله‌ات را با من حفظ كن!»:

تاكنون نزديك دو ميليون نسخه از كتاب‌هاي جوليا كوك، معلم و مشاور سابق مدرسه، به فروش رفته‌است. او پژوهش‌هاي دست اول دنيا را با خلاقيتي كه دارد به زبان بچه‌ها برمي‌گرداند تا براي كودكان آموزنده، سرگرم‌كننده و جذاب باشد.
چند سال پيش جوليا به دنبال داستاني مناسب براي آموزش تفاوت بين «تعريف‌كردن و خبرچيني» به بچه‌ها مي‌گشت، وقتي آن‌چه را كه مي‌خواست پيدا نكرد، تصميم گرفت خودش يك كتاب بنويسد كه نتيجه‌اش كتاب «چغلي نكن!» بود.
هدفي كه پشت كارهاي كوك وجود دارد اين است كه كودكان و نوجوانان را به دنياي داستان‌هاي سرگرم‌كننده و به ‌ياد ماندني‌اش وارد كند و به آن‌ها ياد دهد چگونه در طول زندگي از پس مشكل‌هايشان بربيايند. او اين توانايي ذاتي را دارد كه از طريق كتاب‌هاي داستان به دنياي بچه‌ها وارد شود و به آن‌ها ياد بدهد چه چيزي بگويند و چگونه آن را بيان كنند.

گزيده‌هايي از كتاب
 • مي‌خواستم به دوستم، روستي، نشان بدهم كه شهاب‌سنگ‌ها چه‌طور با ماهواره‌هاي فصايي برخورد مي‌كنند. من شهاب‌سنگ بودم و روستي ماهواره. وقتي خودمان را محكم به همديگر كوبيديم، خانم معلم با عصبانيت گفت: لوييس تو واقعا نمي‌تواني فاصله‌ات را با ديگران خفظ كني.
 • فكر كنيد هر كس يك حباب شخصي دور خودش دارد. حباب شخصي آدم‌ها هميشه به يك اندازه نيست. بعضي وقت‌ها مثل وقت‌هايي كه كنار يك غريبه ايستاده‌ايد، يا وقتي در موقعيت جديدي هستيد، اين حباب بزرگ‌تر مي‌شود...بعضي وقت‎ها هم كوچك‎تر. مثل وقت‌هايي كه كنار خانواده و دوستان صميمي‎تان هستيد.

كاربردها و فعاليت ها

 • با كشيدن نمادي مشابه آن‌چه مي‌بينيد به كودك نشان دهيد بايد چه فاصله‌اي با ديگران داشته باشند.

فاصله ات را با من حفظ كن

 • قبل از شروع بلندخواني، به تعداد كودكان حلقه‌ هولاهوپ روي زمين بگذاريد و از آن‌ها بخواهيد درون حلقه بنشينند يا بايستند. اگر هولاهوپ در دسترس نيست با استفاده از كاموا، طناب و... دايره‌هاي بزرگ درست كنيد. به جاي آن‌ها از صفحه‌هاي بزرگ روزنامه هم مي‌توان استفاده كرد.

فاصله ات را با من حفظ كن 2

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران, كتاب‌هاي نردبان
نويسنده
  Julia Cook,   جوليا كوك
ويراستار
 •   سيما سودخواه
برگردان
 • عرفانه جوادپور
تصويرگر
 •   Carrie Hartman
 •   كري هارتمن
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   جوليا كوك
 •   كري هارتمن
 •   عرفانه جوادپور
 •   سيما سودخواه
سال نشر
  ۱۳۹۷
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودك و آداب معاشرت
 • كودكان و رعايت فاصله
 • كودك و حفظ حريم شخصي
 • مهارت‌هاي زندگي

كتاب فاصله‌ ات را با من حفظ كن


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۶:۳۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها

بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها

بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها

كتاب «بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها» از مجموعه ۸ جلدي شناخت مفاهيم است كه با استفاده از وسايل و چيزهايي كه در اطراف كودك است او را با رنگ‌هاي مختلف و نام آن‌ها آشنا مي‌كند.

شيوه ارايه اطلاعات كتاب تركيبي از مستقيم و غيرمستقيم همراه با شعرهاي ساده كودكانه است. در برخي از صفحه‌هاي كتاب در باره موضوع متن كتاب سوالي مطرح مي‌شود كه كنجكاوي مخاطب را برمي‌انگيزد. مربي مي‌تواند ازاين پرسش‌ها براي يادگيري بهتر كودك استفاده كند. هم چنين در پايان كتاب بيشتر تصاوير كتاب آمده است كه مخاطب بايد رنگ‌ آن‌ها را بگويد و اين مي‌تواند كودك را به فراگيري رنگ‌ها و شناخت مفهوم آن‌ها ترغيب كند.
زبان كتاب ساده و روان و شعر گونه است و مناسب سن مخاطب است. تصاوير كتاب نقاشي‌ها و عكس‌هاي رنگي هستند كه به جذب مخاطب كمك مي‌كند.
كتاب‌هاي ديگر مجموعه بيا بيا تماشا شامل كتاب‌هاي شناخت شكل‌ها، شناخت متضادها، شناخت اندازه‌ها، شناخت و شمارش اعداد از ۱ تا ۱۰، شناخت وسايل نقليه، شناخت آب و هوا و پديده‌هاي طبيعي و شناخت حيوانات هستند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
ذكر
نويسنده
  Nicola Tuxworth,   نيكلا توكسورث
برگردان
 • طاهره شاه محمدي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: مرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   نيكلا توكسورث
 •   طاهره شاه محمدي
سال نشر
  ۱۳۹۵
 
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و تكنولوژي
 • كودكان و شناخت رنگ
 • مجموعه بيا بيا تماشا
 • كودكان و شناخت شكل ها
 • كودكان و شناخت متضادها
 • كودكان و شناخت اندازه‌ها
 • كودكان و شناخت و شمارش اعداد، كودكان و شناخت وسايل نقليه
 • كودكان و شناخت آب و هوا و پديده‌هاي طبيعي
 • كودكان و شناخت حيوانات

كتاب بيا بيا تماشا، شناخت رنگ ها


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۵:۳۱ توسط:سايت كتابك موضوع: