كتابك كتابك .

كتابك

من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد

من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد

من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد

كتاب «من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد» مجموعه‌اي است از هجده داستان كوتاه كه عنوان كتاب برگرفته از نام يكي از اين داستان‌ها است. قهرمان‌هاي اين داستان‌ها كودكاني‌اند با رفتارهايي عجيب و نام‌هايي عجيب‌تر. نام‌هايي چون: هنچيل، هاچول، گينگول، اَچونه، هوچي‌پوچي و ... .

موضوع همه‌ي داستان‌هاي كتاب «من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد» بر محور رابطه‌ي فرزند و والدين، بيشتر مادر، و بگومگوهاي آنان استوار است. نويسنده با استفاده از قوه‌ي تخيل خود و با زبان طنز موقعيت‌هاي بامزه و خنده‌داري ايجاد مي‌كند؛ موقعيت‌هايي كه تصويري غلوآميز از روابط واقعي كودك و والد را ارائه مي‌كند. رفتار قهرمان‌هاي كتاب «من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد» در نگاه اول عجيب به نظر مي‌رسد ولي در واقع شباهت زيادي با رفتار واقعي بيشتر كودكان امروزي و بگومگوهاي آنان با پدر و مادرشان دارد. بازي زباني با واژه‌ها، تكرار عبارت‌ها و جمله‌ها نيز از تكنيك‌هاي نويسنده براي پيشبرد قصه‌ است و در بيشتر داستان‌ها به كار گرفته شده است.

نويسنده در داستان‌هاي «اداي من رو در نيار ميمون» و «خورشت پسته‌ي طوطي بوكسور» تقليد كودكان از بزرگترها را دست‌مايه‌ قرار داده است و قدرت خلاقانه‌ي كودكان در تسليم كردن بزرگترها در بحث و گفت‌‌وگو را نشان مي‌دهد.

داستان‌هاي «چرا فيلسوف نشدي» و «گنجشك دقيق و شماره تلفن‌هاي عوضي» نيز به شخصيت كودكي مي‌پردازد كه با طرح پرسش‌هاي پياپي مادرش را كلافه مي‌كند.

در داستان «پيروك‌هاي هانس و پيتزاي پپروني» نوع ديگري از رابطه‌ي مادر و فرزند به تصوير كشيده مي‌شود. رابطه‌اي دوستانه و قرار و مداري كه اين دو براي دست به سر كردن مهمان با هم مي‌گذارند.

داستان‌هاي «پرتقال‌خور نازنازي كوچولو»، «ديكته‌هاي سخت گوگول خان» و «شوخي‌هاي خركي هم ... ؟» حكايت محبت و توجه بيش از حد والدين به فرزندان است، محبتي آسيب‌زننده كه نهايتا به كنترل دائمي كودك و وابستگي او مي‌انجامد.

داستان‌هاي «من اَچونه‌ام در رو باز كنيد» و «نخود سياه و طالبي مشتي» از سماجت كودكان در انجام كارها و كلافگي پدر و مادرها مي‌گويد و اين‌كه والدين با وجود همه‌ي كوشش خود براي رفع مزاحمت آنان، سرانجام بازنده‌ي اين رابطه خواهند بود.

با توجه به تقديم‌نامچه‌ي نويسنده و تم اصلي داستان‌ها، به نظر مي‌رسد نوشتن اين داستان‌ها اداي دين نويسنده است به مادرش.

درباره‌ي نويسنده‌ كتاب «من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد»

سيدنويد سيدعلي‌اكبر در سال ۱۳۶۲ متولد شد. او دانش‌آموخته‌ي رشته‌ي مرمت آثار تاريخي است. داستان‌نويسي را از هفت‏‌سالگي با چاپ داستان‌هاي كوتاه در مجله‌ي عروسك سخنگو آغاز كرد و در چهارده‌‏سالگي به عضويت تحريريه‌ي اين مجله درآمد.

داستان‌هاي او تاكنون جوايز متعددي را به‌ دست آورده است كه برخي از آن‌ها عبارتند از:

جايزه‌ي مشترك شوراي كتاب كودك و يونيسف در زمينه‌ي كودكان با نيازهاي ويژه براي داستان‌كوتاه بيداري خرگوش‌هاي سفيد.

نشان لاك‌پشت پرنده‌ي نقره‌اي براي كتاب باباي من با سس خوشمزه است.

برگزيده‌ي جايزه‌ي ادبي اصفهان، شوراي كتاب كودك و يونيسف براي كتاب بچه غول بايد توي مدرسه بماند.

از كتاب‌هاي ديگر او مي‌توان به سارا و مرباي سيب و رودخانه، آموزش‏هاي داستان‏‌نويسي مامان‏‌پيچ براي هيچ و پريزادان‌ درخت سيب اشاره كرد.

درباره تصويرگر كتاب «من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد»

رودابه خائف متولد ۱۳۶۴ و كارشناس نقاشي از دانشگاه هنر و معماري تهران است. از سال ۱۳۸۰ تصويرگري كتاب كودكان را آغاز كرده است كه از جمله‌ي اين كتاب‌ها مي‌توان به مجموعه‌ي مثل‌ها و قصه‌هايشان، دايرة‌المعارف قهرمان‌هاي ايراني، دارم شروع مي‌شوم، دلقك و فرمانروا، بازي‌هاي محلي ايران براي كودكان و نوجوانان، روبي، خانه‌ي پير و درخت خوشبختي اشاره كرد.


بيشتر بدانيم:

صداهاي مدرن در ادبيات كودكان ايران - جهان داستاني نويد سيد علي اكبر

گزيده‌هايي از كتاب

ببم چهار زانو نشست.
بامبو غذاي چلوخورشت كوبونده رو گذاشت جلوي ببم، گفت: «بيا ببم‌جان! اينم ناهاري كه دوست داري! حالا مي‌خوريم».
ببم دوباره چهارزانويش رو باز كرد، چهار دست و پا شد مثل گوسفند كه مي‌چريد و كله‌اش رو كرد توي بشقاب.
بامبو گفت: «آخه آدم اين‌جوري غذا مي‌خوره ببم‌جان؟! مگه گاوي؟ مگه الاغي؟ اسبي؟»
ببم گفت: «نه نيستم!»
بامبو گفت: «پس پاشو مثل آدم غذا بخور.»
ببم پا شد، ايستاد كنار بشقابش و گفت: «آخه ‌اين‌طوري ‌كه كله‌ام نمي‌رسه به بشقاب»


مامان در اتاق را قفل كرد و پرده‌ها را كشيد. و گفت: «داره خنك مي‌شه هوا، نيست؟!» لب‌هايش خنده‌ي كوچكي كرد. با آن لب‌هاي گوشتالويش شبيه جادوگرهايي بود كه قبل از خوردن بچه‌ها از روياي ليسيدن استخوان‌ها خنده‌شان مي‌گيرد. تق تق تق «اَچونه‌ام» مامان داد زد: «دوباره چيه؟ برو بخواب ديگه بچه» اَچونه گفت: «منم! اَچونه! در رو باز كنيد!»

شناسنامه كتاب:
ناشر
هوپا
نويسنده
  نويد سيد علي‌اكبر
ويراستار
 •   ناهيد وثيقي
تصويرگر
 •   رودابه خائف
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   نويد سيد علي‌اكبر
 •   رودابه خائف
 •   ناهيد وثيقي
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • داستان‌هاي طنز
 • فرزندسالاري
 • رابطه كودك و والدين
 • داستان كوتاه براي كودكان دبستاني

كتاب من اَچونه‌ام! در رو باز كنيد


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۲:۵۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟

كتاب با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟

با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟

كتاب «با دمي شبيه اين چه كار مي‌كني؟» با طرح پرسش و بعد پاسخ به آن‌ها به شكلي بازي‌گونه مخاطب را با تنوع و كاركرد اندام‌هاي مختلف بدن در جانوران گوناگون آشنا مي‌كند.

در كتاب «با دمي شبيه به اين چه كار مي‌كني؟» به ترتيب ابتدا تصوير انواع بيني، گوش، دم، چشم، دهان و دست و پاي جانوران مختلف نشان داده مي‌شود و از مخاطب پرسيده مي‌شود با اندامي شبيه به اين چه كار مي‌كني؟ سپس در صفحه‌ي بعد بدن كامل هر جانور نشان داده شده و توضيحي كوتاه درباره‌ي كاركرد آن اندام در بدن هر جانور داده مي‌شود.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب با دمي شبيه اين چه كار مي كني؟

«استيون جنكينز» و «رابين پيج» به‌طور مشترك نويسندگي و تصويرگري اين كتاب را به عهده داشته‌اند. متن كتاب كوتاه، ساده و روشن است و تصاوير كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند، دقيق و چشم‌نواز هستند. جنكينز و پيج تاكنون ۱۶ كتاب علمي اطلاعاتي با همكاري يكديگر منتشر كرده‌اند. جنكينز سوالات سه فرزندشان را منبع الهام موضوعات كتاب‌هايشان مي‌داند.

كتاب «با دمي شبيه به اين چه كار مي‌كني؟» در سال ۲۰۰۴ برنده‌ي مدال افتخار كلدكات شده است.

كاربردها و فعاليت ها

۱) معما طرح كنيد.
تعدادي معما از محتواي كتاب طراحي كنيد و از كودكان بپرسيد. مانند:

 • كدام پرنده است كه پاهايي آبي دارد و با آن‌ها چه مي‌كند؟
 • كدام جانور مي‌تواند با پاهايش غذا بخورد؟
 • كدام جانور با بيني‌اش حمام مي‌كند؟

كودكان نيز مي‌توانند معما طرح كنند و از كودكان ديگر بپرسند.

۲) معماي تصويري طراحي كنيد.
از هر كودك بخواهيد يك جانور و يك اندام را انتخاب كند و مانند كتاب در دو صفحه تصاوير را بكشد. كودك را تشويق كنيد مانند تصاوير كتاب به جزييات بپردازد. سپس يك بازي راه بيندازيد و هر كودك به نوبت ابتدا تصوير اندام جانور را نشان بدهد و مانند كتاب بپرسد اگر به عنوان مثال گوشي مانند اين داشتي چه مي‌كردي؟ از كودكان ديگر بخواهيد پاسخ دهند و نام جانور را نيز بگويند.

۳) يك بازي بسازيد.
به شكل‌هاي مختلف مي‌توانيد مطالب كتاب را مرور كني. به عنوان مثال ۶ تصوير از اندام‌هاي مختلف (دم، بيني، چشم، دست و پا، گوش و دهان) جانوران مختلف تهيه كنيد. جدولي با سه سه ستون رسم كنيد. بالاي ستون اول بنويسيد جانور و تصاوير را به ترتيب زير آن بچسبانيد. بالاي ستون دوم بنويسيد «اندام» و بالاي ستون سوم بنويسيد «كاركرد».سپس از كودكان بخواهيد جدول را با اطلاعاتي كه از كتاب آموخته‌اند كامل كنند.

۴) خودتان را جاي جانوران بگذاريد.
از كودكان بخواهيد تصور كنند به جاي يكي از اندام‌هايشان، مثلا پاهايشان، پاي يكي از جانوران را داشتند. سپس از آن‌ها بخواهيد تصوير خودشان را با پاهاي جديد و همچنين تصوير ردپايشان را بكشند.

۵) جانوران خيالي بكشيد.
از كودكان بخواهيد يك جانور را انتخاب كنند و يك كاركرد اندام‌ها را هم در نظر بگيرند. به عنوان مثال عقاب و دوش گرفتن با بيني. سپس اندام لازم براي اين كار را براي جانور مورد نظرشان بكشند. جانور مي‌تواند خيالي باشد و اشكالي ندارد كه در واقعيت آن جانور چنين اندامي نداشته باشد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
كانون پرورش فكري كودك و نوجوان
نويسنده
  Steve Jenkins ,Robin Page,   استيو جنكينز, رابين پيج
ويراستار
 •   شهرام رجب زاده
برگردان
 • پونه اسلامي
تصويرگر
 •   Steve Jenkins ,Robin Page
 •   استيو جنكينز, رابين پيج
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   استيو جنكينز
 •   رابين پيج
 •   پونه اسلامي
 • شهرام رجب زاده
سال نشر
چاپ سوم ۱۳۹۴
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و اعضاي بدن
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و سازگاري ها در بدن جانوران
 • كودكان و دوستي با طبيعت
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان

كتاب با دمي شبيه اين چه‌كار مي‌كني؟


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۵:۲۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

شهري كه ديگر شهر نبود

شهري كه ديگر شهر نبود

شهري كه ديگر شهر نبود

كتاب «شهري كه ديگر شهر نبود» يك كتاب فانتزي است كه در قالب داستان فانتزي و طنز، تبعات تخريب طبيعت مي‌پردازد.

داستان كتاب بر اساس ماجراهاي ميان دو گروه «كله كفگيري‌ها» و «چشماغي‌ها» شكل مي‌گيرد. پشت جلد كتاب در توصيف اين دو گروه آمده است:

«كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها توي همه‌چيز باهم رقابت مي‌كنند. مثلا اگر يك چشماغي ببيند كه همسايه‌ي كله كفگيري‌اش بچه‌اش را گرفته زير كتك، براي اين‌كه كم نياورد، بچه‌اش را مي‌گيرد زير شلاق. اگر طايفه‌ي كله‌كفگيري‌ها ببينند كه گاري چشماغي‌ها پرت شده ته دره و همه جا دارند در موردش صحبت مي‌كنند آن‌ها برمي‌دارند يك كاميون هول مي‌دهند ته دره.

يعني طوري كه توي دره‌ها و چاله‌چوله‌ها از سه‌چرخه‌ي بچه‌گانه‌ي له شده پيدا مي شود تا بويينگ ۷۴۷ سقوط كرده، آن‌ هم فقطبه قصد كور شدن چشم آن طرفي‌ها.»

كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها كه به شدت درگير تبعات بحران آب و بحران آلودگي هوا هستند، تصميم مي‌گيرند رقابت را كنار بگذارند و يك جشن آشتي‌كنان بگيرند. يك كارشناس محيط‌زيست به نام دكتر محيطو هم استخدام مي‌كنند تا به آن‌ها راه‌هاي حفاظت از طبيعت را بياموزد. به ضرب و زور جريمه و اجبار قوانين تازه رعايت مي‌شود تا اين‌كه روز جشن فرا مي‌رسد و اهالي شهر مي‌بينند بدون زباله ريختن و تاب بستن به درخت و آتش درست كرن براي كباب و كندن گل‌ها بهشان خوش نمي‌گذرد. همه چيز از هم مي‌پاشد و شهر ويرانه مي‌شود. كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها چاره‌اي جز مهاجرت از شهر ندارند.

«شهري كه ديگر شهر نبود» چهارمين كتاب از مجوعه كتاب چهار جلدي «دستورالعمل گيج بازي» است. كتاب‌هاي ديگر اين مجموعه، «به كيلكاها رحم كنيد»، «آبي بسازيم آبستان» و «مصيبتي به نام دود» نام دارند. نويسنده در هر كتاب يكي از مشكلات محيط‌زيستي را دستمايه داستان فانتزي و طنز قرار داده است.

«زهرا شاهي» در توصيف مجموعه كتاب خود گفته است:

«داستان در يك شهر ساحلي اتفاق مي‌افتد. دو طايفه در اين شهر زندگي مي‌كنند به نام چشماغي‌ها و كله-‌كفگيري‌ها كه به شدت باهم رقابت دارند و سر همين رقابت در طول داستان منابع طبيعي، محيط زيست و در نهايت كل شهر را نابود مي‌كنند. وجه مشترك اين دو طايفه، علاوه بر كسب و كارشان (كارخانه كنسروسازي و صادرات آفتابه)، حماقت است كه باعث نابودي همه چيز مي شود. نكته قابل توجه آنكه چشماغي‌ها و كله‌كفگيري‌ها از روي عمد به محيط زيست آسيب نمي‌زنند. آن‌ها زندگيِ عادي خودشان را روي روال پيش مي‌برند، منتها چون سبك زندگي‌شان اشتباه است، ناخودآگاه باعث نابودي محيط زيست مي‌شوند. اتفاقي كه در مورد خيلي از ماها هم ممكن است رخ بدهد. ما نيز به دليل ناآگاهي و بدون اين‌كه بخواهيم گاهي باعث تخريب محيط زيست مي‌شويم. كه آموزش اين مسايل به كودكان ونوجوانان ضروري به نظر مي‌رسد.»

تصويرگري «محسن محمد ميرزايي» در مجموعه كتاب «دستورالعمل گيج بازي» در دومين دوره‌ي جايزه‌ي سپيدار مورد تقدير قرار گرفته است. «جايزه‌ي سپيدار» جايزه‌اي است كه به آثار ادبي محيط‌زيستي براي كودكان و نوجوانان تعلق مي‌گيرد و برگزار كننده‌ي آن شركت انتشارات فني ايران است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران
نويسنده
  زهرا شاهي
ويراستار
 •   مانلي شيرگيري
تصويرگر
 •   محسن محمدميرزايي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   زهرا شاهي
 •   محسن محمدميرزايي
 •   مانلي شيرگيري
سال نشر
  چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و حفاظت محيط زيست
 • كودكان و بحران آب
 • صفورا زواران حسيني
 • كودكان و بحران آلودگي هوا
 • كودكان و دوستي با طبيعت
 • كتاب طنز براي كودكان

كتاب شهري كه ديگر شهر نبود


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۴:۵۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

لباسي براي اژدها

لباسي براي اژدها

لباسي براي اژدها

كتاب «لباسي براي اژدها» دومين كتاب از مجموعه «ماجراهاي من و اژدهايم» است. در اين كتاب اِدي خوش‌حال است كه سليقه‌هاي مشتركي با اژدهايش دارد.

مثلا هر دو از جشن تولد و آتش‌بازي خوششان مي‌آيد. وقتي ادي در حال آماده‌ شدن براي جشن هالوين است متوجه مي‌شود اژدهايش از موجوداتي مثل موميايي يا مرده‌هاي متحرك مي‌ترسد و فرار مي‌كند. ادي تلاش مي‌كند به اژدهايش بفهماند اين موجودات واقعي نيستند پس نبايد از آن‌ها ترسيد. او تصميم مي‌گيرد براي لباس هالوين اژدها يكي از آن‌ها را انتخاب كند اما نتيجه جالب نمي‌شود و اژدها مي‌ترسد. ادي براي آرام‌كردن دوستش، كتاب مورد علاقه‌شان را مي‌خواند. ناگهان اژدها فكري مي‌كند كه: آن‌ها در قالب شخصيت‌هاي كتاب‌شان در جشن شركت كنند.

مجموعه كتاب‌هاي تصويري «ماجراهاي من و اژدهايم» داستان‌هايي سرگرم‌كننده‌اند و زباني طنز دارند. اين مجموعه براي كودكاني كه خانواده‌شان دوست‌دار حيوانات هستند و يا از حيوانات خانگي نگه‌داري مي‌كنند مناسب است. كودكاني كه به تازگي خواندن را آموخته‌اند و به خواندن علاقه دارند نيز مي‌توانند اين كتاب‌ها را بخوانند. اين داستان‌ها آنان را كه اژدها و داستان‌هاي مربوط به آن را دوست دارند، سر ذوق مي‌آورد. هم‌چنين به كودك دوستي، بخشش و كمك‌كردن را مي‌آموزد. عنوان‌هاي اين مجموعه «خانه‌اي براي اژدها»، «لباسي براي اژدها» و «هديه‌اي براي اژدها» است.

درباره‌ نويسنده و تصويرگر كتاب لباسي براي اژدها

‌نويسنده و تصويرگر كتاب «لباسي براي اژدها» ديويد بيدزايكي است. او متولد پنسيلونياي آمريكاست. زماني كه چهارساله بود نقاشي را از برادرش ياد گرفت و از آن پس به نقاشي علاقه‌مند شد. ابتدا كارش را با طراحي و تبليغات مواد غذايي در مجله، روزنامه و بسته‌بندي محصولات غذايي شروع كرد. بيدزايكي بعد از فارغ‌التحصيل شدنش از دانشگاه به تصويرگري كتاب‌هاي كودك پرداخت. او تصويرگري سي عنوان كتاب را، با نويسندگي خودش، انجام داده است.
بيدزايكي هر سال به بيش از هفتاد مدرسه در سراسر دنيا مي‌رود و تجربه‌هاي خود را در زمينه تصويرگري و نويسندگي با علاقه‌مندان و هنرآموزان اين رشته‌ها به اشتراك مي‌گذارد.

كتاب «لباسي براي اژدها» را مي توانيد از سايت كتاب هدهد بخريد:

لينك خريد كتاب لباسي براي اژدها

شناسنامه كتاب:
ناشر
هوپا
نويسنده
  David Biedrzycki,   ديويد بيدزايكي
ويراستار
 •   نسرين نوش اميني
برگردان
 • شقايق يوسف‌زاده
تصويرگر
 •   David Biedrzycki
 •   ديويد بيدزايكي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   ديويد بيدزايكي
 •   شقايق يوسف‌زاده
 •   نسرين نوش اميني
سال نشر
۱۳۹۷
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب براي كودكان نوآموز
 • كودكان و داستان فانتزي
 • كتاب كودك تخيلي
 • كودكان و كتاب خواندن
 • كودكان و تفكر انتقادي
 • كودكان و ترس
 • كودكان و پشتكار
 • كودكان و اميد

كتاب لباسي براي اژدها


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۴:۰۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

درخت دروغ

درخت دروغ

درخت دروغ

كتاب «درخت دروغ» داستان فانتزي بلند و رمز‌آلودي است كه با آن كه يك دوره تاريخي از انگلستان را در بر مي‌گيرد (قرن نوزدهم و زماني كه داروين نظريه معروفش را مطرح مي‌كند) اما موضوعاتي را مطرح مي‌كند كه جهان‌شمول و زمان‌شمولند و خواننده‌ امروزي را شريك مي‌كند.

كتاب «درخت دروغ» به پرسش‌ هميشگي بشر درباره‌ چگونگي خلقت مي‌پردازد و بدون جبهه‌گيري و قضاوت دو ديدگاه مذهبي و علمي در اين‌باره را مطرح مي‌كند. انتخاب نام فيث به معناي ايمان براي شخصيت اصلي داستان هم كنايه‌اي از كنارِ هم قرار گرفتن دروغ و ايمان و مزر باريك بين آن است.

از ديگر موضوعاتي كه كتاب «درخت دروغ» مطرح مي‌كند، تبعيض‌ جنسيتي است كه هميشه و در هر اجتماع وجود داشته و دارد و تنها شكل آن تغيير مي‌كند. داستان در قرن نوزدهم زماني كه به طور علني، زن‌ها ضعيف‌تر و كم‌خردتر از مردان قلمداد مي‌شدند رخ مي‌دهد. در آن دوران به اين اعتقاد بودند كه همانگونه كه قُطر جمجمه‌ زنان كمتر از مردان است، كم‌هوش‌تر هم هستند. زن‌ها در سايه قرار مي‌گرفتند و از شيوه‌هاي خودشان براي پيشبرد اهداف‌شان استفاده مي‌كردند، بعضي از زيبايي ظاهري‌شان، و بعضي به نام و در كنار يك مرد به فعاليت مي‌پرداختند و افتخارات‌شان هرگز به نام خودشان ثبت نمي‌شد.

كتاب «درخت دروغ» همچنين به موضوع دروغ و شايعات و نقش آن‌ها در به دست گرفتن اذهانِ عوام پرداخته است.

فيث شخصيت اصلي داستان دختري چهارده ساله‌ است كه مرز نامطمئنِ دوره‌ گذر از بلوغ و جواني را طي مي‌‌كند. او در خانواده و جامعه به خاطر جنسيتش محدود است و ناچار است شخصيت دوگانه‌اي از خود بروز بدهد، شخصيتي ساكت در ظاهر و ماجراجو و جستجوگر در نهان. فيث مانند ماري كه در قفس از او نگهداري مي‌كند، در چَمبر سوالات ذهنش تنهاست و براي يافتن حقيقت كمكي ندارد، ناچار در تنهاييِ آزاردهنده، دست به تلاش مي‌زند و در رويارو شدن با دروغ‌ها و انتشار آن‌ها در بينِ مردمِ مشتاق و پذيراي شنيدنِ دروغ، كه به راحتي قضاوت و عقل خود را به شايعات مي‌سپارند، به حقايق جامعه‌اي كه در آن زندگي مي‌كند و اتفاقات پيرامونش مانند علت مرگ مجهول پدر، نزديكاني كه از اعتماد آن‌ها سوء استفاده كرده‌اند و دنيايي كه در پي سود شخصي انسان‌ها رقم مي‌خورد، پي مي‌برد. پدر فيث دانشمند و ديرين‌شناس است و در پي دروغي كه ساخته و انتشار داده است كشته مي‌شود. او با اين شايعه اعتبار شغلي خود را زير سوال مي‌برد تا به حقيقت بزرگتري در زندگي دست يابد كه همان منشاء خلقت است. نويسنده‌ كتاب «درخت دروغ» با زيركي پاسخ اين پرسش را به عهده‌ مخاطب مي‌گذارد و در جست و جو براي يافتن پاسخ اين سوال، پرسش‌هاي بيش‌تري را درباره‌ مفهومِ انسانيت مطرح مي‌كند.

شخصيت‌پردازي قوي و صحنه‌هاي تعليق‌برانگيز كتاب «درخت دروغ» سبب شده است كه خواننده نه قدرت حدس زدن پايان داستان را پيدا كند و نه بتواند كتاب را زمين بگذارد. با اينكه كتاب «درخت دروغ» طولاني و پر از جزئيات است اما تعليق آن مانع از خستگي مخاطب مي‌شود و لحظه‌هايي را به وجود مي‌آورد كه در خاطر خواننده باقي مي‌ماند براي نمونه يكي از لحظه‌هاي زيباي داستان هنگامي است كه مادر فيث به او مي‌‌آموزد كه چگونه از مستخدمان بخواهد كاري را انجام دهند كه در عين دستور دادن مودبانه هم باشد و فيث در همان زمان در مي‌يابد اين همان لحني است كه هميشه براي مطالبه كاري از او استفاده شده است. و در نهايت فيث قابليت‌هاي يك زن باهوش را در مي‌يابد و به يك آينده ساختار‌شكنانه در زمان خودش فكر مي‌كند و تصميم مي‌گيرد دانشمند شود.

درباره نويسنده كتاب «درخت دروغ»

فرانسيس هاردينگ نويسنده كتاب «درخت دروغ» از نويسندگان ادبيات كودك و نوجوان انگلستان است كه تاكنون ۸ عنوان كتاب براي كودكان و نوجوانان منتشر كرده است. كتاب «درخت دروغ» هفتمين كتاب اوست كه جايزه كاستا ۲۰۱۵ و جايزه بوستون گلوب/ جايزه ادبيات داستاني هورن بوك ۲۰۱۶ را براي او به ارمغان آورده است. كتاب «درخت دروغ» همچنين به فهرست نهايي جايزه‌ ناشران مستقل ۲۰۱۵ و فهرست نهايي مدال كارنگي ۲۰۱۶ راه يافته است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Frances Hardinge,   فرانسيس هاردينگ
ويراستار
 •   رضا كوچك‌زاده
برگردان
 • الناز ذهبي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   فرانسيس هاردينگ
 •   الناز ذهبي
 •   رضا كوچك‌زاده
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و فلسفه
 • كودكان و ادبيات داستاني
 • كودكان و دروغ
 • كودكان و شناخت
 • دختران و تبعيض

كتاب درخت دروغ


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۰۴:۱۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

درياچه آخر دنيا

درياچه آخر دنيا

درياچه آخر دنيا

كتاب «درياچه آخر دنيا» داستان معدود بازماندگان انسان روي كره‌ي زمين در سال ۲۰۲۵، چندين سال پس از يك فاجعه‌ي محيط‌زيستي را بيان مي‌كند.

قهرمان كتاب «درياچه آخر دنيا» نوجواني است به نام هكتور كه تمام عمر خود را در راهروهاي زير زمين گذرانده است، اون جوان‌ترين فرد جامعه‌ي كوچك خود و گزينه‌ي رهبري گروه در آينده است.

او به كمك سگ خود راهي به بيرون پيدا مي‌كند و براي اولين بار آسمان و خورشيد و درختان و جانوران روي كره‌ زمين را مي‌بيند.

آشنايي او با دختر نوجواني به نام ديانا با بال‌هاي پرنده‌اش آغاز داستاني پرماجراست. ديانا به همراه پدر و مادرش در كنار درياچه‌اي با داستان‌هاي عجيب و غريب زندگي مي‌كنند و به نظر مي‌رسد تنها بازماندگان انسان روي كره‌ زمين پس از يك فاجعه‌ محيط‌زيستي در چندين سال قبل باشند. هكتور از زيرزمين فرار مي‌كند و مدتي را با خانواده‌ ديانا زندگي مي‌كند. اما براي گرفتن دارو براي نجات جان مادر ديانا مجبور به بازگشت به زيرزمين و مواجهه با رهبر گروه‌شان مي‌شود. بخش‌هايي از داستان از زبان هكتور و بخش‌هايي از آن از زبان ديانا مطرح مي‌شود.

كتاب «درياچه آخر دنيا» كتاب تقدير شده در جايزه‌ سالانه‌ كتاب كودك استراليا در سال ۱۹۸۹ است.

كتاب «درياچه آخر دنيا» براي بلندخواني با نوجوانان و جلسات خواندن و گفتگوي گروهي درباره‌ي كتاب مناسب است. سوالاتي مانند موارد زير را مي‌توانيد مطرح كنيد و گفتگو را شكل دهيد:

 • نظرتان درباره‌ي دو شيوه‌ي زندگي در يك جامعه محدود، اما امن و زندگي در جايي خطرناك اما آزاد چيست؟ اگر شما جاي هكتور يا ديانا بوديد كدام نوع زندگي را انتخاب مي‌كرديد و چرا؟
 • به نظر شما اگر فاجعه‌اي محيط زيستي مانند آن‌چه در كتاب رخ داده بود، در واقعيت اتفاق بيفتد، راه حل چيست؟ بازماندگان چه بايد بكنند؟

درباره نويسنده كتاب «درياچه آخر دنيا»

«كارولين مك دونالد» اغلب بر نوشتن رمان‌هاي علمي تخيلي و فانتزي براي مخاطبان نوجوان تمركز داشته است. اغلب شخصيت‌هاي رمان‌هاي او، نوجواناني تنها و دورافتاده از اجتماع هستند. او در نيوزيلند بزرگ شده و در استراليا زندگي كرده است و ردپاي اقليم و سنت‌هاي كشوري كه كودكي خود را در آن گذرانده است در كتاب‌هايش پيداست.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم
نويسنده
  Caroline MacDonald,   كارولين مك دونالد
ويراستار
 •   بهروز راستاني
برگردان
 • پروين جلوه نژاد
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   كارولين مك دونالد
 •   پروين جلوه نژاد
سال نشر
  ۱۳۸۵

كتاب درياچه آخر دنيا


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۴:۳۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

پسري كه عاشق رياضي بود

پسري كه عاشق رياضي بود

پسري كه عاشق رياضي بود

روزگاري، پسري به نام پل، عاشق رياضي بود و هميشه به رياضي فكر مي‌كرد. كتاب «پسري كه عاشق رياضي بود» از مجموعه من و مشاهير جهان داستان زندگي پل را تعريف مي‌كند. پل اردوش از كودكي بازي با اعداد و رياضي را دوست داشت و عددها بهترين دوست‌هاي او بودند. اردوش در بيست سالگي، به خاطر رياضي‌اش در سراسر جهان مشهور شده بود و آغازگر انواع رياضيات جديد بود.

نويسنده در اين كتاب با نثري روان و جذاب زندگي و علاقه پل اردوش به رياضيات را توصيف مي‌كند و خواننده نوجوان را به رياضي علاقه‌مند مي‌كند. تصاوير خلاقانه كه متن را همراهي مي‌كنند نوجوان را به بازي با اعداد و كشف برمي‌انگيزد.
در بخش پاياني كتاب اسامي تعداد زيادي از رياضي‌دان ها آمده است كه مي‌تواند شروعي براي خواندن سرگذشت آن‌ها باشد.

درباره نويسنده كتاب «پسري كه عاشق رياضي بود»

دبورا هايلگمن هفتاد و چهار كتاب براي كودكان و نوجوانان نوشته است، از جمله كتاب چارلز و اِما (جهش ايمان داروين، كه فيناليست جايزه ملي كتاب در آمريكا بود). فكر نوشتن كتابي درباره پل اردوش را پسرانش به او الهام كردند. آن‌ها هر بار كه از مدرسه به خانه مي‌آمدند، هيجان‌زده از رياضيدان درخشان و دوست‌داشتني به نام پل اردوش حرف مي‌زدند و اين، آغازي شد بر تحقيقات گسترده او در باره اين رياضيدان نابغه.

درباره تصويرگر كتاب «پسري كه عاشق رياضي بود»

لوين فام به گفته خودش، زماني معتقد بود كه يك نابغه رياضي است، تا اينكه با مسائل حساب و رياضي رو به رو شد و پي برد كه نابغه نيست. او هنوز عاشق اعداد است، ولي تصويرگري، عشق و حرفه اوست.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
نخستين، كتاب هاي پرستو
نويسنده
  Heiligman Deborah,   دبورا هايلگمن
برگردان
 • شهاب الدين عباسي
تصويرگر
 •   LeUyen Pham
 •   لوين فام
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   دبورا هايلگمن
 •   لوين فام
 •   شهاب الدين عباسي
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و زندگي نامه
 • پل اردوش
 • كودكان و رياضي
 • عدد اول
 • كتاب پسري كه عاشق رياضي بود
 • كودكان و آموزش رياضي
 • كودكان و بازي با اعداد

كتاب پسري كه عاشق رياضي بود


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۳۷:۰۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

داستان لئو

داستان لئو

داستان لئو

كتاب «داستان لئو» كتابي تخيلي، درباره‌ داستان يك روح مهربان تنها و علاقه‌مند به كتاب‌خواندن و نقاشي‌كشيدن است. لئو به تنهايي در خانه‌اي بدون سكنه در گرد و غبار زندگي مي‌كند. هيچ كس نمي‌تواند لئو را ببيند.

با اسباب‌كشي يك خانواده به خانه‌ لئو، او خوشحال مي‌شود و براي پذيرايي از ساكنان جديد چاي نعنايي و نان عسلي آماده مي‌كند. ترس آن‌ها را تصور كنيد وقتي كه لئو را نمي‌بينند و تنها يك سيني چاي و نان را معلق در هوا مشاهده مي‌كنند. آن‌ها راه‌هاي مختلفي را براي دور كردن او امتحان مي‌كنند. لئو براي آن‌كه بيش از اين آن‌ها را نترساند خانه‌اش را ترك مي‌كند و به گشت و گذار در شهر مي‌پردازد تا دوستي بيابد.

كتاب «داستان لئو» داستان تلاش روح پسركي مهربان و صادق براي يافتن آرامش و دوستي است. لئو در گشت و گذارش با جين آشنا مي‌شود. جين دختر كوچكي با دوستاني خيالي است كه مي‌تواند لئو را ببيند و فكر مي‌كند او هم يك دوست خيالي است. بالاخره در جريان يك اتفاق مهيج و ترسناك جين متوجه مي‌شود كه لئو يك دوست خيالي نيست بلكه يك روح است. يك روح مهربان، شجاع و صادق كه مي‌توانند براي هم دوستان خوبي باشند.
در كتاب «داستان لئو» همدلي و همراهي لئو با تخيلات جين و رفتار دوستانه‌ اين دو با يكديگر بسيار ارزشمند و قابل تأمل است. كتاب داستان لئو نمونه‌ زيبايي براي معرفي و پذيرش تفاوت‌ها به كودكان است. اين معرفي و پذيرش تفاوتها هم در داستان مك بارنِت و هم در تصويرگري ساده و قابل پذيرش كريستين رابينسون مشاهده مي‌شود.

مك بارنت نويسنده‌ تواناي كتاب «داستان لئو» با قراردادن موجودات زنده و يك روح در مقابل هم بعدي جالب، جديد و هيجان‌انگيز از تفاوت را پيش روي خواننده قرار مي‌دهد. كودك در جريان اين داستان مي‌آموزد آن‌چه در شكل‌گيري و ادامه‌ي روابط انساني و حتي ارتباط با ساير موجودات و محيط زيست مهم است داشتن همدلي، مهر و پذيرش تفاوتها و احترام به آن‌ها است. شايد بتوان گفت اين داستان با تكيه بر ذهن خالي از قضاوت و به دور از پيش‌داوري كودكان نگاشته شده است و اين مساله نقطه عطف داستان لئو است.
در تصويرگري كتاب «داستان لئو» نيز كريستين رابينسون علاوه بر پرداختن به جزئيات ساده‌موجود در زندگي روزمره، خانه‌و محيط زندگي، نكات جالب و قابل‌توجهي به تصوير كشيده است. به عنوان نمونه به نظر مي‌رسد حضور پليس زن در تصاوير كتاب تلاشي براي تحت تأثير قراردادن كليشه‌ پليس مرد در ذهن خواننده باشد و يا عدم حضور پدر جين در خانه كه ممكن است موقتي و يا دائمي باشد.
كتاب «داستان لئو» علاوه بر افزايش اعتماد كودكان به پليس، به عنوان مجري و مسئول ايجاد نظم و آرامش، افزايش شجاعت و خودباوري كودكان و همين‌طور تاكيد بر يافتن راه‌حل در موقعيت‌هاي دشوار را نيز در خود مستتر دارد.
كتاب تصويري «داستان لئو»، كتابي سرشار از نكات نوشتاري و تصويري زيبا و ارزنده است كه با هر بار خواندن و مشاهده‌ تصاوير آن، براي خواننده آشكار مي‌شوند.

درباره نويسنده كتاب «داستان لئو»

مك بارنت نويسنده‌ آمريكايي كتاب كودك، كه علاقه‌ خود به كتاب و نويسندگي را مديون مادرش است، فارغ‌التحصيل كالج پومونا است. او برنده‌ جايزه‌هاي متعددي براي كتاب‌هايش شده است.
مك بارنت براي كتاب «آنابل و جعبه جادويي»، با تصويرگري جان كلاسن نويسنده و تصويرگر كانادايي توانست جوايز ادبي از جمله جايزه‌ بهترين كتاب كودك سال از سوي روزنامه بوستن گلاب را در سال ۲۰۱۲ به‌‌دست آورد، همين‌طور در سال ۲۰۱۳ به‌خاطر اين كتاب برنده‌ جايزه‌ «كتاب‌هاي مناسب بلندخواني اي بي وايت» شد. كتاب‌هاي اين نويسنده به بيش از سي زبان ترجمه شده‌اند. از ديگر كتاب‌هاي اين نويسنده كه به فارسي ترجمه شده ‌است مي‌توان «آن پايين چه خبر است؟»، «دو خفن»، «دو خفن خفن‌تر مي‌شوند»، «تلفن» و «آنابل و جعبه جادويي» را نام برد.

درباره تصويرگر كتاب «داستان لئو»

كريستين رابينسون تصويرگر كتاب فانتزي- تخيلي كتاب «داستان لئو» و برنده‌ مدال «كالدكوت» و هم‌چنين جايزه‌ كورتا اسكات كينگ در سال ۲۰۱۶ براي كتاب «آخرين توقف در خيابان ماركت» يا همان كتاب «يك روز اتوبوسي» نوشته‌ مت دلا پنيا، اهل آمريكا است. هم‌چنين او به عنوان يك انيماتور با استوديو انيميشن پيكسار كار كرده است.

درباره‌ مترجم كتاب «داستان لئو»

كيوان عبيدي آشتياني مترجم كتاب «داستان لئو» است كه با شوراي كتاب كودك در زمينه بررسي ادبيات كودكان و نوجوانان همكاري مي‌كند. او كه فعاليت ترجمه‌ ادبيات نوجوان را از سال ۱۳۷۹ آغاز كرده توانسته است جوايز متعددي مانند جايزه‌ پروين اعتصامي، لوح افتخار شوراي كتاب كودك و جايزه‌كتاب فصل را دريافتكند. «سام و حيوان خانگي‌اش»، «ويرجينيا گرگ مي‌شود»، «دست نگه‌دار دزد»، «عروس دريايي»، «زير نور ماه شيشه‌اي»، «مرغ مقلد» و «زنان كوچك» از جمله كتاب‌هاي كودك و نوجوان هستند كه به قلم ايشان ترجمه شده‌اند.


ماجرا از خانه‌اي خالي شروع مي‌شود، يك خانه خالي آبي و تنها سكنه آن لئو.
لئو دوست قديمي همه ماست، از وقتي كه صداي درون خود را شنيديم و فهميديم يك موجود ناطق در يك دنياي بزرگ تا حدي ترسناك هستيم.
«دوست خيالي» يا «روح هميشه ناظر» كودكي و شايد بزرگسالي بسياري از ما. بله قهرمان هر چه باشد روح يا دوست خيالي تغييري در ماجرا ندارد، او هست و دنبال آدم‌ها و اتفاق‌ها و مهرباني است.
روايت داستان جا به جايي و دوستيابي لئو در آن سوي سرزمين خيال و قصه پردازي كودكانه است، جايي كه پايان شيرين داستان است آغاز سوال‌هاي مخاطب، لئو چي بود؟ كجاست؟ خونه ما هم مياد؟ ترسناكه؟ چايي و كلوچه مياره؟ ميشه ديد؟ چرا همه آدم بزرگ‌ها و پليس‌ها از توش رد ميشن نمي‌ديدنش؟ غصه نمي خوره نمي بينندش؟ و….

لئو يك راز شخصي افشا شده است، اينكه ما در دنيا تنها نيستيم، چيزهايي هست كه ممكن است همه نبينند و ترسناك هم نباشند. چيزهايي هستند كه دانشمند و پزشك و كشيش ازش سر در نمي‌آورند اما دختر بچه‌اي مي‌تواند بفهمد.
لئو در مرز آبي خيال و واقعيت جاري است و تلاش مي‌كند فضايي رازآلود اما آشنا ترسيم كند.
ماجراي لئو را دوست داشتم، تصوير پردازي ساده اما با جزئيات در مه آبي و سايه سپيد و قابل كشف بود، پتانسيل خوبي براي گفتگو درباره مفاهيم پيچيده مثل دوست، روح، ترس، تنهايي ايجاد مي‌كند.

امتياز من ۴ از ۵ ستاره است.

كاربردها و فعاليت ها

نوع فعاليت: فردي- گروهي
گروه سني مخاطب: گروه سني: ۷-۹سال

 • ساخت عروسك انگشتي لئو، جين و ساير شخصيت‌ها و لوازم موجود در داستان توسط كودكان و اجراي نمايش.
 • كودكان مي‌توانند تنها بخشي از كتاب را با ساخت ماسك به نمايش درآورند، به‌عنوان نمونه بخشي كه جين و لئو مشغول بازي شواليه هستند و يا بخش مربوط به دزدي.
 • كودكان مي‌توانند نقاشي با گچ و يا پاستل سفيد و يا رنگ‌هاي روشن بر زمينه‌اي تيره را مانند برخي از تصاوير كتاب تجربه كنند.
 • اين داستان با توجه به موضوع و تصاوير قابليت اجراي نمايش سايه را دارد.
 • تهيه‌ نان عسلي (اسنك عسلي) و آماده كردن چاي نعنايي توسط كودكان، به كمك مربي، در قالب كار گروهي و نوش جان‌كردن آن در حلقه‌اي دوستانه.
 • كودكان مي‌توانند دوستانشان را براي صرف يك عصرانه، كه به كمك هم تهيه مي‌كنند، دعوت كنند.
 • مي‌توانيد از كودكان بخواهيد روش‌هاي خودشان را براي پيداكردن دوست بيان كنند و يا براي آن يك نمايش طراحي و اجرا كنند.
 • مي‌توانيد از كودكان بخواهيد تا موارد قشنگ و يا نامناسب محيط زندگيشان را توصيف كنند.
 • از كودكان بخواهيد بخشي از تصاوير كتاب را به كمك كلاژ و استفاده از طيف‌هاي مختلف رنگ آبي بسازند.
 • از كودكان بپرسيد در موقعيت‌هاي گوناگوني كه لئو در آن‌ها قرار مي‌گيرد در صورتي‌كه آن‌ها مانند لئو يك روح بودند چه مي‌كردند و چه تصميمي مي‌گرفتند.
 • از كودكان بپرسيد در صورتي‌كه به جاي جين بودند در برخورد با لئو چه مي‌كردند؟
 • مي‌توانيد از كودكان بخواهيد درباره حس‌هاي مختلف شخصيت‌هاي داستان در موقعيت‌هاي مختلف صحبت كنند. به‌عنوان نمونه ساكنان جديد خانه لئو، دزد، لئو و جين.
 • توجه كودكان را با پرسش هايي به جزئيات تصويري كتاب جلب كنيد.
 • از كودكان بخواهيد شخصيت مورد علاقه‌ خود را در داستان معرفي و دلايل خود را بيان كنند.
شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Mac Barnet,   مَك بارنِت
ويراستار
 •   مژگان كلهر
برگردان
 • كيوان عبيدي آشتياني
تصويرگر
 •   Christian Robinson
 •   كريستين رابينسون
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   مَك بارنِت
 •   كريستين رابينسون
 •   كيوان عبيدي آشتياني
 • مژگان كلهر
سال نشر
۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب تصويري
 • كتاب فانتزي
 • كتاب تخيلي
 • مَك بارنِت
 • كريستين رابينسون
 • كيوان عبيدي آشتياني كودكان و دوستي
 • كودكان و حل مساله
 • كودكان و پذيرش تفاوت ها
 • كودكان و پذيرش ديگري
 • كتاب قصه كودكانه تصويري

كتاب داستان لئو


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۲۷:۲۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

واي چه جاها كه خواهي رفت

واي چه جاها كه خواهي رفت

واي چه جاها كه خواهي رفت

كتاب تصويري «واي چه جاها كه خواهي رفت» حامل پيامي روحيه‌بخش در ستايش زندگي است و به تمام مردم در هر سن و مرتبه‌اي سفارش مي‌كند كه يك جا ساكن نمانند، ماجراجويي كنند و با خطرهاي زندگي روبه‌رو شوند. اين كتاب به كودكان درباره‌ زندگي واقعي هوشياري مي‌دهد و مي‌گويد زندگي پستي و بلندي‌هايي دارد كه بهتر است با همه‌ توان از آن‌ها عبور كرد.

دكتر زئوس با اين داستان به خوانندگان يادآور مي‌شود موفقيت در درون خود آن‌ها است. اين كتاب بالا و پايين‌هاي اجتناب‌ناپذير زندگي را به تصوير مي‌كشد.
تصويرهاي كتاب فانتزي‌اند و در ميان آن‌ها شخصيت‌هاي ديگر كتاب‌هاي نويسنده هم ديده مي‌شود.
كتاب «واي چه جاها كه خواهي رفت» براي بلندخواني مناسب است.

درباره‌ نويسنده‌ و تصويرگر كتاب «واي چه جاها كه خواهي رفت»:

دكتر زئوس با نام واقعي تئودور گايسل در سال ۱۹۰۴ در ماساچوست به‌دنيا آمد. پس از فارغ‌التحصيل‌شدن از كالج دارتموث در سال ۱۹۲۵، با هدف دريافت مدرك دكتراي ادبيات، به دانشگاه آكسفورد رفت. گايسل كارتون‌ها و مطالب طنزآميزي براي جاج، كه يكي از برجسته‌ترين مجله‌هاي طنز آمريكا بود، مي‌نوشت. كارتون‌هاي او در مجله‌هاي بزرگ ديگري از جمله لايف، ونيتي فِير و ليبرتي نيز منتشر شدند.
گايسل برنده‌ جايزه پوليتزر ۱۹۸۴، يك جايزه اسكار، سه جايزه اِمي، سه جايزه گرمي و سه مدال كالدكوت است. او نويسندگي و تصويرگري چهل و چهار كتاب را در كارنامه‌ي خود دارد. هر چند تئودور گايسل در سال ۱۹۹۱ درگذشت ولي دكتر زئوس هم‌چنان به زندگي ادامه مي‌دهد و كودكان نسل‌هاي مختلف را با لذت كتاب خواندن آشنا مي‌كند.
كتاب «واي چه جاها كه خواهي رفت» در سال ۱۹۹۰، يعني يك سال پيش از مرگ دكتر زئوس منتشر شد. از ديگر كتاب‌هاي او كه به فارسي هم ترجمه شده است مي‌توان به «ف‍ك‍رش‌ را ب‍ك‍ن‌ اي‍ن‌ چ‍ي‍زه‍ا را در خ‍ي‍اب‍ان‌ م‍ال‍ب‍ري‌ دي‍دم‌»، «گربه با كلاه»، «گربه با كلاه بازمي‌گردد»، «هورتون جوجه از تخم در ميآورد»، «وقتي هورتون صداي هو شنيد»، «مي زي گل به سر»،«امروز سي تا ببر را داغون مي‌كنم»، «اسنيچ‌هاي بي‌ستاره و اسنيچ‌هاي باستاره»، «اگر سيرك دست من نبود»، «كاش پاهاي اردكي داشتم»، «هيچ وقت گفته بودم چقدر خوشبختي»، «لوراكس» و «كتاب كارزار كره» اشاره كرد.

گزيده‌هايي از كتاب

مي‌ترسم به جايي برسي بي‌فايده‌تر از همه
جاي انتظار كشيدن...
جايي كه آدم‌ها چشم به راهند و در انتظار:
انتظار براي حركت قطار يا اتوبوسي كه بيايد
يا نامه‌اي كه برسد يا باراني كه ببارد
يا شنيدن يك بله يا يك نه
و يا انتظار براي بلندشدن موهايشان.
همين‌طور دائم همه در انتظار.
نه!
تو اهل اين حرف‌ها نيستي
هرطور شده فرار مي‌كني از زير بار انتظاركشيدن و دست روي دست گذاشتن
جاهاي شاد و روشن را پيدا خواهي كرد.

كاربردها و فعاليت ها

ساختن يك بالن آرزو به دو صورت گروهي و فردي:

 • فعاليت گروهي: در قسمت بالاي يك مقواي مربع‌شكل بزرگ (يا ديگر شكل‌هاي هندسي) دو سوراخ ايجاد كنيد و با روبان يا كاموا آن ‌را به يك مقواي بيضي (يا دايره) ‌شكل ببنديد به‌گونه‌اي كه شبيه يك بالن شود. روي مقواي مربعي يك كاغذ خط‌دار بچسبانيد. از كودكان بخواهيد روي كاغذ خط‌دار در يك سطر شغل مورد علاقه‌شان و جاهايي را كه دوست دارند به آن سفر كنند بنويسند. سپس قسمت بيضي بالن را با مداد رنگي، مداد شمعي و... رنگ‌آميزي و با پارچه، كاموا، كاغذ رنگي و هر چيز ديگر تزيين كنند. به‌جاي مقواي مربع‌شكل مي‌‍توان از سبد يا يك جعبه استفاده كرد تا بچه‌ها نوشته‌هايشان را جداگانه بنويسند و داخل سبد بياندازند.
 • فعاليت يك نفره: نخست يك الگوي بالن كوچك تهيه كنيد و ساختن آن را به كودكان آموزش دهيد. از هر كودك بخواهيد بالنش را رنگ‌آميزي و تزيين كند. بعد از آن شغل مورد علاقه‌‌اش و جاهايي را كه دوست دارد به آن سفر كند روي آن بنويسد.

بالن هاي آرزو

شناسنامه كتاب:
ناشر
افق
نويسنده
  Dr Seuss,   دكتر زئوس
برگردان
 • رضي هيرمندي
تصويرگر
 •   Dr Seuss
 •   دكتر زئوس
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   دكتر زئوس
 •   رضي هيرمندي
سال نشر
  ۱۳۹۳
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و فكر كردن
 • كودكان و فلسفه‌ زندگي
 • دكتر زئوس

كتاب واي چه جاها كه خواهي رفت


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۰۷:۰۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» از دو بخش تشكيل شده است. در بخش اول اطلاعاتي در باره‌ جغد و ساير حيواناتي كه در شب فعال هستند، به مخاطب مي‌دهد و با استفاده از تعداد آن‌ها كاركرد اعداد را به مخاطب مي‌آموزد.

مربي مي‌تواند از اين بخش هم براي شناخت جانوراني كه در شب فعاليت مي‌كنند و هم آموزش اعداد استفاده كند.

بخش دوم ك«شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» در باره‌ جانوراني كه در سكوت و آرامش شب مي‌خوابند و در روز فعاليت مي‌كنند به مخاطب اطلاعاتي مي‌دهد. مربي از اين بخش هم مي‌تواند در جهت آموزش اين گونه جانوران به كودكان استفاده كند.

چنين ساختاري در كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» به كودكان امكان مقايسه‌ اين دو گونه از جانوران را فراهم مي‌كند كه يكي از اركان شناخت است و به رشد شناختي كودكان كمك مي‌كند.

ساختار كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» منطقي است و ارايه اطلاعات در كتاب گاهي مستقيم و گاهي غير مستقيم و به شكل داستان است.

زبان كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» ساده و روان و مناسب سن مخاطب كتاب است. تصاوير كتاب رنگي و فراتر از متن هستند كه به جذب مخاطب كمك فراواني مي‌كنند.

درباره نويسندگان و تصويرگران كتاب شب تاريك و دانايي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب

كتاب «شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب» ترجمه از دو كتاب به نام‌هاي «جغد كوچولو» نوشته ديويا سرينواسان و «كتاب خواب» نوشته‌ي ايل سانگ نا است.

ديويا سرينواسان در تگزاس زندگي مي‌كند. او نوشتن و تصويرگري براي كودكان را از سال ۲۰۰۹ آغاز كرده و تاكنون سه عنوان كتاب براي كودكان خلق كرده است.

ايل سونگ نا در كره جنوبي به دنيا آمد. در سال ۲۰۰۱ به لندن آمد. او در دانشگاه كينگ استون لندن و كالج اينستيتوي هنر مريلند تصويرگري خوانده است و هم اكنون در انستيتو هنر كانزاس تصويرگري درس مي‌دهد. كتاب «كتاب خواب» نخستين كتاب تصويري اوست. او تاكنون نزديك به ۱۰ كتاب براي كودكان خلق كرده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
دنياي اقتصاد، داركوب
نويسنده
  IL Sung Na, Divya Srinivasan,   ديويا سرنيواسان, ايا سونگ نا
برگردان
 • شادي صدر
تصويرگر
 •   IL Sung Na, Divya Srinivasan
 •   ديويا سرنيواسان, ايا سونگ نا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: تير ۹۷
پديدآورندگان
 •   ديويا سرنيواسان
 •   ايا سونگ نا
 •   شادي صدر
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و زيست شناسي جانوري
 • كتاب كودك درباره جغدها
 • كتاب كودك
 • شب تاريك و داناي بيدار
 • داستان دو جغد در يك كتاب
 • آموزش شمارش اعداد
 • كودكان و خوابيدن
 • كتاب كودك درباره ساريگ
 • كتاب كودك درباره قارچ
 • كتاب كودك درباره حيوانات شب
 • كتاب كودك درباره حيوانات شكارچي

كتاب شب تاريك و داناي بيدار: داستان دو جغد در يك كتاب


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۱:۱۳ توسط:سايت كتابك موضوع: