كتابك كتابك .

كتابك

با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

حفاظت از محيط زيست از موضوعات مهمي است كه بايد به كودكان آموزش داده شود. كتاب «با آسمان سرزمين من آشتي كنيد» از مجموعه كتاب‌هاي ديده بان كوچك با بياني داستاني كودك را با راه‌هاي محافظت از محيط زيست آشنا مي‌كند.

ديده‌بان كوچك به آسمان تيره و خاكستري و زمين كه با زباله آلوده شده است، نگاه مي‌كند. زماني را به ياد مي‌آورد كه آسمان صاف و آبي بود و پرواز پرندگان را مي‌شد در آن ديد؛ زمين پاك و تميز بود و مردم از ديدن آن لذت مي‌بردند. با ساخته شدن كارخانه‌اي در دهكده، آلودگي و خرابي در آنجا روز به روز بيشتر شد. ديده‌بان كوچك تصميم مي‌گيرد كارهايي انجام دهد؛ كارهايي مانند كاشتن درخت، دفن كردن زباله‌ها، كاشتن بوته‌هاي گل و آب دادن به آن‌ها و كاشتن نهال در اطراف كارخانه. در ابتدا همه كارهاي او را بي فايده مي‌دانند و معتقدند با يك گل بهار نمي شود، ولي ديده‌بان كوچك هم چنان به كارهاي خود ادامه مي‌دهد تا آمدن دوباره پرندگان را مي‌بيند و آن وقت است كه همه مردم با شادي فرياد مي زنند: «با يك گل هم بهار مي شود».

هدف نويسنده كتاب «با آسمان سرزمين من آشتي كنيد» آشنايي خواننده كودك و نوجوان با طبيعت و محيط زيست و چگونگي حفظ و بهبود آن و تأثير متقابل انسان و طبيعت بر يكديگر است كه در اين داستان به خوبي بيان شده است.

والدين مي‌توانند پس از خواندن كتاب «با آسمان سرزمين من آشتي كنيد» با فرزند خود، در جمع خانواده گفت و گو كنند و ببينند آن‌ها چگونه مي‌توانند مسئوليت و نقش خود را در حفاظت و بهبود محيط زندگي‌شان ايفا كنند و براي انجام آن نقشه و برنامه عملي طراحي كنند. از اين طريق هر كودك مي‌تواند «ديده‌بان كوچك»ي براي سرزمين خود شود و با اميدواري تغييري هر چند كوچك در محيط زندگي خود ايجاد كند.

درباره نويسنده كتاب با آسمان سرزمين من آشتي كنيد

نسرين‌نوش اميني، نويسنده، مترجم و ويراستار است. كارشناسي ارشد زبان ‌و‌ادبيات فارسي خوانده است. كتاب كارت دعوت داري موش‌موشك؟ او برگزيده‌ي نخستين كارگاه خلق كتاب تصويري و اثر برگزيده شوراي كتاب كودك و چهار لاك‌پشت پرنده شد. رمان بابابزرگ كله‌پشمكي و صورتي من او يكي از برندگان جشنواره‌ي پرنده‌ي آبي بود و داستان هندوانه‌ي بنفش او داستانِ برتر انجمن نويسندگان. كتك‌خور سلطنتي و كوهستان شارلاتان و مجموعه كارآگاه جرقه از آثاري است كه ترجمه كرده است.

 

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
خانه ادبيات
نويسنده
  نسرين نوش اميني
تصويرگر
 •   مجيد صابري نژاد
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   نسرين نوش اميني
 •   مجيد صابري نژاد
سال نشر
  ۱۳۹۶
 
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و دانش اجتماعي
 • كودكان و حفاظت از محيط زيست
 • كودكان و آلودگي محيط زيست
 • كودكان و تأثير انسان بر طبيعت
 • كودكان و مسئوليت پذيري
 • كودكان و اميد

كتاب با آسمان سرزمين من آشتي كنيد


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۵:۵۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

كتك خور سلطنتي

كتك خور سلطنتي

كتك خور سلطنتي

كتاب «كتك خور سلطنتي» داستان جمي، كودك يتيمي است كه در دربار سلطنتي به عنوان كتك‌خور شاهزاده‌ انجام وظيفه مي‌كند. وظيفه او اين است كه هر وقت شاهزاده‌ي لوس و ننر كار نادرستي انجام داد يا درسش را بلد نبود تنبيه شود تا شاهزاده عبرت بگيرد!

جمي آرزو دارد كه دوباره به آب‌راه‌هاي فاضلاب برگردد و همانند پدرش با گرفتن موش زندگي‌اش را تامين كند.

روزي شاهزاده ننر تصميم مي‌گيرد از قصر فرار كند و كتك‌خور را هم وادار مي‌كند با او همراه شود و به اين ترتيب آن‌ها درگير اتفاقاتي مي‌شوند كه براي هر دو درس‌هايي دارد.

جمي و شاهزاده پس از فرار گرفتار دو راهزن معروف مي‌شوند. جمي خود را جاي شاهزاده جا مي‌زند تا با يك تيز دو نشان بزند: شاهزاده از دست راهزن‌ها رها شود و خودش از دست شاهزاده. ولي شاهزاده نقشه‌ او را به هم مي‌زند و جمي ناچار به همراه شاهزاده از دست راهزن‌ها فرار مي‌كند. راهزن‌ها كه حاضر نيستند شاهزاده را از دست بدهند، آن‌ها را تعقيب مي‌كنند و در آب‌راه فاضلاب گير مي‌اندازند. اما به كمك دوستان قديمي جمي و پدرش و ذكاوتي كه شاهزاده به خرج مي‌دهد از دست راهزن‌ها خلاص مي‌شوند. سرانجام هر دو به قصر برمي‌گردند اما به عنوان دو دوست.

درباره نويسنده كتاب كتك خور سلطنتي

سيد فلاش‌من، نويسنده‌ي برجسته‌ي آمريكايي، به سبب آثار طنزش براي كودكان و نمايشنامه‌ها و رمان‌ها و كتاب‌هاي شعبده‌بازي‌اش براي بزرگسالان معروف است.

كتاب كتك‌خور سلطنتي به خاطر «ماجراجويي، تعليق و طنز موجود در داستان و خلق شخصيت‌هاي زنده» مدال جايزه نيوبري را از آن او كرده است.

فلاش‌من در باره اين داستان گفته است: «اين داستان زاده تخيل است، اما شگفت‌انگيزترين بخش آن حقيقت دارد. در روزگاران گذشته در برخي از دربارهاي سلطنتي، پسرهاي كتك‌خوري نگهداري مي‌شدند تا به جاي شاهزاده بدرفتار، تنبيه شوند و رنج بكشند. تاريخ پر است از اين بي‌عدالتي‌ها و ديوانگي‌ها.»

كتاب كتك خور سلطنتي قبلا با نام پسرك شلاق خور با ترجمه نسرين وكيلي و تصويرگري پيتر سيس منتشر شده است. كتاب‌هاي روحي در جزيره و مسافري با پاپوش‌هاي جهنمي آثار ديگري از سيد فلاش‌من است كه به فارسي منتشر شده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
هوپا
نويسنده
  Sid Fleishman,   سيد فلاش‌من
ويراستار
 •   سيد نويد سيدعلي‌اكبر
برگردان
 • نسرين‌ نوش اميني
تصويرگر
 •   مريم جاوداني
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   سيد فلاش‌من
 •   نسرين‌ نوش اميني
 •   سيد نويد سيدعلي‌اكبر
 •   مريم جاوداني
سال نشر
۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و بي عدالتي
 • كودكان و تنبيه
 • كودكان و فرار از خانه

كتاب كتك خور سلطنتي


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۲:۱۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

ليندبرگ افسانه ي موش پرنده

ليندبرگ افسانه ي موش پرنده

ليندبرگ افسانه ي موش پرنده

كتاب «ليندبرگ افسانه ي موش پرنده» داستاني است تصويري درباره‌ي موش كوچكي به نام ليندبرگ كه براي نجات جانش يك هواپيما مي‌سازد و از فراز اقيانوس خود را به جاي امن مي‌رساند.

سال‌ها پيش موش كوچولوي كنجكاويي به نام ليندبرگ در هامبورگ آلمان زندگي مي‌كرد كه هميشه در گوشه‌اي از كتابخانه به خواندن مشغول بود. او به قدري غرق در دنياي كتاب‌هاست كه متوجه نمي‌شود شهر به اشغال گربه‌ها در آمده است. روزي هنگام فرار از دست گربه‌ها دسته‌اي خفاش مي‌بيند. او با الهام از بال خفاش‌ها و ماشين‌هاي ‌بخار موفق مي‌شود هواپيمايي بسازد و از شهر بگريزد و خود را نجات بدهد.

توربن كولمان كتاب «ليندبرگ افسانه ي موش پرنده» را با الهام از داستان زندگي چارلز ليندبرگ خلبان امريكايي نوشته است. او نخستين كسي است كه توانست عرض اقيانوس اطلس را با هواپيماي تك موتوره‌اش بدون هيچ توقفي پرواز كند. كتاب «ليندبرگ افسانه ي موش پرنده» داستان همه‌ي انسان‌هاي شجاعي است كه از نيروي عقل‌شان براي حل مشكلات‌شان استفاده و بر ترس‌ها و چالش‌ها غلبه مي‌كنند. آن‌ها كساني هستند كه كتاب مي‌خوانند تا از دانش و تجربه‌هاي ديگران بهره‌مند شوند. مشاهده‌گران خوبي هستند، خستگي‌ناپذيرند و پشتكار دارند.

كتاب «ليندبرگ افسانه ي موش پرنده» براي بلندخواني مناسب است.

درباره نويسنده كتاب «ليندبرگ افسانه ي موش پرنده»

توربن كولمان تصويرگر آلماني است كه در دانشگاه تصويرسازي و طراحي خوانده است. كتاب «ليندبرگ افسانه ي موش پرنده» نخستين كتاب توربن كولمان است و جايزه‌هاي بسياري از جمله جايزه طلايي نامي ۲۰۱۵، نامزد جايزه ادبيات كودك آلمان ۲۰۱۵، منتخب آكادمي ادبيات كودك و نوجوان آلمان ۲۰۱۵، منتخب بنياد هنر كتاب آلمان در سال ۲۰۱۴ و … را از آن او كرده است.

او كه شيفته‌ي هواپيماهاي كوچك، ماشين‌هاي عجيب و قطارهاي بخار است و در پايان كتاب «ليندبرگ افسانه ي موش پرنده» هم چند نفر از پيشگامان صنعت هوانوردي را به كودكان معرفي كرده است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
هوپا
نويسنده
  Torben Kuhlmann,   توربن كولمان
برگردان
 • مونا توحيدي
تصويرگر
 •   Torben Kuhlmann
 •   توربن كولمان
پديدآورندگان
 •   توربن كولمان
 •   مونا توحيدي
سال نشر
  ۱۳۹۵

كتاب ليندبرگ افسانه ي موش پرنده


برچسب: كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۱:۰۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

خوشگل نشدم؟

خوشگل نشدم؟

خوشگل نشدم؟

كتاب خوشگل نشدم؟ داستان دو خواهر به نام‌هاي سدي و ايوا است. سدي موهاي تيره و صاف و كوتاه دارد اما ايوا خواهر كوچكش موهاي فرفري بلندي دارد. به نظر سدي موهاي ايوا زيادي بلند و دست و پاگيرست.

بنابراين يك روز تصميم مي‌گيرد كه موهاي خواهرش را كوتاه كند. اما نتيجه‌ي كار چندان رضايت‌بخش نيست. پس از اين كه سدي قول مي‌دهد ديگر اين كار را تكرار نكند، ايوا را به آرايشگاه مي‌برند تا خودش تصميم بگيرد موهايش را چه مدلي كوتاه كند. سدي مي‌فهمد كه نبايد موهاي خواهرش را بدون اجازه كوتاه مي‌كرد و پدر و مادر هم مي‌فهمند كه بايد بعضي چيزهاي را دوراز دسترس بچه‌ها بگذارند.

درباره نويسنده كتاب خوشگل نشدم؟

كتاب «خوشگل نشدم» نخستين كتاب «جف كوهن» است. جف اين داستان را با الهام از دو دخترش در سال ۲۰۱۴ آن را نوشته است. او از سال ۲۰۰۱ به كار گزارشگري مشغول است. او با همسر و دو دخترش زندگي مي‌كند.

درباره تصويرگر كتاب خوشگل نشدم؟

«اليانا آلن» تصويرگر كتاب «خوشگل نشدم» در دانشگاه براون و مدرسه‌ي طراحي رودآيلند درس انيميشن و تصويرسازي خوانده است. همچنين او با كمپاني ديزني و شبكه‌هاي تلويزيون پي بي اس و نيكولاديون كار مي‌كند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Jeff(Jeffrey Brandt) Cohen,   جف كوهن
برگردان
 • عطيه الحسيني
تصويرگر
 •   Elanna Allen
 •   الينا آلن
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   جف كوهن
 •   الينا آلن
 •   عطيه الحسيني
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۵

كتاب خوشگل نشدم؟


برچسب: كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۰:۴۲ توسط:سايت كتابك موضوع:

پستانك نينا

پستانك نينا

پستانك نينا

اگر مي‌خواهيد كودك‌تان را مجاب كنيد كه پستانكش را كنار بگذارد كتاب «پستانك نينا» برايش بخوانيد.

نينا دلش نمي‌خواهد پستانك را كنار بگذارد، حتي هنگام شنا كردن يا گردش رفتن. او مي‌خواهد حتي وقتي بزرگ شد و سركار رفت يا در جشن ازدواجش هم پستانكش را بمكد! اما روزي در هنگام گردش گرگي عصباني و گرسنه جلوي او سبز مي‌شود و مي‎خواهد او را بخورد، نينا پستانكش را در دهان او مي‌گذارد و گرگ ترسناك عصباني مثل يك خرس عروسكي مهربان آرام مي‌شود.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
مرغابي
نويسنده
  Christine Naumann-Villemin,   كريستين نومان ويلمن
آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب معلمين پيش دبستاني
برگردان
 • نوشابه اميري
تصويرگر
 •   ماريان بارسيلون
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۰ - ۲ سال
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۳ - ۶ سال
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   كريستين نومان ويلمن
 •   ماريان بارسيلون
 •   نوشابه اميري
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۵

كتاب پستانك نينا


برچسب: كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 0 ساله، معرفي كتاب كودك 1 ساله، معرفي كتاب كودك 2 ساله، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۳:۵۸ توسط:سايت كتابك موضوع:

به كيلكاها رحم كنيد

به كيلكاها رحم كنيد

به كيلكاها رحم كنيد

كتاب «به كيلكاها رحم كنيد» يك كتاب فانتزي است كه در قالب داستان فانتزي و طنز، به موضوع اكوسيستم درياچه‌ي خزر و اثرات مخرب انسان روي آن مي‌پردازد.

داستان كتاب بر اساس ماجراهاي ميان دو گروه «كله كفگيري‌ها» و «چشماغي‌ها» شكل مي‌گيرد. پشت جلد كتاب در توصيف اين دو گروه آمده است:

«كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها توي همه‌چيز باهم رقابت مي‌كنند. مثلا اگر يك چشماغي ببيند كه همسايه‌ي كله كفگيري‌اش بچه‌اش را گرفته زير كتك، براي اين‌كه كم نياورد، بچه‌اش را مي‌گيرد زير شلاق. اگر طايفه‌ي كله‌كفگيري‌ها ببينند كه گاري چشماغي‌ها پرت شده ته دره و همه جا دارند در موردش صحبت مي‌كنند آن‌ها برمي‌دارند يك كاميون هول مي‌دهند ته دره.

يعني طوري كه توي دره‌ها و چاله‌چوله‌ها از سه‌چرخه‌ي بچه‌گانه‌ي له شده پيدا مي شود تا بويينگ ۷۴۷ سقوط كرده، آن‌ هم فقطبه قصد كور شدن چشم آن طرفي‌ها.»

كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها در ميزان بهره‌برداري از كيلكاها با يكديگر رقابت مي‌كنند. آن‌قدر كه نسل اين ماهي به خطر مي‌افتد. با ورود گونه‌ي مهاجم غيربومي «شانه‌دار» قضيه پيچيده مي‌شود، چون شانه‌دارها به خوردن تخم ماهي‌هاي كيلكا علاقه دارند و نسل ماهي كيلكا بيش از پيش به خطر مي‌افتد. كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها براي رفع اين مشكل مجبور مي‌شوند با هم يك جلسه مشترك هم‌فكري بگذارند. راه حلي كه به ذهن‌شان مي‌رسد تغيير غذاي مورد علاقه‌شان از كيلكا به شانه‌دار است. جلسه تمام مي‌شود، در حالي‌كه رييس كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها در ذهن‌شان به راه‌هاي پيروزي بر گروه ديگر در صيد شانه‌دارها فكر مي‌كنند.

«به كيلكاها رحم كنيد» اولين كتاب از مجوعه كتاب چهار جلدي «دستورالعمل گيج بازي» است. كتاب‌هاي ديگر اين مجموعه، «آبي بسازيم آبستان»، «مصيبتي به نام دود» و «شهري كه ديگر شهر نبود» نام دارند. نويسنده در هر كتاب يكي از مشكلات محيط‌زيستي را دستمايه داستان فانتزي و طنز قرار داده است.

«زهرا شاهي» در توصيف مجموعه كتاب خود گفته است:

«داستان در يك شهر ساحلي اتفاق مي‌افتد. دو طايفه در اين شهر زندگي مي‌كنند به نام چشماغي‌ها و كله‌‌كفگيري‌ها كه به شدت باهم رقابت دارند و سر همين رقابت در طول داستان منابع طبيعي، محيط زيست و در نهايت كل شهر را نابود مي‌كنند. وجه مشترك اين دو طايفه، علاوه بر كسب و كارشان (كارخانه كنسروسازي و صادرات آفتابه)، حماقت است كه باعث نابودي همه چيز مي شود. نكته قابل توجه آنكه چشماغي‌ها و كله‌كفگيري‌ها از روي عمد به محيط زيست آسيب نمي‌زنند. آن‌ها زندگيِ عادي خودشان را روي روال پيش مي‌برند، منتها چون سبك زندگي‌شان اشتباه است، ناخودآگاه باعث نابودي محيط زيست مي‌شوند. اتفاقي كه در مورد خيلي از ماها هم ممكن است رخ بدهد. ما نيز به دليل ناآگاهي و بدون اين‌كه بخواهيم گاهي باعث تخريب محيط زيست مي‌شويم. كه آموزش اين مسايل به كودكان ونوجوانان ضروري به نظر مي‌رسد.»

تصويرگري «محسن محمد ميرزايي» در مجموعه كتاب «دستورالعمل گيج بازي» در دومين دوره‌ي جايزه‌ي سپيدار مورد تقدير قرار گرفته است. «جايزه‌ي سپيدار» جايزه‌اي است كه به آثار ادبي محيط‌زيستي براي كودكان و نوجوانان تعلق مي‌گيرد و برگزار كننده‌ي آن شركت انتشارات فني ايران است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران
نويسنده
  زهرا شاهي
ويراستار
 •   مانلي شيرگيري
تصويرگر
 •   محسن محمدميرزايي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   زهرا شاهي
 •   محسن محمدميرزايي
 •   مانلي شيرگيري
سال نشر
  چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و حفاظت محيط زيست
 • كودكان و آشنايي با اكوسيستم درياي خزر
 • صفورا زواران حسيني
 • كودكان و دوستي با طبيعت
 • كتاب طنز براي كودكان

كتاب به كيلكاها رحم كنيد


برچسب: معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 11 ساله، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 12 ساله، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۶:۴۸ توسط:سايت كتابك موضوع:

آبي بسازيم آبستان

آبي بسازيم آبستان

آبي بسازيم آبستان

كتاب «آبي بسازيم آبستان» يك كتاب فانتزي است كه در قالب داستان فانتزي و طنز، به مديريت منابع آب و الگوي مصرف آب مي‌پردازد.

داستان كتاب «آبي بسازيم آبستان» بر اساس ماجراهاي ميان دو گروه «كله كفگيري‌ها» و «چشماغي‌ها» شكل مي‌گيرد. پشت جلد كتاب در توصيف اين دو گروه آمده است:

«كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها توي همه‌چيز باهم رقابت مي‌كنند. مثلا اگر يك چشماغي ببيند كه همسايه‌ي كله كفگيري‌اش بچه‌اش را گرفته زير كتك، براي اين‌كه كم نياورد، بچه‌اش را مي‌گيرد زير شلاق. اگر طايفه‌ي كله‌كفگيري‌ها ببينند كه گاري چشماغي‌ها پرت شده ته دره و همه جا دارند در موردش صحبت مي‌كنند آن‌ها برمي‌دارند يك كاميون هول مي‌دهند ته دره.

يعني طوري كه توي دره‌ها و چاله‌چوله‌ها از سه‌چرخه‌ي بچه‌گانه‌ي له شده پيدا مي شود تا بويينگ ۷۴۷ سقوط كرده، آن‌ هم فقط به قصد كور شدن چشم آن طرفي‌ها.»

كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها در كتاب «آبي بسازيم آبستان» در ميزان مصرف آب، به شكل‌هاي مختلف با يكديگر رقابت مي‌كنند. آن‌قدر كه دچار بحران آب مي‌شوند.

كتاب «آبي بسازيم آبستان» دومين كتاب از مجوعه كتاب چهار جلدي «دستورالعمل گيج بازي» است. كتاب‌هاي ديگر اين مجموعه، «به كيلكاها رحم كنيد»، «مصيبتي به نام دود» و «شهري كه ديگر شهر نبود» نام دارند. نويسنده در هر كتاب يكي از مشكلات محيط‌زيستي را دستمايه داستان فانتزي و طنز قرار داده است.

«زهرا شاهي» در توصيف مجموعه كتاب خود گفته است:

«داستان در يك شهر ساحلي اتفاق مي‌افتد. دو طايفه در اين شهر زندگي مي‌كنند به نام چشماغي‌ها و كله-‌كفگيري‌ها كه به شدت باهم رقابت دارند و سر همين رقابت در طول داستان منابع طبيعي، محيط زيست و در نهايت كل شهر را نابود مي‌كنند. وجه مشترك اين دو طايفه، علاوه بر كسب و كارشان (كارخانه كنسروسازي و صادرات آفتابه)، حماقت است كه باعث نابودي همه چيز مي شود. نكته قابل توجه آنكه چشماغي‌ها و كله‌كفگيري‌ها از روي عمد به محيط زيست آسيب نمي‌زنند. آن‌ها زندگيِ عادي خودشان را روي روال پيش مي‌برند، منتها چون سبك زندگي‌شان اشتباه است، ناخودآگاه باعث نابودي محيط زيست مي‌شوند. اتفاقي كه در مورد خيلي از ماها هم ممكن است رخ بدهد. ما نيز به دليل ناآگاهي و بدون اين‌كه بخواهيم گاهي باعث تخريب محيط زيست مي‌شويم. كه آموزش اين مسايل به كودكان ونوجوانان ضروري به نظر مي‌رسد.»

تصويرگري «محسن محمد ميرزايي» در مجموعه كتاب «دستورالعمل گيج بازي» در دومين دوره‌ي جايزه‌ي سپيدار مورد تقدير قرار گرفته است. «جايزه‌ي سپيدار» جايزه‌اي است كه به آثار ادبي محيط‌زيستي براي كودكان و نوجوانان تعلق مي‌گيرد و برگزار كننده‌ي آن شركت انتشارات فني ايران است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران
نويسنده
  زهرا شاهي
ويراستار
 •   مانلي شيرگيري
تصويرگر
 •   محسن محمدميرزايي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   زهرا شاهي
 •   محسن محمدميرزايي
 •   مانلي شيرگيري
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و حفاظت محيط زيست
 • صفورا زواران حسيني
 • كودكان و بحران آب
 • كودكان و دوستي با طبيعت
 • كتاب طنز براي كودكان

كتاب آبي بسازيم آبستان


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۰۸:۱۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

مصيبتي به نام دود

مصيبتي به نام دود

مصيبتي به نام دود

كتاب «مصيبتي به نام دود» يك كتاب فانتزي است كه در قالب داستان فانتزي و طنز، به برخي اثرات خشكسالي و مشكل آلودگي هوا مي‌پردازد.

داستان كتاب بر اساس ماجراهاي ميان دو گروه «كله كفگيري‌ها» و «چشماغي‌ها» شكل مي‌گيرد. پشت جلد كتاب در توصيف اين دو گروه آمده است:

«كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها توي همه‌چيز باهم رقابت مي‌كنند. مثلا اگر يك چشماغي ببيند كه همسايه‌ي كله كفگيري‌اش بچه‌اش را گرفته زير كتك، براي اين‌كه كم نياورد، بچه‌اش را مي‌گيرد زير شلاق. اگر طايفه‌ي كله‌كفگيري‌ها ببينند كه گاري چشماغي‌ها پرت شده ته دره و همه جا دارند در موردش صحبت مي‌كنند آن‌ها برمي‌دارند يك كاميون هول مي‌دهند ته دره.

يعني طوري كه توي دره‌ها و چاله‌چوله‌ها از سه‌چرخه‌ي بچه‌گانه‌ي له شده پيدا مي شود تا بويينگ ۷۴۷ سقوط كرده، آن‌ هم فقطبه قصد كور شدن چشم آن طرفي‌ها.»

كله‌كفگيري‌ها و چشماغي‌ها كه به شدت درگير تبعات بحران آب هستند، صنعت اجدادي‌شان يعني آفتابه‌سازي به‌خطر مي‌افتد. تمام سرزمين‌شان نيز مورد هجوم حشرات موذي قرار مي‌گيرد. استفاده‌ي بيش از حد از حشره‌كش‌ها و سوزاندن زباله‌هاي آفتابه‌هاي يك بار مصرف، آن‌ها را با بحران جديدي مواجه مي‌كند، بحران آلودگي هوا.

كتاب «مصيبتي به نام دود» سومين كتاب از مجوعه كتاب چهار جلدي «دستورالعمل گيج بازي» است. كتاب‌هاي ديگر اين مجموعه، «به كيلكاها رحم كنيد»، «آبي بسازيم آبستان» و «شهري كه ديگر شهر نبود» نام دارند. نويسنده در هر كتاب يكي از مشكلات محيط‌زيستي را دستمايه داستان فانتزي و طنز قرار داده است.

«زهرا شاهي» در توصيف مجموعه كتاب خود گفته است:

«داستان در يك شهر ساحلي اتفاق مي‌افتد. دو طايفه در اين شهر زندگي مي‌كنند به نام چشماغي‌ها و كله-‌كفگيري‌ها كه به شدت باهم رقابت دارند و سر همين رقابت در طول داستان منابع طبيعي، محيط زيست و در نهايت كل شهر را نابود مي‌كنند. وجه مشترك اين دو طايفه، علاوه بر كسب و كارشان (كارخانه كنسروسازي و صادرات آفتابه)، حماقت است كه باعث نابودي همه چيز مي شود. نكته قابل توجه آنكه چشماغي‌ها و كله‌كفگيري‌ها از روي عمد به محيط زيست آسيب نمي‌زنند. آن‌ها زندگيِ عادي خودشان را روي روال پيش مي‌برند، منتها چون سبك زندگي‌شان اشتباه است، ناخودآگاه باعث نابودي محيط زيست مي‌شوند. اتفاقي كه در مورد خيلي از ماها هم ممكن است رخ بدهد. ما نيز به دليل ناآگاهي و بدون اين‌كه بخواهيم گاهي باعث تخريب محيط زيست مي‌شويم. كه آموزش اين مسايل به كودكان ونوجوانان ضروري به نظر مي‌رسد.»

تصويرگري «محسن محمد ميرزايي» در مجموعه كتاب «دستورالعمل گيج بازي» در دومين دوره‌ي جايزه‌ي سپيدار مورد تقدير قرار گرفته است. «جايزه‌ي سپيدار» جايزه‌اي است كه به آثار ادبي محيط‌زيستي براي كودكان و نوجوانان تعلق مي‌گيرد و برگزار كننده‌ي آن شركت انتشارات فني ايران است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فني ايران
نويسنده
  زهرا شاهي
ويراستار
 •   مانلي شيرگيري
تصويرگر
 •   محسن محمدميرزايي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   زهرا شاهي
 •   محسن محمدميرزايي
 •   مانلي شيرگيري
سال نشر
  ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • صفورا زواران حسيني
 • كودكان و حفاظت محيط زيست
 • كودكان و بحران آب
 • كودكان و بحران آلودگي هوا
 • كودكان و دوستي با طبيعت
 • كتاب طنز براي كودكان

كتاب مصيبتي به نام دود


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۲:۰۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

ساختن فوق العاده است

ساختن فوق العاده است

ساختن فوق العاده است

كتاب «ساختن فوق‌العاده است» كتابي تصويري و جذاب است درباره‌ يك دختر و بهترين دوستش در دنيا كه يك گربه است. دختر يك ايده‌ شگفت‌انگيز دارد، او مي‌خواهد چيزي فوق‌العاده بسازد. دختر مي‌داند فوق‌العاده‌ترين چيز چه شكلي است و چگونه كار مي‌كند، پس تنها كاري كه لازم است بكند ساختن‌ آن است.

او هميشه به راحتي چيزهاي جديد مي‌سازد، با اين حال ساختن فوق‌العاده‌ترين چيز به اين آساني‌ها هم نيست. بارها شكست مي‌خورد و در نهايت احساس نااميدي مي‌كند، تا اين‌كه گربه‌اش از او مي‌خواهد استراحت كند و با هم به پياده‌روي بروند. سپس اتفاق‌هايي مي‌افتد كه دختر خوش‌حال مي‌شود و با اشتياقي شديد برمي‌گردد. او اين بار مي‌داند كه فوق‌العاده‌ترين چيز را چگونه بسازد.

كتاب «ساختن فوق‌العاده است» نشان مي‌دهد كودكان هميشه درحال ايده‌پردازي‌اند و فكرهاي جديد به ذهن‌شان مي‌آيد. بعضي از اين فكرها مي‌تواند عملي شوند اما ممكن است كودك از ترس واكنش‌هاي ناخوشايند بزرگترها يا ترس از اشتباه و خراب كردن، از عملي كردن فكرش صرف‌نظر كند. در اين كتاب دختر بي‌توجه به دنياي اطرافش و حرف‌هاي بزرگترها شروع به ساختن مي‌كند و مصمم است ايده‌ ساختن يك چيز فوق‌العاده را عملي كند. يكي از نقاط قوت داستان حضور دوست گربه‌ دختر است كه همه جا همراهش است و تنهايش نمي‌گذارد و به نوعي تشويقش مي‌كند. حتي مي‌بينيم در جايي كه دختر از ساخته‌هاي اشتباهش خسته و نااميد شده ‌است، گربه از او مي‌خواهد با هم به پياده‌روي بروند سپس دختر متوجه مي‌شود ساخته‌هايش چندان هم اشتباه نبوده ‌است چون بزرگترها و اطرافيانش درحال استفاده از اختراعاتش هستند. بعد از گشت و گذار و ديدن اين صحنه‌ها دختر، خوش‌حال و اميدوار، دوباره تلاش مي‌كند و مي‌بينيم فوق‌العاده‌ترين چيزي كه مي‌سازد در واقع وسيله‌اي است براي استفاده‌ دوست خوبش گربه. شخصيت دختر اين داستان نامي ندارد و هويت مشخصي برايش در نظر گرفته نشده كه نشان مي‌دهد هر كودكي، چه دختر و چه پسر، مي‌تواند در موقعيتي مشابه با آن‌چه در كتاب رخ داده است، قرار بگيرد.

كتاب تصويري «ساختن فوق‌العاده است» در سراسر جهان فروش زيادي داشته است.

درباره‌ نويسنده و تصويرگر كتاب «ساختن فوق‌العاده است»

خالق كتاب «ساختن فوق‌العاده است» اشلي اسپايرز نويسنده و تصويرگر كانادايي است. او ساكن بريتيش‌كلمبيا است. اسپايزر ابتدا كار خود را با انيميشن و عكاسي آغاز كرد اما بعد از آن وارد دنياي تصويرگري شد و ديگر رهايش نكرد. او علاقه‌ زيادي به حيوان‌ها دارد و از چند سگ و گربه‌ خانگي نگه‌داري مي‌كند. اسپايرز بارها نامزد دريافت جايزه‌هاي مختلف شده كه شش مورد آن مربوط به همين كتاب است.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Ashley Spires,   اشلي اسپايرز
برگردان
 • شبنم حيدري‌پور
تصويرگر
 •   Ashley Spires
 •   اشلي اسپايرز
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   اشلي اسپايرز
 •   شبنم حيدري‌پور
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۶

كتاب ساختن فوق العاده است


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۱:۲۶ توسط:سايت كتابك موضوع:

چه كار مي كني با يك فكر نو؟

چه كار مي كني با يك فكر نو؟

چه كار مي كني با يك فكر نو؟

كتاب «چه كار مي‌كني با يك فكر نو؟» داستاني لطيف و لذت‌بخش است درباره‌ي كودكي كه با فكر تازه‌اي روبه‌رو مي‌شود. او مانند بسياري ديگراز كودكان نمي‌داند كه با يك فكر نو چه كند، پس مي‌ترسد و رهايش مي‌كند، با اين حال فكر جديد او را رها نمي‌كند.

كودك نگران مي‌شود و فكرش را پنهان مي‌كند اما متوجه مي‌شود كه اين فكر تازه به او آرامش مي‌دهد و شادش مي‌كند. بنابراين تصميم مي‌گيرد به آن توجه كند چراكه اين فكر نو به مرور بزرگ‌تر مي‌شود و رسيدگي مي‌خواهد. كم‌كم اتفاقات تازه‌اي رخ مي‌دهد و كودك متوجه مي‌شود كه نمي‌تواند زندگي را بدون آن، بدون فكر نو، تصور كند.

كتاب «چه كار مي‌كني با يك فكر نو؟» به يكي از كنجكاوي‌هاي مهم كودك پاسخ مي‌دهد و آن چگونگي مواجه با ايده‌هاي جديد و ناگهاني است. اين كتاب كمك مي‌كند تا شك دروني كودك به يقين تبديل بشود. اين موضوع نيازمند طي كردن مراحلي خلاقانه است و طي شدن اين مراحل در زندگي توجه، تعهد، تلاش و پشتكار مي‌خواهد.

تصويرهاي كتاب به نوعي الهام‌بخش و تعيين‌كننده‌ي مسير داستان است و اگر تصاوير حذف شود لمس داستان و دريافت پيام كتاب مشكل به نظر مي‌آيد.

تصويرگري كتاب «چه كار مي‌كني با يك فكر نو؟» را مِي بسوم انجام داده است.

درباره‌ي نويسنده‌ي كتاب «چه كار مي‌كني با يك فكر نو؟»

كوبي يامادا نخستين بار با نوشتن اين كتاب نويسندگي را آغاز كرد و در ادامه‌ي آن كتاب‌هاي «چه كار مي‌كني با يك مساله؟» و «چه كار مي‌كني با يك فرصت جديد؟» را نوشت كه كتاب آخر تاكنون به فارسي ترجمه نشده‌ است.

يامادا براي كتاب «چه كار مي‌كني با يك فكر نو؟» برنده‌ي جايزه‌ي كتاب‌هاي تصويري ناشران مستقل را در بخش كتاب‌هاي مناسب براي همه‌ي سن‌ها در سال ۲۰۱۴ شده است. در سال ۲۰۱۸ هم براي كتاب آخر سه‌گانه (تريلوژي)اش يعني «چه كار مي‌كني با يك فرصت جديد؟» برنده‌ي همين جايزه شد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Kobi Yamada,   كوبي يامادا
برگردان
 • فرمھر منجزي
تصويرگر
 •   Mae Besom
 •   مي بسوم
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: خرداد ۹۷
پديدآورندگان
 •   كوبي يامادا
 •   مي بسوم
 •   فرمھر منجزي
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۵

كتاب چه كار مي كني با يك فكر نو؟


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۹:۰۱ توسط:سايت كتابك موضوع: