كتابك كتابك .

كتابك

اسكيپي جون

اسكيپي جون

اسكيپي جون

كتاب «اسكيپي جون» يك كتاب تصويري است كه جايزه بلندخواني اي. بي. وايت ۲۰۰۴ را از آن خود كرده است.

اسكيپي يك گربه سيامي كوچولو بيش‌ فعال است با گوش‌هاي بزرگ. او دوست دارد گاهي چيزي باشد غير از يك گربه سيامي.

الان هم مدتي است كه مادرش هر روز او را در لانه‌ي پرندگان پيدا مي‌كند. سرانجام مادر او را به عنوان تنبيه به اتاقش مي‌فرستد. اما اسكيپي جون با ديدن تصوير گوش‌هاي بزرگش در آينه، دوباره خيال‌بافي را شروع مي‌كند و اين بار خود را يك سگ چي‌واوا تصور مي‌كند. او با زدن يك نقاب و سوار شدن بر اسب چوبي‌اش تبديل به اسكيپيتو، شمشيرزن بزرگ مي‌شود و با پا گذاشتن توي كمدش خود را وسط بياباني در مكزيك قديم پيدا مي‌كند. هنوز چيزي از سفرش شروع نشده است كه دار و دست اسرارآميز چي واواها توي گرد و غبار پيدا مي‌شود و از شمشيرزن بزرگ مي‌خواهند كه آن‌ها را از شر آلفردوو وزوز، دزد لوبياهاي‌شان نجات دهد.

كتاب «اسكيپي جون» داستان بامزه يك گربه سيامي كوچولوي خيالباف است كه در تخيلاتش به يك قهرمان تبديل مي‌شود و ماجراهاي هيجان‌انگيزي را تجربه مي‌كند. به همين دليل هم كودكان ۵ تا ۹ سال با او به راحتي همذات‌پنداري مي‌كنند، با او همراه مي‌شوند و در شيريني پيروزي اين گربه كوچولو بر دزد بزرگ، آلفردوو وزوز شريك مي‌شوند.

درباره نويسنده كتاب «اسكيپي جون»

جودي شاكنر يك گربه سيامي به نام اسكيپي دارد كه كتاب «اسكيپي جون» را با الهام از او خلق كرده است. كتاب‌هاي شاكنر هم خوانندگان و هم منتقدان را به تحسين وامي‌دارد. جودي شاكنر به خاطر نوشتن كتاب «مردي مثل مامان بزرگ» كه درباره‌ي يك گربه سيامي پير است، برنده جايزه بذرافشان طلايي نبراسكا شده و كتاب «اسكيپي جون» او هم جايزه‌هاي بسياري مانند جايزه بهترين كتاب‌هاي بلندخواني اي بي وايت و بهترين كتاب تصويري ۲۰۰۵ به انتخاب كودكان واشنگتن و جايزه‌ي كتاب‌هاي تصويري كفشدوزك كتابخانه دولتي همشاير را از آن او كرده است.

جودي شاكنر فارغ التحصيل رشته تصويرگري از كالج هنر ماساچوست است و از سال ۱۹۹۲ براي كودكان كتاب مي‌نويسد و تصويرگري مي‌كند.

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Judith Byron Schachner,   جودي شاكنر
برگردان
 • فرمهر منجزي
تصويرگر
 •   Judith Byron Schachner
 •   جودي شاكنر
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   فرمهر منجزي
 •   جودي شاكنر
سال نشر
  ۱۳۹۶

كتاب اسكيپي جون


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۰:۴۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

ديوار گذر

ديوار گذر

ديوار گذر

كتاب ديوار گذر مجموعه‌اي است از پنج داستان كوتاه به نام‌هاي: ديوار گذر، كارت، حكم، ضرب‌المثل و چكمه‌هاي هفت فرسخي. زمان اين داستان‌ها در فرانسه‌ي تحت اشغال در زمان جنگ جهاني دوم مي‌گذرد.

نويسنده در داستان ديوار گذر از استعداد خارق‌ا‌لعاده‌ي يك كارمند ساده مي‌گويد كه مي‌تواند از ديوارها بگذرد. قهرمان داستان در ابتدا استعدادش را به شكل معقولي به‌كار مي‌گيرد ولي با گذشت زمان شروع به انتقام‌جويي مي‌كند و به سرقت بانك دست مي‌زند. يك زندگي ساده‌ي كارمندي با دو رفتار متفاوت. داستان با طنزي تلخ تمام مي‌شود.

داستان كارت يكي ديگر از داستان‌هاي اين مجموعه است كه در قالب يادداشت‌هاي روزانه‌ي راوي بازگو مي‌شود. كارت داستان جامعه‌اي جنگ‌زده است كه در آن براي جيره‌بندي، افرادي كه زندگي فعالي ندارند و براي جامعه مفيد نيستند به نوعي مرگ، مرگ نسبي، محكوم مي‌شوند تا كمكي باشد براي صرفه‌جويي بيشتر. شكل‌گيري بازار سياه براي كارت‌هاي جيره‌بندي زندگي و تلاش آدم‌ها براي پيدا كردن كار و ... فضاي عجيب و حيرت‌انگيزي را رقم مي‌زند.

در داستان حكم نويسنده از جلو كشيدن ساعت‌هاي تابستان الهام گرفته است تا از اين طريق آدم‌هاي داستان بتوانند اختيار زمان را بدست بگيرند و باعث تغييرات پي‌درپي آن شوند. در اين داستان براي رهايي انسان‌ها از كابوس جنگ، زمان به مدت هفده سال به جلو كشيده مي‌شود.

ضرب‌المثل برخلاف ساير داستان‌هاي كتاب ساختاري كاملا واقع‌گرايانه دارد و نظام پدرسالار و زورگو را به سخره مي‌گيرد. فضاي داستان ـ از اين منظر كه فرزندان وسيله‌اي هستند براي جبران ناكامي‌هاي پدر و مادرـ با جامعه‌ي امروزي ما مشابهت زيادي دارد.

چكمه‌هاي هفت‌فرسخي داستاني واقع‌گراست و نويسنده همراه با نگاهي كنايه‌آميز، فقر و نابرابري طبقاتي را به نمايش مي‌گذارد ولي در پايان، براي نجات قهرمان از غم و اندوه زندگي، به تخيل متوسل مي‌شود.

كتاب ديوار گذر با وجود حجم كم، به‌دليل تنوع موضوع و پرداخت‌هاي گوناگون، ذهن خواننده را تا مدت‌ها درگير مي‌كند شايد بيشتر از زماني كه صرف خواندن كتاب كرده است!

از ويژگي‌هاي خوب كتاب، يكي مقدمه‌ي مترجم است كه به معرفي نويسنده و آثار او پرداخته است و خواننده‌ي ايراني را با اين نويسنده‌ي نام‌آشناي فرانسوي آشنا مي‌كند و ديگري معرفي آثار نويسنده در انتهاي كتاب است.

كتاب ديوار گذر در گروه بررسي رمان شوراي كتاب كودك تاييد شده است.

درباره نويسنده‌ي كتاب ديوار گذر:

مترجم كتاب در مقدمه كتاب درباره‌ي نويسنده چنين مي‌نويسد: «مارسل امه نگاه بدبينانه‌اي نسبت به جهان دارد ولي اين نگاه به جاي منتهي شدن به ياس و پوچي به طنزي سياه مي‌رسد. او با شلاقِ طنز به تمام حماقت‌هاي جمعي حمله مي‌كند. با اين حال اهل پند و موعظه نيست و قبل از هر چيز مي‌خواهد سرگرم‌مان كند و با درآميختن واقعيت و خيال ما را از فشار روزمرگي‌ها برهاند.»

مارسل امه (۲۹ مارس ۱۹۰۲- ۱۴ اكتبر ۱۹۶۷) نويسنده‌ي فرانسوي است كه آثارش در زمره‌ي بهترين‌هاي ادبيات داستاني فرانسه هستند. بيشتر كتاب‌هاي او به فارسي ترجمه شده است. انتظار و دو داستان ديگر، از همين مترجم نيز به فارسي برگردانده شده است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • كوپن‌هاي زندگي به قيمت نجومي فروخته مي‌شوند... بايد اين‌طور فرض كرد كه مردم فقير نسبت به زندگي‌شان خسيس‌تر شده‌اند و ثروتمندان حريص‌تر.
 • «تصميم گرفته شد كه تمام دنيا هفده سال به جلو برود و همه چيز طوري اتفاق افتاد كه انسان‌ها تمام هفده سالي كه در طي يك ثانيه گذشته بود را واقعا زندگي كرده‌اند...»
 • امروز بالاخره آخرين كوپن زندگي‌ام را مصرف مي‌كنم. فردا، در چه تاريخي خواهم بود؟
 • بايد هنوز منتظر بدبختي بمانند چون جنگ تمامي ندارد؛ درست هم‌چون بدبختي آدمي.
 • او مي‌داند «دويدن هيچ فايده‌اي ندارد، بايد به موقع رفت.» او در «انتظار» است تا شايد «بعضي از شب‌هاي زمستان، ژان پلِ نقاش گيتارش را بردارد و در دل انزواي پرطنين خيابان نورون پيش رود تا زنداني بي‌نوا را با ترانه‌اي دلداري دهد.»
شناسنامه كتاب:
ناشر
ماهي
نويسنده
  Marcel Ayme,   مارسل امه
برگردان
 • اصغر نوري
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   مارسل امه
 •   اصغر نوري
سال نشر
  چاپ دوم, ۱۳۹۶

كتاب ديوار گذر


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب بزرگسال مناسب براي نوجوانان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۴۳:۱۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

بازي غاز

بازي غاز

بازي غاز

كتاب بازي غاز داستان سه كودك است كه از يك عتيقه‌فروشي يك بازي صفحه‌اي جادويي به نام بازي غاز مي‌خرند. با انداختن تاس هر سه كوچك و وارد بازي مي‌شوند و آزمون‌هايي را پشت سر مي‌گذارند. اما در اين بازي سريع‌تر بودن يا قويتر بودن اهميتي ندارد. برنده‌ي بازي كسي است كه بيش‌تر از همه اميدوار باشد.

كتاب بازي غاز برگزيده‌ي شوراي كتاب كودك استراليا شده است.

درباره‌ي نويسنده كتاب بازي غاز

ارسلا دوبوسارسكي نويسنده‌ي استراليايي است. او در سال ۱۹۶۱ در سيدني متولد شد. پدر و مادرش نويسنده بودند و او هم از ۶ سالگي يعني زماني كه خواند را ياد گرفت دوست داشت بنويسد و در دوران مدرسه چندين داستان، شعر و نمايشنامه نوشت.

نويسنده‌ كتاب بازي غاز پس از تمام كردن مدرسه در دانشگاه سيدني در رشته انگليسي و زبان‌هاي ايسلندي، لاتين و يوناني تحصيل كرده است و دكتراي خود را در رشته زبان انگليسي از دانشگاه مك كواري استراليا دريافت كرده است.

ارسلا دوبوسارسكي نزديك به ۴۰ عنوان كتاب براي كودكان نوشته است كه چندين جايزه مهم ادبيات كودك استراليا را براي او به ارمغان آورده است. او براي چندين سال هم سردبير مجله مدرسه، يكي از نشريه‌هاي قديمي و پرطرفدار كودكان بوده است.

درباره‌ مترجم كتاب بازي غاز

فريده خرمي (متولد ۱۳۳۸ در گرمسار) نويسنده و مترجم حوزه بزرگسال و كودك و نوجوان است. مترجم كتاب بازي غاز در دانشگاه در رشته‌ي مترجمي زبان انگليسي تحصيل كرده است. مجموعه مار و مارمولك، مطلقا تقريبا، بچه خنگ، مجموعه ماجراهاي مدرسه، بچه رام كننده اژدها، بازي غازي، تك و تنها توي دنياي به اين بزرگي از كتاب‌هايي است كه او براي كودكان ترجمه كرده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
دانش نگار
نويسنده
  Ursula Dubosarsky,   ارسلا دوبوسارسكي
ويراستار
 •   ابراهيم عامل محرابي
برگردان
 • فريده خرمي
تصويرگر
 •   جان وينچ
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   ابراهيم عامل محرابي
 •   فريده خرمي
 •   ارسلا دوبوسارسكي
 •   جان وينچ
سال نشر
۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و اميد
 • كودكان و داستان هاي تخيلي
 • كودكان و داستان هاي فانتزي
 • ادبيات كودكان استراليا

كتاب بازي غاز


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۳۵:۲۵ توسط:سايت كتابك موضوع:

دايناسورها از سر تا دم

دايناسورها از سر تا دم

دايناسورها از سر تا دم

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» از مجموعه كتاب «از سر تا دم» يك كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان است، كه با شيوه‌اي معماگونه كودكان را به خواندن اطلاعات علمي درباره‌ي هر دايناسور تشويق مي‌كند.

در كتاب «دايناسورها از سر تا دم» ۸ تصوير از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ دايناسور نشان داده شده و از مخاطب پرسيده مي‌شود آيا مي‌داند اين اندام متعلق به كدام دايناسور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد بدن كامل دايناسور نشان داده شده و اطلاعات علمي كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است. در انتهاي كتاب نيز چند دايناسور ديگر به‌ شكل خلاصه معرفي شده‌اند.

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» اولين كتاب از مجموعه كتاب «از سر تا دم است». «بندپايان از سر تا دم» و «جانوران اقيانوس از سر تا دم» ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه هستند.

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» در سال ۲۰۱۵ برنده‌ي جايزه‌ي بهترين كتاب‌ كودكان و نوجوانان مركز كتاب كودكان كانادايي شده است.

كتاب «دايناسورها از سر تا دم» با وجود آن‌كه يك كتاب غير داستان و علمي اطلاعاتي است، به دليل داشتن ساختار تكرار شونده، معماگونه و تصاوير جذاب، كتاب مناسبي براي بلندخواني است.

تصويرگر كتاب «دايناسورها از سر تا دم»

تصويرگري كتاب «دايناسورها از سر تا دم» نقطه‌ي قوت كتاب است. در تصويرگري كتاب از تكنيك كلاژ استفاده شده و تصويرگر به جزييات بدن هر جانور توجه بالايي داشته است. «كوانچاي موريا» تصويرگر و نقاش آمريكايي است. موريا علاوه بر تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، به تصويرگري بازي‌هاي روميزي و بازي‌هاي كارتي و ساخت اسباب‌بازي‌هاي چوبي نيز مشغول است.


مجموعه كتاب‌هاي «از سر تا دُم» يك مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان است كه در هر جلد به دسته‌اي از جانورانِ گروهِ «بندپايان»، «جانوران اقيانوس» و «دايناسورها» مي‌پردازد.

در اين كتاب‌ها، با طرح يك معما درباره‌ي ويژگي برجسته‌ي جانوران، كودك را به خواندن و دانستن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در هر يك از جلدهاي مجموعه‌ كتاب‌هاي «از سر تا دُم» هشت تصوير، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب كودك سوال پرسيده كه آيا مي‌داند اين اندام براي كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد از هر تصوير (معما)، آن جانور در زيستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علميِ كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است.

يكي از ويژگي‌هاي برجسته‌ي اين مجموعه‌ي سه جلدي، تصويرسازي‌هاي كتاب‌ها است كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند. با اين تكنيك (كلاژ) بخش‌هاي پيچيده‌ي بدن هر جانور ساده‌تر، و درك و تشخيص اجزاي مختلف آن براي مخاطبِ كودك آسان‌تر شده است. علاوه بر اين پدر، مادر يا مربي كودك مي‌توانند از تصويرسازي‌هاي كتاب ايده گرفته و هر كدام از اين حيوانات را با كاغذ يا مقواهاي رنگي از نو اجرا كنند. اين تمرين و بازي باعث شناخت بيشتر كودك با بخش‌هاي مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن اين اطلاعات علمي در ذهن او مي‌شود.

در انتهاي هر يك از جلدهاي اين مجموعه نيز چند جانور ديگر به طور خلاصه معرفي شده‌اند.

اين مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان بالاي ۵ سال مناسب است.

كاربردها و فعاليت ها

۱) پس از بلندخواني به كمك پرسش‌هايي از اين دست با كودكان گفتگو كنيد:

 • دايناسورها چه زماني بر كره‌ي زمين زندگي مي‌كرده‌اند؟ آيا هنوز هم هستند؟
 • چه دايناسوري را مي‌شناسيد؟
 • كدام دايناسور را دوست داريد؟ چرا؟
 • آيا مي‌دانيد دانشمندان چگونه درباره‌ي دايناسورها پژوهش مي‌كنند؟

۲) كتاب يا پوستر بسازيد.
از هر گروه از كودكان بخواهيد يكي از دايناسورها را انتخاب و درباره‌ي زندگي آن پژوهش كنند. سپس نتايج پژوهش خود را به صورت يك كتاب يا پوستر در بياورند.

۳) كتاب را ادامه دهيد.
مشابه ساختار كتاب، به كمك كودكان دايناسورهاي ديگري را به كتاب اضافه كنيد. كلاژ تصوير دايناسورها را بسازيد و اطلاعات علمي كوتاهي درباره‌ي هركدام بنويسيد.

۴) فسيل دايناسور خوردني بسازيد.
درباره‌‌ي فسيل با كودك خود گفتگو كنيد و تصاويري از فسيل دايناسورها را به اون نشان دهيد (لينك: https://www.google.com/search?q=dinosaur+fossils&source=lnms&tbm=isch&sa...۰ahUKEwi۹l_۷c۹c_aAhVB۳qQKHcbcCSgQ_AUICigB&biw=۱۳۶۶&bih=۶۶۲(.
تعدادي دايناسور اسباب بازي كوچك تهيه كنيد. ابزارهاي لازم پخت بيسكويت دلخواه‌تان مثلا بيسكوييت كره‌اي را هم آماده كنيد. خمير بيسكويت را شكل سكه بزرگ در بياوريد و با دايناسورها روي آن نقش بيندازيد. سپس با رنگ خوراكي داخل فرورفتگي ها را رنگ كنيد تا جزييات بدن دايناسورها بهتر معلوم شود. پس از پخت بيسكويت‌ها مي‌توانيد يك مهماني عصرانه‌ي خانوادگي دايناسوري ترتيب دهيد و به همراه بازي فسيل‌هاي دايناسور را بخوريد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Stacey Roderick,   استيي ردريك
ويراستار
 •   سارا قرباني (ويراستار علمي)
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Kwanchai Moriya
 •   كوانچاي موريا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   اتيسي ردريك
 •   كوانچاي موريا
 •   فروغ فرجود
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان
 • كودكان و آشنايي با دايناسورها
 • كودكان و آشنايي با جانوران منقرض شده
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و تاريخ كره زمين
 • فريبا ديندار
 • صفورا زواران حسيني

كتاب دايناسورها از سر تا دم


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۲۰:۱۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب

خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب

خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب

كتاب خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب يكي از داستان‌هاي مجموعه ماجراهاي خانم شارلوت است.

شخصيت مجموعه ماجراهاي خانم شارلوت يك پيرزن عجيب و ماجراجو است. او لباس بلندي مي‌پوشد و زير كلاهش يك سنگ به نام سنگول مي‌گذارد. او گاهي با سنگول درددل مي‌كند. طرفدار بازي و شادي است. مدرك دانشگاهي ندارد ولي مي‌تواند خيلي كارهاي مهم انجام دهد.

در كتاب خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب، خانم شارلوت كتابدار كتابخانه درب و داغان شهرداري مي‌شود. شهردار را به خريدن كتاب‌هاي تازه وادار مي‌كند. اجازه مي‌دهد بچه‌ها در كتابخانه ولو شوند و خوراكي بخورند. خودش يك عادت عجيب دارد. وقتي از يك بخش كتاب خوشش مي‌آيد غش مي‌كند. براي به هوش آمدن او بايد بقيه كتاب را بخوانند.

خانم شارلوت منتقد وضعيت‌هاي مختلف هم است. ولي به جاي انتقاد عمل مي‌كند. مثلا در كتاب ديگر مجموعه ماجراهاي خانم شارلوت، او معلم شده است. در كلاس او بيشتر درس‌ها هم با بازي و نمايش تدريس مي‌شود و براي اينكه بچه‌ها بتوانند سه ساعت با همديگر بازي بكنند بايد در خانه كمي بيشتر درس بخوانند.

اين مجموعه كه با لحني طنزآميز روايت شده است مي‌تواند به كودكان كمك كند تا به درك تازه‌اي از اطراف‌شان برسند.

از مجموعه ماجراهاي خانم شارلوت تاكنون كتاب‌هاي زير ترجمه شده است:

 • ماجراي خانم شارلوت معلم جديد ما
 • ماجراي خانم شارلوت پستچي فضول
 • ماجراي خانم شارلوت بهترين مربي فوتبال
 • ماجراي خانم شارلوت خدمتكار شگفت انگيز
 • ماجراي خانم شارلوت معلم معركه
 • ماجراي خانم شارلوت وزير آنچناني
 • ماجراي خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب
 • ماجراي خانم شارلوت خدمتكار شگفت انگيز

درباره نويسنده كتاب «خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب»

دومنيك دمرس نويسنده مجموعه ماجراهاي خانم شارلوت نويسنده فرانسوي-كانادايي است كه در دانشگاه در رشته ادبيات كودكان تحصيل كرده است و در اين رشته مدرك دكترا دارد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم، كتاب هاي مهتاب
نويسنده
  Dominique Demers,   دومنيك دمرس
برگردان
 • مهناز عسگري
تصويرگر
 •   Tony Ross
 •   توني راس
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   دومنيك دمرس
 •   مهناز عسگري
سال نشر
  ۱۳۹۴
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • داستان هاي طنز
 • كودكان و ترويج كتابخواني
 • كودكان و خواندن

كتاب خانم شارلوت كتابدار عجيب و غريب


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۱۲:۲۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ ، اطلاعاتي درباره‌ي عددها و اندازه‌هاي بسيار بزرگ به مخاطب مي‌دهد. از نكات جذاب كتاب اين است كه نويسنده با كوچك كردن مفاهيم و عددهاي بزرگ به شكل‌هايي با مقياس كوچك كه براي مخاطب آشناست، سعي در شناساندن بهتر دنياي اطراف را به او دارد. معلم مي‌تواند از اين موضوع براي آموزش غيرمستقيم اين عددها و مقياس‌ها استفاده كند.

ساختار كتاب منطقي است و رابطه علت و معلولي در آن رعايت شده است. شيوه ارايه اطلاعات در كتاب عنوان‌بندي شده و مستقيم است. معلم مي‌تواند از اين عنوان‌ها به شكل پرسش و پاسخ استفاده كند.

زبان و بيان كتاب ساده و روان و مناسب سن مخاطب است. تصاوير كتاب نقاشي‌هاي رنگي و هماهنگ با متن هستند كه به جذابيت كتاب مي‌افزايند و مخاطب را به خواندن كتاب ترغيب مي‌كنند.

درباره نويسنده كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

ديويد جي اسميت معلمي است با ۲۵ سال سابقه تدريس براي كودكان سال‌هاي پايان دبستان و سال‌هاي بالاتر. او انگليسي، جغرافي و دانش اجتماعي تدريس مي‌كند. نويسنده‌ي كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ به خاطر روش منحصر به فردش براي آموزش كشيدن نقشه جهان به كودكان در سطح امريكا شناخته شده و در سال ۱۹۹۲ به خاطر نوآوري در تدريس جايزه‌ي Breaking the Mold Award را دريافت كرده است و از آن هنگام به عنوان مشاور تحصيلي براي آموزگاران، والدين و دانش آموزان درباره فن‌آوري‌هاي اطلاعاتي، جفرافيا و مسائل و مشكلات جهاني در امريكا، اروپا، افريقا، آسيا و امريكاي لاتين سخنراني و كارگاه برگزار مي‌كند.

اسميت در تعامل با آموزگاران، ايده ايجاد يك تصوير واقعي و قابل فهم و در دسترس از جهان براي كودكان را توسعه داد كه نتيجه آن كتابي شد به نام اگر جهان يك روستا بود: يك كتاب در مورد مردم جهان. اسميت كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ را در سال ۲۰۱۴ نوشته است. او علاوه بر اين دو كتاب ديگر هم دارد كه هر كدام از اين چهار عنوان جايزه‌هايي را دريافت كرده‌اند و يا ستايش شده‌اند.

درباره تصويرگر كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ

استيو آدامز با نشريات بسياري همكاري مي‌كند و تاكنون هشت كتاب براي كودكان تصويرگري كرده است كه كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ يكي از آثار موفق اوست.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Smith J. David,   ديويد جي اسميت
ويراستار
 •   عاطفه سلياني
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Steve Adams
 •   استيو آدامز
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   استيو آدامز
 •   ديويد جي اسميت
 •   عاطفه سلياني
 •   فروغ فرجود
سال نشر
۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و اندازه ها
 • كودكان و رياضيات، كودكان و نجوم، كودكان و تاريخ طبيعي

كتاب اگر... نگاهي متفاوت به عددها و اندازه هاي بزرگ


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۰۴:۵۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

راز دفتر خاطرات سوزي و پاول

راز دفتر خاطرات سوزي و پاول

راز دفتر خاطرات سوزي و پاول

كتاب راز دفتر خاطرات سوزي و پاول داستاني است درباره‌ي دوستي از نويسنده مطرح اتريشي، كريستينه نوستلينگر.

سوزي كيست؟ دختري دبستاني كه با مادر و پدرش زندگي مي‌كند و دوستان زيادي دارد.

پاول كيست؟ پسري دبستاني كه بعد از اينكه مدتي در روستا زندگي كرده، دوباره به شهر آمده و مي‌خواهد دوستان جديدي پيدا كند، او سوزي را از قبل مي‌شناسد. سوزي در كودكستان با پاول هم‌بازي بوده، اما دوست ندارد به خاطر اصرار مادرش دوباره با پاول دوست شود.

كتاب راز دفتر خاطرات سوزي و پاول دو قسمت دارد، قسمت اول كه دفتر خاطرات سوزي است و او از زندگي روزمره‌اش حرف مي‌زند. از بازي‌ها و تفريحاتش، جروبحث‌هايش با پدر و مادرش و دردسرها و دعواهايي كه در مدرسه دارد؛ عمده‌ي اين دردسرها به خاطر پاول است، به نظر سوزي، او موجودي نفرت‌انگيز شده است.

سوزي يك چيز را نمي‌داند، اينكه پاول روزهاي خوبي را نمي‌گذارند. در قسمت دوم كتاب يعني راز دفتر خاطرات پاول، ما با پسربچه‌اي روبه رو هستيم كه با مادرش به وين پيش مادربزرگش نقل‌مكان كرده، چون پدر و مادرش باهم زندگي نمي‌كنند. او دوست دارد به خانه‌اي برگردد كه در آن با پدر و مادرش زندگي مي‌كرد. پاول دوست ندارد اين موضوع را به دوستانش بگويد و گاهي از سر ناچاري دروغ‌هايي مي‌گويد تا نشان دهد اوضاع زندگي‌شان روبه‌راه است، همان دروغ‌هايي كه سوزي آن‌ها را پز دادن تعبير مي‌كند.

از نقاط قوت كتاب راز دفتر خاطرات سوزي و پاول اين است كه راوي اين ماجراها كودك هستند و از نگاهي كودكانه‌ي خود با موضوع روبه‌رو مي‌شوند. براي همين، خواننده‌ي كتاب مي‌تواند حس آن‌ها را درك و هم پاي آن‌ها براي مشكلاتشان راه‌حل پيدا كند.

درباره نويسنده كتاب راز دفتر خاطرات سوزي و پاول

كريستينه نوستلينگر نويسنده برجسته‌ي اتريشي است. داس‍ت‍ان‌ ع‍ج‍ي‍ب‌ س‍ل‍طان‌ زي‍رزم‍ي‍ن‌، كنراد، پسرك ساخت كارخانه، مجموعه ميني و مجموعه داستان هاي فرانتس از كتاب‌هاي اوست كه به فارسي هم ترجمه شده است. او در سال ۱۹۸۴ برنده جايزه هانس كريستيان آندرسن شد و در سال ۲۰۰۳ نيز جايزه‌ي آستريد ليندگرن را از آن خود كرد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
آفرينگان
نويسنده
  Christine Nöstlinger,   كريستينه نوستلينگر
آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب معلمين دبستان
برگردان
 • گيتا رسولي
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۷ - ۹ سال
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   كريستينه نوستلينگر
 •   گيتا رسولي
سال نشر
  ۱۳۹۳
راهنماي كتاب:
دسته بندي هاي كتاب
كليدواژه:
 • ادبيات داستاني
 • كنار آمدن با مشكلات
 • درك متقابل

كتاب راز دفتر خاطرات سوزي و پاول


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۷:۰۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

فرار به موزه نيويورك

فرار به موزه نيويورك

فرار به موزه نيويورك

كتاب فرار به موزه نيويورك داستان دختر ۱۲ ساله‌اي به نام كلوديا است كه با خانواده‌اش در حومه شهر نيويورك زندگي مي‌كند. كلوديا كه فرزند ارشد و تنها دختر خانواده است به علت بي‌توجهي خانواده و يكنواختي زندگيش تصميم مي‌گيرد با برادر ۹ ساله‌اش جيمي به موزه نيويورك فرار كند.

او فكر همه چيز را كرده است هزينه رفت و آمد، خوراكي و جايي براي ماندن.

كلوديا و جيمي حدود يك هفته در موزه مي‌مانند روزها ميان جمعيت به عنوان گردشگر موزه از بخش‌هاي مختلف آن ديدن مي‌كنند و شب‌ها با پنهان شدن در گوشه‌اي شب را به صبح مي‌رسانند.

روزي هنگام گردش در موزه متوجه مجسمه‌اي ۶۰ سانتي به نام فرشته مي‌شوند كه مردم براي ديدن آن صف بسته‌اند. آن‌ها پي مي‌برند كارشناسان موزه در پي هويت سازنده مجسمه هستند و عده‌اي معتقدند كه اين مجسمه ساخته دست ميكل آنژ است.

كشف هويت سازنده مجسمه همان چيزي است كه كلوديا مي‌خواهد؛ كلوديا نياز به تغيير دارد، دلش مي‌خواهد قهرمان شود و فرارش از خانه به يك دردي بخورد. كلوديا و جيمي تصميم مي‌گيرند هر طور شده راز مجسمه را كشف كنند و بفهمند چه كسي واقعا سازنده مجسمه بوده است.

در آخر داستان كلوديا و جيمي نزد خانم فرانك وايلر، صاحب قبلي مجسمه مي‌روند تا راز مجسمه را كشف كنند و خانم فرانك وايلر به آن‌ها اطمينان مي‌دهد ميكل آنژ سازنده مجسمه است. اما از آن‌ها قول مي‌گيرد اين راز تا پس از مرگش نبايد برملا شود. حالا كلوديا وقتي به خانه برگردد يك راز دارد، چيزي كه او را با قبل از فرارش متمايز مي‌كند. حالا ديگر لازم نيست كلوديا مثل يك قهرمان به خانه برگردد. همين كه خودش مي‌داند قهرمان است كافي است.

كتاب فرار به موزه نيويورك برنده مدال نيوبري سال ۱۹۶۸ است.

درباره نويسنده كتاب فرار به موزه نيويورك

اي.ال. كنيگزبرگ (۱۹۳۰-۲۰۱۳) نويسنده ادبيات كودكان امريكايي است كه دو بار مدال نيوبري را از آن خود كرد. مهارتش در خلق پلات‌هاي غيرقابل پيش‌بيني و شخصيت‌هاي باهوش و مستقل سبب محبوبيتش در بين مخاطبان و منتقدان بود.

گزيده‌هايي از كتاب

ماجرايي كه او (كلوديا) نياز دارد داشتن اسرار است. راز داشتن امن و بي خطر است و خيلي به متفاوت شدن آدم كمك مي كند. يعني آدم را از درون عوض مي‌كند و همين نكته است كه اهميت دارد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
پيدايش
نويسنده
  E. L Konigsburg,   اي.ال. كنيگزبرگ
برگردان
 • شهره نورصالحي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   اي.ال. كنيگزبرگ
 •   شهره نورصالحي
سال نشر
  ۱۳۸۷

كتاب فرار به موزه نيويورك


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۴۹:۲۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

كر قهرمان

كر قهرمان

كر قهرمان

كتاب «كر قهرمان» داستان دختر كوچولويي است كه در چهار سالگي به دليل بيماري مننژيت شنوايي‌اش را از دست مي‌دهد و ناچار مي‌شود از سمعك استفاده كند. سمعك به سي سي كمك مي‌كند كه مثل بقيه بشنود اما از سوي ديگر هم باعث مي‌شود كه همه به ناشنوايي او پي ببرند و در پيدا كردن دوست به دردسر بيفتد.

در پشت جلد كتاب «كر قهرمان»، كتابي تيربين و شوخ طبع كه هم از ناشنوا بودن مي‌گويد و هم داستاني است فراموش‌نشدني از بزرگ‌شدن و تمام لحظات دشوار و آزاردهنده اين دوران توصيف شده است.

كتاب «كر قهرمان» در واقع زندگينامه‌ي سي سي بل نويسنده خود كتاب است. او اين كتاب را براساس تجربه‌هاي كودكي خودش و اسمي كه روي خودش گذاشته بود نوشته است. او در مصاحبه‌اي كه با مجله هورن‌ بوك انجام داده است توضيح مي‌دهد كه دليل استفاده از شخصيت خرگوش به جاي دختربچه داشتن گوش‌هاي بزرگ خرگوش است كه نماد قدرت شنوايي بالاست.

او در زندگينامه‌اي كه در قالب رمان گرافيكي نوشته است داستان ناشنوا شدنش را روايت مي‌كند و اين كه چگونه با شرايط جديدش كنار مي‌آيد. او در يادداشت انتهاي كتاب مي‌نويسد: «زماني كه داشتم اين كتاب را مي‌نوشتم و تصويرهايش را مي‌كشيدم مي‌خواستم بيشتر به جزئيات احساساتم به عنوان كودكي كه شنوايي‌اش را از دست داده بپردازم تا اين كه صددرصد جرئيات وقايع را شرح دهم.»

همه‌ي كودكان كم و بيش به دلايل مختلف در ميان همسالانشان پذيرفته نشوند. خواندن زندگينامه‌ي نويسنده و تصويرگر موفقي كه ناشنواست مي‌تواند به همه‌ي آن‌ها به ويژه كودكان توانجو در بالا بردن اعتماد به نفس كمك كند.

كتاب «كر قهرمان» مدال نقره جايزه نيوبري را دريافت كرده است. اين كتاب همچنين در فهرست ۲۰۱۷ كتاب‌هاي برگزيده براي كودكان با نيازهاي ويژه دفتر بين المللي كتاب براي نسل جوان معرفي شده است.

درباره نويسنده كتاب كر قهرمان

سي سي بل تا كنون نزديك به پانزده عنوان كتاب براي كودكان نوشته و تصويرگري كرده است از جمله كتاب خرگوش و ربات: شب خانه هم مي خوابند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
علمي و فرهنگي
نويسنده
  Cece Bell,   سي‌سي‌ بل
برگردان
 • شيدا رنجبر
تصويرگر
 •   David lasky
 •   ديويد لسكي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   سي‌سي‌ بل ؛ تصويرگر ديويد لسكي ؛ مترجم شيدا رنجبر
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و نانوايي
 • كودكان و مهارت كلامي
 • كودكان و مهارت هاي ارتباطي
 • كودكان و اعتماد به نفس
 • كودك معلول
 • كودكان و تخيل

كتاب كر قهرمان


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۳۹:۴۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

شانس ضرب در هفت

شانس ضرب در هفت

شانس ضرب در هفت

كتاب «شانس ضرب در هفت»، داستان از دست دادن و مرگ عزيزان و كنار آمدن با اين رنج و از نو شروع كردن است. بيدي شانس دختر دوازده ساله‌ي نابغه‌اي است كه خانواده‌ي شانس او را از كودكي به فرزندخواندگي پذيرفته‌اند. او به دليل متفاوت و نابغه بودن نمي‌تواند با همسن و سال‌هايش ارتباط بگيرد و دوستي ندارد.

روزي كه بيدي در مدرسه جديد در امتحان ادبيات نمره كامل را مي‌گيرد به تقلب متهم مي‌شود و او را وادار مي‌كنند كه مشاوره بگيرد و او را پيش يك مشاور بي‌دست و پا مي‌فرستند. در آنجا با خواهر و برادري ويتنامي – مكزيكي به نام‌هاي ماي و كوآنگ هاي آشنا مي‌شود كه از او بزرگ‌تر هستند. چند وقت پس از آشنايي با آن‌هاست كه فاجعه اتفاق مي‌افتد و پدر و مادرش را در تصادف از دست مي‌دهد. مادر ماي كه آرايشگاه دارد او را به طور موقت نزد خود مي‌برد تا خانواده اي براي او پيدا كنند. اين افراد كه به طور تصادفي كنار هم قرار گرفته‌اند همانند يك خانواده به هم كمك مي‌كنند و مشكلات همديگر را حل مي‌كنند.

كتاب «شانس ضرب در هفت» دو راوي دارد؛ راوي اول شخص و سوم شخص كه از زاويه ديد شخصيت‌هاي مختلف روايت داستان را بر عهده دارند. تصوير روي جلد و نوشته‌ي روي آن هم قابل تامل و براي آغاز يك گفت و گو مناسب است.

درباره نويسنده كتاب شانس ضرب در هفت

هالي گلدبرگ اسلن كارگردان، فيلمنامه‌نويس و نويسنده‌ي امريكايي است. او عاشق باغباني است و دوست دارد اشيا را هفت تا هفت بچيند و ازشان عكس بگيرد. سايت آمازون كتاب «شانس ضرب در هفت» را به عنوان بهترين كتاب سال ۲۰۱۳ اعلام كرد و در فهرست كتاب‌هاي پرفروش نيويورك تايمز قرار گرفت.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
افق
نويسنده
  Holly Goldberg Sloan,   هالي گلدبرگ اسلن
آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب معلمين راهنمايي و دبيرستان
برگردان
 • پرناز نيري
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۱۳ سال به بالا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   هالي گلدبرگ اسلن
 •   مژگان كلهر
 •   پرناز نيري
كتاب درماني
 • كتاب درباره كنار آمدن با مرگ عزيزان
سال نشر
  ۱۳۹۴

كتاب شانس ضرب در هفت


برچسب: معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۵:۵۲ توسط:سايت كتابك موضوع: