كتابك كتابك .

كتابك

گريس خالي طرفدار محيط زيست

گريس خالي طرفدار محيط زيست

گريس خالي طرفدار محيط زيست

در پشت جلد كتاب « گريس خالي طرفدار محيط زيست» مي‌خوانيم:

«دخترخاله‌ي مي‌مي كه ‌يك سال از او بزرگ‌تر است، براي مدتي به خانه‌ي آن‌ها مي‌آيد تا پيش مي‌مي بماند، و همان‌وقت تولدش هم هست! هم‌زمان كلاس خانم لويس سبز مي‌شود! فكر مي‌كنيد چه‌جوري؟

صبر كنيد، همه‌اش همين نيست. توي اين كتاب حلقه‌هاي پياز شعله‌ور مي‌شوند، دختري كه احتمالاً جاسوس است، سر و كلّه‌اش پيدا مي‌شود و… مثل هميشه، گريس آماده است براي كمك كردن. اما آيا او مي‌تواند زمين را نجات بدهد؟ يا حداقل، مي‌تواند به مي‌مي كمك كند دوست قديمي‌اش را دوباره پيدا كند؟ »

كتاب «گريس خالي طرفدار محيط زيست» از زبان گريس روايت مي‌شود. گريس و هم‌كلاسي‌هايش به تشويق معلم‌شان خانم لويس سعي مي‌كنند پروژه‌هاي محيط زيستي در مدرسه اجرا كنند. آن‌ها هم‌زمان با ماجراهاي ديگري نيز سر و كار دارند.

خانم لويس، معلم گريس و هم كلاسي‌هايش به گفته‌ي خود از طرفداران احساساتي و دو آتشه‌ي محيط زيست است. او از دانش‌آموزان‌اش مي‌خواهد با انجام پروژه‌هاي محيط زيستي مدرسه را سبز كنند. گريس و مي‌مي دوست و هم گروهي‌اش پروژه‌اي در باره‌ي بازيافت پلاستيك انتخاب مي‌كنند. گريس سعي مي‌كند كارهاي محيط زيستي ديگري نيز انجام دهد، كه در بعضي از آن‌ها موفق است و در برخي نه. گريس همان‌طور كه ماجراهايش در مدرسه و خانه را تعريف مي‌كند، اطلاعات خوبي درباره‌ي مسايل محيط‌زيستي و كارهايي كه براي حفظ محيط زيست مي‌توان انجام داد ارائه مي‌دهد.

متن كتاب ساده، طنزآميز و پر از اطلاعات است. نقاشي‌هاي گريس در لابه‌لاي متن به جذابيت كتاب كمك كرده است. فعاليت‌هاي پيشنهاد شده در كتاب كاربردي هستند و كودكان مي‌توانند به راحتي آن‌ها را اجرا كنند.

درباره نويسنده و مترجم كتاب «گريس خالي طرفدار محيط زيست»

«چرايز مريكل هارپر» نويسنده بيش از ۵۰ كتاب كودك و نوجوان است. او تصويرگري برخي كتاب‌هايش را نيز خودش انجام داده است.

«فرمهر منجزي» از مترجمان پر كار و شناخته شده‌ي كتاب‌هاي كودك و نوجوان است. از ترجمه‌هاي او مي‌توان به مجموعه آمبر براون كه نخستين جلد آن «آمبر براون يك مداد شمعي نيست» نخستين ترجمه‌ي او در سال ۱۳۷۴ منتشر شده است.

«گريس خالي طرفدار محيط زيست» چهارمين كتاب از مجموعه كتاب «گريس خالي» است. «گريس خالي»، «گريس خالي و حمله‌هاي هله هوله‌اي» و «و باز هم گريس خالي» كتاب‌هاي ديگر اين مجموعه هستند كه به فارسي ترجمه و منتشر شده‌اند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
نشر پنجره
نويسنده
  Charise Mericle Harper,   چرايز مريكل هارپر
برگردان
 • فرمهر منجزي
تصويرگر
 •   Charise Mericle Harper
 •   چرايز مريكل هارپر
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: فروردين ۹۷
پديدآورندگان
 •   چرايز مريكل هارپر
 •   فرمهر منجزي
سال نشر
  چاپ دوم ۱۳۹۳
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان و حفاظت محيط زيست
 • كتاب هاي طنز براي كودكان
 • كودكان و احترام به طبيعت
 • داستان هاي مدرسه
 • كودكان و بازيافت
 • كودكان و صرفه جويي
 • كودكان و جانوران در معرض خطر انقراض
 • صفورا زواران حسيني

كتاب گريس خالي طرفدار محيط زيست


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، كتاب هاي محيط زيست براي كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۳:۵۹ توسط:سايت كتابك موضوع:

بندپايان از سر تا دم

بندپايان از سر تا دم

بندپايان از سر تا دم

كتاب «بندپايان از سر تا دم» از مجموعه كتاب «از سر تا دم» يك كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان است، كه با شيوه‌اي معماگونه كودكان را به خواندن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در كتاب «بندپايان از سر تا دم» ۸ تصوير از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ جانور بندپا نشان داده شده و از مخاطب پرسيده مي‌شود آيا مي‌داند اين اندام متعلق به كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد آن جانور در زيستگاه خود نشان داده شده و اطلاعات علمي كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است. در انتهاي كتاب نيز چند جانور بندپاي ديگر به‌شكل خلاصه معرفي شده‌اند.

تصويرگري كتاب «بندپايان از سر تا دم» نقطه‌ي قوت كتاب است. در تصويرگري كتاب از تكنيك كلاژ استفاده شده و تصويرگر به جزييات بدن هر جانور توجه بالايي داشته است.

كتاب «بندپايان از سر تا دم» سومين كتاب از مجموعه كتاب «از سر تا دم» است. «دايناسورها از سر تا دم» و «جانوران اقيانوس از سر تا دم» ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه هستند.

كتاب «بندپايان از سر تا دم» برنده‌ي جايزه‌ي كتاب‌هاي مناسب براي كودكان زير ۵ سال كتابخانه‌ي عمومي تورنتو در سال ۲۰۱۷ شده است.

كتاب «بندپايان از سر تا دم» با وجود آن‌كه يك كتاب غير داستان و علمي اطلاعاتي است، به دليل داشتن ساختار تكرار شونده، معماگونه و تصاوير جذاب، كتاب براي بلندخواني مناسب است.

درباره تصويرگر كتاب «بندپايان از سر تا دم»

«كوانچاي موريا» تصويرگر و نقاش آمريكايي است. موريا علاوه بر تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، به تصويرگري بازي‌هاي روميزي و بازي‌هاي كارتي و ساخت اسباب‌بازي‌هاي چوبي نيز مشغول است.


مجموعه كتاب‌هاي «از سر تا دُم» يك مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان است كه در هر جلد به دسته‌اي از جانورانِ گروهِ «بندپايان»، «جانوران اقيانوس» و «دايناسورها» مي‌پردازد.

در اين كتاب‌ها، با طرح يك معما درباره‌ي ويژگي برجسته‌ي جانوران، كودك را به خواندن و دانستن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در هر يك از جلدهاي مجموعه‌ كتاب‌هاي «از سر تا دُم» هشت تصوير، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب كودك سوال پرسيده كه آيا مي‌داند اين اندام براي كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد از هر تصوير (معما)، آن جانور در زيستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علميِ كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است.

يكي از ويژگي‌هاي برجسته‌ي اين مجموعه‌ي سه جلدي، تصويرسازي‌هاي كتاب‌ها است كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند. با اين تكنيك (كلاژ) بخش‌هاي پيچيده‌ي بدن هر جانور ساده‌تر، و درك و تشخيص اجزاي مختلف آن براي مخاطبِ كودك آسان‌تر شده است. علاوه بر اين پدر، مادر يا مربي كودك مي‌توانند از تصويرسازي‌هاي كتاب ايده گرفته و هر كدام از اين حيوانات را با كاغذ يا مقواهاي رنگي از نو اجرا كنند. اين تمرين و بازي باعث شناخت بيشتر كودك با بخش‌هاي مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن اين اطلاعات علمي در ذهن او مي‌شود.

در انتهاي هر يك از جلدهاي اين مجموعه نيز چند جانور ديگر به طور خلاصه معرفي شده‌اند.

اين مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان بالاي ۵ سال مناسب است.

كاربردها و فعاليت ها

 • پس از بلندخواني به كمك پرسش‌هايي از اين دست با كودكان گفتگو كنيد: به چه جانوراني بندپايان مي‌گوييم؟ اين جانوران چه ويژگي‌هايي دارند؟ چه بندپاياني مي‌شناسيد؟ كدام بندپايان را دوست داريد؟ چرا؟
 • كتاب يا پوستر بسازيد. از هر گروه از كودكان بخواهيد يكي از بندپايان را انتخاب و درباره‌ي زندگي آن‌، غذا و زيستگاه‌‌اش پژوهش كنند. سپس نتايج پژوهش خود را به صورت يك كتاب يا پوستر در بياورند.
 • كتاب را ادامه دهيد. مشابه ساختار كتاب، به كمك كودكان بندپايان ديگري را به كتاب اضافه كنيد. كلاژ تصوير بندپايان را بسازيد و اطلاعات علمي كوتاهي درباره‌ي هر كدام بنويسيد.
شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Stacey Roderick,   استيي ردريك
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Kwanchai Moriya
 •   كوانچاي موريا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   اتيسي ردريك
 •   كوانچاي موريا
 •   فروغ فرجود
سال نشر
  چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان
 • فريبا ديندار
 • كودكان و آشنايي با بندپايان
 • كودكان و آشنايي با طبيعت
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و آشنايي با بي مهرگان
 • صفورا زواران حسيني

كتاب بندپايان از سر تا دم


برچسب: كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۰۴:۰۸ توسط:سايت كتابك موضوع:

پسر زن جادوگر

پسر زن جادوگر

پسر زن جادوگر

كتاب «پسر زن جادوگر» با افتادن دو برادر دوقلو در رودخانه آغاز مي‌شود. پدر تنها موفق مي‌شود يكي از آن‌ها را نجات دهد. مادر، كه جادوگر است، با كمك نيروي جادويي خود براي نجات جان يكي از پسرانش، جان ديگري را به او پيوند مي‌زند. زن جادوگر كه هميشه جادو را براي ديگران استفاده مي‌كند، به‌خوبي مي‌داند جادو را فقط بايد در راه نيكي و براي ديگران و نه براي خود استفاده كند.

با اين حال در موقعيتي دشوار وقتي از زنده ماندن يكي از فرزندانش نااميد مي‌شود براي زنده ماندنِ ديگري به قدرت جادويي خود متوسل مي‌شود. و از آن به بعد است كه دردسرهاي زن جادوگر شروع مي‌شود.

نِد، پسري كه نجات يافته است، زنده مي‌ماند ولي ديگر آن پسر قبلي نيست، ساكت و آرام به نقطه‌اي خيره مي‌شود و حرف نمي‌زند و به همين سبب روستاييان معتقدند او اشتباهي است.

در همين حال، در جنگلي كنار روستاي نِد دختري به نام آنيا زندگي مي‌كند. آنيا كه دختر زرنگي است بعد از مرگِ زودهنگام مادر به همراه پدرش در جنگل زندگي مي‌كند. مادر در لحظه‌ي مرگ به او مي‌گويد: «پسرِ اشتباهي زندگي تو را نجات خواهد داد و تو زندگي او را.» و اين گفته‌ي مادر دائم در گوش او نجوا مي‌كند...

كلي رگان بارنهيل در كتاب «پسر زن جادوگر» ماهرانه فانتزي زيبا و پرهيجاني را خلق و داستاني درباره‌ي عشق و نفرت، دوستي و مهرباني، خانواده و مبارزه‌ي خير و شر روايت مي‌كند. كتاب «پسر زن جادوگر» داستاني جذاب و پركشش و فانتزي محسوركننده‌اي است كه به قول روزنامه‌ي واشنگتن پست: «جان مي‌دهد براي لم‌دادن روي يك صندلي گرم و نرم، لمباندن يك مشت آب‌نبات و چند ساعت بدون وقفه خواندن و خواندن... »

كتاب «پسر زن جادوگر» كتاب تحسين‌شده‌اي است و تاكنون موفق به دريافت جوايز زيادي شده است. جوايزي چون:

 • كتاب برگزيده‌ي بخش كودك و نوجوان اتحاديه‌ي كتابخانه‌هاي آمريكا در سال ۲۰۰۵.
 • كتاب برگزيده‌ي واشنگتن پست در سال ۲۰۱۴.
 • يكي از ده كتاب برتر فهرست برگزيده‌ي انجمن كتابفروشان مستقل آمريكا در ۲۰۱۴.

درباره‌ي نويسنده‌ي كتاب «پسر زن جادوگر»

كِلي بارنهيل متولد ۱۹۷۳، در ايالت مينه‌سوتا است. براي كودكان رمان فانتزي مي‌نويسد و براي بزرگسالان داستان كوتاه. شعر هم مي‌گويد. در زمينه‌ي نويسندگي از هيأت ايالتي هنر مينه‌سوتا، بنياد ژروم، بنياد مك‌نايت، اينترميدياآرتز جوايزي كسب كرده است. رمان دومش، وايولت قلب‌آهنين، از راه‌يافتگان به ليست‌ نهايي جايزه‌ي آندره نورتن و جايزه‌ي كتاب مينه‌سوتا بوده و جايزه‌ي طلاي كتاب برگزيده‌ي والدين را دريافت كرده است. روايت نزديك‌تر به حقيقت و جك و دختري كه ماه را نوشيد از آثار ديگر اوست.

كِلي بارنهيل با همسر و سه فرزندش ساكن خياباني در مينياپليس است و يك دشت با نهري روان درست پشت خانه‌شان است. هر روز سر ساعت شش صبح، گرگي صحرايي از آن حوالي عبور مي‌كند و در غروب عصرهاي كش‌دار تابستاني، حواصيلي از فراز حياط خانه‌شان مي‌گذرد. كِلي دونده‌اي چابك و راه‌نوردي مقاوم است و در اردو زدن مهارت دارد. كيك‌هاي خوشمزه‌اي هم مي‌پزد!

از اين نويسنده عللاوه بر كتاب «پسر زن جادوگر»، كتاب «دختري كه ماه را نوشيد» هم به فارسي ترجمه شده است.

گزيده‌هايي از كتاب
 • مكثي كرد، انگشت زخمي‌اش را به لب برد و خون را مكيد. براي يك ‌لحظه، انگار كه تصميمي گرفته باشد، چشم‌هايش را بست و باز كرد … الوارهاي سقف به جيرجير افتادند، تيرچه‌ها لرزيدند و دودي بدبو از جرز تخته‌هاي كف بيرون زد. خانه از جادو بو گرفت: بوي گوگرد، بعد خاكستر، بعد بويي شيرين و ناگهاني. مي‌دانست جادو بيدار شده، به‌گوش است و گرسنه. جادو مي‌خواست بيرون بيايد.
 • پدر گفت: «هر داستاني حقيقت ندارد. گاهي آن چيزهايي كه پليد حسابشان كرده‌ايم، نجاتمان مي‌دهند و چيزهايي كه خير حسابشان كرده‌ايم، بدبختي و رنج برايمان رقم مي‌زنند. چشم‌هايمان را به آسمان مي‌دوزيم، حال آن كه روي زمين زندگي مي‌كنيم. بيا! بگذار نشانت بدهم.»
شناسنامه كتاب:
ناشر
هوپا
نويسنده
  Kelly Regan Barnhill,   كلي رگان بارنهيل
ويراستار
 •   نسرين نوش‌ اميني
برگردان
 • مريم عزيزي
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   كلي رگان بارنهيل
 •   مريم عزيزي
 •   نسرين نوش‌ اميني
سال نشر
  ۱۳۹۵
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • نوجوانان و ادبيات فانتزي
 • جادو و جادوگري
 • نوجوانان و مبارزه خير و شر
 • نوجوانان و دوستي

كتاب پسر زن جادوگر


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، كتاب هاي ادبيات داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۴۷:۰۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

گرگوشك

گرگوشك

گرگوشك

كتاب «گرگوشك» داستان يك خانواده خرگوش‌هاست كه بچه‌گرگي را به فرزندخواندگي قبول مي‌كنند. كوچكترين عضو خانواده خرگوش كوچولويي است كه اصلا از بچه گرگ خوشش نمي‌آيد و مطمئن است كه به زودي بچه گرگ بزرگ مي‌شود و آن‌ها را يك لقمه چپ مي‌كند.

واكنش كودكان به خواهر يا برادر تازه‌واردشان متفاوت است اما بيشتر آن‌ها از اين تازه‌واردهاي كوچولو استقبال نمي‌كنند و از اين كه توجه پدر و مادر را بايد با فرد ديگري نيز تقسيم مي‌كنند ناراضي هستند.

در كتاب «گرگوشك» علاوه بر حسادت كودكان به فرزند جديد موضوع فرزندخواندگي و پذيرش فرد جديدي كه با همه‌ي اعضاي خانواده تفاوت دارد مطرح مي‌شود.

كتاب «گرگوشك» براي بلندخواني و اجراي نمايش مناسب است.

درباره نويسنده كتاب «گرگوشك»

ايمي دايكمن نويسنده جوان امريكايي است كه علاوه بر كتاب «گرگوشك» چهار كتاب ديگر هم براي كودكان نوشته است. كتاب «گرگوشك» سومين كتاب اوست. ايمي قبل از اينكه نويسنده‌ي كتاب كودك شود كارهاي بسياري را امتحان كرد. اما هميشه دوست داشت كه براي كودكان بنويسد. سرانجام تصميم گرفت كه رويايش را دنبال كند. او با رفتن به كتابخانه و مطالعه ‌كتاب‌هاي تصويري فراوان و پيوستن به انجمن نويسندگان و تصويرگران كتاب كودك سرانجام توانست اولين كتابش را منتشر كند و به جرگه‌ي نويسندگان كودك بپيوندد.

درباره تصويرگر كتاب «گرگوشك»

زكرا اوهارا تصويرگر امريكايي، تاكنون ۱۰ كتاب براي كودكان تصويرگري كرده است كه چهار عنوان از آن‌ها نوشته‌ي خود اوست. كتاب «گرگوشك» دومين كتابي است كه از ايمي دايكمن تصويرگري كرده است. كتاب «گرگوشك» از پرفروش‌هاي نيويرك تايمز بوده و برخي از آثارش هم جايزه برده‌اند.

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Ame Dyckman,   ايمي دايكمن
برگردان
 • شبنم حيدري
تصويرگر
 •   OHora Zachariah
 •   زكرا اوهارا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   ايمي دايكمن
 •   زكرا اوهارا
 •   شبنم حيدري
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۵

كتاب گرگوشك


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۵۴:۲۴ توسط:سايت كتابك موضوع:

شيطونك سرزمين اعداد

شيطونك سرزمين اعداد

شيطونك سرزمين اعداد

كتاب شيطونك سرزمين اعداد، از آثار معروفي است كه براي آموزش رياضي به بچه‌ها نوشته شده است. اين كتاب ساختاري داستاني دارد و نويسنده‌ي آن نه تنها معلم رياضي يا متخصص آموزش به كودكان، بلكه شاعر و نويسنده‌ي معروف آلماني است كه در دوره‌ي كاري خود تقريباً تمامي جوايز ادبي آلمان را برده است. او اكنون در آستانه‌ي ۹۰ سالگي در مونيخ به فعاليت خلاقه‌ي خود ادامه مي‌دهد.

كتاب شيطونك سرزمين اعداد، حكايت مصور پسربچه‌اي است كه از رياضي و خواب متنفر است. رياضي او تعريفي ندارد و خواب‌هايي آشفته مي‌بيند. شبي او در خواب با موجودي به اسم شيطونك سرزمين اعداد آشنا مي‌شد. اين موجود تلاش مي‌كند تا پسرك را با رياضي آشتي بدهد. ادامه‌ي كتاب ماجراي خواب‌هايي است كه شخصيت قصه مي‌بيند و بازي‌هاي رياضي كه شيطونك براي جذب او به رياضيات، به او ياد مي‌دهد. در اين بازي‌ها، جذاب‌ترين بخش‌هاي رياضي و به‌خصوص حساب و جبر، با بياني هنرمندانه و بازيگوشانه روايت شده است.

كتاب شيطونك سرزمين اعداد سرشار از ايده‌هاي خلاقانه و جالب براي نوجوانان است. دامنه‌ي مخاطب كتاب گسترده است؛ از نوجواناني كه رياضيات سوم ابتدايي را ياد گرفته‌اند تا بزرگ‌سالاني كه به رموز رياضي علاقه‌مندند.

كتاب شيطونك سرزمين اعداد دوازده بخش دارد كه مباحث رياضي در آن‌ها به تربيت سخت‌تر مي‌شوند. ممكن است كودكي با دانش كم رياضي با مباحث تمامي فصل‌ها آشنا نشده باشد؛ اما سادگي متن و خلاقيت نويسنده اين امكان را براي او فراهم مي‌كند تا با اتكا به توانش رياضي، از تمامي فصول لذت ببرد.

هدف كتاب شيطونك سرزمين اعداد، آشنا كردن و علاقه‌مند كردن نوجوانان به مباحث رياضي، از بين بردن هراس آن‌ها در برابر اين دانش و آموزش نكته‌ها و بازي‌ها و ميان‌برهاي رياضياتي است. كتاب چنان ماهرانه از بازي‌هاي رياضي استفاده كرده است كه خواننده گمان مي‌كند نويسنده، متخصص رياضيات است. نه شاعر.

البته فراموش نكنيد كه اولين ترجمه‌ي كتاب نيست و پيش از اين هم اين كتاب با ترجمه‌ي شهناز صاعلي (سال ۱۳۸۳، انتشارات مدرسه، با عنوان عدد شيطان) و ملك دخت قاسمي نيك منش (سال ۱۳۸۸، نشر آييژ، با عنوان جن اعداد: ماجراي رياضي) به زبان فارسي منتشر شده است.

درباره نويسنده كتاب شيطونك سرزمين اعداد

هانس ماگنوس انزنسبرگر (متولد ۱۹۲۹) شاعر، نويسنده و مترجم و ويراستار آلماني است كه در رشته‌هاي ادبيات و فلسفه درس خوانده است. او كتاب شيطونك سرزمين اعداد را به درخواست دختر يازده ساله‌اش نوشت.

انزنسبرگر كه از شيوه آموزش رياضيات در مدرسه‌ها ناراضي بود تصميم گرفت كتابي بنويسد كه رياضيات را به شيوه‌اي خلاقانه به كودكان آموزش دهد. او در سال ۱۹۹۸ در سخنراني كه در كنفرانس بين المللي رياضيات داشت از ايزوله بودن رياضيات از فرهنگ عامه انتقاد كرد. كتاب شيطونك سرزمين اعداد در سال ۱۹۹۷ در آلمان منتشر و در سال ۱۹۹۸ به انگليسي ترجمه شد و در اروپا با استقبال بسياري رو به رو و در اسپانيا، آلمان، هلند و ايتاليا و همين طور در ژاپن بسيار پرفروش شد.

پس از موفقيت كتاب شيطونك سرزمين اعداد، انزنسبرگر كتاب ديگري براي نوجوانان نوشت به نام «كجا بودي روبرت؟» كه كتابي درباره‌ي تاريخ بود. او بعد از نوشتن اين كتاب اعلام كرد كه ديگر براي نوجوانان كتابي نمي‌نويسد و همه‌ي تلاشش را صرف سرودن شعر خواهد كرد.

بعدها از كتاب شيطونك سرزمين اعداد يك بازي آموزشي هم ساخته شد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
قدياني
نويسنده
  Hans Magnus Enzensberger,   هانس‌ماگنوس انزنسبرگر
آموزگاران و مربيان
 • كتاب هاي مناسب معلمين دبستان
 • كتاب هاي مناسب معلمين راهنمايي و دبيرستان
برگردان
 • حميده جمشيديها
تصويرگر
 •   Rotraut Susanne Berner
 •   روت‌راوت‌زورانه‌ برنر
خانواده
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۱۰ - ۱۲ سال
 •   مجموعه نوشته هاي مناسب براي ۱۳ سال به بالا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   هانس‌ماگنوس انزنسبرگر
 •   روت‌راوت‌زورانه‌ برنر
 • حميده جمشيديها
سال نشر
۱۳۹۳

كتاب شيطونك سرزمين اعداد


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۴۴:۲۱ توسط:سايت كتابك موضوع:

به مدرسه دير رسيدم چون...

به مدرسه دير رسيدم چون...

به مدرسه دير رسيدم چون...

كتاب « به مدرسه دير رسيدم چون... » نوشته ديويد كالي و به تصويرگري بنجامين چاد است. ديويد كالي در اين كتاب بهانه‌هاي‌ دير رسيدن پسركي را به مدرسه با تخيل و زباني طنزآميز بيان كرده است.

همه ما براي يك بارهم كه شده به مدرسه دير رسيده‌ايم. آن يك بار را به خاطر داريد؟ چه بهانه‌اي براي معلم يا ناظم‌تان جور كرديد؟ ساده‌ترين جوابي كه احتمالا به ذهن همه‌ي ما در آن لحظه حساس رسيده است اين بوده: راستش خواب موندم! يا شايد ماشين بابامون خراب شد...

اما تا حالا فكر كرديد كه مي‌توان جواب‌هاي بي‌شماري به اين سوال داد؟

شخصيت اصلي كتاب « به مدرسه دير رسيدم چون... » پسركي است كه دير به مدرسه مي‌رسد معلمش علت دير رسيدنش را جويا مي‌شود. پسرك به جاي جواب‌هاي ساده‌اي كه ممكن است هر كس ديگري بدهد تخليش را به كار مي‌اندازد و شروع به گفتن بهانه‌هايي عجيب و غريب مي كند. بهانه‌هايي پي در پي كه شما را به خنده مي اندازد. راستش او كم هم نمي‌آورد ! و همينطور به بهانه‌هاي خيالي‌اش ادامه مي‌دهد .

قطعا كه معلم‌ش بهانه‌هاي عجيب و غريب او را باور نمي‌كند. اما تخيل پسرك آن قدر قابل ستايش است كه بتوان از دير رسيدن او به مدرسه چشم پوشي كرد.

داستان اين گونه آغاز مي شود:

 • بگو ببينم چرا امروز صبح دير آمدي؟
 • راستش داستانش طولاني است ... اولش چند تا مورچه غول‌پيكر صبحانه‌ام را دزديدند...
 • بعد وقتي داشتم مي‌رفتم به طرف ايستگاه اتوبوس نينجاهاي بدجنس به من حمله كردند... وقتي نينجاها را تار و مار كردم يك عالم آوازخوان ترسناك راه را بند آوردند...

بنجامين چاد نيز با تصاويري خوش آب و رنگ، دوست داشتني و كاملا هماهنگ با متن لذت خواندن اين كتاب را براي مخاطب بيشتر كرده است.

مي‌توانيد پس از خواندن كتاب از كودكان بخواهيد خود را جاي پسرك داستان بگذارند و آن‌ها هم بهانه‌هايي را براي دير رسيدن به مدرسه به فهرست پسرك اضافه كنند.

درباره‌‌ي نويسنده كتاب به مدرسه دير رسيدم چون...

ديويد كالي نويسندهي ايتاليايي- سوئدي در سال ۱۹۷۲ متولد شد. او خالق كتاب‌هاي تصويري و رمان‌هاي گرافيكي بسياري براي كودكان و نوجوانان است. در حال حاضر او در ايتاليا زندگي مي‌كند و كارهاي او به زبان‌هاي مختلفي در ۲۵ كشور دنيا ترجمه و منتشر شده است.

درباره‌ي تصويرگر كتاب به مدرسه دير رسيدم چون...

بنجامين چاد نويسنده و نقاش مشهور فرانسوي است كه بيش از ۶۰ كتاب براي كودكان خلق كرده است.

اين اين نويسنده و تصويرگر كتاب‌هاي ماجراي باورنكردني تابستان من و مشق شبم را ننوشتم چون... به فارسي ترجمه شده است.

درباره مترجم كتاب به مدرسه دير رسيدم چون..

رضي هيرمندي از مترجمان ادبيات كودكان ايران است. از آثاري كه او ترجمه كرده است مي‌توان به مجموعه آقاي گام، مجموعه قصه هاي خرس بزرگ و كوچك مارتين وادل، مجموعه باستر خرگوشك، مجموعه داستان هاي دكتر زئوس، چگونه پدر و مادر خود را تربيت كنيم؟، اورانگوتان هاي بنفش، خانه اي در شب، مجموعه‌اي از شعرهاي شل سيلور استاين، جان من اين كتاب را باز نكن و ... نام برد

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
افق
نويسنده
  Davide Calì,   ديويد كالي
برگردان
 • رضي هيرمندي
تصويرگر
 •   Benjamin Chaud
 •   بنجامين چاد
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   ديويد كالي
 •   بنجامين چاد
 •   رضي هيرمندي
سال نشر
  ۱۳۹۵

كتاب به مدرسه دير رسيدم چون...


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۳۴:۴۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

هيولاي سه كله و دو كلاه: كتابي از هنريتا

هيولاي سه كله و دو كلاه: كتابي از هنريتا

هيولاي سه كله و دو كلاه: كتابي از هنريتا

هنريتا يك جعبه مدادرنگي هديه گرفته است. او در كنار فليني، گربه محبوبش از ذوق جعبه مدادرنگي جديدش شروع مي‌كند به نقاشي كردن و روايت كردن يك داستان.

هنريتا اسم كتابش را «هيولاي سه كله و دو كلاه» مي‌گذارد. اميلي شخصيت اصلي داستان هنريتا با عروسك محبوبش در حال خوابيدن هستند كه ناگهان از توي كمد صدايي مي‌آيد و پس از آن هيولايي با سه كله وارد اتاق مي‌شود... ابتدا اميلي وحشت مي‌كند. اما خيلي زود متوجه مي‌شود كه هيولاي سه كله فقط دنبال كلاهي براي يكي از سرهايش مي‌گردد و قصد آزار اميلي را ندارد. پس با هم به داخل كمد مي‌روند و قبل از رسيدن هيولاي بزرگ كلاهي پيدا مي‌كنند و خارج مي‌شوند.

كتاب «هيولاي سه كله و دو كلاه؛ كتابي از هنريتا» داستان تصويري بسيار روان و ساده به زلالي شخصيت و ذهن كودك مي پردازد. او با خلاقيت خود و في البداهه داستاني را همراه با تصاوير، روايت مي‌كند. نويسنده با دنياي فانتزي و واقعيت كودك در كنار هم داستاني جذاب و ساده آفريده است كه كودكان را به نوشتن و خلاقيت تشويق مي‌كند.

كتاب «هيولاي سه كله و دو كلاه؛ كتابي از هنريتا»، به معناي واقعي كلمه يك كتاب كودك است و تصاوير كودكانه كتاب در ايجاد نزديكي و برقراري ارتباط با خواننده بسيار موثر است. كتاب سبب همذات‌پنداري مخاطب با اميلي، شخصيت داستان مي‌شود و تجربه‌ي يك چالش ناب را به كودك مي‌دهد.

كتاب «هيولاي سه كله و دو كلاه؛ كتابي از هنريتا» براي بلندخواني و آشنايي كودكان با داستان‌نويسي است.

درباره نويسنده و تصويرگر كتاب «هيولاي سه كله و دو كلاه؛ كتابي از هنريتا»

ريكاردو سيري لينيرس، معروف به لينيرس نويسنده كميك استريپي است به نام ماكاندو كه در آرژانتين بسيار محبوب است. او در بوينس آيرس به همراه همسر و سه دخترش زندگي مي‌كند و داستان‌هايش را با الهام از فرزندانش مي‌آفريند.

 

شناسنامه كتاب:
ناشر
پرتقال
نويسنده
  Liniers,   لينيرس
برگردان
 • سارا مطلوب
تصويرگر
 •   Liniers
 •   لينيرس
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   لينيرس
 •   سارا مطلوب
سال نشر
  ‏‫۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • كودكان ومهارت هاي نوشتن
 • كودكان و داستانويسي
 • كودكان و خلاقيت
 • كودكان و ترس

كتاب هيولاي سه كله و دو كلاه: كتابي از هنريتا


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي تصويري كودك و نوجوان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۲۶:۵۷ توسط:سايت كتابك موضوع:

تجربه‌هاي مدرسه‌داري

تجربه‌هاي مدرسه‌داري

تجربه‌هاي مدرسه‌داري

كتاب تجربه‌هاي مدرسه‌داري در برگيرنده ي ۲۶سال تجربه ي بنيانگذاران مجتمع آموزشي مهران، معصومه سهراب و يحيي مافي به قلم خودشان است. اين مجتمع آموزشي يكي از مراكز انتقال مفهوم و كاركردهاي آموزش و پرورش مدرن در ايران بوده است. خواندن اين اثر مي‌تواند راه‌گشاي كساني باشد كه خواهان گشايش در روند فروبسته‌ي آموزش و پرورش ايران هستند.

مجتمع آموزشي مهران در حقيقت آزمايشگاهي بود براي تامل در زمينه آموزش و پرورش و جست‌و‌جوي راه‌هاي نو. معصومه سهراب و يحيي مافي فعاليت فرهنگي خود را ابتدا با گشايش كودكستاني يك كلاسه به نام «مهر» در تابستان ۱۳۳۲ آغاز كردند. در سال ۱۳۳۴ دبستان مهران و در پي آن مجتمع آموزشي مهران را پايه گذاشتند و تا ۱۳۵۸ راه درست آموزش و پرورش بومي ايران را ادامه دادند. آنچه اين مجتمع آموزشي را در ايران متفاوت كرد، فلسفه پرورشي متفاوتي بود كه پايه‌گذاران اين مجتمع به آن باور داشتند. براي پايه‌گذاران مجتمع مهران فلسفه آموزش و پرورش كودكان چيزي نبود جز تربيت انسان‌هايي آزادانديش و خلاق كه توانايي انديشيدن، تفكر انتقادي و حس مشاركت و سازندگي داشته باشند. اين مجتمع آموزشي همراه با آموزشگاه‌هايي مانند مدرسه فرهاد، گروه آموزشي هدف، كودكستان و دبستان روش نو و… مراكزي براي انتقال مفهوم و كاركردهاي آموزش و پرورش مدرن در ايران بودند. همه پايه‌گذاران اين آموزشگاه‌ها از كساني بودند يا هستند كه در فرايند نوسازي فرهنگي ايران از جامعه سنتي به جامعه مدرن نقش داشتند.

محمدهادي محمدي در پيشگفتاري كتاب تجربه‌هاي مدرسه‌داري نوشته است:‌ «اگر كتاب تجربه هاي مدرسه داري اكنون و پس از درگذشت دو بنيان‌گذار آن دوباره با ويرايش و ساختاري تازه منتشر مي‌شود به اين سبب است كه برگ برگ اين كتاب تجربه‌هاي زندگي دو روشنگر برجسته را در راستاي پيشرفت و رشد آموزش و پرورش ايران نشان مي‌دهد. بازگويي تجربه‌هاي سي و چند ساله مي‌تواند معناي درست فلسفه تربيتي يا پداگوژي از دو معمار آموزش و پرورش ايران را به نمايش بگذارد، تا اگر كساني باشند كه امروز بخواهند از آن بهره ببرند بتوانند آموزش و پرورش ايران را در اندازه‌ي توان خود دگرگون كنند و پيش ببرند. خواندن دوباره و چندباره اين اثر مي‌تواند راه‌گشاي هر آموزگار يا كارگزار آموزش و پرورش و هر فرهيخته‌اي باشد كه خواهان گشايش در روند فروبسته‌ي آموزش و پرورش ايران است.»

هزينه انتشار چاپ كتاب تجربه‌هاي مدرسه‌داري از سوي خانواده مافي پرداخت شده و بخشي از شمارگان آن به انجمن پژوهشي پويا و بخش ديگر به موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان اهدا شده است.

گزيده‌هايي از كتاب

ما نيز مانند بسيار ديگر از مديران مدارس معتقد بوديم كه نظام جديد آموزش و پرورش بايد ابتدا به صورت تجربي در چند مدرسه پياده شود و بعد از شناخت و رفع نواقص اجرايي در سطح كشور تعميم يابد. به مسئولان امر خاطرنشان مي‌كرديم در تمام كشورهاي جهان براي تغيير نظام آموزشي چنين راهي را پيش مي‌گيرند چنان كه تغيير نظام آموزشي ژاپن ده سال به طول انجاميد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
مؤسسه پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان
نويسنده
  معصومه سهراب, يحيي مافي
پديدآورندگان
 •   معصومه سهراب
 •   يحيي مافي
سال نشر
  ۱۳۹۳
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • آموزش و پرورش
 • مدرسه مهران
 • يحيي مافي، معصومه سهراب

كتاب تجربه‌هاي مدرسه‌داري


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك و نوجوان، معرفي كتاب هاي مناسب براي بزرگسالان، كتاب هاي مرجع، كتاب هاي مرجع هنر و آموزش خلاق، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۱۸:۲۳ توسط:سايت كتابك موضوع:

آتش نشان ها

آتش نشان ها

آتش نشان ها

صبح روز پنج شنبه ۳۰ دي ماه ۱۳۹۵ شمسي (۱۹ ژانويه ۲۰۱۷ ميلادي) ساختمان تجاري پلاسكو در تهران آتش گرفت و ظرف سه ساعت و نيم به طور كامل فروريخت. بر اثر اين حادثه، ۱۶ آتش نشان جان خود را از دست دادند. (از مقدمه ناشر)

كتاب «آتش نشان ها» از مجموعه شگفتي‌هاي جهان، به ياد و احترام جان باختگان آتش نشان حادثه غم‌انگيز ساختمان پلاسكو تهران ترجمه و منتشر شده است.

كتاب «آتش نشان ها» با تاريخچه اي از حرفه آتش نشاني و تجهيزات اين حرفه در گذشته شروع مي‌شود و به دنبال آن تجهيزات مدرن و پيشرفته امروزي را توضيح مي‌دهد. زنان و مردان آتش‌نشان امدادگران ماهر و آگاهي هستند كه سريع و مؤثر عمل مي‌كنند و در عمليات نجات جاده‌اي، حوادث خانگي، بلاياي طبيعي و موقعيت‌هاي ديگر بلافاصله وارد عمل مي‌شوند كه نمونه‌هايي از فعاليت‌هاي آن‌ها در كتاب «آتش نشان ها» بيان شده است. آتش نشان‌ها هم چنين وظيفه‌ي آموزش قوانين ايمني در برابر آتش‌سوزي (در مدرسه‌ها، ساختمان‌هاي اداري و ...) و نظارت بر اجراي اين قوانين را بر عهده دارند كه در كتاب به آ‌ن‌ها نيز توجه شده است.

حرفه آتش نشاني با توجه به فعاليت‌هايش كه همراه با شجاعت و فداكاري است، از مشاغلي است كه توجه نوجوانان و جوانان را به خود جلب مي‌كند. كتاب «آتش نشان ها» با تصاوير مرتبط با فعاليت‌ها، مرجع مناسبي است كه مي‌تواند خواننده را با جنبه‌هاي مختلف اين حرفه آشنا كند و علاقه و انگيزه خدمت به اجتماع را در مخاطبان تقويت كند.

از اين مجموعه كتاب هاي هواشناسي، كشاورزي و پل ها نيز منتشر شده است. انرژي ها، بدن انسان، خزندگان و درياها كتاب‌هاي ديگر كتي فرانكو به فارسي ترجمه شده است.

شناسنامه كتاب:
ناشر
محراب قلم, كتاب هاي مهتاب
نويسنده
  Cathy Franco,   كتي فرانكو
برگردان
 • مهناز عسكري
تصويرگر
 •   ژاك دايان
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   كتي فرانكو
 •   مهناز عسكري
 •   ژاك دايان
سال نشر
  ۱۳۹۶

كتاب آتش نشان ها


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 10 ساله، معرفي كتاب كودك 11 ساله، معرفي كتاب كودك 12 ساله، معرفي كتاب كودك 13 ساله، معرفي كتاب كودك 14 ساله، معرفي كتاب كودك 15 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۱۰:۰۰ توسط:سايت كتابك موضوع:

جانوران اقيانوس از سر تا دم

جانوران اقيانوس از سر تا دم

جانوران اقيانوس از سر تا دم

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» از مجموعه كتاب «از سر تا دم» يك كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان است، كه با شيوه‌اي معماگونه كودكان را به خواندن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» ۸ تصوير از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ جانور ساكن اقيانوس نشان داده شده و از مخاطب پرسيده مي‌شود آيا مي‌داند اين اندام متعلق به كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد آن جانور در زيستگاه خود نشان داده شده و اطلاعات علمي كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است. در انتهاي كتاب نيز چند جانور اقيانوسي ديگر به‌شكل خلاصه معرفي شده‌اند.

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» دومين كتاب از مجموعه كتاب «از سر تا دم» است. «دايناسورها از سر تا دم» و «بندپايان از سر تا دم» ديگر كتاب‌هاي اين مجموعه هستند.

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» در سال ۲۰۱۷ برنده‌ي جايزه‌ي بهترين كتاب‌ها براي كودكان و نوجوانان از مركز كتاب‌ كودكان كانادايي شده است.

كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» با وجود آن‌كه يك كتاب غير داستان و علمي اطلاعاتي است، به دليل داشتن ساختار تكرار شونده، معماگونه و تصاوير جذاب، كتاب مناسبي براي بلندخواني است.

درباره تصويرگر كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم»

تصويرگري كتاب «جانوران اقيانوس از سر تا دم» نقطه‌ي قوت كتاب است. در تصويرگري كتاب از تكنيك كلاژ استفاده شده و تصويرگر به جزييات بدن هر جانور توجه بالايي داشته است. «كوانچاي موريا» تصويرگر و نقاش آمريكايي است. موريا علاوه بر تصويرگري كتاب‌هاي كودكان، به تصويرگري بازي‌هاي روميزي و بازي‌هاي كارتي و ساخت اسباب‌بازي‌هاي چوبي نيز مشغول است.


مجموعه كتاب‌هاي «از سر تا دُم» يك مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان است كه در هر جلد به دسته‌اي از جانورانِ گروهِ «بندپايان»، «جانوران اقيانوس» و «دايناسورها» مي‌پردازد.

در اين كتاب‌ها، با طرح يك معما درباره‌ي ويژگي برجسته‌ي جانوران، كودك را به خواندن و دانستن اطلاعات علمي درباره‌ي هر جانور تشويق مي‌كند.

در هر يك از جلدهاي مجموعه‌ كتاب‌هاي «از سر تا دُم» هشت تصوير، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب كودك سوال پرسيده كه آيا مي‌داند اين اندام براي كدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ي بعد از هر تصوير (معما)، آن جانور در زيستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علميِ كوتاه و جالبي درباره‌ي آن نوشته شده است.

يكي از ويژگي‌هاي برجسته‌ي اين مجموعه‌ي سه جلدي، تصويرسازي‌هاي كتاب‌ها است كه با تكنيك كلاژ اجرا شده‌اند. با اين تكنيك (كلاژ) بخش‌هاي پيچيده‌ي بدن هر جانور ساده‌تر، و درك و تشخيص اجزاي مختلف آن براي مخاطبِ كودك آسان‌تر شده است. علاوه بر اين پدر، مادر يا مربي كودك مي‌توانند از تصويرسازي‌هاي كتاب ايده گرفته و هر كدام از اين حيوانات را با كاغذ يا مقواهاي رنگي از نو اجرا كنند. اين تمرين و بازي باعث شناخت بيشتر كودك با بخش‌هاي مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن اين اطلاعات علمي در ذهن او مي‌شود.

در انتهاي هر يك از جلدهاي اين مجموعه نيز چند جانور ديگر به طور خلاصه معرفي شده‌اند.

اين مجموعه‌ي سه جلدي علمي_تصويري براي كودكان بالاي ۵ سال مناسب است.

كاربردها و فعاليت ها

۱) پس از بلندخواني به كمك پرسش‌هايي از اين دست با كودكان گفتگو كنيد:

 • چه جانوراني در اقيانوس زندگي مي‌كنند؟ اين جانوران چه ويژگي‌هايي دارند؟
 • جانوراني كه در اقيانوس زندگي مي‌كنند چگونه تنفس مي‌كنند؟ چه غذايي مي‌خورند؟
 • كدام يك از جانوران ساكن اقيانوس را دوست داريد؟ چرا؟
 • به نظر شما عجيب‌ترين جانور ساكن اقيانوس كدام است؟ چرا؟

۲) كتاب يا پوستر بسازيد.
از هر گروه از كودكان بخواهيد يكي از جانوران ساكن اقيانوس را انتخاب و درباره‌ي زندگي آن‌، غذا و ويژگي‌هايش پژوهش كنند. سپس نتايج پژوهش خود را به صورت يك كتاب يا پوستر در بياورند.

۳) كتاب را ادامه دهيد.
مشابه ساختار كتاب، به كمك كودكان جانوران اقيانوسي ديگري را به كتاب اضافه كنيد. كلاژ تصوير جانوران اقيانوسي را بسازيد و اطلاعات علمي كوتاهي درباره‌ي هركدام بنويسيد.

شناسنامه كتاب:
ناشر
فاطمي
نويسنده
  Stacey Roderick,   استيي ردريك
ويراستار
 •   سارا قرباني (ويراستار علمي)
برگردان
 • فروغ فرجود
تصويرگر
 •   Kwanchai Moriya
 •   كوانچاي موريا
فهرست كتاب هاي ماه
فهرست كتاب هاي ماه: ارديبهشت ۹۷
پديدآورندگان
 •   اتيسي ردريك
 •   كوانچاي موريا
 •   فروغ فرجود
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶
راهنماي كتاب:
كليدواژه:
 • صفورا زواران حسيني
 • فريبا ديندار
 • كتاب علمي اطلاعاتي براي كودكان
 • كودكان و آشنايي با جانوران اقيانوس
 • كودكان و آشنايي با طبيعت
 • كودكان و آشنايي با جانوران
 • كودكان و آشنايي با ماهي ها
 • كودكان و آشنايي با پستانداران دريايي
 • كودكان و آشنايي با اكوسيستم دريا

كتاب جانوران اقيانوس از سر تا دم


برچسب: معرفي كتاب كودك، معرفي كتاب كودك 3 ساله، معرفي كتاب كودك 4 ساله، معرفي كتاب كودك 5 ساله، معرفي كتاب كودك 6 ساله، معرفي كتاب كودك 7 ساله، معرفي كتاب كودك 8 ساله، معرفي كتاب كودك 9 ساله، معرفي كتاب كودك و نوجوان، كتاب هاي ادبيات غير داستاني براي كودكان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۹:۴۰ توسط:سايت كتابك موضوع: